Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

722

Вміння говорити коротко і по суті цінується завжди. У цій статті ми розглянемо ультра-короткий варіант виступів від 1 до 3 хвилин. Деякі навіть не розглядають їх як серйозну презентації, а даремно. У такій короткій промові теж є всі атрибути: аудиторія, мета, структура, необхідність зацікавити і т. п.

Стислі часові рамки не дають спікеру розгулятися і вимагають максимально вичистити свою промову. Говорити коротко означає:

 • Говорити менше слів.
 • Говорити короткими фразами.
 • Максимально влучно підбирати слова в кожній фразі.
 • Щоб справитися з завданням і вкластися в 1-3 хвилини, зробіть наступне:

 • Сформулюйте тему свого виступу.
 • Не намагайтеся сказати все. Виберіть 1 головну думку, яку ви обов’язково хочете висвітлити. Ця думка повинна бути важливіше всіх інших. Якщо ви її не скажете, виступ втрачає сенс.
 • Складіть логічну канву (структуру) своєї мови. Якщо ви будете збиватися при переході від думки до думки, ви відразу будете втрачати час, і кількість слів буде збільшуватися. А у коротких виступах рахунок йде на секунди. Зайве слово – це секунда. Збій і повтор фрази – це 10 секунд, а у вас всього лише 1 хвилина.
 • Мати логічну схему виступу – це головна умова будь-якої мови, а короткою особливо. Без неї сказати коротко не вийде. Тому далі в статті розглянемо кілька найбільш частих ситуацій для коротких виступів і для кожної з них покажемо можливі варіанти структури.

  Увага! У прикладах не дається докладний текст промови, а показується саме логіка викладу. Використовуючи ці приклади як орієнтир, ви можете вибудувати свою структуру виступу, додавши або забравши блоки. Всі видеопримеры взяті з відкритого доступу і наводяться як вдалі.

  Читайте також: 29 практичних порад по SEO для відео

  Експертне виступ

  Ситуації: Під експертне виступ на конференціях зазвичай виділяють 10-20 хвилин, майстер-класи та вебінари займають ще більше часу. В яких випадках може знадобитися коротке експертне виступ:

  • Ви хочете зробити контент для свого сайту або блогу в форматі коротких відеороликів: записати короткі рекомендації, експертну думку з проблемного питання і т. п.
  • Спілкування за круглим столом на бізнес-заході, де вам надається слово на кілька хвилин поряд з іншими спікерами.

  Схема 1. Експертна думка

  Ви викладаєте свій експертний погляд на проблему.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Проблемне питання: Людина шукає роботу, становить резюме, розсилає роботодавцям, відгуків немає.

  Причина: Резюме багато, і роботодавець їх не читає.

  Новий погляд на проблему: Не складайте і не надсилайте резюме взагалі, замість нього пишіть людське особисте лист.

  Ілюструє приклад: Іван Батькович став співробітником журналу «Відомий журнал», написавши особистий лист редактору, хоча вакансій на той момент не було.

  Висновок: Не робіть стандартних кроків, якщо претендуєте на нестандартну посаду.

  Видеопример: Лінгвіст Дмитро Петров висловлює свій погляд на проблемне питання «Якщо у людини є сумніви в здатності вивчити іноземну мову». Приклад не повністю відповідає запропонованій схемі, але в ньому є головний блок – погляд на проблему, який не відразу приходить в голову. Хороший експерт допомагає аудиторії замислитися, подивитися на тему з тієї сторони, про яку вони не подумали.

  Схема 2. Експертна рекомендація

  Це короткий виступ на тему: як робити щось. На відміну від попередньої схеми, як правило, немає філософських міркувань, а просто даються інструкції.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Позначення теми: Як фотографувати дітей.

  Що люди роблять неправильно: найпоширеніша помилка в тому, що дорослі знімають дітей з висоти людського зросту.

  Як робити правильно: Правильно знімати, присівши навпочіпки, на рівні очей дитини.

  Чому важливо робити саме так: В цьому випадку не будуть спотворені пропорції тіла малюка.

  Висновок: Не лінуйтеся рухатися і міняти ракурс зйомки.

  Видеопример: Рекомендації Ігоря Манна (маркетолога, засновника видавництва «Манн, Іванов і Фербер») про те, як читати книги.

  Схема 3. Експертна думка з доказами дослідження

  Це може бути виступ, де ви хочете розібрати існує стереотипна думка або гіпотезу і підтвердити/спростувати його за допомогою результатів дослідження. Цю схему можна також використовувати для презентацій на нарадах, коли вам було поставлено завдання вивчити ситуацію і відзвітувати по ній.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад 1:

  Думка: Існує думка, що легше вчити іноземну мову з зануренням в середу.

  Результати дослідження: Дослідження показало, що … (наведіть дані, 1-2 цифри, а не 5 таблиць).

  Ілюстрація: Наприклад, Марина переїхала в Італію 2 роки тому і до сих пір не почала вивчати місцеву мову. Микола рік живе в Угорщині і не просунувся далі базового набору слів.

  Висновок: Починати вчити мову доцільно до переїзду.

  Приклад 2:

  Гіпотеза: Було висловлено пропозицію, що канал Х цікавий для реклами. Було поставлене завдання розібратися, чи має сенс публікувати рекламу продукції на каналі Х.

  Результати дослідження: Дослідження показало, що … (наведіть дані, статистику).

  Ілюстрація: Наприклад, тільки на рекламу 1 виду продукту ми витратимо Y рублів, а у нас таких продуктів 10.

  Висновок: Цей канал з точки зору реклами для нас нерентабельний.

  Видеопример: Пояснення Тетяни Чернігівській (нейролингвист, професор) про те, як навчання змінює мозок. Починає з головної тези, розповідає результати дослідження, дає приклади і робить висновок.

  Схема 4. Експертний розбір конкретного випадку

  Ви, як експерт, розбираєте конкретну ситуацію і дати свої рекомендації. Це може бути ексклюзивний випадок, а може бути типова ситуація, хвилює багатьох людей або організації.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Опис випадку: Наш клієнт поставив питання «Як рахувати податки для організації, що працює з іноземними клієнтами».

  Коренева проблема: Основна складність у клієнтів в тому, з якої суми рахувати податок з суми на день платежу або суми на день переведення на рублевий рахунок. Вони відрізняються.

  Експертна рекомендація: Треба робити так…(як пояснюєте).

  Висновок: При роботі з іноземними клієнтами не допускайте поширеної помилки…. Якщо маєте сумніви, проконсультуйтеся з фахівцем.

  Видеопример: Лінгвіст Дмитро Петров ділиться своєю думкою з конкретної ситуації «як подолати сором’язливість при необхідності говорити іноземною мовою». Описав ситуацію, пояснив, чому так відбувається (на його думку) і дав свою рекомендацію.

  Загальна рекомендація з коротким експертними виступів

  • Ви не зможете розкрити всю проблему і запропонувати рішення за 3 хвилини, а тим більше за 1 хвилину, тому зосередьтеся тільки на головній ідеї. Ви так багато знаєте, що бажання сказати все, що вам заважає. Нещадно видаляти зайву інформацію.
  • Щоб вийшло коротко, уявіть, що ви не робите презентацію, а вам задають питання на інтерв’ю і ви повинні висловити свою думку чітко, але дуже компактно.

  Читайте також: Огляд 9 російськомовних майданчиків для проведення вебінарів

  Продає презентація

  Ситуації: Ви хочете повідомити і запросити скористатися послугою, взяти участь у заході, придбати продукт і т. п. Наприклад, це може бути:

  • Відеозвернення для лендинга або сторінки в соц. мережі
  • Невеликий анонс в рамках спільного виступу на конференції або вебінарі
  • Пропозиція клієнту у ході телефонного дзвінка
  • Коротке пояснення послуги при зустрічі

  Схема 5. Анонс заходу

  На цій схемі представлений самий простий спосіб. Ви безпосередньо, без складних заходів, запрошуєте взяти участь у заході, записатися на курс, підписатися на канал або сторінку в інтернеті. мережі і т. п. Це для тих випадків, коли не треба нічого вигадливого вигадувати, треба просто запросити, не заплутавшись в деталях.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Куди запрошуєте: Ласкаво просимо на канал/сторінку «АБС».

  Чому присвячено: Тут публікуємо матеріали про культурні події в місті для дітей.

  Для кого і чому цікаво: Якщо ви любитель активного дозвілля в місті, ви зможете заздалегідь спланувати, куди піти з дитиною від 2 до 12 років.

  Що особливого: У нас не тільки перелік заходів, але і живі репортажі з місця подій, відгуки відвідувачів.

  Заклик: Підписуйтесь на канал і отримуйте інформацію.

  Видеопример: Запрошення на лекцію про динозаврів. Зверніть увагу на стиль поводження: з одного боку, є всі формальні елементи структури, як на схемі (куди запрошуємо, для чого, чому цікаво), і в той же час автор говорить неформально, захоплено. Всього 1 хвилина, але видно, що людина вміє говорити цікаво.

  Схема 6. Пропозиція послуги

  Це спосіб пропозиції послуги або продукту через попередній питання до слухача.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Питання: Вам важливо отримати професійне відео для свого інтернет-проекту?

  Послуга: Відеостудія XYZ дозволяє записати відео.

  Який результат дає: У домашніх умовах немає хорошого фону і важко виставити світло. Ви платите за 1 годину і отримуєте весь комплект: студію, оператора, правильний світло, монтаж ролика на виході.

  Чому це зручно: У нашій студії є 5 варіантів фону, телесуфлер, знімаємо з двох камер, в вартість входить монтаж, не потрібно окремо шукати всіх фахівців.

  Заклик: Зателефонуйте і забронюйте зручний час.

  Видеопример: А тепер ця структура в реальній презентації. Це презентація послуги для лендинга. Тривалість 5 хвилин, але виглядає легко. Послуга зрозуміла, переваги зрозумілі, все наочно продемонстровано.

  Схема 7. Анонс продукту

  Від попередніх схем відрізняється наявністю пояснення, чому продукт був створений. Пояснення будується таким чином, що слухач розуміє, яку проблему цей продукт вирішує. Тобто позиція не «ми створили цей продукт, тому що їм подобається і хочемо заробити грошей», а «ми створили цей продукт, тому що вивчили ринок, побачили нереалізовану потребу людей, зрозуміли, як допомогти людям зекономити».

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Продукт: Ми пропонуємо доставку медичних аналізів вертольотом.

  Чому був створений: Працюючи з клієнтами, ми часто чули, що для них важлива терміновість отримання результатів аналізу, особливо в далеких регіонах. Людям треба приймати рішення про лікування, і вони не можуть чекати тиждень. Тому ми придумали такий спосіб.

  Яку користь дає: Ви зможете врятувати більше людей. Вартість дорожче, але пацієнт менше днів буде в лікарні займати місце в очікуванні аналізу.

  Заклик: Подивіться деталі нашої комерційної пропозиції.

  Видеопример: Коротка відеопрезентація послуги по цій же схемі. Коротко, зрозуміла суть послуги, що отримаємо, чому зручно, спокійний (ненав’язливий, а роз’ясняє) стиль поводження.

  Схема 8. Анонс продукту з прикладом використання

  Ви не просто описуєте продукт та його переваги, а показуєте приклади і ситуації, в яких він може бути використаний.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Проблемна ситуація: Як рекламувати звичайні послуги.

  Як це можна вирішити: Треба в рекламі використовувати слова (перераховуєте…) і не використовувати слова (перераховуєте…)

  Як наш продукт допомагає вирішити це: У книзі ви знайдете принципи та приклади написання текстів для різних випадків.

  Заклик: Купуйте в магазинах «Книги».

  Видеопример: Подивіться, як це реалізовано в реальній презентації. Поєднання експертної презентації з рекламою свого продукту.

  Загальні рекомендації для презентацій продають

  • Уникайте загальних гасел типу «на нашому каналі публікуємо багато цікавих подій» або «у нас якісний продукт». Ці фрази не несуть змістовної інформації і лише займають час. Скажіть конкретно: «на нашому каналі буде інформація про виставках, екскурсіях, дитячих майстер-класах», «щоб ви перевірили продукт, у нас є пробна версія».
  • Враховуйте, запрошуєте ви на платне захід або безкоштовне.
  • Не юлите: людина повинна чітко розуміти, що конкретно ви пропонуєте, і що він отримає.
  • Предугадывайте головні сумніви клієнтів та говоріть про них у презентації.

  Читайте також: Як зробити класну презентацію, якщо ви не дизайнер

  Уявлення себе і своєї компанії

  Ситуації. Будь-які ситуації, коли треба пояснити людям, хто ви і чим займаєтесь:

  • Представити себе та свою компанію перед початком презентації
  • Представити свою компанію за круглим столом на бізнес-заході
  • У неформальній обстановці швидко відповісти на питання «чим займаєтеся?»
  • Представити компанію конкретному клієнтові на зустрічі

  Схема 9. Уявлення себе перед презентацією

  Це може бути навіть не повноцінна презентація, а буквально 3-4 пропозиції про себе. Або розповідь на 1-2 хвилини про свій бізнес.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Хто ви: Я – викладач англійської мови.

  Чим займаюся: Веду курси для співробітників організацій.

  Чим корисний: Допомагаю навчитися говорити з іноземними партнерами з використанням професійної термінології.

  Унікальна особливість: Склав словники з професійної термінології 15 сфер діяльності.

  Видеопример: Презентація Павла Дурова про свою компанію «ВКонтакте». Презентація 2012 року, але для прикладу підходить. Подивіться перші 2,5 хвилини, де йде представлення себе та компанії. Зверніть увагу, як з одного боку, використовуються ділові графіки і цифри, і в той же час особливості компанії підкреслені дуже наочно і з гумором.

  Схема 10. Представлення своєї компанії для клієнта

  На схемі представлений варіант презентації компанії при взаємному знайомстві з клієнтом на індивідуальній зустрічі. Цю ж схему можна використовувати і для інших випадків, лише змінивши останній блок (не перехід до задачі клієнта, а висновок або заклик до дії, або перехід до наступної частини презентації).

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Назва: Компанія » АВС.

  Що робимо: Допомагаємо російським компаніям почати бізнес на території Китаю. Наша особливість – пошук партнерів для непопулярних в країні видів бізнесу.

  В яких ситуаціях до нас звертаються: До нас звертаються, коли хочуть знайти партнерів, проаналізувати ринок, грамотно оформити юридичні документи.

  Приклад роботи: Наприклад, наш останній проект — це… Ми взялися за пошук партнерів для продажу продукту, який ніколи не пропонувався в Китаї.

  Перехід до задачі клієнта: яке завдання ви хочете вирішити?

  Видеопример: допомогою відеоприкладів презентація компанії для інтернет-сайту. На зустрічі з реальним клієнтом ви будете говорити трохи інакше, але принцип той же. Зверніть увагу: іде розповідь не шаблонними фразами, що у компанії якісний товар і надійний сервіс, а показується, про що турбується клієнт і як це вирішується.

  Загальні рекомендації за поданням себе і компанії

  • Незнайомі люди не хочуть слухати історію про вас або вашої компанії. Їм важливо тільки 2 речі: зорієнтуватися, чим займаєтеся і чим можете бути корисними.
  • Якщо ваша професія проста і зрозуміла, а компанія відома, це простіше. Наприклад, я – директор з маркетингу авіакомпанії «Відома компанія». Якщо ваша посада і компанія ні про що не говорять слухачеві, доведеться розшифрувати. Наприклад, я – технолог-спостерігач компанії «Стройломайплюсминус». У цьому випадку простіше сказати звичайними словами, чим ви займаєтеся. Моя компанія займається будівництвом будинків, я слідкую за дотриманням технологій будівництва.
  • Уникайте креативних формулювань: постачальник щастя, приборкувач тексту, ми даруємо свято, я вдохновляю людей і т. п. Вони не прояснюють, чим ви займаєтеся.
  • Не захоплюйтеся перерахуванням регалій і звань. Якщо вони подані в непотрібний момент, можуть бути сприйняті аудиторією як самомилування.
  • Уникайте гасел і загальних фраз, типу: ми володіємо великими базами даних партнерів, у нас дуже якісна продукція, у нас найкращі умови співпраці. На чому все це ґрунтується? Якщо це так, покажіть конкретику.
  • Якщо у вашій презентації можна опустити назва компанії і решті розповідь підійде будь-якому конкуренту, значить, ви не показали характеру вашої компанії. Презентацію треба переробляти.

  Читайте також: Як розкрутити канал на YouTube: повне керівництво для початківців

  Презентація на нараді

  Ситуації. 2 найбільш частих виду виступів на нараді:

  • Виступити з пропозицією нової ідеї
  • Представити нову інформацію

  Схема 11. Представлення ідеї (варіант 1)

  Є дві універсальні схеми для презентації ідей. Причому вони стосуються як простих робочих ідей, так і великих стратегічних. Від загального до приватного, коли ви починаєте з суті ідеї і потім її розшифровуєте. І від приватного до загального, коли ви спочатку описуєте ситуацію і м’яко підводите до самої ідеї.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад 1:

  Суть ідеї: Пропоную перевезення склад на нове місце.

  Чому пропоную: Вартість оренди старого місця зросте з нового року в два рази, оренда нового місця дешевше, ніж поточна вартість.

  Які вигоди отримаємо: Зможемо заощадити на оренді, а клієнтам буде зручніше забирати товар.

  Скільки потрібно затратити: Загальні витрати на переїзд складуть Х рублів. Якщо переїдемо до осені, фактично окупимо витрати на переїзд.

  Що потрібно зробити: Перераховуєте дії…

  Видеопример: Презентація ідеї рятувальної капсули для літаків. Це приклад візуальної презентації. Озвучення немає, але весь текст написаний або намальований за нашою схемою: навіщо пропонуємо, суть ідеї, які вигоди отримуємо в різних ситуаціях, за рахунок якої технології (що конкретно потрібно робити). Немає тільки блоку про витрати, але це вже розповідається додатково. Для серйозних презентацій інвесторам зараз малюють схожі візуальні ролики саме на 1-2 хвилини, щоб наочно представити свою ідею.

  Схема 12. Представлення ідеї (варіант 2)

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад 2:

  Поточна ситуація: У нас є відмінний склад і на даний момент все добре. Але є намечающиеся зміни. Якщо ми їх не візьмемо, то будуть неприємності.

  Майбутні проблеми: Вартість оренди старого місця зросте з нового року в два рази, оренда нового місця дешевше, ніж поточна вартість.

  Суть ідеї: Пропоную перевезення склад на нове місце.

  Скільки потрібно затратити: Загальні витрати на переїзд складуть Х рублів. Якщо переїдемо до осені, фактично окупимо витрати на переїзд.

  Що потрібно зробити: Перераховуєте дії…

  Видеопример: Презентація жартівлива, але всі елементи схеми дотримані в точності.

  Схема 13. Подання нової інформації

  При підготовці цієї презентації враховуйте, яким чином з’явилася нова інформація – відбулася екстрена ситуація чи це ваше планове нововведення.

  Структура короткого виступу: 13 готових схем і видеопримеров

  Приклад:

  Що змінилося: В нашій компанії вводяться нові правила реєстрації клієнтів у базі даних.

  Причина нововведення: Це вимога нового законодавства.

  Деталі нововведення: Тепер потрібно буде вводити додаткове поле інформації.

  Як це впливає на нас: У менеджерів по роботі з клієнтами додатися нове правило – запитувати цю інформацію.

  Що потрібно зробити: Керівникам відділів проінформувати всіх менеджерів.

  Видеопример: Презентація-роз’яснення змін у документах про державну реєстрацію нерухомості.

  Тренувальне вправу

  Для тренування навичок говорити коротко, можна зробити наступне вправа:

 • Виберіть будь-яку тему.
 • Запишіть розповідь на цю тему на відео тривалістю 5 хвилин.
 • Подивіться запис і подумайте, що можна викинути без шкоди для змісту, які фрази можна скоротити, і стисніть розповідь до трьох хвилин.
 • Зробіть ще один захід і стисніть розповідь до 1 хвилини.
 • Така вправа дозволяє вичистити свою промову, прибрати непотрібні фрази і сказати саму суть.