Сім кроків до підвищення читабельності вашого контенту

365

Ваш контент не працює, якщо він нечитабелен. І це найважливіший фактор успішного контент-маркетингу. У даній статті наводяться сім порад, які допоможуть вам створити простий для сприйняття контент.

Аудиторія обирає найбільш візуально привабливі і легко прочитувані матеріали в умовах величезного пропозиції онлайн — та офлайн-контенту, який існує сьогодні. Тому фахівці в сфері e-соммегсе повинні забезпечити потенційним клієнтам максимальну зручність при читанні текстів.

Контент-маркетологи не можуть дозволити собі приділяти увагу лише зовнішнього вигляду рекламних проспектів і звітів для інвесторів, нехтуючи читабельністю повсякденних публікацій. Кожен опублікований матеріал повинен легко сприйматися, щоб його прочитали.

Ваші читачі не читають

Дане твердження є відправною точкою шляху до підвищення читабельності контенту. Інтернет-користувачі в буквальному сенсі сканують зміст веб-сторінок. Очі людини швидко пересуваються по тексту, вихоплюючи знайомі візуальні форми слів.

Спеціаліст Microsoft Білл Хілл описав цей нейрофізіологічний феномен у дослідженні «Магія читання» ще в 1999 році. Компанія Microsoft і пан Хілл витратили на вивчення процесу читання з екрану комп’ютерів більше 15 років. За їх даними, люди читають тексти, розпізнаючи серійні патерни.

Наприклад, щоб прочитати дану пропозицію, ваш зоровий апарат швидко сканує візуальні кластери, які входять три-чотири слова. Знаходячи і розпізнаючи знайомі форми, ваш мозок «переводить» їх з мови образів на мову значень.

Сім кроків до підвищення читабельності вашого контенту

Мозок розшифровує і переводить зорові патерни у смислові, після чого переходить до наступної групи слів.

Сім кроків до підвищення читабельності вашого контенту

Це ж відбувається в той момент, коли ваш зоровий апарат сканує окреме слово, наприклад, «Федералізація». Ваше свідомість розпізнає контур, який утворюють букви, визначаючи за нього значення написаного. При цьому мозок дорослої людини не читає слова по буквах.

Як зазначено вище, люди читають тексти, розпізнаючи серійні патерни. Тому фахівці з контент-маркетингу повинні полегшити цей процес, розробляючи зручну візуальну структуру тексту і дизайн сторінки. Мало того, ми передбачаємо бурхливий розвиток такого напрямку як верстка текстово-графічних матеріалів на сайті. Нюанси в подачі – як виявилося – дуже важливі. Первинне сприйняття тексту залежить від його візуалізації, і тільки після прочитання матеріалу у нас формується емоційний відгук на «сенс».

Поради щодо поліпшення читабельності контенту зроблять більш привабливим ваші матеріали в друкованих виданнях, так і статті і огляди, що публікуються в інтернеті.

Підвищуємо читабельність контенту на практиці

 • Дайте вашому текстом можливість дихати — правильно вибирайте міжрядковий інтервал. Залиште між рядками достатньо місця для того, щоб ваші читачі легко сканували і розпізнавали візуальні форми слів. Переконайтеся в тому, що в налаштуваннях за замовчуванням у вашому текстовому редакторі або візуальному редакторі CMS встановлений достатній інтервал. Зверніть увагу на букви, частини яких виступають над або під рядком (до них відносяться всі заголовні, б, у, ц, щ, р). Виступаючі лінії букв не повинні наповзає на сусідні рядки, щоб читач легко розпізнавав зорові патерни слів.
 • Використовуйте великі літери з обережністю. Заголовки і підзаголовки, написані ВИКЛЮЧНО ВЕЛИКИМИ ЛІТЕРАМИ, зменшують читабельність вашого тексту. Справа в тому, що всі слова, написані великими буквами, мають однаковий візуальний патерн. Це змушує читача перебудовуватися з розпізнавання образів на читання слів по буквах. Крім того, використання одних заголовних для написання заголовків і підзаголовків збільшує площу, займану матеріалом, що неприйнятно для друкованих видань. Використовуйте комбінацію заголовних і прописних літер, створюючи заголовки різного рівня. Залиште слова тільки із заголовних букв для логотипів, а ще краще – позбавтеся від таких слів зовсім.
 • Уникайте довгих рядків на сторінці. Рядки, які тягнуться від лівого до правого краю сторінки, втомлюють читача, так як його очі змушені кілька разів «перестрибувати» впоперек сторінки від однієї групи слів до іншої. Більше того, занадто довгі рядки можуть обдурити зір читача, змусивши його повернутися до вже прочитаного або зовсім «заблукати» в тексті. Якщо думка не можна висловити коротко, намагайтеся використовувати складнопідрядні речення. Око читача потребує смислових паузах, простіше читати від коми до коми, ніж текст цілком без смислових пауз.
 • Створіть контрасти між текстом і «порожнечею» на кожній веб-сторінці. В онлайні тексти на всю ширину монітора читати незручно. Порожній простір ліворуч і праворуч забезпечує необхідний контраст, що полегшує сприйняття контенту. Також ви можете досягти контрастності з допомогою заголовків і підзаголовків, які виділяються жирним шрифтом і бобільшій кеглем.
 • При верстці сторінок уникайте фотографій та інфографіки, вставлених безпосередньо в текст без окружного фону. Читач збивається з ритму, намагаючись розпізнати текст обтікає фотографії і прилеглий до ілюстрації максимально близько.
 • Використовуйте короткі підзаголовки. Підзаголовок має виступати в якості тізера, який змушує аудиторію прочитати нижченаведений абзац. Ідеальний підзаголовок вміщується на одному рядку.
 • Редагуйте текст, щоб уникнути появи в ньому «вдів і сиріт». Мова йде про ситуації, коли одне або кілька слів виявляються ізольованими у верхній або нижній частині сторінки або колонки. Читач докладає додаткових зусиль, щоб прочитати ці слова, що збиває його з ритму. Іноді досить просто переставити кілька слів у реченні, щоб його закінчення не показувалось» з рядка. Під час верстки стежте, щоб назви компаній, імена розташовувалися на одному рядку. Досить помістити ім’я та прізвище людини на різних рядках, щоб збити читача з ритму.
 • Станьте експертом з читабельності вмісту

  Привчіть себе оцінювати веб-сторінки і друковані матеріали з точки зору читабельності. Якщо ви прочитали захоплюючий матеріал на сайті, подумайте, які чинники роблять його читабельним, крім змісту. Наше сприйняття тексту – це сума різноманітних факторів. Емоційний відгук – подобається або не подобається цей текст, враховує всі фактори, а не тільки зміст.

  Аналізуйте друковані видання в контексті семи кроків до підвищення читабельності контенту. Інтернет-виданням ще дуже далеко до популярних оффлайнових ЗМІ з точки зору верстки і візуалізації інформації.

  Не забувайте оцінювати джерела, які здалися вам нудними і нецікавими. Можливо, вони створені без урахування законів сприйняття тексту людиною.

  Поділіться знаннями про підвищення візуальної привабливості і читабельності контенту з кожним працівником, який бере участь у створенні інформаційних матеріалів для вашого бізнесу. Це підвищить ефективність онлайн-комунікацій вашої організації з партнерами і клієнтами.