Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

401

Відеокурси. Вони скрізь. Вони про все. Інтернет зробив відеокурси дуже популярною формою контенту. Користувачам зручно швидко подивитися відеоуроки замість того, щоб читати книгу або інструкцію. Особливо це стосується простих тем. Стало легше створювати відеокурси завдяки розвитку технологій. І ось рано чи пізно компанія або приватний експерт каже: «Давайте і ми створимо відеокурс!». І з’являються перші конкретні питання: що, як, з чого почати. Перша спроба. Перша зйомка. Перше розуміння, що в реальності все не так, як очікував.

Після прочитання цієї статті ви зможете дізнатися, на які питання потрібно відповісти самому собі на початковому етапі, щоб перейти від ідеї до дії і зробити менше помилок.

Теми, пов’язані з створенням відеокурсів, об’єднані в такі блоки:

 • Що таке відеокурс
 • Які бувають формати запису відеокурсу
 • Для чого створювати відеокурс
 • Хто цільова аудиторія і є вона
 • Який життєвий цикл курсу
 • Користувачі отримають доступ до курсу
 • Які навички потрібні для створення відеокурсу
 • Яка команда потрібна для створення відеокурсу
 • У кого авторські права
 • Як зробити контент курсу
 • Що таке сценарій курсу і навіщо він потрібен
 • Яке обладнання потрібно для створення відеокурсу
 • Яке приміщення потрібно для відеозйомки
 • Які комп’ютерні програми потрібні
 • В якому дозволі записувати файл відеокурсу
Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

Що таке відеокурс

Почнемо з нескладних визначень і домовимося про терміни. Що вважати видеокурсом, а що ні?

Відеокурс – це серія відеоуроків, об’єднаних однією темою і мають логічну послідовність. Мета відеокурсу допомогти людині опанувати нові навички.

Відеоурок – це самостійний відеоролик, що дає відповідь на коротке запитання.

Найпростіший приклад: «Як прибрати прищі з лиця на фотографії в Photoshop» — це одиничний урок. «Як редагувати фотографії в Photoshop CS6» — повноцінний відеокурс.

Приставка відео створює очікування, що на записі ми побачимо викладача, який веде заняття. І так, і ні. Іноді відеозапис самого ведучого відсутня, а є відеоряд з комп’ютерної графіки, анімаційних малюнків, слайдів тощо Все це супроводжується голосовими коментарями. Часто це називають електронними курсами. Але оскільки відеоряд у них теж є, ми їх розглянемо.

Що не відноситься до видеокурсам? Будь-які інші відео для інтернету – продають, рекламні, вірусні. Не будемо також всерйоз розглядати відео, записані нашвидкуруч, де люди просто діляться спонтанними думками і порадами.

Давайте також не плутати відеокурс з онлайн-курсом. Онлайн-курс – це програма навчання, яка може включати кілька форм онлайн-роботи: групові семінари, сесії по скайпу з викладачем, і в тому числі, перегляд відеокурсів.

Які бувають формати запису відеокурсу

Вам доведеться вирішити, в якому форматі записувати відеокурс. Це буде залежати від цілей, тематики, наявності навичок і необхідних ресурсів. Для огляду перерахуємо основні різновиди відеокурсів: з чого можна вибирати.

Що ми можемо бачити і чути? Є декілька основних компонентів. Їх поєднання і дає основні різновиди. Цими компонентами є:

 • відеозапис людей – викладач, учні, спеціальні актори, розігрують сценки;
 • графіка – анімовані картинки, комп’ютерна графіка, слайди тощо;
 • голос – закадрові голосові коментарі;
 • елементи інтерактиву – необхідність виконувати дії під час перегляду курсу.

Ваш підсумковий курс може складатися з декількох форматів в розумній комбінації.

1. Відеозапис реального заняття з учасниками

Заняття, яке планується під відеозапис, різко відрізняється від звичайного заняття. Якщо ви просто ведете курс в класі і вирішили зняти його на відео, як є, а потім поширити в інтернеті або продати, нічого не вийде. Це сирий матеріал, не цікавий для перегляду. В даному випадку все повинно бути зрежисовано: спеціально підбираються учасники, їх інструктують, провідний діє строго за сценарієм. Так, урок реальний, але всі його компоненти продумані так, щоб він виглядав у запису. Чому? Тому що для відеозапису потрібна інша швидкість мови, чиста мова, управління паузами. Нюанси комунікацій, репліки і коментарі, які органічно сприймаються наживо, можуть створювати зовсім протилежне враження на запису. Те ж саме стосується і записи вебінарів. Фрази: «є звук, ні звуку, хто з яких міст і т. п.» — цього сміття не повинно бути в спеціально розробленому курсі.

Приклад 1: Курс з вивчення іноземної мови поліглоти Дмитра Петрова. Тут є викладач і група, періодично на екрані з’являються врізки (ключові слайди).

Приклад відеоуроку з учасниками 1

Примітка: Тут і далі посилання даються на відеокурси, які є безкоштовними і знаходяться в інтернеті у вільному доступі. У наведених прикладах не обговорюється якість зміст курсу, всі посилання наведені тільки з метою показати варіанти запису.

Приклад 2: Урок з курсу розвитку когнітивних здібностей «Точилка для розуму». Тут також є викладач і група, врізання слайдів і робота над практичними вправами.

Приклад відеоуроку з учасниками 2

Плюси: Самий головний плюс такого формату – можливість використовувати всі кращі ефекти очного ведення заняття; особистість викладача, його живі пояснення підвищують цінність матеріалу, довіра, мотивацію.

Мінуси: Один з найдорожчих форматів, так як не обійтися без професійних операторів, буде запис з декількох камер, професійний монтаж, інструктаж учасників і багато інших орг.моментів.

Читайте також: Огляд 9 російськомовних майданчиків для проведення вебінарів

2. Відеозапис лекції на камеру без групи

Спрощений варіант попереднього формату. Вибирається приміщення. Викладач розташовується перед камерою стоячи або сидячи і розповідає. При цьому він може використовувати фліпчарт або робити записи на дошці. Періодично у вигляді титрів або слайдів на екрані з’являються ключові висновки або схеми.

Приклад 1: Відеоурок «Розрахунок точки беззбитковості компанії».

Приклад 1 відеолекції

Приклад 2: Відеоурок за правилами складання сильного тексту.

Приклад 2 відеолекції

Плюси: Так само, як і в попередньому випадку, є всі переваги живого пояснення матеріалу, при цьому зробити такий запис набагато легше, ніж повне заняття з учасниками. У ряді випадків, якщо ви хоч трохи знайомі з азами відеозйомки, можна навіть зробити запис і нескладний монтаж власними силами.

Мінуси: Буває так, що викладач прекрасно веде заняття в очному режимі, але втрачається перед камерою, у нього не виходить виглядати і говорити природно. У цьому випадку особистість експерта з переваги перетворюється в серйозний недолік. Реально можна зіпсувати весь ефект відеокурсу.

3. Відеозапис на хромакей

Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

Слово хромакей походить від англійських слів chroma і key – кольоровий ключ. Запис робиться в студії на спеціальному синьому або зеленому фоні. Надалі цей фон видаляється комп’ютерним способом і замінюється на будь-який інший. Так знімаються багато телевізійні програми і сцени з фільмів. Для відеокурсів це дозволяє додавати різні графічні ефекти. Цей спосіб зараз використовується найбільш рідко, так як він має мало переваг у порівнянні з №2, а витрат вимагає більше. Набагато простіше знайти нормальне приміщення і просто додавати титри і слайди.

Приклад: Принцип і ефекти зйомки на хромакей можна подивитися тут.

Плюси: Цікаві мультимедійний ефекти.

Мінуси: Потрібна студія, професійний видеосвет, а також потрібні додаткові зусилля по монтажу. Крім того, знадобиться професійний фахівець з комп’ютерної графіки. Даний спосіб зйомки не має сенс застосовувати, якщо ви не збираєтеся застосовувати цікаві мультимедійні ефекти.

4. «Говорящая голова»

На екрані учень одночасно бачить 2 вікна: в одному вікні з’являється відеозапис ведучого, а в іншому вікні — слайди або малюнки. Найчастіше зустрічається варіант, коли ведучий знятий з портретного ракурсу на простому фоні, начебто білої стіни. Звідси в народі й з’явилася назва «говорящая голова». Залежно від програми, в якій створено курс, можна перемикати режими – бачити обидва вікна відразу або по одному, вибирати, яке вікно бачити великим, а яке маленьким.

Приклад: Урок з відеокурсу на медичну тему, виконаний у форматі 2 вікна – відеолекція викладача + слайди. Подивитися приклад за посиланням:

Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

Плюси: найпростіший вид відеозйомки, не обов’язкова спеціальна студія або дороге обладнання.

Мінуси: Якщо курс великий, то мовець голова не несе особливої візуальної інформації і просто заважає. Людям достатньо чути голос і бачити текст, картинки, схеми. Тобто запис виявляється зайвою витратою часу та коштів.

Якщо необхідно показати експерта зовні, можна записати один вступний ролик з відеозверненням викладача, щоб учні візуально побачили його, а потім вже робити ролики у форматі «зображення + голос».

5. Анімаційний відеокурс

В якості відеоряду використовуються анімовані персонажі. Зрозуміло, є закадровий коментар.

Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

Приклад: Урок з відеокурсу BeSpeaker, виконаний у форматі видеоскрайбинга.

Подивитися приклад по посиланню.

Плюси: Легкий формат для сприйняття, можна малювати наочні, запам’ятовуються візуальні схеми (якщо, звичайно, не переборщити з кількістю анімації).

Мінуси: Потрібно багато часу на підбір точних візуальних образів, малюнків, а також на пошук унікальних картинок. Комп’ютерні програми мають бібліотеку типових персонажів, вони качуют з курсу в курс, від автора до автора і перестають бути цікавими, як типові фотографії, завантажені з яндекса. Програмне забезпечення для створення такої анімації хоч і не складна, але вимагає копіткої, педантичною роботи.

6. Інтерактивні слайди

В таких курсах немає відеозапису викладача. На екрані учень бачить різні зображення – слайди, списки, фотографії, блок-схеми. І чує голос за кадром.

Фактично це озвучена презентація. Такі курси підходять для тих, насичених інформацією.

Приклад: 10-годинний курс з ПДР зроблений у форматі інтерактивних слайдів і супроводжується голосовими коментарями.

Приклад відеоуроку з використанням інтерактивних слайдів

Плюси: найекономніший варіант за витратами. Найпростіший спосіб, який найбільше підходить для створення своїми силами.

Мінуси: Увага учня може швидко падати, особливо якщо курс довгий. Всі помилки, які ми знаємо про слайди на живих презентаціях, у відеокурсу посилюються вдвічі. Вимоги до голосу вище, ніж при повній відеозапису викладача. Підвисають розділи, коли потрібно просто пояснити або розповісти приклад, і в цей момент не потрібні картинки і схеми. В такому випадку картинка надовго статично зависає, зникає динаміка.

7. Відеокурси по роботі в комп’ютерних програмах

В такому курсі проводиться відеозапис дій з екрану монітора. Виходять дуже цікаві та динамічні інструкції.

Приклад: Урок з відеокурсу за навичкам роботи в Photoshop.

Приклад відеоуроків по навичкам роботи в комп’ютерній програмі

Плюси: Відмінна заміна простим слайдів зі скріншотами. Один з найбільш простих і економних відеокурсів для виробництва. Легко зробити самостійно.

Мінуси: Практично немає для даного виду курсів.

Читайте також: Як розкрутити канал на YouTube: повне керівництво для початківців

8. Інтерактивні курси

Основна особливість та відмінність від попередніх форматів – пряме залучення учня. В процесі відеокурсу слухача періодично просять виконувати певні дії. Найчастіший варіант: вибрати правильну відповідь на запитання. Ведучий розповідає, потім задає питання, зупиняється і поки слухач не вибере відповідь і не натисне кнопку, відеоурок не продовжиться. Інший різновид – діалоговий тренажер. Пропонуються ситуації розмови, наприклад, клієнта і постачальника, і потрібно вибирати варіанти фраз. Більш складні різновиди містять комп’ютерні симуляції кейсів або навчальні ігри.

Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

Приклад: Пройшовши по посиланню, ви зможете подивитися різні типи курсів. Натисніть в меню справа «діалогові тренажери», щоб спробувати тренажер в дії.

Плюси: Можливість для учасників тренуватися вже в ході перегляду курсу.

Мінуси: Курси зі складним сценарієм доведеться замовляти у фахівця, що є не дешевим задоволенням. Розробка таких курсів може займати тривалий час і не підходить для тих, де потрібно оперативно випустити відеокурс на ринок.

9. Зйомки із залученням акторів

Розігрується у ролях найбільш типова поведінка в тій чи іншій ситуації. Наприклад, ви хочете зробити відеокурс по роботі з клієнтами. Спеціально найняті актори розігрують сценку спілкування клієнта з продавцем. Потім викладач робить висновки і дає рекомендації. Інший приклад – деякі відеокурси по мистецтву фотографії створюються з участю моделей. Ведучий показує, як правильно знімати портрети.

Приклад: Навчальне відео для продавців одягу. Сценка розіграна акторами.

Приклад відеоуроку з залученням акторів

Плюси: Наочні видеопримеры, які допомагають швидше засвоювати теоретичний матеріал.

Мінуси: Досить трудомісткий і дорогий процес — необхідний підбір акторів, створення сценарію для акторів, підбір відповідного приміщення з необхідними атрибутами та меблями.

Вибір формату, багато в чому визначить тематика вашого курсу, а також бізнес-ідея. Одну і ту ж тему можна представити різними способами. Чисто з практичної точки зору, вибирайте той формат, до якого більше лежить душа. Якщо вам категорично не подобається, як ви дивитесь на відеозаписі, навіщо себе гвалтувати. Зате, може бути, ви комп’ютерний геній і легко зробите анімаційний ролик.

ВИСНОВОК: Незважаючи на розвинені технології, створення курсу – це не хвилинна справа. Тому включатися в цей процес треба осмислено. Причому технічна сторона створення відеокурсу, хоча і витратна, але все ж не найскладніша проблема. Головне, створити бізнес-модель такого продукту як відеокурс і зробити реально корисний контент.

До речі, ми займаємося створенням не тільки текстової, але і відео-контенту – будь-який з перерахованих вище форматів відео ви можете замовити в «Текстерре».

Для чого створюється відеокурс

Будь-яка практична дія починається з питання «навіщо?» Запитайте себе, для яких цілей ви хочете створити курс:

 • Ви будете використовувати відеокурси для просування особисто себе як експерта або для просування свого бізнесу.
 • Ви плануєте заробляти гроші шляхом продажу відеокурсів.
 • Ви хочете зробити курс для самовираження. Навіть якщо ви почнете з цієї мети, ви, швидше за все, прийдете до першої або другої.
 • Осібно стоїть мета створення відеокурсів для навчання співробітників усередині компанії. Це не зовсім тема даної статті, тому що такий контент створюється не для інтернету, а для внутрішніх навчальних порталів, узгоджується з навчальним планом компанії, до даних курсів пред’являються конкретні технічні вимоги. Але багато питань, що порушуються у цій статті, можуть бути цікаві і фахівцям, відповідальним за навчання персоналу.
 • Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  Розберемо ці цілі на декількох ситуацій:

  Ситуація 1. Ви експерт, ваш бізнес пов’язаний з навчанням людей. Ваші можливі цілі:

  • просувати себе, поширюючи відеокурс безкоштовно;
  • продавати відеокурс як самостійний продукт і робити основну прибуток на цьому;
  • продавати відеокурс на додаток до інших продуктів, таким чином, додавши цінність свого основного продукту, наприклад, очного курсу;
  • використовувати в якості обов’язкового елемента в програмі навчання, що поєднує кілька форматів роботи учнями.

  Приклади: школа навчання іноземним мовам, ВУЗ, тренінгова компанія з курсами з менеджменту і т. п.

  Якщо ви – організація, і мета – просування, чітко оцініть, кого конкретно ваш курс просуває – конкретного викладача або бренд компанії. Очевидно, ви хочете просувати бренд компанії, тому при запису курсу зробіть так, щоб він асоціювався саме з компанією, а не з викладачем.

  Ситуація 2. Ваш основний бізнес не пов’язаний з навчанням людей, але ви експерт у своїй галузі і хочете виразити свої знання і досвід у формат відеокурсу. Що може бути метою в такому випадку? Зробити продажу курсу вторинним джерелом доходу? Заробити популярність? Дати зрозуміти клієнтам, що ви експерт?

  Приклад: Ваша фірма надає послуги з бухгалтерського супроводу компаній. Ваш безкоштовний курс дозволить клієнтам навчитися робити елементарні речі самим, вони більше про вас дізнаються, будуть вам більше довіряти і звертатися з більш дорогим запитом.

  Ситуація 3. Якщо ваш бізнес не пов’язаний з навчанням людей, але вам важливо пропонувати своїм клієнтам додаткові корисні сервіси або «утворювати» своїх клієнтів, вам можуть знадобитися відеокурси.

  Приклади:

  • Дизайн-студія заробляє на замовлення по розробці сайтів і робить відеолекції про сучасні способи створення сайтів, щоб клієнти краще розбиралися в темі.
  • Компанія продає програмне забезпечення – це основний бізнес, а безкоштовні уроки про те, як працювати в їхній програмі, створюють додаткову зручність для клієнта.

  Ситуація 4. Ви не є фахівцем з розробки відеокурсів, але бачачи потребу ринку, хочете створити портал для просування курсів різних авторів з певної тематики.

  ВИСНОВКИ:

  • Чітко визначте, яка мета створення відеокурсу.
  • Якщо кілька цілей – виберіть пріоритетну.
  • При формулюванні цілей відразу думайте, як відеокурс буде поєднуватися з іншими продуктами і послугами.
  • Якщо ваша мета — просування, то чітко визначте, яку з ваших послуг/продуктів повинен просунути ваш курс; які основні способи просування будуть.
  • Виходячи з цілей, стане зрозуміло, що ви будете створювати: окремі відеоуроки або системний відеокурс. Прості відеоуроки зручні для просування себе і свого бізнесу, для додаткового сервісу. Але якщо вам важливо показати серйозну експертність або зробити цінний продукт для продажу, то це вже має бути системний курс.

  Хто цільова аудиторія і є вона

  Питання про цільову аудиторію зводяться до двох:

  Питання 1. Для якої категорії користувачів я роблю відеокурс?

  Приклад: ви вирішили зробити курс за навичкам написання статей. Тут мало сказати: це курс для тих, хто хоче навчитися писати статті. Розбийте на цільові групи за різними ознаками:

  • новачки, які ніколи не писали статті;
  • досвідчені копірайтери;
  • автори, які пишуть статті на замовлення за гроші;
  • власники сайтів, які пишуть статті для власного блогу і т. п.

  А потім подумайте: для цих категорій підійде один і той же зміст відеокурсу чи потрібно робити кілька версій.

  Вирішіть, чи будуть вашими клієнтами організації або приватні особи, або і ті, і інші.

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  Питання 2. У вас вже є реальна аудиторія, яка чекає не дочекається, коли ви, нарешті, випустіть відеокурс, щоб його купити? Чи ви тільки на початку шляху – ви поки дивіться на інших, як у них здорово виходить, і думаєте: от мені б теж так зробити, створити курс і продавати свої знання?

  Якщо є реальна база даних користувачів, і у них є потреба у вашому курсі, що тут думати – вперед, можна набирати команду і вкладати серйозні зусилля і гроші в розробку.

  Приклади:

  • Мовна школа, маса учнів, прекрасно йдуть традиційні заняття в класах, і цілком логічно зробити додатковий продукт – і зручно для учнів, і заробити можна.
  • Інша ситуація: Банк, клієнти просто набридли питаннями про нюанси оформлення валютних операцій. Деякі банки проводять очні семінари для клієнтів. А можна зробити відеоурок, викласти на сайт або відправляти посилання.

  У цих прикладах є готова «тепла» аудиторія.

  ВАЖЛИВО: Якщо аудиторії немає і перспектива не зрозуміла, рухайтеся поступально. Не варто вкладати багато місяців створення курсу, а потім зіткнутися з тим, що він нікому не потрібен. Зробіть спочатку декілька окремих відеоуроків, випустіть в світ, протестуйте, подивіться на реакцію. Подумайте, через які канали ви будете просувати свій продукт.

  Читайте також: 20 порад з використання відео у SMM

  Який життєвий цикл курсу

  Запитайте себе: як швидко застарівають знання/навички, яким присвячений мій курс?

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  Залежність проста: якщо термін його життя кілька місяців, то формат упаковки та витрати повинні бути спрощені.

  Короткий термін життя

  Приклад: Курс «Як просувати бізнес в соц.мережах». Алгоритми соц.мереж змінюються швидко. Дані курсу будуть швидко застарівати.

  Це відразу ж ставить інше питання: наскільки оперативно ви будете мати можливість вносити зміни в курс? Уявіть, що ви віддали створення курсу на аутсорсинг професіоналам, отримали файл і нічого не можете з ним зробити.

  Практична порада: Вибирайте формат відеокурсу та програми, в яких він буде створюватися таким чином, щоб ви самі володіли цими програмами і могли його редагувати.

  Довгий термін життя

  Приклад: Відеокурс з граматики англійської мови. Очевидно, що граматика хоч і міняється в чомусь з часом, але ці зміни не настільки значні. Такий курс може існувати кілька років.

  Якщо курс довгограючий, то можна вкластися в більш цікавий, дорогий формат подачі.

  Кількість курсів

  Яка ваша ідея: зробити один курс для вузьких цілей або ви плануєте створити сотню курсів? Якщо їх багато, будуть курси зроблені в одному стилі або в різних?

  Практична порада: Якщо плануєте випускати багато курсів, не робіть їх всі в однаковому форматі. Міняйте формат і відстежуйте, на який користувачі реагують активніше.

  Користувачі отримають доступ до видеокурсу

  Тепер блок питань про те, як власне ваш потенційний користувач отримає доступ до курсу:

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  1. Місце. Де ви плануєте розміщувати відеокурс? Можливі варіанти:

  • На своєму сайті
  • На відеохостингах — youtube, vimeo
  • На відомих порталах, присвячених видеокурсам. Приклад: Universarium– розміщує і просуває курси різних авторів з менеджменту, Courson– розміщує відеокурси і відеоуроки з різних тем, починаючи від «як організувати весілля» і до курсів по бізнесу.
  • На спеціалізованих порталах вашого ринку. Приклад: закритий сайт для спільноти фахівців з манікюру.

  Залежно від місця розміщення: ви в більшій або в меншій мірі володієте подальшою долею вашого курсу.

  2. Посилання на скачування або доступ. Якщо клієнт купує курс, що він отримує посилання на скачування або доступ до перегляду курсу на сайті? Якщо він отримує доступ, то на який термін?

  3. Умови доступу. Якщо доступ безкоштовний, то надається доступ відкрито всім бажаючим, або тільки після виконання певних умов? Наприклад, після реєстрації, по спеціальному посиланню вибірковим клієнтам або після виконання клієнтом ряду дій.

  4. Пристрої для перегляду. На яких пристроях користувач буде дивитися ваш курс?

  Погляньте з позиції користувача. Де, як, в який час, на будь-яких пристроях йому зручніше дивитися ваш курс. Більше половини людей воліють мати можливість переглядати дистанційні курси на мобільних пристроях. Отже, важливо продумати, наскільки курс буде виглядати там. Можна його відкрити з мобільного пристрою. Якщо у курсі є текст, графіка, будуть вони добре видні.

  ВАЖЛИВО: Питання про цілі, аудиторії, життєвому циклі та способи доставки відеокурсу користувачеві – це концептуальні питання. Як тільки ви на них відповісте, вам стане зрозуміліше, в якому форматі робити курс, які навички і ресурси потрібні, а також зможете підрахувати очікувані доходи та витрати.

  Які навички потрібні для створення відеокурсу

  Хто буде автором відеокурсу? На перший погляд, відповідь очевидна: експерт в темі створює відеокурс. Але тут виникає питання: наскільки ви є не тільки експертом в темі, але й фахівцем у навчанні людей.

  Задайте собі питання: чи вели ви до цього курси/навчання у живому форматі, тобто володієте ви досвідом навчання людей в принципі?

  Будь експерт може чудово виступити з презентацією по своїй темі. Але не будь-який експерт, вміє щось добре робити сам, здатен навчити цьому інших людей. Ви повинні розуміти основи навчання дорослих людей: як людина сприймає інформацію в процесі навчання, які прийоми допоможуть йому практично застосувати знання, як це пояснити зрозумілою мовою, які завдання дати.

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  Практична порада: Якщо у вас немає досвіду навчання, спробуйте спочатку зробити уроки в реальному житті з реальною групою або індивідуально, щоб ви могли розуміти, наскільки у вас виходить пояснювати, вчити.

  Які знання і навички потрібні для створення відеокурсу:

  • Експертні знання по темі
  • Навички методиста – вміння створювати навчальну програму, а не просто інформаційні презентації
  • Вміння красиво, зрозуміло, цікаво говорити
  • Навички навчання людей
  • Навички створення слайдів, схем, підбору картинок, які будуть використовуватися в курсі
  • Навички озвучення матеріалів курсу (якщо голос записується окремо від візуального ряду)
  • Навички написання сценарію для відеозйомки уроку
  • Навички відеозйомки або розуміння основ відеозйомки
  • Навички виступу перед камерою
  • Навички відеомонтажу і звукомонтажа або розуміння базових принципів
  • Навички накладення комп’ютерної графіки на відео
  • Навички роботи у відповідних програмних продуктах або розуміння базових принципів та функцій цих програм

  Це сукупна модель навичок. При першому погляді виникне відчуття: ой, створити якісний курс можуть тільки професіонали! А що робити, якщо я не володіють всіма цими навичками? А професіонали беруть дорого!

  Тут зійдуться в суперечці два табори. Одні будуть стверджувати, що неможливо зробити все самому, це буде погано виглядати. А інші будуть відстоювати думку, що сверхкачество не завжди потрібно.

  Так, не можливо професійно володіти всіма перерахованими навичками, але це не означає, що створення курсу – щось недоступне. Деякі програми тільки здаються складними спочатку, але цілком реально самому освоїти їх найпростіші функції. Можна виключити відеозйомку, або навпаки, залишити відеозйомку, але виключити складну графіку.

  Практичний рада: Визначте, які з навичок вам простіше освоїти самим, а що віддати на виконання фахівцям. Якщо вашу тематику можна передати за допомогою різних форматів відеокурсу, то на перших порах віддавайте перевагу того формату, для якого у вас більше навичок.

  Приклад: Курс з граматики іспанської мови компанії Espato.

  Приклад простого оформлення графіки у відеокурсу

  Для створення анімації явно не запрошували дорого спеціаліста. Можна зробити гарніше і яскравіше? Звичайно. Чи потрібно? Не завжди. Дуже грамотно структурована сама інформації та закадрові коментарі. Дуже змістовний контент. На схемах все зрозуміло. У ряді випадків учень, який хоче розібратися в темі, піде на компроміс і погодиться з більш простим оформленням. Йому важливий контент!

  ВАЖЛИВО: Якщо ви робите відеокурси в перший раз, не соромтеся зробити просту версію і протестувати її. Ви не знімаєте голлівудське кіно, претендує на премію Оскар. Якість вашого курсу має бути добротним, але в залежності від теми, мети і аудиторії можна піти по шляху технічного спрощення і при цьому зберегти цінність продукту.

  Читайте також: Віртуальна реальність в маркетингу: 20 прикладів використання

  Яка команда потрібна для створення курсу

  Список навичок автоматично підказує, які фахівці можуть знадобитися для створення курсу:

  1. Експерт у темі. Цей чоловік повинен досконально розбиратися в темі. Він стає або основним автором і власником курсу, або виступає в якості консультанта.

  2. Методолог. Це фахівець з навчання людей. Його цінність в тому, що він знає, як подавати матеріал, аби він добре сприймався. Він допоможе створити структуру і сценарій курсу, запропонує найбільш вдалі форми пояснення матеріалу, розробить вправи. Тобто зробить контент курсу, який потім можна буде перевести в відео-формат. Щось схоже відбувається з книгами. Багато авторів книг не самі пишуть всю книгу цілком. Часто практикується такий спосіб: автор таврує ключові ідеї, пише чернетку, а фахівець, що володіють даром слова, перетворює це в бестселер.

  3. Людина, яка озвучує курс. Хто це буде: ви самі або професійний диктор? До голосу пред’являються особливі вимоги. Швидкість мовлення має бути швидше, ніж при очних заняттях. Тембр голосу повинен бути низьким, приємним.

  4. Технічні фахівці – відеооператор, монтажер, фахівець з комп’ютерної графіки. Якщо ви не геній комп’ютерних програм або не хочете витрачати час на технічні деталі, доведеться звернутися за допомогою.

  5. Власники програмного забезпечення. Вони не є в прямому розумінні учасниками команди, але у них залишаються ваші матеріали. Як це відбувається? Необхідні програми можна мати на власному комп’ютері, але багато програми знаходяться в хмарному режимі. Власник платформи надає вам доступ, ви заносьте туди матеріали, програма дозволяє це красиво оформити. А що далі? Переконайтеся, що ви можете експортувати файл на свій комп’ютер.

  Приклад: хмарна програма VideoScribe для створення анімованих персонажів. Так, вона хмарна, але з неї можна експортувати дані на будь-якій стадії. Можна повністю змонтувати всі відео прямо там і завантажити підсумковий файл, а можна робити ролик по частинах, з накладенням голосу або без, а потім ці частини експортувати і змонтувати вже в іншій програмі, над якою у вас є повний контроль.

  6. Автори додаткові матеріалів. Для курсу вам будуть потрібні візуальні матеріали – фотографії, можливо вирізки з інших відеороликів, реальні кейси/дані інших людей. У цих речей теж є автор. Припустимо, ви робите відеокурс і захотіли в нього вставити фрагмент художнього фільму або інтерв’ю якогось людини, накласти музику композитора. А потім ви цей курс продаєте, тобто отримуєте прибуток. А чи маєте ви на це дозвіл власників цих матеріалів?

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  3 прості поради, як вибирати фахівців:

  1. Якщо в курсі превалює відеозйомка з вашою участю – ідіть до команди відеооператор + монтажер. Причому якщо ви хочете замовити курс «під ключ», звертайтеся до тієї команди, яка спеціалізується на зйомках навчальних курсів, а не просто відеооператор всього на світі від весілля до дитячих свят.

  2. Якщо у форматі курсу превалюють анімаційна графіка або інтерактивні завдання, звертайтесь до компаній, які займаються розробкою електронних курсів. При цьому компанія повинна вам повністю видати исходники курсу, які ви можете редагувати, а в ідеалі ще навчити вас базовим навичкам роботи в цих програмах.

  3. Якщо потрібно добре розробити саму методологію навчальної програми, сценарій, вправи і тести, звертайтеся до практикуючим тренерам у вашій області, які самі ведуть заняття. Плюс ці фахівці повинні володіти або розуміти базові принципи функціонування тих програм, в яких ви збираєтеся монтувати курс. Вони повинні вміти створювати сценарії курсів саме під відео-формат. Сценарій курсу під очні заняття і під відео-формат пишуться по-різному.

  У кого авторські права

  ВАЖЛИВО: У вас виникне питання авторських прав. Запрошення будь-яких фахівців означає, що у цих людей залишаються повністю або частково матеріали вашого курсу. З іншого боку, вам можуть знадобитися чужі матеріали, і ви повинні розуміти, на яких умовах ви можете отримати на них права.

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  Якщо ви в приміщення самі поставили камеру, самі себе записали, потім самі змонтували і наклали звук і титри, а всі ваші слайди і візуальні картинки ви теж намалювали самі, то тоді у вас, звичайно, немає проблем. Але людина-оркестр – це рідкісний випадок.

  Тому при виборі шляху створення курсу відразу продумайте: хто конкретно в команді. З цими людьми повинні бути підписані письмові угоду із зазначенням важливих для вас моментів.

  Наприклад, чи має право відеооператор використовувати фрагменти вашого відео для свого портфоліо, для власного просування. Всі усні домовленості – це виключно на свій страх і ризик.

  Не забудьте захистити файл вашого відеокурсу необхідними водяними знаками та інформацією про копірайт.

  Приклад: Компанія Courson пропонує стати автором курсів на їх платформі. Цитата з реклами на сайті: «У вас є цікавий матеріал? Давайте співпрацювати! Запишіть відеокурс в професійній студії Courson і заробіть до 75% від кожного продажу». Заклик здається цікавим, але вирішите, чи влаштовує вас тематика порталу, хочете ви там бути, залишається за вами право розміщувати свій курс десь ще чи ні.

  Практичний рада: На стадії створення курсу думайте, які чужі матеріали ви використовуєте і як ви дотримуєтеся чужі авторські права, а також які з ваших матеріалів вам не шкода віддавати, в тому числі і безкоштовно, а які ви хочете максимально зберегти і захистити.

  Як зробити контент відеокурсу

  Визначили тему, зрозуміла цільова аудиторія, вибрали формат. Перш ніж приступати до будь-яких технічних стадіями – відеозйомка, комп’ютерні ефекти і т. п., треба створити основну начинку – контент курсу.

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс
  Читайте також: 14 незвичайних способів використання відео у маркетингу

  Ця тема сама гідна окремого відеокурсу, тому торкнемося лише головні моменти:

  1. Чітко сформулюйте тему. Чітко сформулюйте знаия і навички, які повинні отримати люди на виході після перегляду вашого відеокурсу.

  Оцініть тему за двома критеріями: наскільки тема проста для пояснення і наскільки навички, яких ви навчаєте, несуть ризик для людини в разі невірного застосування. Зрозуміло, немає безвідповідальних тим. Але, погодьтеся, є різниця між впливом на життя людини уроки по фотошопу «Як прибрати прищі з лиця на фотографії» та темою «Як надати першу медичну допомогу потерпілому». Чим серйозніше ваша тема, тим більше пильної уваги до деталей контенту.

  2. Перерахуйте перелік відеоуроків, які будуть входити в відеокурс. Дайте їм назви. Пропишіть логічну послідовність.

  3. Для кожного уроку виберіть, яку дати теорію питання. Запишіть головні тези.

  4. Оформіть головні текстові тези на слайдах — вони з’являться на екрані вашого відеокурсу в якості ключових висновків.

  5. Окремо запишіть тези, які ви будете просто розповідати при відеозапису чи озвучувати у вигляді закадрових коментарів.

  6. Підберіть картинки, схеми, фотографії, які доповнювати ваш розповідь.

  7. Перевірте кожен урок практична цінність. Це дуже просто. Уявіть, люди переглянули один урок тривалістю 10 хвилин. Що людина може застосувати прямо відразу після перегляду уроку. Якщо у вас немає чіткої відповіді на це питання, коректуйте контент.

  8. Подумайте, які практичні навички ви можете показати прямо у відеозапису.

  Приклад: Якщо ви навчаєте фотографії, покажіть різні нюанси зйомки. Ось як зробив автор курсу в цьому уроці (доступ за посиланням).

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  9. Для кожного уроку продумайте: він присвячений тільки передачу знань або користувач може тренуватися прямо під час уроку.

  Як підібрати вправи? Спочатку запитайте себе, які вправи ви б зробили з учнями, якби вели курс очно. А потім подумайте, чи можна ті ж самі вправи передати у відеокурсу. Є теми, в яких це зробити дуже легко.

  Приклад: Курси за заняття фітнесом.

  Приклад відеоуроку, в якому учасник може займатися одночасно з ведучим

  10. Перевірте, які способи практики складно переносяться у формат відео. Якщо під час уроку немає можливості практикуватися, в кінці дайте завдання. Може бути, ви вирішите скомбінувати відеокурс з іншими формами навчання.

  Приклад: Фотошкола пропонує відеокурси. В них пояснюється теорія, пропонуються конкретні рекомендації даються завдання для виконання. Учням кажуть: «ідіть туди-то і зніміть то в таких-то умови». Після цього учні надсилають свої фотографії експертові і отримують зворотній зв’язок.

  Якщо ви думаєте, що на цьому все закінчилося, немає. Вам ще доведеться написати технічний сценарій!

  Що таке сценарій (розкадровка) відеокурсу і навіщо він потрібен

  Не плутайте поняття «контент курсу» і «сценарій курсу».

  Припустимо, ваш контент готовий. Що далі? Включати камеру і знімати. Немає. Доведеться прописати, що покроково повинно з’являтися на відеозаписі. В якийсь момент з’являється відеолекція, а в якій будуть з’являтися титри або слайди. Що ви будете робити в кадрі – стояти, рухатися, писати на дошці, демонструвати предмети. Буде зміна планів, в який момент треба крупно навести камеру на фліпчарт або на інший об’єкт. Чи буде в момент появи слайдів продовжувати звучати ваш розповідь чи буде тиша, або треба дати музичний супровід. І так далі і тому подібне. Прописується весь сценарій щохвилини або навіть посекундно.

  Навіщо? По-перше, відео-оператор вже на стадії зйомки зможе врахувати, як це потім змонтувати. По-друге, вам доведеться робити менше дублів. Якщо ви не продумаєте сценарій, зробите зйомку, а потім вам прийде в голову: «ой, тут треба було показати такий-то предмет», уявіть, скільки зусиль потрібно, щоб перезняти.

  Якщо ваш формат курсу без відеозапису, то сценарій описує послідовність появи графіки, анімації, які закадрові коментарі відповідають кожному руху та кожній зміні кадру.

  ВАЖЛИВО: Без прописаного сценарію неможливо перевести ваш контент в відеокурс.

  Читайте також: 7 кращих сервісів для створення відео-інфографіки

  Яке обладнання потрібно для створення відеокурсу

  Якщо ви не наймаєте відеооператора, а плануєте здійснити відеозйомку власними силами, вам потрібно:

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  1. Відеокамера. Можливо не одна. Якщо ви хочете при монтажі змінювати плани і ракурси зйомки – середній план, великий план, то вам потрібно записати з 2-х або навіть з 3-х камер. Або користуватися однією камерою, але записувати двічі, щоб потім змонтувати. Можна користуватися зумом, але переконайтеся, що ваша камера дозволяє наближати і видаляти об’єкти плавно, і мотор камери не створює при цьому шум.

  2. Штатив. Відеокамеру ніхто не тримає в руках, вона повинна стояти на штативі для стабільного зображення.

  3. Видеосвет. Якщо камера має світлосильний об’єктив, а приміщення саме по собі має достатню освітленість, то у вас може вийти зробити запис і без використання спеціального освітлення. Але якщо ви хочете, щоб не було засвічених ділянок, на обличчі спікера не було тіней, то зазвичай використовуються спеціальні лампи – так званий, видеосвет. Це або накамерне світло (лампа освітлення кріпиться на відеокамері), або окремо стоять лампи.

  4. Мікрофон (петличка). Потрібен, щоб гарантувати хороший звук, без шумів.

  Яке приміщення потрібно для відеозйомки

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  Можливі варіанти:

  1. Орендувати студію з необхідним відеообладнанням, а також з або без відеооператора. Зазвичай, якщо орендується студія, то запрошується і видеоператор.

  2. Знайти приміщення – переговорну, зал, аудиторію, клас і т. п. Приміщення повинно відповідати наступним критеріям:

  • Дизайн приміщення відповідає вашій темі. Бізнес-переговорна, студентська аудиторія, спорт-зал – подумайте в якому приміщенні вам буде найзручніше представити вашу тему. Нейтральний варіант – проста кімната з сучасними меблями і лаконічним дизайном стін.
  • Приміщення дозволяє вдало використовувати денне сонячне світло для зйомки, або навпаки, є темні жалюзі, що дозволяють не залежати від якості денного світла.
  • Приміщення має гарну звукоізоляцію: закриті вікна запобігають вуличний шум, з коридорів і сусідніх залів не чути гучних звуків.
  • В приміщення є предмети, що потрібні вам у ході розповіді – дошка, фліпчарт, спеціальні демообразцы, плакати і т. п. Якщо ви плануєте привезти необхідні речі з собою, тоді приміщення повинно дозволяти їх розставити.
  • У приміщенні немає зайвих предметів, що засмічують кадр, або їх можна прибрати. До них належать картини, меблі, дроти, дрібні речі.

  3. Вулиця. Якщо ваша тема буде виглядати органічно при зйомці на вулиці, такий варіант теж можна використовувати. Наприклад, уроки по фотографії або по посадці рослин. Принципи пошуку місця на природі схожі на принципи пошуку приміщення. Нескладно здогадатися, що на природі ви залежите від примх погоди та сонячного світла. Простіше знімати в хмарну погоду: тоді сонце приносить менше проблем, освітлення більш рівна.

  Які комп’ютерні програми потрібні

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  Для створення слайдів і картинок

  PowerPoint, Keynote, Photoshop, Visio, MindManager – будь-які програми, які вам допоможуть систематизувати контент курсу, записати або замалювати головні думки.

  Читайте також: Як зробити класну презентацію, якщо ви не дизайнер

  Для редагування і монтажу відео і графіки

  Монтаж відео можна виконати у великій кількості програм, починаючи від найпростішої WindowsLiveи iMovieи закінчуючи професійними SonyVegasPro, Adobe Premiere Pro. Ці програми дозволяють обрізати фрагменти відео, видалити непотрібні частини, накласти спец.ефекти, додавати титри поверх відео, комбінувати відео та слайди, додавати звук, музику і т. п.

  Для запису відео з екрану комп’ютера

  Camtasia Studio, Adobe Captivate, iSpring, FastStone Capture. Ці програми дозволяють записати у відео-файл все, що відбувається на екрані комп’ютера. Необхідні для відеокурсів по роботі з комп’ютерними програмами. Наприклад, якщо у вас курс по роботі в excel або в photoshop, то вам потрібно показувати різні функції і краще це зробити не в форматі принтскринов, а наживо, відкриваючи певні розділи програми.

  Для роботи зі звуком

  Sound Forge Pro дозволяє виконувати будь-які операції зі звуковим файлом: обрізати, склеїти, прибрати паузи, очистити від шумів, зробити ефекти посилення або загасання звуку і т. п.

  Більшість програм по створенню інтерактивних курсів або захоплення відео з екрану монітора мають свої вбудовані редактори роботи зі звуком.

  Читайте також: Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Для анімаційних роликів

  Whiteboard Animation, VideoSribe, PowToon, Moovly, GoAnimate. Програми містять власну бібліотеку персонажів: люди – чоловіки і жінки різного віку, різних професій, в різному одязі, з різними емоціями; предмети з різних сфер бізнесу або побуту. У програмах закладені функції, які змушують цих персонажів рухатися.

  Для конвертації файлів

  Freemake VideoConverter – один з прикладів простих безкоштовних конвертерів, дозволяє перевести відеофайли з одного формату в іншій. Працює з усіма відомими форматами відео-файлів. Наберіть в пошуковому рядку в інтернеті «програми для конвертації файлів» і отримаєте довгий список схожих програм.

  Для створення інтерактивних курсів

  Adobe Captivate, Articulate, iSpring, CourseLab. Такі програми допомагають створювати курси з можливістю демонстрації відео, слайдів (в тому числі в режимі «говорящая голова») та інтерактивних елементів (імітації діалогів) аж до симуляцій і відеоігор, вони також дозволяють додавати тести до курсів.

  Програми не вимагають установки додаткового програмного забезпечення на комп’ютер. При виборі програми звертайте увагу на те, в якому форматі вона дозволяє зберігати зроблений курс і наскільки потім ви зможете вивантажити його на ті ресурси, які вам зручно: на сайт, на youtube або в корпоративну систему дистанційного навчання.

  Як правило, всі розробники програм пропонують уроки, які пояснюють, як користуватися програмою.

  Практична порада: Навіть якщо ви не плануєте самі займатися монтажем або роботою в програмах зі створення електронних курсів, все одно встановіть ці програми на свій комп’ютер (більшість з них мають безкоштовні версії) і спробуйте хоча б найпростіші функції. Це дасть вам розуміння загальних принципи монтажу. І вам буде ясніше, в якому вигляді надавати вихідний контент, враховувати це на стадії сценарію. Створіть простий курс самі в будь дешевої або безкоштовній програмі. Нехай він буде сирої, поганий і ви навіть не будете використовувати, але ви швидко зрозумієте, з якими нюансами ви зіткнетеся. Ви зрозумієте, що і як замовляти у зовнішніх розробників.

  В якому форматі записувати файл відеокурсу

  Розширення файлу залежить від того, де ви його збираєтеся розміщувати, на яких пристроях його повинні будуть переглядати користувачі. Боротьба веб-технологій призводить до того, що єдиного універсального формату немає. Деякі формати можуть відображатися некоректно в різних браузерах.

  Найбільш гарантовані формати відео –mp4, flv, mov, wmv. Якщо хочете, щоб користувачі могли переглядати у високому дозволі, зберігайте у форматі HD720p (750×1028 pxl), відеокодек рекомендується використовувати Н.264, а аудіокодек – ААС.

  Інтерактивні курси, у яких є кнопки «натиснути, щоб продовжити», вимагають іншого формату файлу. Ряд програм пропонує зберегти курс у форматі flash (не підтримується на мобільних пристроях) або .exe – ці формати підтримують інтерактивність.

  Вказані формати файлів годяться для розміщення курсу в інтернеті. Якщо ви розробляєте курс для організації, то зазвичай робиться запис у форматі SCORM. Цей формат дозволяє потім завантажити файл курсу практично в будь-дистанційну систему навчання.

  Відеокурси як вид контенту: які питання варто собі задати, якщо ви хочете створити відеокурс

  І ось ваш відеокурс готовий. Він змонтований і записаний у вигляді файлу. Великий пройдений етап роботи. Як тільки ви зібрали відеокурс в єдиний файл, пора його випускати в життя, тестувати, аналізувати реакцію, при необхідності коригувати.

  Плануєте зайнятися відео-маркетингом? Агентство «Текстерра» займається створенням і просуванням відео. Читайте подробиці за посиланням, або зателефонуйте за номером 8 (800) 775-16-41, щоб отримати безкоштовну консультацію.