Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

336

Ваш унікальний маркетинговий мозок нікому не потрібен, і це нормально. Дві статистичні цифри і один невтішний висновок.

Кожному просунутому здобувачеві відомо, що всі складності при пошуку роботи викликані виключно налаштуваннями «об’єктивної реальності» в його голові. Не будемо заперечувати цей факт. Але деякі елементи матриці сильні і невблаганні — я кажу про статистику ринку праці. Не мудруючи лукаво, відкриємо HH.ru і наберемо в пошуковому рядку запит «маркетолог». Так, за СПб – 28 025 претендентів з 37199 резюме. Дивимося кількість вакансій по тому ж запиту – 486. Oh, shi…

Зрозуміло, що в загальній масі 37 199 резюме є ті, хто ніколи з вами не перетнеться в силу спеціалізації, вартості, досвіду. Є ті, хто назвав резюме «Маркетолог, менеджер з продажу, офісний водій, слюсар МСР». Нарешті, є просто любителі ходити по інтерв’ю і вести довгі бесіди з ейчарами, а потім відхиляти офферы. Але навіть без урахування цих категорій картина виглядає страхітливо.

Якщо ви-маркетолог, і вам потрібна робота, приготуйтеся витримувати люту, шалену конкуренцію!
Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

Отже, ви сидите перед відкритим «Хэдхантером» і поступово наполняетесь упевненістю, що ваш мегамозок нікому не потрібен і задарма. Подумуєте про те, що ваш зарплатний запит занадто високий, досвід занадто убогий, і взагалі – може, краще в управдоми перекваліфікуватися. Особливо сильна стає ця впевненість після 3-4 днів пошуку. Ви розіслали купу резюме, і – нет, не отримали відмову. Роботодавець їх тупо не переглянув, і, схоже, дивитися не збирається.

Але в тому-то й справа, що все не так погано. Є і хороші новини! Перша: 90% ваших конкурентів завідомо програють вам, оскільки їх рівень освіти, досвіду, соціального інтелекту і загального розумового розвитку залишає бажати кращого. Сьогодні саме в секторі маркетингу якість кандидатів найбільш неоднорідний і непередбачувано. (Звичайно, тут ми виходимо з припущення, що ви-то як раз – адекватний профі з мало-мальськи логічним досвідом!). Друга новина випливає з першої: навіть не сумнівайтеся, що кожен з 28 025 шукачів відгукнувся на кожну з 486 вакансій. А значить, 486 ейчарів зараз втомлено прокручують нескінченні сторінки з резюме. І якщо вас не дивляться просто фізично «руки не дійшли».

Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

Ну і що ж тут доброго? – запитаєте ви? А те, що HR, знаючи про низький відсоток адекватних кандидатів-маркетологів, буде методично і цілеспрямовано розгрібати цю купу, поки не знайде алмаз у вигляді вашого резюме. Рано чи пізно відкриють всі CV. Отже, при належному виконанні всіх лайфхаков вас просто не зможуть не помітити.

Читайте також: Що дійсно хвилює керівників, до яких ви, як маркетолог, хочете достукатися

А як так вийшло, що вам потрібна робота? Вибираємо легенду для роботодавця, враховуючи рівень власної професійної крутизни

Улюблений (і абсолютно обґрунтований) питання HR – «А чому Ви вирішили залишити попереднє місце роботи?». Часто це питання (вірніше, серія питань – місць роботи-то зазвичай кілька) – ключовий у всьому інтерв’ю. Зіставляючи ваш відповідь зі своїм першим враженням, HR класифікує вас як цілеспрямовану, або конфліктного, або прагматичного, або халатного – загалом, як-то подумки позначає вас. Так йому буде легше спілкуватися з вами далі, і так йому буде простіше прийняти рішення про те, чи потрібен наступний етап. І дійсно: мотив зміни роботи служить чітким маркером глибинних установок людини.

Звичайно, відповідь важливо знати будь-яким кандидатам, але маркетологам — особливо! Бо саме навколо цієї позиції є найбільше стереотипів.

Вас можуть вважати, наприклад:

 • навіженої особистістю з неадекватно завищеною самооцінкою;
 • баластом, який не зміг довести свою корисність для бізнесу;
 • політиканом, який тільки тим і зайнятий, що доводить бізнесу свою корисність;
 • знову ж непотрібним придатком, дублюючим функції відділу продажів \ PR.

І так далі, продовжувати можна довго.

Тому для початку дайте відповідь (тільки чесно) самому собі – а чому ви реально пішли з попереднього місця роботи? Відповіли? А тепер давайте красиво упакуємо ваш відповідь, і зробимо так, щоб він був переконливим.

Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

По горизонталі: ваш професійний ранг. По вертикалі: справжня причина звільнення (я перерахував найбільш типові). В таблиці: що говорити HR-у. (Якщо, звичайно, це більш-менш близько до правди!)

Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

Недавній випускник вузу, пішов з першої або другої роботи

Відбувся профі з досвідом 4-6 років

Ас маркетингу з купою унікальних кейсів та рекомендацій

Стало нудно працювати

На минулому місці не було можливості повною мірою навчитися сучасним технологіям і слідувати за новими трендами. Я хочу працювати в компанії, що застосовує передові практики, і мені потрібна чітка перспектива кар’єрного і професійного зростання!

На даний момент мені цікавіше робота у вашій галузі / зі специфікою / ЦА вашої компанії. Галузь попередньої компанії / специфіка / ЦА минулого компанії – цікавий, але вже пройдений етап. Я накопичив достатньо досвіду, і сподіваюся застосувати його на благо вашої компанії.

Я шукаю компанію, в рамках якої я сам зможу створювати тренди. На минулому місці мені все-таки часто доводилося діяти за накатаними схемами, і це заважало професійної самореалізації

Конфлікт з шефом або колегами

Організаційна культура попередньої компанії виявилася мені не так вже близька. У ситуації постійної турбулентності в колективі було складно зосередитися на власному розвитку.

Моє бачення процесів і підходів до завдань стало надто відрізнятися від загальноприйнятого. Я зрозумів, що треба шукати нове місце роботи, щоб ні я, ні моя попередня компанія не заважали один одному розвиватися.

Катаклізм в компанії (реорганізація, ліквідація тощо)

Говоримо все, як є – як правило, тут причини об’єктивні і поважні. Якщо мало місце скорочення – будьте готові відповісти на питання «А чому скоротили саме вас \ чому вам не запропонували іншу позицію в компанії». Універсальної відповіді тут немає, орієнтуйтеся по обставинам.

Ну і, звичайно, ви могли піти із-за низької оплати праці. У процесі роботи ваш досвід і цінність для компанії могли збільшитися, а відбиття матеріального це могло і не знайти. І ви прийняли рішення шукати нову роботу, оскільки вважаєте, що рівень доходу повинен об’єктивно відображати вашу потенційну корисність для роботодавця…

Повторюся – вищеописана матриця досить універсальна. Ви можете з мінімальними поправками оперувати їй, навіть якщо ви і не маркетолог. АЛЕ саме для маркетолога вкрай важливо чітко обґрунтувати свою присутність на ринку праці, оскільки ринок цей дуже перенасичений побратимами по цеху.

До речі, пильність HR-а обтічними формулюваннями ви все одно не усыпите 🙂 Так чи інакше, істинні мотиви будуть йому приблизно зрозумілі. Але зате ви будете виглядати комільфо і створите собі репутацію людини, яка знає, чого хоче.

Читайте також: Чому маркетологи псують все на світі, чи Жадібність і лінь – двигун прогресу

3 питання, на які у вас має бути чіткий відповідь перед початком пошуків

Отже, з причинами відходу визначилися. Тепер давайте зробимо початкові кроки для вашого позиціонування на ринку. Виразно і усвідомлено дайте відповідь на питання:

— Я маркетолог-аналітик, маркетолог-творець бренда, SMM-щик, щось інше? Трейд чи інтернет? В якому з цих напрямків я зараз буду розвиватися? Треба розуміти, що, хоча «універсальні солдати» і існують – в першу чергу, в невеликих компаніях – їх функціонал все одно тяжіє до того чи іншого полюсу. Ви повноцінний універсал тільки в тому випадку, якщо ви — керівник функції. Правда, в цьому випадку ви відірвані від роботи руками».

— Я маркетолог в якій галузі? В який-небудь ви точно повинні спеціалізуватися. (Це як з журналістами, наприклад –не існує «журналістів взагалі», є ті, хто заточений на політику, спорт, економіку…). Все відносно непогано, якщо ваша сфера – айті, ви займаєтеся SEO або SMM. На ці галузі припадає левова частка попиту. Якщо ви вирішили зосередитися на банківському секторі, держслужбі, добувної галузі – буде складніше, там потреба в маркетологах прагне до нуля.

— Навіщо я потрібен бізнесу? (Ось тільки тут обійтися без розлогих міркувань. Сформулюйте відповідь широко, але гранично ясно. Наприклад: «Я потрібен, щоб допомагати у прийнятті рішень функції продажу» або «Я потрібен, щоб забезпечувати приріст ЦА»)

Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

Інтегрувавши ці три відповіді, ви отримаєте щось на зразок микропрезентации. Наприклад: «Я – маркетолог-аналітик в телекомунікаційній галузі. Моя цінність для бізнесу в тому, що я генерую надійні і працюючі інструменти підтримки продажів». Ну а тепер, керуючись цим гаслом, відредагуйте резюме! Не додавайте подробиць – отсекайте зайве. Прибирайте згадки про непрофільних функцій і навіть цілих непрофільних місцях роботи – якщо, звичайно, ви не провели там занадто багато часу. Своїм резюме ви повинні викувати ясний і цілісний образ – в нашому прикладі, маркетолога-аналітика з телекому, який несе от таку-то цінність, і т. д.

Уникайте спокуси розкинути мережі ширше, і крім основної ідеї резюме приплести туди ще пару-трійку другорядних. Не думайте, що HR це оцінить. «О, та він такий класний сеошник, лидогенератор і аналітик, а ще трохи продає і на машинці вміє вишивати!». У кращому випадку таке резюме буде перенесено в розділ «Подумати». А оскільки наплив кандидатів величезний і думати особливо ніколи – швидше за все, детально розглядати його не будуть.

Доведеться поворухнутися! Як вибрати відповідні канали просування

Незважаючи на те, що каналів в нашому розпорядженні достатньо, користуватися чим попало не варто. Ваше завдання – вибрати найбільш доцільні та ефективні способи просування. Головним з них, як і 10 років тому, залишаються «робітні сайти». Дивно, але повновагою альтернативи їм досі немає. Коли ми говоримо «робітні сайти», ми, звичайно ж, маємо на увазі Headhunter.ru. Протягом останніх років всі його реальні конкуренти тихо померли – реальної користі від Job.ru або Rabota.ru ніякої. Ці сайти можуть допомогти, якщо ваші кар’єрні інтереси змістяться в бік некваліфікованої праці. Для заспокоєння душі можна продублювати резюме на Superjob.ru, але і від цього ресурсу останнім часом багато роботодавці йдуть.

Другий ваш канал – це фрилансерский FL.ru. Зрозуміло, що ви шукаєте постійну роботу, однак профіль на цьому сайті вам не завадить. Особливих хитрощів при розміщенні інформації там немає, все зрозуміло інтуїтивно. Дублюємо основні дані про досвід з «Хедхантера», ставимо галочку «Шукаю постійну роботу», не забуваємо розмістити на видному місці «гасло» — і вперед. Обслуговування повноцінного аккаунта на FL.ru платне, близько 500 Р на місяць.

Періодично моніторте розміщені замовлення, відгукуйтеся на них, ходіть на зустрічі з замовниками – як мінімум, це дасть вам розширення мережі знайомств, а як максимум, ви ще й зможете знайти цікавий проект (адже він може перерости і в постійну роботу!).

Звичайно, не можна обійтися в нашій справі і без соцмереж. (Без деяких – можна, я про «Однокласників»). Не варто сподіватися на Професіонали.ру і Executive.ru – шкоди не буде, звичайно, але і користі не чекайте. Я б назвав реально ефективною тільки одну в’язку із соцмереж – це LinkedIn + Facebook. Рівень конверсії при належному підході тут може бути дуже непоганим!

Отже: 1. У LinkedIn знаходимо представника маркетингової функції компанії, що вас цікавить. 2. Знаходимо його в «Фейсбуці» по ПІБ і фото 3. Відправляємо запит на листування, вступаємо в діалог, коли відчуємо підходящий момент — відправляємо резюме.

Звичайно, можна і без ФБ обійтися – одним LinkedIn. Але у LinkedIn є деякі проблеми – 1) повідомлення там ніхто не читає 2) за рішенням Роскомнадзора сайт був заблокований, і тепер туди ходять тільки ті, хто не полінувався встановити Tor або FriGate.

Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

Крім можливості безпосередньо звернутися до ОПР, Facebook корисний своїми тематичними групами. В першу чергу це «Робота PR і маркетинг» і «Sell your head». Вступивши до групи, ви зможете запостити там інфо про продаж своєї голови. Як саме – див нижче.

Що стосується «Вконтакте». Стояча пропозицію через ВК можна знайти, якщо ви:

 • претендуєте на позицію промоутера в торговому центрі
 • студент останнього курсу і хочете хоч якось наблизитися до роботи за фахом
 • маркетолог в вузькоспеціалізованій галузі. Наприклад, ви займаєтеся аналізом ринку тканин для скафандрів і перебуваєте в групі «Космічне хімволокно». (В силу вашої унікальності зацікавлений HR буде виходити на вас всіма способами, і в тому числі через ВК).
Взагалі кажучи, нічого страшного в спілкуванні з рекрутерами через ВК немає, але самому активно спамити в контактовских групах, викладати на загальний огляд резюме і т. п. не варто. Це не ваш рівень.

Потужний інструмент, який потребує обережного поводження – Telegram. Тут по-своєму цікаві і канали, і чати. Мабуть, найбільш цікавий канал для маркетолога в плані пошуку роботи – Digital_hr. Також можна поспілкуватися з @hh_robot. В чатах ж ви можете ненав’язливо розвідати обстановку в тій чи іншій компанії, ну і познайомитися з корисними людьми. Для розвідувальних цілей може бути корисний чат «Російського маркетингу». Також існує досить багато вузькоспеціальних чатів для сеошників, сммщиков і т. д. – їх назви можна легко прогуглити.

Чому звернення повинно бути акуратним? Тому що не варто в чаті з порога заявляти про свої потреби і таланти. Там спілкуються в основному не ваші майбутні роботодавці, а ваші поточні конкуренти. І, швидше за все, допомогти вам вони не жадають: маркетологи – середовище досить агресивна. Придивіться, з’ясуйте, хто є хто. Побачили потенційного шефа – обговоріть з ним свою пропозицію в окремому чаті.

Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

В трьох словах про підготовку самого резюме. Не буду перераховувати банальні поради – про стислість, конкретику, опис ваших досягнень і т. п. Зупинюся на специфічних моментах.

По-перше: НЕ ТРЕБА (саме так, капслоком) нестримного креативу, навіть якщо дуже хочеться. HR сподівається і чекає, що ваше резюме буде зроблено в стандартному хэдхантеровском шаблоні. Справа в тому, що після перегляду 15-20 неформатних резюме, зроблені в Power Point або взагалі незрозуміло в чому, починаєш тихо закипати. І ненавидіти маркетологів як клас. («Де тут у нього про освіту? Ага, ось, знайшов — дрібними літерами і по вертикалі. А про останнє місце роботи де? Ок, зрозуміло, він нічого не пише, зате вставив картинку»).

По-друге: якщо не в самому тексті, то в розділі «Про мене» постарайтеся додати якомога більше ключових слів і тегів, пов’язаних з вашої передбачуваної позицією. Дуже часто HR використовує саме пошук за тегами. Будьте гранично конкретні! Не «графічні редактори», а «Corel Draw», «Photoshop» (окремо). Не «аналітична робота», а «SWOT-аналіз». І, як завжди – такі дефініції, як «відповідальність», «самостійність», «клиентоориетированность» говорять не про те, що ви реально всім цим володієте, а про те, що вам при написанні резюме лінь було поворушити мізками.

По-третє: пишіть людською мовою. HR хоче бачити в маркетологу зрілого, адекватної людини, який може вести осмислений діалог, а не механічно перераховувати функції – і це повинно знайти відображення в резюме. Не соромтеся займенника «я» і дієслів доконаного виду (що зробив, розробив, досяг, інтегрував…)

І нарешті: ретельно, прискіпливо, методично і параноїдально перевірте текст резюме на наявність смислових, стилістичних, орфографічних і пунктуаційних помилок. Не впевнені у своїх силах – попросіть подивитися того, у кому впевнений. Розхожий міф, який живе в середовищі фахівців з персоналу, приписує лаври самих безграмотних кандидатів піарників, маркетологів і журналістам. Тому якщо око HR-а зачепиться за якесь жахливе «вообщем», «добрий час доби» або «крайній» в значенні «останній» — міф знайде підтвердження, ви будете зараховані до тим самим 90% малоцікавих кандидатів.

Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

Читайте також: Як еволюціонував рекрутер: від «тітки в віконці» до маркетолога

Правильно налаштовуємо «Хэдхантер.Ру» Як не пропустити стояча пропозицію, а головне — як на нього грамотно відгукнутися

Згадаємо декілька чисто технічних прийомів роботи з ХХ.ру.

 • Зареєструйте спеціальний адреса для авторизації на ПН. Краще всього, якщо він буде мати вигляд «[email protected]» чи там «[email protected]». Про адреси типу «[email protected]» думаю, зрозуміло. (Сумнівно також виглядають адреси, що складаються з телефону адресата. [email protected] – хто це?! Як його звуть?!).
 • Оновлюйте резюме регулярно, але не щодня. Ідеальний час: а) понеділок, 16.00-16.30 – рекрутери до цього моменту розгребуть резюме, які їм накидали за вихідні, і інформація про вас буде виглядати свіжою б) середа і четвер – 10.00 – 11.00. Більш часте оновлення призведе до того, що ваше фото просто намозолит ейчару очей.
 • У будь-якому випадку – частіше 3-4 разів на тиждень оновлювати окремо взяте резюме не варто. Кінець тижня і особливо субота для відгуків теж малоефективні.
 • Побачили цікаву вакансію – почекайте дня півтора, потім відгукуйтеся. Або відгукуйтеся в перші 10 хвилин після публикації вакансії. Ваше завдання – опинитися в самому початку або в кінці списку відгукнулися. Ті, хто посередині – запам’ятовуються набагато гірше.
 • Звичайно ж, одного резюме вам буде мало. В ПН є корисна функція «дублювати резюме». Побачили цікаву вакансію – не полінуйтеся, продублюйте резюме, яке ви вже вважаєте цілком придатним. Назва нового CV має збігатися з назвою вакансії, яку ви запримітили. Ну і, зрозуміло, «тонке налаштування» CV під конкретну вакансію вам не зашкодить. Вибирайте налаштування видимості «Видно тільки по прямой ссылке» і відгукуйтеся.
 • Можна, звичайно, заощадити сили і використовувати заголовок типу «маркетолог, аналітик, SEO, SMM-спеціаліст…», але тоді «удар» не буде концентрованим! При правильному виборі заголовка з однієї позиції ПН постійно буде підсовувати ейчару ваше резюме у вибірці «Відповідні кандидати».
 • Рівень очікуваної зарплати краще зазначити. Це зовсім не моветон, як чомусь багато хто вважає. Так ви закладіть основу для майбутнього торгу (плюс до реальним очікуванням відсотків 15-18, щоб був простір для маневру. Не більше. Маркетинг – і так надконкурентний ринок). Крім того, ви не потрапите в хэдхантеровский фільтр «Не показувати резюме без вказівки зарплати».
 • В розділі «Професійна область» виберіть 3 підходящих значення (наприклад, «Управління маркетингом», «Інтернет-маркетинг», «Дослідження ринку») – не обмежуйтеся одним. Так ви зможете максимально широко задіяти вибірку роботодавця за спеціалізацією.
 • Супровідний лист. Подумайте, до яких трьох фразах ви могли б звести суть резюме? — ось приблизно це і пишіть. Не забувайте про свою микропрезентацию. Чого бути не повинно: 1) Зміст листа зводиться до фрази «Прошу розглянути моє резюме» 2) Лист починається словами «Доброго часу доби» (див вище) 3) Супровідний лист обов’язково для відгуку, а ви замість тексту ставите крапку або пробіл.
 • Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

  Причісуємо соцмережі. Налаштовуємо месенджери. (Це стане в нагоді, навіть якщо ви не маркетолог)

  Думаю, ви й самі це знаєте. У 100% випадків з 100 HR полізе у ваші акаунти. Адже їх адреси ви самі вкажете в резюме, в розділі «Контакти». Скільки б хто не іронізував, але кандидат без профілів у соцмережах виглядає підозріло.

  Ейчарами будуть досконально вивчені всі ваші фото з барів, на тлі килима, з пірамідою Хеопса на долоні. А найголовніше – розкриті ваші зв’язку, що дозволить визначити, наскільки тісно ви пов’язані з професійними колами. Тому:

  • У ВК приховайте всяке зайве – наприклад, список груп та аудіозаписи. Критично подивіться на фотоальбоми. Навіщо їх в принципі-то розміщувати? Видаляйте нещадно все, крім 3-4 пристойно-вигідних фото з вами / з вашою роботою. Контактовская аватарка не повинна збігатися з фото в резюме. І вимкніть коментарі на своїй стіні – вітальні листівки, букетики та інше сміття вам ні до чого!
  • Подбайте про максимально повному і красивому профіль в LinkedIn. Рівень заповнення профілю повинен бути «максимальний». Тыжмаркетолог!
  • «Однокласники»..ну, сподіваюся, там у вас немає облікового запису;
  • ФБ. Загляньте в свою хроніку – всі публікації вам потрібні? Сумніваєтеся в чомусь- видаляйте. Те ж саме і з фото. Аватарка не повинна бути занадто формальною, як фото на паспорт. З іншого боку, ваше зображення в плавках під пальмою теж не буде оптимальним рішенням. Своїм фото ви повинні втілювати ідею інтелекту, позитиву та відкритості – знайдіть що-небудь підходяще. Активніше використовуйте розділ «Про себе». Там сміливо можна написати, що ви маркетолог з такою-то спеціалізацією і вам цікаві такі проекти.

  Тепер про месенджерах – я маю на увазі найбільш уживані what’s Up і Telegram. І там, і там встановіть офіціозно-благопристойну фото. Повірте, це дуже підвищує рівень довіри до кандидата! У what’s Up, поміняйте статус «Доступний» або «Hi, i’m using what’s Up» на що-небудь більш корисне. Наприклад, «Досвідчений профі в області SMM, Москва». У Telegram ви можете підібрати запам’ятовується ім’я користувача, за яким вас потім можна буде легко знайти, наприклад, @marketingmoscow.

  Не варто займати таку позицію прохача і писати в облікових записах: «Шукаю роботу!», «Розгляну нові можливості» і т. п. Такими заявами в порожнечу швидкість пошуку роботи ви не збільшите. А роботодавцю в той же час ви дасте привід говорити з вами як з завідомо слабкою стороною.

  Рівноправний торг все-таки відбувається на робочих сайтах і потім при особистій зустрічі, а не в соцмережах.
  Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

  Що і як не треба робити на інтерв’ю?

  Отже, з допомогою всіх вищеописаних рад ви змогли продати компанії зустріч з собою. Що потрібно робити для успішного проходження інтерв’ю – ви знаєте, так. Давайте подумаємо, що може вас підвести.

 • Ви не можете розгорнуто розповісти про свою роботу і в той же час викласти її суть в трьох фразах. Від маркетолога чекають виразності і швидкості мислення. А ще вміння моментально переходити від аналізу операцій до операцій синтезу, і навіть вміння їх параллелить. Потренуйтеся перед інтерв’ю – стане у нагоді;
 • Ви не навели заздалегідь довідки про компанії — і на інтерв’ю не потрапили в її дрес-код. Не фатальна помилка, але осад залишиться. Погодьтеся – хто, як не маркетолог, повинен зчитувати «слабкі сигнали» з брендового контексту компанії? (Спойлер: ще повинен HR, але зараз мова не про нього).
 • Ви не володієте інформацією про свої досягнення в цифрах. А без цього буде дуже складно довести, що маркетинг у вашому виконанні – не порожня розтрата бюджету, а фактично прибуткова функція.
 • Ви даєте зрозуміти рекрутеру, що робите йому ласку, розмовляючи з ним, профаном. А ґрунтовна розмова по суті будете вести тільки з потенційним керівником. (На жаль, часта ситуація!) Що відбувається в цьому випадку? Ви розписуєтеся в низькому рівні соціального інтелекту, невміння правильно сегментувати ЦА, позиціонувати особистий бренд і вести переговори. На наступний етап тут розраховувати як-то дивно, чи не так?
 • Читайте також: Рекрутинг як маркетинг, або конвертуємо шукачів у покупців

  Закріплюємо успіх наступу. Як виділитися на тлі колег-конкурентів і отримати оффер

  Ок, все ви правильно зробили, пройшли всі етапи співбесіди, ваші потреби і можливості компанії збіглися – і ось ви сидите в очікуванні остаточної відповіді. Як з користю провести цей час?

  По-перше, можете подружитися в соцмережах з тими, хто вас вже проводив співбесіду. Оптимальний інструмент – ФБ. Він не такий інтимний, як «Вконтакте», але і не такий бездушний, як LinkedIn. Напишіть їм що-небудь на зразок «дякую за інтерв’ю», лайкайте і шерьте пости, тільки не перестарайтеся. ЛПРы повинні просто у фоновому режимі пам’ятати, що ви існуєте, а не вчитуватися у ваші настирливі панегірики. Побільше активності в профільних групах — з боку повинно бути помітно, що ви залучені в процес. Бажано не репостить матеріали, а залишати коментарі по справі.

  Писати за підсумками інтерв’ю офіційні листи, розшаркуватися перед інтерв’юерами і переконувати їх у своїй цілковитій повазі сенсу немає. Виглядає це неприродно. У HR-а моментально виникне образ: ви сидите за пожовклим переказний бізнес-макулатурою видання 1996 року і гарячково перегортаєте розділ «Старт кар’єри успішного менеджера».

  По-друге, не переставайте збирати інформацію про компанії (взагалі-то ви повинні були почати робити це відразу після першого контакту з компанією) — вивчайте структуру, історію, персоналії менеджменту і особливо блоку продажів, найближчих конкурентів. Все це стане в нагоді, і особливо в тому випадку, якщо компанія вирішить провести додатковий раунд інтерв’ю. Якщо додаткового раунду і не буде — ви одразу після виходу на роботу вже будете представляти реальний контекст своєї діяльності.

  По-третє: проникніться глибокою байдужістю до результатів своїх переговорів. Все буде, треба тільки расхотеть. Перевірено, працює.

  Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

  Що треба зробити, щоб вам більше не знадобляться ці поради?

  Отримали заповітний оффер? Вийшли на роботу? Ура. Ну, раз вже ви маркетолог — відразу починайте шукати наступну. Мало хто це усвідомив, але «стабільна робота», на якій ви зможете провести 8-10 років поспіль – це вже утопія. Актуальність маркетингових практик дуже швидко змінюється, і занадто активно виростають нові відгалуження. Волею-неволею доведеться постійно стежити за трендами і освоювати суміжні області.

  Максимально активно беріть участь в професійних тусовках / семінарах / вебінарах, заздалегідь зарезервуйте на це частину свого доходу (якщо роботодавець сам все це не оплатить вам). Ваші 1200 контактів з колегами в ФБ, фото в «Instagram» з Ігорем Манном або стаття в профільному виданні підтримають ваше реноме як крутого і відомого у своїх колах профі, а роботодавця зайвий раз переконає, що він зробив відмінну покупку в вашому обличчі.

  Зрозуміло, що не варто відразу викладати резюме у відкритий доступ на ПН. Можете періодично ходити на інтерв’ю – просто з метою розвідки. Тільки робіть це не надто часто, не частіше разу на пару місяців — інакше, знову ж таки, примелькаетесь на ринку, і рекрутери будуть сприймати вас як «спортсмена-аматора».

  Головне на старті кар’єри в новій компанії: навіть якщо ви зірка і стратег, в першу чергу подружіться з відділом продажів. Як це ні сумно, але з точки зору власника бізнесу — ви для них, а не вони для вас. Зайнявши незаперечну позицію методолога, який точно знає, що і як, ви отримуєте простий і серйозний ризик — будь-який успіх стане успіхом відділу продажів, а ось будь-який провал стане провалом маркетолога.

  Ну і, звичайно, ніхто не відміняв елементарні правила — загальнолюдські, як говориться. Не брешіть. Ясно позначайте свої кордони, не змішуйте робочі взаємини з особистими (ну, наскільки це можливо). Будьте готові в будь-яку секунду відповісти шефові, що це ви займаєтеся, і в якій стадії проект «Х».

  Вам потрібна робота, а ви — маркетолог. Що робити?

  Підіб’ємо підсумок.

  • Конкуренція в маркетингу неймовірно сильна, але правильне просування і реальний професіоналізм допоможуть вам перемогти;
  • Оскільки ви — маркетолог, від вас чекають особливої ясності в усвідомленні професійної мети і досягнутих результатів. Всі чекають — від ейчара до власника бізнесу; Стратегії і креатив, про яких ви будете розповідати на інтерв’ю, повинні бути підкріплені конкретними цифрами.
  • «Хэдхантер.Ру» — ваш друг, але не менший друг — ФБ і LinkedIn, а також месенджери.
  • Щодня і щогодини розширюйте мережу контактів, піартеся, тусуйтеся. Інакше пропустите якийсь тренд, і, як наслідок — вигідний поворот кар’єри;
  • Вас як маркетолога не було б, якби відділу продажів. Пам’ятайте про це, але не займайте відверто сервісну позицію.

  І тоді все вийде!