Творче прискорення: як навчитися писати швидко і ефективно

492

Якщо ви заробляєте на життя написанням текстів, ви повинні розуміти, наскільки важливо для вас вміти писати швидко і якісно. Можливо, ви копірайтер, який створює тексти для кількох десятків сайтів і продають сторінок, або польовий журналіст, який готує новинні матеріали «з пилу, з жару» з гущі подій. А може, маловідомий, але успішний письменник, і видавництво вимагає від вас нову книгу, а ви вже встигли витратити завдаток.

Ким би ви не були, якщо ваш заробіток пов’язаний з тим, скільки ви можете написати за 1 день, ви зобов’язані створювати матеріали хорошої якості і розуміти, що ваш час – це гроші. В теорії, чим більше ви встигнете написати за день, тим більше ви зможете заробити грошей, і тим більше у вас залишиться часу на сім’ю, спорт і відпочинок. Виходячи з цього, ми підготували для вас кілька ефективних порад, які допоможуть вам писати швидше і більш ефективно витрачати свій час.

Насамперед, змініть ваші внутрішні переконання

Творче прискорення: як навчитися писати швидко і ефективно

У вашому ящику з інструментами для письма є дещо вкрай ефективне і результативне – нетерпимість до скигленню і виправданням. Ви постійно можете говорити собі «я пишу повільно, я не знаю, про що писати, я не вмію писати», але все це – не більш ніж відмазки. Всі ваші проблеми легко вирішити – просто почніть писати. Припиніть говорити собі, що це нормально – не писати протягом тижня або розтягувати один матеріал на невизначений час. Це взагалі нікуди не годиться.

Стівен Прессфилд, автор книги «Війна за креатив» дає письменникам-початківцям чудовий рада:

«Незалежно від того, хто ви: письменник, підприємець чи артист, – вам необхідно стати професіоналом у своїй справі. Вам треба серйозно ставитися до себе та своєї роботи…»

Це ключова відмінність між любителями і професіоналами. Професіонал не може прокинутися і запитати себе: «Писати мені сьогодні чи не писати?» Привчіть себе до щоденної роботи, виробіть професійні звички, можете навіть вибрати собі певну уніформу. Це можуть бути звичайні речі, але надягаючи їх, ви як би говорите своїй підсвідомості: «настав час писати».

Вчіться грамотно працювати зі своєю підсвідомістю. Якщо ви будете говорити собі «я пишу повільно, у мене нічого не виходить», так і буде. Ваше підсвідомість працює за принципом: «кожному воздасться по вірі його». Звучить релігійно, зате правда: ви – є те, про що ви думаєте, на чому концентруєтеся. Тому прочитавши цю статтю до кінця, сміливо скажіть собі: «Тепер я знайомий з тактиками та інструментами, які дозволять мені писати швидко і ефективно, скоро я навчуся друкувати з закритими очима і буду швидко створювати перші чернетки робіт, а мої матеріали будуть приносити людям користь».

Ще один момент – змінити підхід до своєї діяльності. Професіонал пише не тільки для того, щоб отримати гроші за якусь кількість слів чи знаків, хоча це і є його основним заробітком. Він пише тому, що своїми матеріалами він допомагає людям, ділиться своїми знаннями, своєю экспертностью. У цьому випадку, гроші – це лише спосіб оцінки тієї користі, яку він несе іншим, і його майстерності. Писати, щоб принести комусь користь, набагато простіше, ніж створювати бездумні продають тексти для «впарювання» комусь якогось продукту, створювати контент заради самого контенту або для пошукових роботів.

Працюйте на результат. Не прив’язуйтесь до кількості написаних слів, часу за монітором, робочим годинам і т. д. Складіть план і слідуйте їй. Щось не встигли доробити, не залишайте на завтра, завтра буде новий день і нові завдання. Ви припиніть витрачати час на пусте хитання і соціальні мережі, якщо вам доведеться кілька днів лягати в 4 ранку, тому що ви пообіцяли собі, що закінчите матеріал перед тим, як лягати спати. Ваша ефективність, насамперед, залежить від вас.

Проте не будьте суворі з собою постійно. У кожного з нас бувають погані дні – щось не виходить, щось не встигаєш, що не працює. Пам’ятайте: щоб стати тим, ким ви хочете, вам буде потрібно час. Тому працюйте на результат, але не забувайте про відпочинок. Робіть те, що вам подобається, відпочивайте і відновлюйте сили. Тоді ваша ефективність буде максимальною. Далі – справа практики.

Техніки і інструменти

Творче прискорення: як навчитися писати швидко і ефективно

Практикуйтеся, практикуйтеся, практикуйтеся. Так – це кліше, але більшість кліше все ж є правдою. Чим більше ви пишете, тим краще у вас виходить. Пам’ятаєте, як ви перший раз сіли за клавіатуру? Пам’ятаєте, з якою увагою ви підшукували потрібні букви, і з якою старанністю натискали на клавіші? Тепер ви можете піти далі і освоїти «сліпу друк».

Недолік більшості електронних тренажерів по швидкому набору тексту досить відчутний – вони змушують десятки і сотні разів натискати на одну і ту ж літеру. Якщо вам не пощастило, і ви зіткнулися з цим, не впадайте у відчай: є програма, яка дозволить отримувати задоволення від процесу навчання. Вона називається Verseq, завантажити її ви зможете тут. У процесі навчання, звичайно, ви будете робити помилки, але програма дозволяє проробляти їх абсолютно ненав’язливо, і ви не будете втомлюватися від безглуздих повторень. Програма безкоштовна протягом перших 7 днів, а потім ви можете купити її за 170 рублів. З усіх аналогів, які я зустрічав, це найбільш приємний і зручний варіант.

Виберіть список тем, які вас надихають. Мисліть стратегічно – ви не зможете бути максимально швидким і ефективним у створенні матеріалів, які вас не надихають або не цікаві. Тому виберете кілька тем, які вам подобаються, і станьте в них експертом. Експертна контент зараз актуальне у будь-якій сфері, починаючи від опису карток товарів і закінчуючи особливостями установки промислових вентиляторів. Так що потрудіться знайти собі теми по душі.

Створіть чекліст і план на день. Ми з вами поговорили про підготовку вашого розуму, тепер поговоримо про підвищення вашої працездатності. Чекліст – це список дій, які ви обов’язково будете робити кожен день. Це один з найбільш ефективних інструментів, які ви можете використовувати для прискорення своєї діяльності. Наприклад:

 • встати в 7 ранку
 • приділити півгодини-годину на професійний саморозвиток
 • написати 1000 слів на день
 • опублікувати 1 матеріал і написати чернетку другого
 • обмежити час у соцмережах до 1 години в день
 • обов’язково приділити 2 години на відпочинок
 • написати, як пройшов день
 • Чекліст дозволяє вам визначити для себе необхідну щоденну рутину і створити чорнової сценарій робочого дня. Пропишіть з вечора ключові завдання наступного дня, з ранку ви отримаєте від підсвідомості більш-менш зрозумілу вам стратегію дії. До того ж, таке планування дозволяє заощадити кілька годин суєти і болісного пошуку відповіді на запитання з серії «що ж робити далі», переривається соціальними мережами та візитами до холодильника.

  Встановіть особисте розклад, який буде працювати на вас. Особисте розклад підвищує вашу ефективність і шанси на успіх. Деякі люди чудово працюють, дозуючи свою письменницьку активність. Одним прекрасним ранком вони усамітнюються (деякі виділяють для творчості один певний день тижня) і видають на-гора стільки статей і постів, скільки можуть. Для інших же більш комфортно писати кожен день в певний час.

  У більшості людей пік мозкової активності припадає на ранковий час – з 8-00 до 13-00. Цей час краще всього підходить для виконання найбільш важких і важких справ, активної розумової праці і вирішення яких-небудь важливих завдань. Однак, у кожної людини свої персональні біологічні ритми, і розклад потрібно складати у відповідності з ними. Тільки не грайте з собою, думаючи, що тепер ви можете писати тільки в певні години або коли у вас буде особливий настрій. Частиною вашого серйозного і професійного ставлення до листа є методичне сидіння за клавіатурою, навіть коли у вас немає настрою або бажання що-небудь писати.

  Привчіть себе до постійної роботи. Не варто чекати натхнення, перш ніж починати щось робити. Зазвичай воно приходить вже в процесі. Тому звикайте бути професіоналом. Успішне творчість – це вершина грамотної самоорганізації. Марина Цвєтаєва в свій кабінет кожен день ходила як на роботу, закривався на кілька годин і перебирала десятки і сотні слів, для того, щоб створити черговий шедевр. Не думайте, що у неї кожен день все виходило.

  А тепер кілька слів про планування

  Творче прискорення: як навчитися писати швидко і ефективно

  Ми поговорили про роботу над вашим підходом і оптимізацією ваших дій. Давайте тепер розберемося, як же працювати безпосередньо з матеріалом.

  Заздалегідь проводите дослідження. Кожній статті, книги або продає тексту передує етап збору та вивчення матеріалів. Не думайте, що якісний матеріал можна створити просто з повітря. Не уподібнюйтеся студентам, які починають вникати в тему своєї дипломної роботи по мірі її написання (іншою людиною). В такому випадку ви зможете написати тільки щось очевидне і банальне. Потрудіться провести детальне дослідження і на його основі створити новий матеріал, який найкращим чином допоможе вирішити розглядається вами проблему.

  Створіть базову структуру вашого матеріалу. Розділіть ваш матеріал на вступ, основну частину і висновок. Працюйте з ними окремо. Випишіть основні думки, ключові пункти, потім повертайтеся до них і розширюйте. Можливо, у вас будуть навіть підзаголовки до кожного з параграфів. Якщо матеріал великий, ви можете зручно і наочно впорядкувати свої думки, створити ментальну карту за допомогою програми Mindjet Mind Manager. Сам функціонал програми англійською, але ви спокійно можете вводити інформацію в робочі поля російською мовою.

  Творче прискорення: як навчитися писати швидко і ефективно

  Починайте писати, орієнтуючись на кінцевий результат. Часто ми починаємо працювати над статтею, навіть не уявляючи, чим вона закінчиться. Що ви хочете, щоб зробили читачі, прочитавши вашу статтю – застосували отримані знання на практиці, скористалися вашою пропозицією, пішли і купили ще одну вашу книгу або переглянули своє життя? До речі, мета цієї статті – надати читачеві інструменти і техніки, які дозволять йому більш ефективно і швидко писати свої матеріали, і які він буде використовувати у своїй роботі.

  Не видаляйте те, що ви вже написали. Відкрийте інший документ і вставте туди всі фрагменти, які вам не підходять. Навіть якщо ви не будете використовувати ці матеріали, вони можуть стати в нагоді в наступних статтях чи знову знадобитися при повторній редактурі.

  Відстежуйте ваш прогрес. Щоб раз за разом не опрацьовувати весь текст, ви можете квітами готові розділити і розробляються частини вашого тексту. Краще всього використовувати виділення кольором при роботі з планом вашого матеріалу. Завершені частини виділяйте, припустимо, синім, розробляються частини – зеленим, а неопрацьовані частини – залишайте білими. Якщо ваш заголовок все ще потребує поліпшення – виділіть його червоним. Якщо виділення кольором буде сильно різати ваш очей, просто змініть колір шрифту. Тепер ви можете поглянути на план вашого матеріалу і чітко зрозуміти: над чим ще треба працювати, а що вже готово. Це дозволить вам відслідковувати прогрес і присвячувати щодня або щогодини певної задачі і фрагменту. Ви можете також використовувати цю техніку для вашого календаря публікації або списку гостьових постів для вашого блогу.

  Встановіть попередній і кінцевий дедлайни. Ми вже говорили про те, що ви не повинні розтягувати роботу над вашими матеріалами. Можливо, ви не обмежені жорсткими термінами, але це не означає, що ви можете працювати над вашим матеріалом поза всяких термінів. Встановіть орієнтовний час роботи над текстом, попередній і остаточний термін здачі. Це допоможе поліпшити швидкість вашого листа, допоможе сфокусуватися на роботі, а також ще на крок наблизитися до звання професіонала. Вміння укладатися у відведені терміни дорогого коштує в наш час розсіяного уваги і велику кількість відволікаючих факторів.

  І наостанок, 10 порад для створення першого чернетки

  Творче прискорення: як навчитися писати швидко і ефективно

  Часом, коли у мене виходять погані матеріали, я повертаюся до статті Деміана Фарнсворса «10 правил для написання першого чернетки» і розумію, що в більшості випадків просто недопрацював: може бути, не приділив достатньо часу редактурі або недостатньо працював над формулюваннями. Тому я відкидаю сумніви і працюю далі. Це чудовий естетичний матеріал, і я хочу поділитися ним з вами:

  10 правил для написання першого чернетки

  Чернетки лякають письменників і вводять їх у стан апатії. Навіть великих. Курт Воннегут одного разу сказав: «Коли я пишу, я відчуваю себе безруким і безногим людиною з кольоровою крейдою в зубах.» Якщо письменник його рівня робить подібну заяву… не лякайтеся, але ви будете почувати себе приблизно також.

  Ви зробите ваш текст адекватним після того, як перепишете його один раз. З другого разу він стане хорошим. З третього або четвертого він може стати великим. А може, з п’ятого чи шостого. Або доведеться переписувати ще кілька разів. Тут немає межі досконалості.

  Тому не бійтеся писати як сновида. Або як інвалід з кольоровими крейдами в зубах. Пишіть так, як пишуть наші герої-письменники.

  Щоб все вийшло правильно, давайте дотримуватися кількох простих правил. Нехай їх буде 10:

 • Забаррикадируйте двері. Залишіться наодинці з папером і чорнилом. Якщо чорнила немає – візьміть ручку. В крайньому випадку, запустіть ваш улюблений текстовий редактор, вимкніть інтернет і мобільний телефон.
 • Працюйте в тому фізичному та ментальному стані, коли вам хочеться писати. Постарайтеся досягти його всіма можливими способами.
 • Пишіть просто нерозумно.
 • Дозволяйте своїй уяві вільно подорожувати і виливатися на папір. Ніяких обмежень і меж. Отриманий хаос будете розгрібати після.
 • Порушуйте всі відомі людству правила письма.
 • Якщо ваш текст нагадує лист лунатика нащадкам, ви непогано справляєтеся.
 • Крадіть стилістичні прийоми в інших письменників, всі великі автори так роблять.
 • Ваша дупа не повинна відриватися від стільця, поки ви не закінчите.
 • Як тільки ви закінчили ваш перший чернетка, залиште його на кілька днів або тижнів.
 • Гарненько відсвяткуйте.
 • Від слів до справи

  Коли у вас з’явиться звичка регулярно писати, і ви освоїте хоча б кілька з перерахованих інструментів і технік, ви зможете впоратися з усіма демонами вашого внутрішнього опору, подолати лінь, відкладання і відсутність концентрації. Ви, нарешті, зможете серйозно зайнятися просуванням своєї творчості. В кінці кінців, ви кожен день ведете бій з самим собою за реалізацію своєї майстерності і таланту і за свою ефективність. Користуючись цими порадами, ви почнете встигати більше, витрачати ваш час ефективніше, і ваші дні будуть наповнені задоволенням і перемогами.

  У вас будуть моменти, коли фрази й цілі параграфи будуть вилітати з-під ваших пальців, наче сам світ підкидає ідеї, і вони стрімко виливаються у вигляді слів на папір, прагнучи зробити вас великим письменником, блогером чи журналістом. Можливо, ви будете відчувати себе таким собі літературним супергероєм. Тому використовуйте наші поради і техніки, створюйте професійні матеріали і приділяйте більше часу відпочинку та своїй родині. Ми з вами тільки що заощадили для ваших улюблених трохи вашого часу.

  Цікаві статті по темі:

  • Синдром невидимого контенту: методи лікування та профілактики
  • 30 ідей для створення крутого продає контенту (інфографіка)
  • Я не знаю, про що писати: як вийти з контент-ступору?