Так вам і треба, або Все, що потрібно знати про фільтрі «Баден-Баден»

321

«Яндекс» впровадив алгоритм фільтрації спам-текстів «Баден-Баден» на початку весни 2017 року. А все, що потрібно знати про це фільтрі, було опубліковано в блозі «Текстерры» в 2013 році.

Ось найважливіші публікації по темі:

  • Чому контент-маркетинг — нове SEO. Савельєв Денис пояснює, чому для пошукових систем щільність ключів відійшла на другий план.
  • Про алгоритм Google Hummingbird. Після впровадження «Колібрі» техніка keyword stuffing втратила сенс.
  • Про семантичному апокаліпсис. Значення ключових слів впало після впровадження «Колібрі» та відображення замість ключів not provided в Google Analytics.
  • Чому потрібно фокусуватися на темах, а не на ключових словах. Результати дослідження Searchmetrics підтверджують зниження ролі ключів в ранжируванні сайтів.
  • Про глибинному навчанні. Денис Савельєв в 2015 році розповідає, як роботи вчаться думати по-людськи.

Відмовки типу «не читав», «пропустив», «не пам’ятаю» залиште собі. Якщо ви вже працювали в інтернет-маркетингу в 2013 році, майте мужність зізнатися: читали, але не повірили. Вирішили працювати олдскульными методами. Тобто шукати дірки в алгоритмах, обманювати клієнтів, користувачів і пошукові системи, а не створювати щось корисне.

Тому так вам і треба. Не читайте далі, йдіть закривати спам-тексти «ноуиндексом» і шукати нові способи обдурити людей і роботів. Ви непоправні. Але ви потрібні. На вашому тлі вигідно виділяються фахівці і власники проектів, які прислухалися до рекомендацій «Текстерры» від 2013 року.

Для кого ця стаття? Для тих, хто нещодавно в інтернет-маркетингу. Для тих, хто через непорозуміння платить олдскульним сеошників, які регулярно заганяють сайт під санкції пошукових систем. Для тих, хто хоче розвивати проекти і гарантовано уникати будь-яких фільтрів пошукових систем. І для тих, хто випадково потрапив під «Баден-Баден» і хоче правильно з-під нього вийти.

Так вам і треба, або Все, що потрібно знати про фільтрі «Баден-Баден»

Що таке «Баден-Баден» і навіщо він «Яндексу»

«Баден-Баден» — це частина алгоритму «Яндекса», яка фільтрує текстовий спам. Пошукач впровадив його навесні 2017 року. Спочатку представники пошукової системи казали, що під фільтр потраплять тільки сторінки з переоптимизированным текстом. Трохи пізніше вони вирішили, що можна карати сайт цілком, а не тільки окремі сторінки. Про штрафні санкції «Яндекс» повідомляє в розділі «Діагностика – Безпека і порушення» сервісу для вебмайстрів.

Так вам і треба, або Все, що потрібно знати про фільтрі «Баден-Баден»

У деяких випадках штрафні санкції не застосовуються до сайту цілком, а до окремих сторінок з переоптимизированным контентом. Тоді власник ресурсу не одержує повідомлення в «Вебмастере». Діагностувати пенальті можна падіння відвідуваності з «Яндекса» окремих сторінок починаючи з третьої декади березня 2017 року.

Читайте також: Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

«Баден-Баден» — не принципово новий фільтр, а вдосконалена версія давним-давно працював алгоритму. Пам’ятаєте, як в 2010 сеошники намагалися обманювати людей і роботів з допомогою псевдолонгридов, напханих ключовими словами? Так звані онучі ховали від людей у нижній частині сторінки. «Яндексу» це не сподобалося, тому він став пессімізіровать сайти зі спам-текстами.

Google теж не любить маніпуляції пошуковою видачею в цілому та текстовий спам зокрема. З неякісним контентом найбільший пошуковик світу бореться з допомогою «Панди».

Чому пошуковики позбавляють трафіку сайти з текстовим спамом? Тому що люди шукають в інтернеті корисну інформацію, а не напхані ключами безглузді тексти. Тому що маніпуляція результатами пошуку порушує правила «Яндекса», Google і інших систем. Цього достатньо.

Ви можете визначити текст, за який можна отримати санкції. Для цього не потрібно рахувати частоту вживання ключів, тошнотность або інші показники. Достатньо однієї ознаки: текст створений, щоб всіх обдурити. Обдурити роботів з допомогою незграбно вставлені або красиво замаскованих ключів. Обдурити людей з допомогою порожнього контенту. А контент, створений задля маніпуляції видачею, не може не бути пустушкою.

Можна потрапити під фільтр «Баден-Баден» випадково? Тільки в теорії. На практиці для отримання санкцій потрібно постаратися: спеціально знайти ключі, навмисно вживати їх у тексті і полінуватися зробити контент хоча б мінімально інформативним.

Що відбувається, коли сайт потрапляє під «Баден-Баден»

Пошукова система позбавляє ресурс частини відвідувачів. Ось як це виглядає на практиці.

Так вам і треба, або Все, що потрібно знати про фільтрі «Баден-Баден»

Зверніть увагу, що відвідуваність з Google на графіку стабільна. Це побічно підтверджує алгоритмічні санкції з боку «Яндекса».

Пам’ятаєте, з текстовим спамом борються всі пошукові системи. Якщо ви отримали пенальті від «Яндекса», з величезною часткою ймовірності ви втратите частини трафіку з Google і інших пошукових систем. «Панда» та інші фільтри доберуться до вашого сайту, якщо вже цього не зробили.

На інші джерела трафіку «Баден-Баден» не впливає. Це не означає, що можна публікувати спам-тексти, якщо ви залучаєте відвідувачів виключно з допомогою контекстної реклами або з соцмереж. Користувачі приходять на сайти не за SEO-сміттям незалежно від джерела переходів. З-за переоптимизированного контенту ви отримаєте санкції безпосередньо від аудиторії. Ваш сайт просто буде неефективним.

Читайте також: Як просувати молоді сайти після запуску «Мінусинська»: 30 думки експертів рунета

Звідки «Текстерра» знала про фільтрі «Баден-Баден» в 2013 році

Відверто кажучи, «Текстерра» не знала, що навесні 2017 року «Яндекс» випустить антиспам-фільтр, який буде називатися «Баден-Баден». Але «Текстерра» знала, що «Яндекс» буде постійно боротися з усіма формами пошукового спаму, включаючи переоптімізірованниє тексти. І що антиспам-алгоритми будуть постійно вдосконалюватися. І що одного разу вони стануть настільки ефективними, що спроби обдурити користувачів за допомогою пошукових систем стануть безглуздими.

Навіщо «Яндексом» і Google боротися зі спамом? Це їх бізнес. Від якості результатів пошуку залежить задоволеність користувачів. Від задоволеності залежить частка пошуковика на ринку і доходи від реклами. Пошуковий спам однозначно погіршує якість пошуку. Виходить, горе-оптимізатори вставляють палиці в колеса бізнесу «Яндекса» і Google. Тому пошуковики будуть завжди боротися з будь-якими накрутками.

В 2011 році стало остаточно зрозуміло, що олдскульное SEO, побудоване на обмані і маніпуляціях, не має перспектив. Шість років тому «Яндекс» навчився ефективно боротися з текстовими онучами. А Google випустив з клітки першу «Панду», яка з’їла сайти з неякісним контентом. Пошуковики боролися з накрутками і до 2011 року. Але в той рік стався перелом, після якого смерть маніпулятивного SEO заперечують тільки переконані маніпулятори.

Що знала «Текстерра» у 2013 році? Ось цитата зі статті Дениса Савельєва «Чому контент-маркетинг — це нове SEO»:

«Пошуку вже зараз не важлива щільність ваших ключів, якщо текст затребуваний аудиторією і його читають. Тобто важливим знову-таки поведінковий фактор».

Вже в 2013 році пошукові системи при формуванні видачі визначали не тільки семантичну релевантність, але й враховували задоволеність аудиторії. Чи можна задовольнити читача текстовим спамом? Питання риторичне.

Далі — більше. Пошукові системи зацікавлені в поліпшенні результатів видачі. Щоб пошук був якісним, пошуковикам важливо вміти визначати семантичну релевантність не тільки з допомогою арифметики. У другій половині 2013 року Google впровадив алгоритм «Колібрі».

За допомогою алгоритму Hummingbird найбільша пошукова система світу поліпшила обробку складних запитів. Пошуковик почав розуміти людську мову і розпізнавати потреби, які стоять за запитами типу «де відпочити в Пітері ввечері».

Крім запуску принципово нового алгоритму, восени 2013 року Google змінив роботу планувальника ключових слів і замість конкретних ключів запропонував вебмайстрам фразу not provided в Analytics. Зміни були настільки масштабними, що галузь заговорила про семантичному апокаліпсис.

У статті про Google Hummingbird в блозі «Текстерры» в жовтні 2013 року з’явився прогноз:

«Маніпуляція пошуковою видачею, побудована на напичкивании контенту неприродними пошуковими фразами, остаточно піде в минуле».

Через кілька місяців компанія Searchmetrics опублікувала результати досліджень, які зафіксували зниження кореляції між ключовими фразами і позицією сайту в пошуковій видачі. Дослідники ще раз повторили: саме по собі ключове слово в тексті не гарантує вам відвідуваність. Важливо задовольняти інформаційні потреби аудиторії, а не впихати в текст ключі.

У 2013 році відбулася ще одна важлива подія. На галузевій конференції в Лас-Вегасі колишній аватар Google Метт Каттс повідомив, що найбільший пошуковик світу став використовувати технологію глибинного навчання або deep learning для підвищення якості пошуку. Саме глибинне навчання зробило можливим алгоритм «Колібрі».

Машинне навчання в Google курує той чи геній, то божевільний Рей Курцвейл. Ця людина стверджує, що через якихось пару років людство досягне технологічної сингулярності. Люди ось-ось стануть кіборгами, а роботи навчаться думати по-людськи. А ви все ще намагаєтеся просувати сайти SEO-текстами і потрапляєте під «Баден-Баден».

Потрібно віддати належне геніальному безумцеві Курцвейлу. Глибинне навчання та «Колібрі» стали кроком у напрямку RankBrain. Цей алгоритм ранжирування був офіційно анонсований восени 2015 року. Головна особливість — алгоритмом керує штучний інтелект.

Так вам і треба, або Все, що потрібно знати про фільтрі «Баден-Баден»

«Яндекс» намагається не відставати від Google. Восени 2016 року все ще найбільший пошуковик рунета представив «Палех»: алгоритм ранжирування на основі нейронних мереж. Завдяки штучному інтелекту «Яндекс» вчиться розуміти сенс довгохвостих запитів.

Проміжний підсумок: безперспективність маніпулятивного SEO, включаючи текстовий спам, стала очевидною де-то в 2011 році. У 2013 році галузь сурмила про семантичному апокаліпсис, а Каттс з Курцвейлом випустили на волю deep learning. Google став розуміти смисли фраз і текстів. «Яндекс» швидко йде в тому ж напрямку.

Читайте також: Роботи-маркетологи: як нейромережі змінять світ інтернет-маркетингу

Як вийти з-під фільтра «Баден-Баден»

Відповідь дуже проста. «Яндекс» рекомендує відмовитися від текстів для роботів і публікувати тексти для людей. Рекомендація не потребує розшифровки. Ні, стоп. Якщо в 2017 році є люди, які примудряються загнати сайт під «Баден-Баден», розшифровувати все-таки потрібно.

Щоб вивести сайт з-під фільтра «Яндекса», потрібно видалити всі SEO-тексти і опублікувати замість них корисний і інформативний контент. Якщо у вас десятки, сотні або тисячі публікацій, напханих ключовими словами, швидко замінити їх не вийде. Тому доведеться йти на тимчасові заходи: закривати SEO-контент тегом .

Тільки пам’ятайте, що це тимчасова міра. «Ноуиндекс» допоможе вам виграти час, потрібне для створення і публікації людських текстів. Запит на перегляд слід подавати саме після заміни контенту, а не після заборони індексації спаму.

Чому «ноуиндекс» — тимчасова міра? Є аналогія зрозуміла всім. Уявіть, що ваш кіт забув про існування лотка і залишив вам великий привіт прямо на паласі в центрі вітальні. Що в цій ситуації зробить нормальна людина? Прибере великий привіт, згорне палас і обов’язково його випере. Так, ще він попередньо пару раз тицьне кота носом в продукти життєдіяльності для профілактики рецидивів (привіт сеошників).

Тепер питання: чи можна назвати осудним людини, який перед приходом гостей не прибере котячий привіт, а поставить навколо палацу таблички з проханням не звертати увагу? Тег — це така ж табличка. Вона не захищає від запаху SEO-текстів.

Іншими словами, закрити контент для роботів «ноуиндексом» і більше нічого не робити — це в дусі олдскульного маніпулятивного SEO. З-за одного обману завравшийся спеціаліст йде на інший обман.

Так вам і треба, або Все, що потрібно знати про фільтрі «Баден-Баден»

До речі, роботи «Яндекса» — не дурні. Якщо маніпулятивні спроби вийти з-під санкцій за допомогою будуть масовими, з’явиться новий антиспам-алгоритм.

«Баден-Баден» — не найстрашніший фільтр

В пошукових алгоритмах є і завжди будуть дірки. Тому завжди будуть ті, хто паразитує на вразливості. Хороша новина в тому, що пошукові системи швидко покращують якість пошуку і позбавляють маніпуляторів можливостей обманювати користувачів. Ситуація така: чим краще себе почувають «Пінгвін» і «Панда», і чим краще прогноз «Мінусинську» і «Баден-Бадені», тим простіше працювати нормальним власникам сайтів і маркетологам.

Є і погана новина. Видавцям потрібно вчитися обходити самий жорсткий фільтр, у порівнянні з яким «Панда» та «Баден-Баден» — іграшки. Це пенальті за якісний контент. Цей фільтр не має відношення до пошукових систем. Він знаходиться в головах користувачів. Люди ігнорують хороші публікації, щоб не захлинутися інформацією. А ви в цих умовах потрапляєте під санкції через SEO-текстів? Так вам і треба.