Типологія «кота в мішку». Не всі франшизи однаково корисні

382

Я вже досить давно займаюся безпекою бізнесу. Основний напрямок – перевірка благонадійності компаній перед укладенням угод. Але майже рік тому до мене почали звертатися за допомогою хлопці, «обгорілі» на різних франшизах. А оскільки моя методика перевірки компаній досить універсальна, я, з невеликими доопрацюваннями, вирішив випробувати її на франшизах. І ось таким чином мене і підсадили на новий напрям «перевірка франшиз».

За цей час я систематизував всю накопичену інформацію про російському ринку франшиз, типових проблем, пов’язаних з франшизами і зібрав їх у своєрідний «каталог». Отже, далі мова піде про те, з якими франшизами на ринку може зіткнутися потенційний франчайзі, що за ними ховається і що чекає потенційного франчайзі від покупки таких франшиз.

Типологія «кота в мішку». Не всі франшизи однаково корисні

Тип №1 «Ідеальна франшиза»

Взагалі «Ідеальних франшиз» на ринку не багато, і вони, як правило, дуже дорогі. До таких франшиз відносяться «Старбакс», «Макдональдс» і т. п. Але це саме ті франшизи, на які треба рівнятися.

В ідеалі франшиза — це не просто робота під певним брендом, це чітко прописані бізнес-процеси, повністю опрацьовані рекомендації по юридичній частині, готові рекламні макети, сценарії і т. д.

Тобто все що тобі треба, це почати працювати, а як працювати і що робити – тебе навчать, тому що сам франчайзер зацікавлений в довгостроковій роботі з тобою.

Типологія «кота в мішку». Не всі франшизи однаково корисні

Основні ознаки:

 • Договір комерційної концесії;
 • Захищений бренд;
 • Повний пакет прописаних бізнес-процесів;
 • Бізнес-план розрахований на практиці до дрібниць;
 • Готові рекламні макети на всі випадки життя. Іноді реклама і просування робляться франчайзером самостійно.

Основні мінуси:

 • Висока ціна входу та інвестицій;
 • Як таке відсутність, або великі обмеження у свободі прийняття рішень по просуванню і розвитку свого бізнесу. Ти вирішуєш тільки операційні питання. Але комусь це навіть плюс.

№2 «Франшиза збуту»

Справжньої, а не делегируемой метою такої франшизи є налагодження каналу збуту власної продукції твоїми руками.

Цей принцип був запозичений у MLM компаній, де завжди у главу кута ставиться продукт. Але в MLM про це говориться відкрито, у франчайзингу це приховують, замовчують або іншими способами намагаються обійти стороною питання. Називати компанії не буду, їх багато на ринку, але такі компанії ви і самі зможете визначити.

Класичний приклад – тобі продають франшизу вуличного громадського харчування, але за фактом тобі продають обладнання для організації точки громадського харчування. Або інший приклад, тобі продають франшизу по виробництву якої-небудь продукції. За фактом ж твоє призначення — скуповувати сировину у франчайзера. Ось такі хитрі ланцюжка.

Типологія «кота в мішку». Не всі франшизи однаково корисні

Основні ознаки:

 • Договір може бути різним: і комерційної концесії, і став модним «Договір ноу-хау», і агентський договір [!];
 • Пакет бізнес-процесів як правило відсутня, або бізнес-процеси прописані у вигляді рекомендацій, без жорстких рамок для франчайзі;
 • Франчайзер, як правило не організує навчання франчайзі, але можуть закріплюватися консультанти;
 • Можливі принади – відсутність паушального внеску, але він і не потрібен, так як ви все одно у них повинні щось купити, в якості інвестицій.

Основні мінуси:

 • Оскільки основний бізнес франчайзера не пов’язаний з франшизою, то бізнес-план будується на теоретичних викладках, маркетингових дослідженнях, що на практиці не завжди адекватно;
 • Франчайзер сам не має досвіду в бізнесі який тобі продає, не розуміє сезонних змін, впливу на бізнес геополітики та інших макроекономічних факторів;
 • Велика свобода у розвитку свого бізнесу по франшизі може увінчатися успіхом, так і провалом;
 • Прив’язка тільки до одного постачальника, що знову ж деякими тільки в плюс.
Читайте також: Досить воювати за рублі: як укладати вигідні угоди

№ 3 «Франшиза-рятувальний круг»

Є на ринку така цікава категорія франчайзерів, у яких власний бізнес, загалом, не сильно-то й вдається, іноді вони доходять до межі розорення. Але тут в голову приходить рятівна ідея – «А давайте, упакуємо наш бізнес у франшизу, і зможемо залучити додаткові кошти для порятунку нашого бізнесу від продажу франшизи».

По суті такі франчайзери за рахунок продажу франшиз вирішують свої фінансові проблеми, а не масштабують успішну бізнес-модель.

Що найцікавіше, іноді знаходяться такі франчайзі, у яких цей бізнес йде набагато успішніше, ніж у самого франчайзера. На щастя, таких франчайзерів видно відразу – будь-які проблеми в бізнесі не проходять безслідно.

Типологія «кота в мішку». Не всі франшизи однаково корисні
Читайте також: Витік клієнтів: чим вона загрожує і як її зменшити

Основні ознаки:

 • Жодного разу ще не бачив договорів комерційної концесії. В основному агентські, але бувають і виключення;
 • Наявність фінансових проблем;
 • Слабо відпрацьовані бізнес-процеси, але як правило їх немає, є тільки брендбук з матеріалами для самостійної реклами. Тому що у самого франчайзера бізнес-процеси не налагоджені;
 • Бізнес-план заснований на реальних показниках, але перебільшених і прикрашених.

Основні мінуси:

 • Бізнес-модель, закладена у франшизу, спочатку збиткова. Але, можливо, ти той самий чоловік, який зможе цю модель вивести на прибуток і довести до розуму!

№4 «Франшиза-ідея»

З нинішнім рівнем бізнес-освіти упаковувати франшизи можуть навіть школярі. Прийшла в голову оригінальна ідея, упакував її у франшизу і продаєш, заробляючи на цьому гроші.

Часто бачу інтерв’ю «успішних франчайзерів», які розповідають, як вони їхали на машині, їм прийшла в голову ідея, поїхали взяли позику, упакували ідею у франшизу, почали продавати, через місяць окупили позику і отримали хороший прибуток.

Але найчастіше прибуток такі франшизи приносять саме у вузький проміжок часу, в «сезон», а потім починається спад і розорення.
Типологія «кота в мішку». Не всі франшизи однаково корисні

Основні ознаки:

 • Саме тут отримав поширення договір ні про що — «Договір ноу-хау», хоча за договором взагалі незрозуміло, в чому саме це «ноу-хау»;
 • Франчайзер — власник не однієї франшизи і не має чітко визначеної спеціалізації;
 • Бізнес-план заснований на теоретичних викладках;
 • Все, що отримує франчайзі це кілька невиразних рекомендаційних інструкцій та брендбук;
 • Власники таких франшиз, в силу їх масовості і недовговічності, взагалі не переймаються захистом бренду і реєстрацією торгових марок.

Основні мінуси:

 • Непрацездатність франшизи, недовговічність;
 • Франчайзер не відповідає ні за що, не бере на себе жодних зобов’язань та відповідальності, якщо щось піде не так.
Читайте також: Як створювати і поширювати ідеї

№ 5 «Франшиза-афера»

В цілому, такий тип франшиз дуже схожий на попередній, тому що в основі лежить все та ж горезвісна ідея, ще жодного разу не проверявшаяся на практиці. За одним винятком.

Якщо в попередньому випадку франчайзер хоч якось намагається підтримувати мережу франчайзі, то тут мета – швидко «навариться» і зникнути. Загалом типова, але складно доведена схема шахрайства.
Типологія «кота в мішку». Не всі франшизи однаково корисні

Основні ознаки:

 • Фірма-франчайзер має риси «одноденки», в іншому все те ж саме, що і №4.

Незважаючи на велику кількість ознак «одноденок», є всього дві ознаки, які напевно скажуть, що ви маєте справу з шахраями: підставний керівник/засновник і сумнівний адресу. Ви ніколи не знайдете за юридичною адресою цю фірму, як ніколи не знайдете і того керівника/засновника, який записаний у податковій. Від імені компанії завжди будуть виступати інші особи за довіреністю, а то й без неї, вас навряд чи запросять на зустріч в офіс, або ж офіс буде розташовуватися за адресою, відмінному від юридичної.

Основні мінуси:

 • Ви втратили свої інвестиції, ще навіть не почавши працювати.

Ну і наостанок невеликий напуття. Звичайно, франшиза приваблива тим, що не треба щось самому придумувати, за тебе вже все придумали і зробили, як ті двоє зі скриньки, тільки заробляй гроші. Але сьогодні франшиза – це модний варіант інвестицій, які, на жаль, не завжди окупаються, так що будьте обережні при купівлі франшизи.