Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

489

Кажіть, що погано, якщо пироги пече швець? Подивіться на це з іншого боку. Буває, вузького спеціаліста простіше написати статтю самому, ніж чекати, поки копірайтер або журналіст вивчить тему і зробить матеріал експертного рівня. Наприклад, у деяких авторів йде все життя, щоб зрозуміти те, що знає кожна нормальна медсестра: ніякого чищення печінки не буває.

На відміну від копірайтера, фахівець володіє головним інгредієнтом успішного тексту. Так, мова йде про експертизу. З нею ви зможете написати хороший текст, навіть якщо іноді плутаєте «ться» і «ться», подекуди ставите зайві коми або не бачите різниці між двокрапка і тире. Мало того, у вас вийде зробити матеріал видимим для аудиторії і читабельним. Як ви вже здогадалися, це керівництво про те, як правильно написати статтю для вебу.

Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю
Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

Як написати хорошу статтю: покроковий план

Досвідчений автор плювати хотів на рецепти та догми. Вони заважають писати і роблять текст шаблонним. Зате рецепти допоможуть досвідченому програмісту або інженеру, який не працював з текстом з часів університетських курсових та дипломної роботи. Але навіть якщо ви не писали нічого, крім коментарів «Вконтакті» або епікризів, сприймайте запропоновані нижче рекомендації творчо. Змінюйте порядок, додавайте нові або навіть ігноруйте зайві на вашу думку кроки. Описаний рецепт — не жорсткий каркас, а гнучка конструкція, що складається з окремих деталей.

Крок 1: визначте мету статті

Мета — це прогнозований результат діяльності. Уявіть, що ви дістаєте з холодильника яйця і бекон, берете з полиці сковороду і включаєте плиту. Зрозуміло, що мета цих дій — приготувати яєчню з беконом.

Щоб визначити мету, запитаєте, для чого ви хочете написати статтю, яку плануєте вирішити проблему. Ні, збільшити відвідуваність сайту, продати 10 одиниць товару і заробити 100 карбованців на контекстній рекламі — це не мета. Вам потрібно визначити прогнозований результат створення статті в контексті взаємодії між бізнесом або веб-ресурсом і його аудиторією. Що отримає читач, вивчивши ваш матеріал? Наприклад, мета гайда по WordPress — навчити користувачів самостійно створювати сайти за допомогою зазначеної CMS.

Ні, не треба нагадувати про конкретності, вимірності та інших достижимостях і актуальностях. Залиште їх для бізнес-цілей, де потрібно у що б то не стало привернути 1000 унікальних відвідувачів на головну сторінку і сконвертувати 500 з них в операції. Якщо хочете, зараз мова йде про цілі існування статті з точки зору клієнта: яку цінність він отримає, чому він навчиться, що дізнається, чи зробить.

Якою може бути мета статті? Наприклад, публікація може переконати читача в необхідності кип’ятити водопровідну воду або актуалізувати шкоду зловживання алкоголем. Ви можете написати статтю, щоб порівняти нові моделі смартфонів компаній Samsung і LG, описати сервіс для проведення спліт-тестів або навчити читача вибирати велосипеди. Отже, сформулюйте і зафіксуйте на папері мета публікації.

Крок 2: придумайте заголовок

Заголовок повинен привертати увагу користувачів і продавати переходи по посиланню і читання статті. Одночасно він повинен розкривати зміст матеріалу. Навіщо щось комусь продавати? Якщо ви не Гай Кавасакі або Роберт Кійосакі, ваші статті будуть конкурувати з іншими публікаціями в новинних стрічках соціальних мереж, RSS-канали і контент-агрегаторах. Щоб зрозуміти це, зверніть увагу на ілюстрацію.

Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

Яким повинен бути хороший заголовок? Ось кілька ідей:

 • Хедлайн повинен викликати інтерес, обіцяти вигоду.
 • Якщо можливо, в заголовку повинна бути провокація, жарт, виклик.
 • Назва зобов’язана підтверджувати відповідність статті інформаційним потребам користувачів.

Більше інформації ви знайдете в довіднику по створенню забійних хедлайнов.

Крок 3: вивчіть інформаційні потреби аудиторії

Для цього скористайтеся сервісами «Підбір слів», «Планувальник ключових слів» або аналогічними інструментами. Вам необхідно знати, в якій інформації потребують клієнти, для яких ви пишете статтю. Зверніть увагу на ілюстрацію.

Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

З допомогою сервісу підбору ключових слів ви повинні зрозуміти, що клієнти хочуть знати в контексті обраної теми. Для цього використовуйте різні варіанти пошукових запитів. Шукайте цінні інсайти в колонці схожих ключових слів. Збережіть контент-ідеї в таблиці або запишіть їх на папір.

Приділіть увагу тому, як користувачі шукають інформацію. Пам’ятайте, що хороший заголовок повинен підтверджувати відповідність статті інформаційним потребам клієнта? Поверніться до хедлайну і виправте його при необхідності.

Крок 4: складіть план статті

На першому етапі роботи ви визначили мету статті. Тепер вам потрібно записати завдання, покрокове вирішення яких забезпечить її досягнення. Це і буде план статті.

Наприклад, ви визначили мету керівництва по WordPress: навчити користувачів самостійно створювати сайти за допомогою цієї CMS. Послідовно запишіть етапи створення ресурсу, які ви будете описувати. Під час роботи звіряйтеся з інформаційними потребами аудиторії, які ви визначили за допомогою сервісу підбору ключових фраз.

Щоб навчити користувачів самостійно робити сайти, вам умовно потрібно описати наступне:

 • Встановлення WordPress.
 • Налаштування рушія.
 • Вибір шаблонів.
 • Вибір плагінів.
 • Публікацію контенту.

При необхідності ви можете об’єднати етапи розв’язування задач на підзадачі. Наприклад, щоб налаштувати «Вордпресс», ваші клієнти повинні приділити увагу загальним налаштувань, створити карту сайту і налаштувати файл robots.txt. Тепер видно, що для досягнення мети статті ви повинні описати задачі і підзадачі:

 • Установка WordPress.
  • Завантаження дистрибутива.
  • Завантаження файлів на сервер за допомогою FTP-клієнта.
  • Установка движка.
 • Налаштування WordPress.
  • Загальні налаштування.
  • Карта сайту.
  • Файл robots.txt.
 • Вибір шаблону.
  • Де взяти шаблон.
  • Як русифікувати шаблон.
 • Вибір плагінів.
  • Плагіни для SEO.
  • Плагіни для безпеки.
 • Публікація контенту.
  • Публікація сторінок.
  • Публікація постів.

  Ви створили робочий план основної частини публікації. Під час письма вам залишається переформулювати завдання в підзаголовки другого порядку, а підзадачі в підзаголовки третього порядку (h2 і h3 відповідно).

  Стаття складається з вступної, основної і заключної частин. Відобразіть це в плані: додайте вступну частину до початку і закінчення в кінці. Введення може складатися з двох умовних частин: чіпляється вступного абзацу та блоку «для чого козі баян». Забійний вступний абзац стимулює користувачів читати статтю. А в блоці про козу і баян ви можете сформулювати проблему і обґрунтувати способи її вирішення.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Крок 5: вивчіть інформацію

  На цей етап роботи, ви витратите більше всього часу. Вам доведеться перелопатити десятки або сотні джерел, проаналізувати і осмислити зібрані відомості. Як працювати з інформацією? Ось рекомендації:

  • Почніть з улюблених і перевірених джерел. Наприклад, якщо ви пишете про інтернет-маркетингу, йдіть на moz.com або texterra.ru і користуйтеся пошуком по сайту.
  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю
  • Шукайте інформацію за допомогою пошукових систем. Якщо ви працюєте з новою для себе темою, йдіть від загального до приватного. Спочатку вивчайте матеріали, знайдені за загальним пошуковим запитам, наприклад, «як створити сайт на вордпресс». Потім скористайтеся специфічними запитами, наприклад, «як русифікувати шаблони вордпресс».
  • Вивчіть думки експертів. Для цього йдіть у профільні блоги і форуми.
  • Якщо необхідно, спілкуйтеся з експертами. Задавайте питання на форумах, уточнюйте інформацію в коментарях, интервьюируйте фахівців.
  • Вивчіть думка споживачів. Вам допоможуть блоги, форуми та соціальні мережі.
  • Фіксуйте інформацію зручним вам способом. Записуйте тези в щоденник, робіть нотатки в електронному вигляді.

  Як зрозуміти, що ви зібрали достатньо інформації? Ніяк, даних в будь-якому випадку завжди не вистачає, тому ви будете звертатися до джерел у процесі роботи. Починайте писати, коли зрозумієте, що можете сказати читачам щось, чого вони не знають.

  Крок 6: пишіть статтю

  Писати набагато простіше, ніж збирати і аналізувати інформацію. Такі матеріали допоможуть вам висловлювати думки на папері:

  • Як написати гайд.
  • 10 крутих прийомів для авторів.
  • 50 помилок копірайтерів.
  • Як писати тексти краще і краще.
  • Бонус: електронна книга «Як створювати веб-контент».

  Ви пишете статтю, а не продовження «Євгенія Онєгіна», тому не женіться за красою слова. Якщо ви запропонуєте читачеві дійсно цінну інформацію, він простить вам багато: стилістичне недосконалість, довгі речення і навіть невелика кількість помилок. Втім, постарайтеся знайти кошти на послуги коректора і редактора. Якщо такої можливості немає, перевірте текст самостійно. Дійте так:

  • Скористайтеся автоматичною перевіркою орфографії. Якщо ви пишете в текстовому редакторі MS Word, після завершення роботи натисніть F7. Також ви можете скористатися онлайн-сервісами, наприклад, Advego, Istio та іншими. Не варто сліпо довіряти програм і сервісів, вони теж іноді помиляються.
  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю
  • Спробуйте перевірити стилістику за допомогою сервісу Glvrd.ru. Використовуйте його тільки в тому випадку, якщо ви маєте досвід роботи з текстами. В іншому випадку ви заплутаєтеся в правильних і помилкових пропозиціях сервісу.
  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю
  • Обов’язково прочитайте текст самостійно як мінімум два рази перед публікацією. Перший раз шукайте і виправляйте помилки і описки. Другий раз зосередьтеся на достовірності та якості інформації. Перевірте, чи виконали ви всі підзадачі і завдання, досягли запланованої мети.

  Ви написали статтю. Не поспішайте одразу публікувати матеріал. Спочатку подбайте про його видимості в пошукових системах.

  Як оптимізувати статтю

  Відразу зверніть увагу на принципову позицію: опис оптимізації йде після керівництва з написання виключно для вашої зручності і простоти сприйняття. На практиці вам доведеться забезпечувати видимість матеріалу в пошуку одночасно з роботою над текстом.

  Перед оптимізацією конкретної статті переконайтеся, що ваш ресурс відповідає технічним вимогам пошукових систем. Вам допоможуть наступні матеріали:

  • Чого хочуть «Яндекс» і Google. Тут зверніть увагу на технічні вимоги пошукових систем.
  • 19 технічних питань для експрес-аудиту сайту.
  • Що таке якісний контент з точки зору пошукових систем. Завдяки цьому матеріалу ви самостійно відповісте на більшість питань про оптимізацію статей.
  • Інтерв’ю Ренда Фишкина. Експерт розповідає про сучасний підхід до оптимізації.

  Що робити, якщо вам колись читати блог «Текстерры» та інтерв’ю Ренда Фишкина? Ось короткий опис поточного стану пошукового маркетингу. Алгоритми «Яндекса», Google і інших «пошукачів» стали настільки досконалими, що пошук проломів і спроби маніпуляції практично втратили сенс. Марно напічкувати тексти ключами з щільністю 3,1415 %, намагатися вирулити за рахунок куплених посилань або накрутки поведінкових факторів. Роботи ось-ось поработят людей, про що ми писали тут, тут, і особливо сильно тут. Машини успішно знаходять все більш тонкі спроби маніпуляції видачею, тому лазівок практично не залишилося.

  Ця ситуація сильно спростила життя пошуковим маркетологам. Щоб забезпечити видимість публікацій в пошуку, сьогодні досить дотримуватися дві умови: підтримувати технічну відповідність ресурсу вимогам «пошукачів» і створювати контент, що максимально задовольняє інформаційні потреби аудиторії. По суті, все інше нюанси. Про них і піде мова в покроковому плані.

  Крок 1: переконайтеся, що хедлайн підтверджує інформаційне відповідність статті потреб користувачів

  Це один із критеріїв хорошого заголовка, які ви використовували під час створення тексту. Чорт візьми, просто вставте головне ключове слово в назву статті. Ключ потрібно використовувати природно. Коли користувачі шукають ваш матеріал з допомогою запиту «замовити таксі Москва недорого», напишіть в заголовку «Як замовити таксі в Москві недорого». Якщо хочете, міняйте слова місцями і використовуйте різні форми слів. Пошукові системи однаково добре розуміють варіанти «як недорого замовити таксі в Москві», «як замовити таксі в Москві недорого» і навіть «як у Москві замовити таксі недорого». Останній варіант може здивувати ваших живих читачів, тому орієнтуйтеся на природний людський мову.

  Роботам дійсно все одно, як ви напишете: «придбати машину СПб дешево» або «купити дешеву машину в Санкт-Петербурзі». Втім, якщо ваші заголовки і контент в цілому будуть суцільно складатися з неприродних конструкцій, «Яндекс» з колегами можуть запідозрити вас в пошуковий спам. В цьому випадку ви ризикуєте отримати санкції.

  Як щодо інформаційного відповідності статті потреб аудиторії? Це не порожні слова. Зверніть увагу на ілюстрацію.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Назва статті відображається в пошуковій видачі. Завдяки цьому читач може оцінити, наскільки запропонований «пошукачем» контент відповідає його потребам. Тут спрацьовує принцип візуального відгуку: користувач охочіше переходить на сторінку, назву якої максимально точно збігається з пошуковим запитом.

  Чому використання ключової фрази в заголовку працює? Подивіться на наступний приклад: коли людина вперше потрапляє на нову веб-сторінку, він намагається швидко визначити, про що вона. Що він робить в першу чергу? Правильно, читає назву матеріалу. Пошукові роботи надходять так само. Адже розробники хочуть навчити їх «думати», як людина.

  Подивіться на ілюстрацію:

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Стаття «Як просуватися в Facebook» посідає перше місце у видачі за відповідним запитом. Зверніть увагу на ще одну ілюстрацію:

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Стаття займає третю позицію за запитом «просування в фейсбук». При всій повазі до колег, які займають першу і другу позиції матеріали не йдуть ні в яке порівняння з гайдом від Євгенії Крюкової. Просто роботи вважають їх більш релевантними запитах користувачів із-за ключової фрази в назві.

  До речі, зверніть увагу на цікаве дослідження: Searchmetrics встановив, що значення ключових слів як фактора ранжування падає. Наприклад, дослідники визначили негативну кореляцію між позицією сайту у видачі та наявністю ключової фрази в заголовку. Практика «Текстерры» це не підтверджує, проте дослідження колег заслуговує на увагу. Ясно одне: потрібно фокусуватися на якості контенту, а не на вписування «ключів».

  Крок 2: переконайтеся, що у вступній частині описана проблема та способи її вирішення

  Навіщо це потрібно? Хоча б для того, що ви навряд чи зможете сформулювати проблему і визначити способи її вирішення, не вживши головну ключову фразу. Так, в контексті пошукової оптимізації цей крок повинен звучати так: перевірте, вставили ви головний ключ на початку матеріалу. Не шукайте точної формули і конкретного визначення початку. Представники старої школи SEO пропонують вставляти «ключі» в перший абзац, перші три-чотири пропозиції, перші 800 або 1000 символів. А ви думайте, як представник нової школи: вживайте ключ просто на початку. Повірте, пошукові роботи вважають початком той же, що і ви.

  Хочете доказів? Дивіться:

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Ключові фрази природно вживаються на початку статей. Що це дає? По-перше, ви повідомляєте користувачам і пошуковій системі, що ваш матеріал дійсно про A/B-тестуванні, хэштегах або що там ще люди шукають. По-друге, один раз вживши «ключ» на початку статті, ви можете повністю забути про ключових фразах. Але про це нижче.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Крок 3: докладно розкрийте тему

  Так-так, мова йде саме про пошукової оптимізації. Чим глибше ви поринете в проблему, чим детальніше й повніше розкрити тему, тим більше релевантним потреб аудиторії буде ваш матеріал. Завдяки цьому ви можете взагалі не думати про ключових фразах. Навіщо витрачати енергію? Адже ви не зможете якісно написати про маркетинг в соціальних мережах, будівництві заміських будинків або краніоцеребральної гіпотермії, не вживши потрібні «ключі» потрібне число раз. Якщо хочете теоретичне обґрунтування, почитайте про LSI-копірайтинг.

  Хочете конкретні рекомендації та підказки? Подивіться, що ви робите, коли детально розкриваєте тему:

  • Вживаєте ключову фразу в заголовку. Як без цього?
  • Використовуєте «ключ» на початку статті.
  • Вставляєте потрібні ключі в підзаголовки. Це відбувається природно і логічно.
  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю
  • Иллюстрируете публікацію зображеннями і використовуєте «ключі» до підпису.
  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю
  • Використовуєте «ключі» у назвах та атрибути alt фото. А як інакше, адже ви повинні подбати про користувачів, у яких не з’явиться зображення? До речі, приділяйте увагу оптимізації фотографій в статтях.
  • Створюєте настільки корисний контент, що люди посилаються на нього сайтах і блогах, а також активно поширюють у соціальних мережах.
  • Вживаєте в тексті низькочастотні запити. Уявляєте, щоб використовувати тактику довгого хвоста, вам нічого не потрібно: просто знай собі, докладно розкривай тему.

  Зверніть увагу, завдяки long tail ви отримаєте пошуковий трафік, навіть якщо якимось дивом забудете використовувати сильні «ключі» в заголовку. Дану тезу підтверджує наша стаття про Instagram. Це один з кращих матеріалів в блозі «Текстерры» за кількістю залученого пошукового трафіку. Користувачі переважно знаходять її по низькочастотних запитах, наприклад, по таким:

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Крок 4: покажіть пошуковцям, що ви — автор матеріалу

  Як це зробити? Просто поділіться статтею в соціальних мережах відразу після публікації. Це порада від Метта Каттса. Завдяки шерингам «пошуковики» швидше знаходять і індексують ваш контент.

  Анонси у соціальних мережах мають ще ряд переваг:

  • Завдяки соцмережам ви отримуєте трафік.
  • Люди читають і коментують ваші матеріали. Також вони читають інші статті на вашому сайті. Це покращує поведінкові метрики ресурсу.
  • Читачі діляться вашим контентом зі своїми передплатниками, а також посилаються на матеріал в блогах і на сайтах. Ви збільшуєте охоплення аудиторії і отримуєте природні посилання.
  • Поширення виступають в якості соціальних доказів.

  Крок 5: пошліться на корисні аудиторії матеріали, опубліковані на вашому сайті

  Вставляйте гіперпосилання прямо в текст, робіть врізання і блоки з умовною назвою «Вас також зацікавлять статті». Головна умова — вам потрібні природні посилання, які дійсно зацікавлять ваших користувачів. Якщо ви вважаєте, що вони повинні мати анкор, використовуйте його. Якщо ви хочете використовувати у вигляді анкора слова типу «тут», зробіть це. Якщо вам здається природним вживання URL, вставити посилання в такому вигляді.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Навіщо посилатися на корисні матеріали? Ви підвищуєте інформованість та залучення аудиторії, а також покращуєте поведінкові метрики сайту: середнє час і глибину переглядів.

  Крок 6: використовуйте мультимедіа-контент

  Це може бути відео, аудіо, зображення, презентації, інфографіка, вбудовані соціальні повідомлення. За допомогою даного типу контенту ви підвищуєте візуальну привабливість і читабельність статті, а також покращуєте поведінкові метрики.

  Створити якісний мультимедіа-контент вам допоможуть наступні публікації:

  • Як створювати візуальний контент за допомогою Canva.
  • Три чумовых інструменту для роботи з візуальним контентом.
  • Як висловлювати ідеї з допомогою малюнків.
  • Як створювати інтерактивну інфографіку.
  • Як створювати відео: раз, два, три.
  • Про обладнанні та програмах для створення подкастів.

  Крок 7: використовуйте мета-опис

  Мета-опис не впливає на ранжирування сторінки в пошуку. Однак воно може впливати на кількість переходів користувачів зі сторінки видачі на сайт. Це відбувається, коли пошукова система використовує description для формування фрагменту.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Як зробити хороше мета-опис? Ось рекомендації:

  • Створюйте description для людей.
  • Постарайтеся в одному-двох коротких реченнях описати вигоди і переваги, які отримає користувач після переходу на сайт і прочитання матеріалу.
  • Використовуйте в описі заклик до дії. Ваше завдання — стимулювати переходи на сайт.

  Як щодо ключових слів? А ви спробуйте описати вигоди і переваги контенту, не вживши «ключ».

  Крок 8: використовуйте мікророзмітку

  Структуровані дані не впливають на ранжирування контенту у видачі. Проте з їх допомогою ви можете збільшити кількість переходів на сайт завдяки розширеному сниппету.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Ось корисні матеріали про впровадження мікророзмітки:

  • Микроразметка Schema.org для чайників.
  • Про базових типах розмітки.
  • Про форматі JSON-LD.
  • Про впровадження мікророзмітки для WordPress і Joomla.

  Ви написали і оптимізували статтю. Тепер подбайте про читабельності матеріалу.

  Верстка статті: як зробити контент читабельним

  Від цього нікуди не дітися: зустрічають по одягу. Навіть якщо ви — Пєлєвін, Прилепін або Сорокін, читач закриє сторінку вашого сайту, якщо вважатиме її контент візуально непривабливим і нечитабельним. Аудиторія розпещена надлишком інформації, тому вам доведеться залучати й утримувати увагу користувачів. Скористайтеся запропонованими нижче покроковими рекомендаціями.

  Крок 1: оберіть відповідний шрифт

  При виборі шрифту використовуйте наступні поради:

  • Використовуйте на сайті два або три шрифту. Один — одноманітно, а більше трьох — строкато і без смаку. Для оформлення статті достатньо двох шрифтів. Один використовуйте для заголовків і підзаголовків, а другий для решти тексту.
  • Визначте, який тип шрифту вам потрібен: з зарубками або без зарубок. Шрифт із зарубками впливає на сприйняття так:
  • Робить окремі літери більш чіткими і помітними.
  • Стимулює читання, а не сканування мозком візуальних патернів і переведення їх у склади і слова. В результаті шрифт із зарубками зменшує швидкість читання.
  • Візуально підкреслює горизонтальні рядки. У результаті людині легше утримати погляд на рядку.

  Приклад шрифти з зарубками — Times New Roman.

  У свою чергу, шрифт без зарубок впливає на сприйняття тексту:

  • Полегшує сканування візуальних патернів, що збільшує швидкість читання.
  • Спрощує читання з екрану.
  • Забезпечує читабельність навіть при невеликому кеглі.

  Приклад шрифт без зарубок — Calibri.

  Використовуйте шрифт для заголовка і підзаголовків статей. Це сприяє візуальному структурування публікації, а також затримує увагу читача на смислових блоках. Для решти тексту виберіть шрифт без зарубок. Він збільшує швидкість сприйняття, а також зменшує втому очей при читанні великих матеріалів.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Крок 2: виберіть підходящий кегль

  Кегль — це вертикальний розмір літер шрифту. Залежно від дизайну сторінки, для основного тексту сторінки вибирайте 14, 16 або 18 кегль. Примітки, правила використання, додаткові угоди та іншу службову інформацію можна набирати 11, 10 або навіть 9 кеглем.

  Вибирайте кегль для заголовка і підзаголовків в залежності від дизайну сторінки. Якщо сумніваєтеся, чи просто помножте кегль основного тексту на два. Наприклад, якщо для основного тексту ви використовували 12 кегль, для заголовка візьміть кегль 24. Відповідно, підзаголовок може бути набраний 16 або 18 кеглем.

  Крок 3: виберіть оптимальну відстань між символами

  В типографіці воно визначається двома змінними: кернінгом і трекінгом. Перший визначає відстань між конкретними парами букв. Другий — це відстань між будь-якими літерами. Для веб-сторінок краще використовувати негативний трекінг або щільний набір. Це полегшує сприйняття тексту і підвищує швидкість читання. Нормальний або позитивний трекінг використовується для прописних букв і заголовків. Також розряджений набір можна використовувати для оформлення врізок, цитат та інших смислових блоків.

  Крок 4: переконайтеся в коректному виборі довжини рядка

  Оптимальна довжина рядка становить від 50 до 70 символів плюс-мінус 10 %. Якщо рядок буде довшим, користувачеві буде складно утримувати на ній погляд. Занадто короткі рядки погіршують сприйняття, так як читач втомлюється переводити погляд з рядка на рядок.

  Крок 5: виберіть оптимальний міжрядковий інтервал

  Стандартний розмір міжрядкового інтервалу в типографіці становить 120 % від вибраного кегля. Для полегшення читання з екрану ви можете збільшити відстань між рядками до 130 чи 140 % від вертикального розміру букв. Для блоків службової інформації міжрядковий інтервал можна зменшити.

  Крок 6: перевірте, чи є відступи між абзацами

  Тут коментарі не потрібні: текст без відступів між абзацами на екрані комп’ютера стає схожим на цеглу. Така подача матеріалу відлякує читачів. Якою повинна бути величина відступу? Вона становить від 70 % до 80 % від міжрядкового інтервалу.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Крок 7: вирівнювання тексту по лівому краю

  З цього правила є винятки. Наприклад, якщо ви написали статтю на арабській, івриті та інших мовах, на яких пишуть справа наліво, вирівнюйте тексти по правому краю. Не вирівнюйте текст по центру або по ширині. Це ускладнює сприйняття і зменшує швидкість читання, а також зменшує візуальну привабливість сторінки.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Чи варто говорити, що ілюстрації до тексту, вирівняні по лівому краю, не варто вирівнювати по центру?

  Крок 8: використовуйте ілюстрації коректно

  У число функцій ілюстрацій у вебі входить підвищення візуальної привабливості сторінки і читабельності контенту. Підвищення, а не зниження. Щоб зображення у вашій статті виконували ці функції, дотримуйтеся таких рекомендацій:

  • Виділіть ілюстрацію з тексту. Зображення — це самостійний елемент, тому він не повинен тонути в буквах. Виділяти фото можна за допомогою рамки, фону, порожнього простору.
  • Підписуйте ілюстрації. Підпис інформує читача і збільшує візуальну привабливість фото. Зверніть увагу, підпис повинна відрізнятися від решти тексту. Ви можете використовувати окремий шрифт, виділяти підпис курсивом або поміщати її всередину рамки.
  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю
  • Використовуйте zoom для великих зображень. Завдяки цьому користувачі будуть переглядати зображення в повному розмірі без переходу на нову сторінку. Якщо ваш сайт не працює на WordPress, скористайтеся спеціальними плагінами, наприклад, Fancybox або Lightbox.

  Зверніть увагу, підписувати зображення важливо не тільки з-за візуальної привабливості. З допомогою підпису ви інформуєте користувачів і пошукові машини. Останні аналізують контент-кластери навколо зображень і дають вам трафік з пошуку по картинках. Детальніше про це читайте у матеріалі про оптимізацію фотографій.

  Крок 9: виділяйте смислові блоки врізками

  Допоможіть читачам звернути увагу на визначення, цікаві факти, результати досліджень будь-яку незвичайну інформацію. Як оформити врізку? Використовуйте шрифт з засічками, збільште кегль, використовуйте контрастний фон, рамку або спеціальні символи. Врізки структурують контент сторінки, підвищують її візуальну привабливість і спрощують сприйняття матеріалу.

  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Крок 10: використовуйте візуальний контент для підвищення читабельності статті

  Візуальний контент в першу чергу служить для передачі інформації. Ви пам’ятаєте, що люди сприймають зображення в десятки тисяч разів швидше, ніж текст. Користуйтеся цим, щоб підвищити інформативність матеріалів.

  Одночасно з допомогою візуальних елементів ви робите контент більш привабливим і читабельним. Хочете конкретні ідеї? Ось вони:

  • Використовуйте візуальний інтерактивний контент. Приклади: «живі» фото, створені з допомогою Thinglink, згадувана вище інтерактивна інфографіка або ротація фото при наведенні курсору, як на початку цього матеріалу.
  • Дайте читачам можливість не тільки читати, але й дивитися. Публікуйте відео разом з текстовими розшифровками, як тут або тут. Наприклад, це зручно для користувачів, які знайомляться з вашим контентом під час поїздки в метро або приготування сніданку.
  • З допомогою візуальних елементів дизайну структуруйте контент, робіть навігацію зручною і інтуїтивно зрозумілою, допомагайте користувачам здійснювати потрібні дії.
  Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Ви зробили написану і оптимізовану статтю читабельною. Тепер її можна публікувати.

  Робота над хорошим текстом не закінчується ніколи

  Якщо ви написали актуальний матеріал, після публікації приготуйтеся працювати з ним ще кілька місяців або років. Вам доведеться представляти статтю, реагувати на коментарі, доповнювати і актуалізувати матеріал. Пошукові системи враховують свіжість публікації при ранжируванні, тому ви можете додавати нові інформаційні блоки або навіть просто змінювати дату публікації.

  Пам’ятайте, створення, оптимізація та забезпечення читабельності статті зазвичай відбуваються одночасно. Тому не намагайтеся оптимізувати контент після публікації або писати текст під ключові фрази. Думайте про користувача: робіть статті інформативними є експертними, намагайтеся, щоб ваші матеріали можна було легко читати з екрану. Живі читачі і пошукові роботи це обов’язково оцінять.