Смерть газет, про яку так довго говорили

361

Для завершення епохи, навіть коли вже все готово і зрозуміло, необхідно якийсь символічна подія. Чисто для календарної прив’язки. Наприклад, очікуваний захід Європи таки трапиться, причому в Америці, коли з банкнот приберуть напис » IN GOD WE TRUST.

У середу, 7 вересня 2016 року, Американська Газетна Асоціація, Newspaper Association of America, прибере згадка про газетах зі своєї назви і стане просто News Media Alliance. Це головний галузевий союз, під колишньою назвою він об’єднував лідерів медіа-галузі з 1887 року.

Але й самі лідери – вже не газети. Газетна характеристика більше не визначає сутність таких брендів як The Washington Post, The New York Times або The Wall Street Journal. Вони можуть містити газети в букеті, але їх цифрова аудиторія вже перевищує паперову. Аналогічно, до речі: і для опису аудиторії слово readers вже не дуже підходить – це viewers. Тепер під старими газетними брендами ховаються «медіа-компанії, відомі в минулому як газети», – пише Джим Рутенберг у недільному випуску New York Times, в колонці «Так, новини переживуть самі газети» (Yes, the News Can Survive the Newspaper). До того ж старі газетні бренди тепер вийшли на простори, де орудують медіа-компанії іншого типу, які взагалі ніколи і не були газетами, як BuzzFeed, наприклад. Так що слово «газети» тепер недостатнє, щоб описувати індустрію.

Смерть газет, про яку так довго говорили

І це тільки верхівка айсберга, прямо зараз крушащего 400-річну галузь. Тому що в цифровому середовищі з новинами і журналістикою відбуваються вже зовсім інші халепи. Які?

  • Контент. Основою зворотного зв’язку для медіа-індустрії стає не лояльність аудиторії бренду, а текучі миттєві флуктуації трафіку. Звідси гонитва за імпульсивним кліком, прискорення і обессмысливание журналістської процедури (hamster wheel; hamsterization of journalism, як називає це Дін Старкман з Columbia Journalism Review). Такий новинний процес породжує зовсім інші стандарти, після чого він перестає бути новинним, так як новини в цій ринковій ніші вступають у пряму конкуренцію з котиками. У кращому випадку.
  • Бізнес. Це вже теж добре відомо: темпи зростання цифрових доходів медіа-компаній не компенсують зниження швидкості друкованих доходів. На сім доларів зниження доходів в принті припадає лише один долар приросту цифровий виручки. Тобто крива зниження друкованих доходів медіа-компаній впаде нижче порога виживання набагато раніше, ніж крива цифрових доходів зможе подолати цей поріг – якщо взагалі коли-небудь зможе.
  • І це, до речі, заставу ще якогось часу для агонії останніх друкованих видань – навіть вмираючи, вони генерують для редакцій виручку краще, ніж цифра. У своїй колонці Джим Рутенберг згадує прогноз, згідно з яким недільні паперові додатки проживуть ще років 20. Ну, окей, такий же термін в Росії я відводив останньої районці.

    Смерть газет, про яку так довго говорили

    А автор статті в NYT – скорботний оптиміст. Він каже, що новини, душа газет, переживуть друк. Ну, в якомусь сенсі, так. Будуть битися з котиками. І ще ботиками – не будемо забувати про ботів і алгоритми. Вони, а зовсім не журналісти, будуть до того часу правити бал в медіа-просторі. Про це ви можете прочитати в нащей статті «Робото-журналістика: вколюють роботи – щаслива людина?».