Віктор Карпенко (Seoprofy.ua): блог — найдешевший на сьогоднішній день канал отримання лідов

344

Віктор Карпенко, керівник seo-агентства з Києва seoprofy.ua якось несподівано з’явився в інформаційному полі інтернет-маркетингу. Я б навіть сказав, увірвався в нього, не звертаючи уваги ні на кого (що мені особисто дуже імпонує). Сталося це, напевно, роки півтора-два тому. Не було ніякого SeoProfy, і в якийсь момент я виявив, що SeoProfy скрізь: Youtube постійно підсовує тобі їх ролики, Twitter, не пройде і дня, щоб я не побачив кілька репостов матеріалів від SeoProfy, не кажучи вже про Facebook і «ВКонтакте». З цього я і почав інтерв’ю з Віктором.

Віктор Карпенко (Seoprofy.ua): блог — найдешевший на сьогоднішній день канал отримання лідов

Вікторе, привіт. У мене відчуття, що в тебе 30 годин у добі. Скажи, будь ласка, як ти все встигаєш робити?

ВК: насправді не встигаю, але, тим не менш, намагаюся. Весь час чимось зайнятий, весь час щось роблю.

Може, у тебе є якісь власні напрацювання з тайм-менеджменту? Як ти взагалі будуєш свій день?

ВК: Мій робочий день починається з вечора напередодні. Кожен вечір я створюю собі «to do-лист», що складається з 15-30 пунктів (їх кількість залежить від складності і важливості завдань). Я тверезо дивлюся на ситуацію і розумію, що хоча б 50% з цього списку я повинен зробити. Інше переноситься на наступний день. Тобто довгострокових цілей у мене немає. Це не відноситься до клієнтських проектів, якщо потрібно створити контент-план для проекту, то там горизонт планування — 2-3 місяці. Але за своїм особистим завданням всі планується максимум на день-два. На мій погляд, це ефективніше. Якщо будеш планувати на довгий термін, то завдання буде постійно перекладатися. Мало того, самі складні і неприємні завдання йдуть першим пунктом у моєму особистому «to do-листі».

Розкажи трохи про себе. Як ти прийшов в SEO? Як з’явилося агентство SeoProfy.ua?

ВК: http я прийшов давно. Десь у 2005 році я зайнявся реєстрацією та перепродажем доменів. В зоні ua і в зарубіжних зонах реєстрував домени у вигляді ключових слів і намагався їх перепродати — для цього створив сайт і став намагатися просувати самостійно. Це був мій перший досвід. Коли домігся перших помітних успіхів, стали звертатися знайомі зі своїми проектами, допомагав їм з просуванням. Паралельно пішов на роботу у великий київський холдинг Media Group Masters, який працював на ниві інтернет-маркетингу. Там ми познайомилися з досвідченим сеошником – Дмитром Возным, від якого я дуже багато перейняв. Три місяці я «виносив мозок» нашого сеошніку, основний базис знань я отримав саме в цей час. Тієї контори вже давно немає, а ми досі разом працюємо. Seoprofy як блозі з’явився в 2009 році, але до цього паралельно я розробив кілька проектів. Спочатку ми розвивали 3-4 сайту, в той час це була нормальна практика: для збільшення охоплення і, відповідно, кількості заявок мати кілька проектів було вигідно. І основним сайтом фірми був seo.in.ua. Під цією вивіскою ми починали. Спочатку було багато «надомників», природно, але от якось так поступово раптом всі перебралися в офіс і тепер велика частина співробітників сидить під одним дахом. При цьому мережі сайтів вже стали не так ефективні, концентрація робіт на одному проекті стала давати більшу віддачу, та й хотілося розвивати власний бренд. А для цих цілей домен seoprofy.ua нам здався більш підходящим. І ось вже два роки ми відомі саме під цим брендом на ринку.

Скажи, будь ласка, чому, на твій погляд, російський ринок інтернет-маркетингу відрізняється від українського?

ВК: Відмінності, звичайно, є. Відмінність перша: російський ринок великий, і російським агентствам немає сенсу виходити на інші ринки. Український ринок значно менше, якщо SEO-агентство хоче продовжувати рости, а не зупинятися на якомусь рівні, воно повинне думати про вихід на інші ринки. Це може бути та ж Росія, це можуть бути країни Європи чи америки. У нас дуже багато контор, які повністю працюють під англомовний ринок. Друга відмінність — це особисто моє спостереження — ми намагаємося більше робити за менші гроші (сміється). А інших особливих відмінностей немає.

Свою думку висловлю. Я от дивлюся на сайти агентств і бачу, що українські контори підхопили хвилю контент-маркетингу, яка до нас іде з Заходу. Я сам підписався на декілька блогів українських агентств, вони постійно оновлюються, виходять нові матеріали, там дійсно багато цікавих і якісних публікацій. У рунеті дуже мало хто цим займається. Тобто виникає відчуття, що контент-маркетинг та його роль в отриманні трафіку з природною видачі пошуковиків в рунеті поки мало кого хвилює. Я підозрюю, що тут багато що пов’язане з роллю Google, все-таки в уанеті роль цього пошуковика завжди була вище, ніж в рунеті. Ми ж розуміємо, що контент-маркетинг відомий давно, але його справжній вибуховий ріст починається за кордоном з появою алгоритму Google Panda і антиспам-фільтр Google Penguin. З цією думкою згоден?

ВК: Так, з цим я згоден. Контент-маркетинг зараз бурхливо розвивається у нас. В цілому це добре, і ти сам розумієш, чому (сміється). Контент-маркетинг, незважаючи на свою трудомісткість, зараз дає можливість досягати великих результатів в отриманні трафіку і в підсумку, як це ні дивно, меншими зусиллями. Але є ще один момент. Хороший контент-маркетинг дуже складно поставити на потік. Якщо робити для себе — тут зрозуміло, багато хто на це йдуть. Якщо робити на потоці клієнтів, то дуже важко налаштувати всі процеси та побудувати цей ось конвеєр з виробництва якісного контенту. І багато великі контори просто не мають можливість перебудуватися, тому що потрібно перебудовувати весь цикл робіт по просуванню.

Віктор Карпенко (Seoprofy.ua): блог — найдешевший на сьогоднішній день канал отримання лідов

Ок, давай перейдемо ближче до теми SEO. Яким тобі бачиться майбутнє пошукового маркетингу? Куди все йде, і до чого все в підсумку прийде?

ВК: Буде все дуже складно. Велика частина створюваного контенту буде показана відвідувачу без переходу на сайт (Knowledge Graph в Google та «Острова» в «Яндексі»). У результаті у всіх буде менше трафіку при великих зусиллях по його отримання. Ще більше буде рулити «низкочастотка». Якщо подивитися на топові ВЧ-запити… Ну ось візьмемо, наприклад, запит «погода», раніше він давав 20 тис. переходів на добу, зараз введіть запит в пошук — і ви побачите всю інформацію прямо на сторінці видачі, і сенсу переходити куди-то у вас немає. В цю сторону пошуковики будуть рухатися і далі. Платний пошук ще більш посилить свої позиції, а видобуток трафіку з природною видачі буде ще більш складною, більш трудомісткою і більш «хитрою», чи що. Далеко ходити за прикладами не треба. У нас є клієнт — адвокат, який проживає в Нью-Йорку і, відповідно, там же надає свої послуги. Вартість одного кліка в контексті у нього — 100 доларів (це в середньому, а не якісь окремі топові запити). 100 доларів — один перехід, за 1000 доларів можна отримати десять (!) переходів. Щоб отримати 300 переходів, потрібно витратити 30 тис. доларів. І зрозуміло, що при такому розкладі цей бюджет буде збитковим. А працюючи з нами на бюджет 3000 доларів, він отримує ведення блогу на англійській мові, трохи гостьових постів і посилань в локальних директоріях — у підсумку це забезпечує 80-100 переходів в день за тематичними запитами. І до цього все йде і в інших тематиках.

Ну, та ж тенденція намічається і в рунеті. Ми самі останнім часом посилено розвиваємо напрямок контексту і помічаємо, що в кожній тематиці є якась критична маса бюджету, і якщо ти її не досягаєш, то в кращому випадку цей контекст буде працювати «в нуль». І що цікаво, за останні півтора року, ця критична маса бюджету практично у всіх тематиках сильно зросла. Виходить замкнуте коло. Контекст на малих бюджетах не відбивається, а великих бюджетів бізнес, якщо він початківець, потягнути не може.

Чи чув ти, нещодавно Метт Каттс анонсував новий алгоритм Google, який буде віддавати перевагу саме авторитетним сайтів? Тобто, Каттс говорить буквально наступне: популярність сайту ще не означає, що авторитетний сайт. Бульварна газета може бути популярною, але не буде авторитетною. Ну і далі він дає рекомендацію власникам сайтів дбати саме про авторитетності сайту (Trust Rank), а не про його популярності. Якщо ми приймемо на віру слова Каттса, що Google зможе виявляти саме авторитетні сайти, то, на твій погляд, які фактори ранжирування в новому алгоритмі Google будуть посилені?

ВК: Я був на конференції в Казані, і там виступав представник Майлі Овей (Maile Ohye). Він розповідав, як вони впроваджували Колібрі. Вже цей алгоритм враховує величезну кількість чинників. І основна думка — пошук намагається врахувати всі! Все, що стосується сайту, і все, що стосується користувача, який вводить запит. Приміром, нинішній алгоритм посилального ранжирування в Google враховує не просто зовнішні посилання, а смітники зв’язку: враховуються сайти, які посилаються на сайт, який посилається на тебе. Що це за сайти, чому вони на тебе посилаються — пошук намагається все врахувати. Все те ж саме з соціальними чинниками. Не просто враховуються лайки і шери, враховується соціальний вага» профілю: хто у нього в друзях, як часто він публікує цікавий контент у себе на майданчику. Виходячи з цього, я можу дати рецепт, як розвиватися молодим проектів. Перше: треба беках зібрати найбільш трастові майданчики, які є у вашій тематиці, — залишати там цікаві та корисні коментарі, отримувати соціальні сигнали з афілійованих з цими майданчиками сторінок в соцмережах і т. д. Друге: потрібен якісний цікавий і різноманітний контент. До чого я все веду. Зараз всі використовують автоматизацію по отриманню беків — нехай навіть мова не йде про закупівлю великої кількості орендованих посилань, а про вічні статейних посиланнях. Зараз це працює, але вся робота більше буде йти в такий важкий кропітка ручна праця. Результати будуть досягатися складніше.

Питання таке. Чому, на твій погляд, «Яндекс» і Google йдуть різними шляхами по боротьбі з платними посиланнями? Тренд «Яндекса» останніх років — все менше їх враховувати, тренд Google — жорсткі санкції.

ВК: Думаю, підходи до платних посилань у «Яндекса» і Google будуть зближуватися. Пошуковикам потрібно, щоб гроші мчали в платний пошук, у контекст. Але, з іншого боку, якість видачі не повинна страждати: не буде органіки, не буде нічого. Я працюю в більшості випадків на західні проекти — в тому числі з «сірими» проектами. І в цих «сірих» тематиках по барабану, які посилання ти використовуєш. Результат вони дають, але не довгостроковий. Але і бізнес-модель в цих проектах така: отримати трафік, швидко його відбити і робити новий проект. І цілі ми реалізуємо відповідні: зробити трафік 100 тис. на добу, протриматися мінімум півтора-два місяці, зробити позитивний ROI. Одночасно запускаючи 20-30 таких сайтів, можна отримати непогані результати. Тобто, переспам в Google зараз відмінно працює, але, власне, ніхто вже не розраховує, що результати будуть скільки-небудь постійними.

У вас досить великий досвід виходу з-під Пінгвіна Гугла. Які можеш свої думки з приводу Пінгвіна озвучити? Ми теж працюємо з Пінгвіном, за нашими даними в рунеті досить багато проектів, які мають саме цю санкцію. Виводячи проекти з-під Пінгвіна, весь час намагаємося зрозуміти закономірність попадання сайту під фільтр і закономірність виходу з-під Пінгвіна. І, чесно скажу, закономірності не бачимо. Що ти можеш озвучити з цього приводу?

ВК: Якщо чесно говорити, то немає ніякої логіки за накладання цього фільтра і виходу з-під нього (сміється). У нас вже близько сотні проектів, які ми вивели з-під фільтра, і що ми знаємо точно: основний сигнал по накладання фільтра — це спамний анкор-лист, з великою кількістю ключів в беках. Це основна причина як для ручного фільтра, так і для автоматичного. Але ось чому одні сайти з такими анкор-листами потрапляють під фільтр, а інші — ні? Тут логіки в діях Google не простежується. Якщо говорити про зняття фільтра, то варіантів не дуже багато. Або знімати посилання, або розбавляти анкор-лист безанкорными посиланнями або хоча б без таких очевидних ключів в анкор-листі. Це варіант дуже довгий, але зате дозволяє зберегти трафік в «Яндексі». Цей підходить для своїх проектів — аж надто він трудомісткий. У мене є кулінарний сайт, там досить хороший трафік. Ми виводили його з-під фільтра два роки, навіть більше. Там всі посилання були вічні, знімати їх не хотілося — просто було шкода витрачених бюджетів. А писати веб-майстрам і просити поміняти анкор посилань — ну, це дуже трудомістко. Ми продовжували писати рецепти і в той же час намагалися розбавити анкор-лист. У підсумку, вийти з-під фільтра вдалося.

Тобто, ви навіть Disavow Links Tool не використовували?

ВК: Конкретно по цьому проекту — немає. Вийти нам все-таки вдалося і без нього. Але взагалі Disavow Links Tool відмінно працює, але головний рецепт виходу — подивитися кожну посилання окремо і вручну відсортувати неефективні.

Але ось ми на своєму досвіді зрозуміли, що не у всіх випадках інструмент відхилення посилань спрацює, потрібно знімати посилання фізично — списуватися з власниками і т. д. тобто, Google може «схавать» відхилені посилання, тільки якщо побачить, що частина з них дійсно була знята.

ВК: Google дає зрозуміти, що спамити, як раніше, вже не можна. У більшості комерційних тематик, де посилання досі грають роль, ми на своєму досвіді бачимо, що безанкорка дає дуже слабкий ефект. Внутрішня оптимізація може бути відмінною, в беках тільки безанкорка, а зростання немає. Тобто, анкорные посилання все одно потрібні для росту в Google.

Віктор Карпенко (Seoprofy.ua): блог — найдешевший на сьогоднішній день канал отримання лідов

Факторів ранжирування стає все більше. Заперечувати це безглуздо. При цьому не всі фактори оптимізатори можуть впливати. Або на деякі фактори впливати дуже трудомістко — ну, наприклад, для підвищення кликабильности в серпі, потрібно працювати над сниппета. Якщо у тебе десятки тисяч сторінок у видачі, то можна уявити, який обсяг роботи. На твій погляд, SEO-ринок буде йти шляхом збільшення обсягів робіт за проектами, або ж шляхом пошуку чергової «дірки» в алгоритмах, щоб банально якийсь фактор накрутити?

ВК: Час покаже, але, думаю, будуть розвиватися обидва шляхи. Багато залежить від самої компанії. Зараз йде бурхливий розвиток пошукових технологій, все швидко змінюється. Під ці зміни повинні підлаштовуватися і компанії. Деякі з них змушені будуть збільшувати обсяги роботи по проектам для отримання результату, який давався раніше легше. Інші компанії збільшувати обсяги робіт не зможуть в силу маси причин, і вони будуть змушені займатися пошуком «дірок» в алгоритмах, щоб їх використовувати. Клієнтам ж важливі результати, а не методи їх отримання — білі або сірі. У нас в більшості своїй такий точковий ручна праця. Порівняно з багатьма іншими організаціями ми займаємося, чесно сказати, якийсь благодійністю. В тому плані, що задіємо багато різних ресурсів по просуванню. Але віддача у нас більше, і ми не шкодимо клієнтських проектів — це точно.

Зрозумів тебе. Але тут є такий момент. Ти кажеш, багато залежить від самої компанії. Але ж і від пошукових систем залежить не менше. З приводу пошуку тих чи інших дірок… Ну от були масові бани за накрутку поведінкових. Зараз масових банів немає, хоча навряд чи накруток ПФ стало менше, скоріше, більше. Далі буде йти розвиток саме з боку пошукових систем? Пошук почне краще розуміти накрутки? Тобто можлива така беззастережна перемога над пошуку black hat seo? Чи це така перманентна війна? Посилюється потужність снаряда — зростає товщина броні, зросла товщина броні — потужність снаряда знову повинна збільшуватися…

ВК: Я думаю, швидше, другий сценарій. Дірки в алгоритмах все одно будуть, і використовувати їх теж не перестануть. Ось у мене є знайомі, у них трафік — 20 мільйонів хостів на добу. Втрачати такий обсяг ніхто не хоче. На таких обсягах ти будеш використовувати будь-які методи, аби зберегти цей трафік.

Давай ближче до компанії SeoProfy. Як у вас побудований цикл робіт? Ви берете клієнтів на що — на комплекс, на пошукове просування або на якісь разові роботи (наприклад, зняття фільтра)?

ВК: Зазвичай все починається з відділу продажів. Останнім часом збільшилася кількість і разових клієнтів на якісь конкретні роботи — то ж зняття фільтрів, наприклад. В цілому ж, велика частина робіт — це комплекс, але в основі завжди лежить SEO. Під великих клієнтів це ще може бути контекст і контент-маркетинг у вигляді окремої послуги. Працюємо командою над проектом: сеошник, копірайтер, програміст. По позиціях ми дуже давно не працюємо. Тобто, природно, їх відслідковуємо, це, безумовно, впливає на результат, але в договорах роботи по позиціях у нас немає. В більшості випадків основною метрикою для наших клієнтів є трафік з пошукачів. Є трафік — можемо вже займатися оптимізацією конверсії, спліт-тестуванням, але окремо це не оцінюємо, робимо безкоштовно, вже в навантаження до робіт з отримання трафіку.

А скільки у вас штатних фахівців?

ВК: Зараз нас двадцять чоловік в офісі, і є досить великий пул фахівців, які залучаються по-проектно: це проектувальники, програмісти, верстальники, дизайнери. Сидимо ми на станції метро «Позняки» у Києві, офіс вибирав спеціально в п’яти хвилинах ходьби від будинку, щоб не стояти в пробках. Ну і велика частина наших співробітників з Лівого берега.

Скільки людей працює над контентом сайту seoprofy.ua?

ВК: Один (сміється). Є ще дизайнер, який робить інфографіку, і є копірайтер Олеся, яка рятує мене з інтерв’ю. Все інше — це тільки я.

Не перестаю тебе дивуватися. Я розумію ваші обсяги контенту, і розумію, які трудовитрати це обходиться. Сам піднімав свій сайт поодинці, але зараз мене вже не вистачає, у мене є помічники. Скільки годин на добу, ти спиш?

ВК: Сплю, як звичайні люди (сміється), але я постійно щось роблю. У великих обсягах контенту є і плюси, і мінуси. До мінусів можу віднести безліч помилок. Але для мене набагато важливіше донести суть. Будь-який пост я роблю за дві години. Сів, швидко написав текст, зробив скріншоти, знайшов картинки і заверстал в блозі. Найближчим часом, сподіваюся, з’являться співробітники, які будуть мені допомагати в цій роботі.

Віктор Карпенко (Seoprofy.ua): блог — найдешевший на сьогоднішній день канал отримання лідов

Так, наговорили ми з тобою чимало, тому давай рухатися вже до кінця. Ви — успішна компанія в пошуковому маркетингу, успішна в контент-маркетингу. Хочу тебе запитати, що ти думаєш про контент-маркетингу та його ролі в пошуковому просуванні найближчим часом? І твій рецепт успішного контент-маркетингу?

ВК: Якщо коротко, хороший контент-маркетинг неможливий без хорошого маркетингу (сміється). Особисто мені контент-маркетинг дуже подобається. Я роблю різні контент-плани для різних проектів — це цікава робота. А головне — результативна в плані отримання трафіку. Але хочу сказати ось що. Згадую ту презенташку, яку ти расшаривал, і повинен визнати: контент-маркетинг зараз дуже круто працює, але, очевидно ж, як тільки вони стануть займатися все навколо, це перестане працювати. І нам належить ще побачити еволюцію контент-маркетингу, може бути, інфографіка стане повністю видеоинфографикой, зміняться інші формати контенту і його подача. Що стосується ефективності контент-маркетингу зараз… Ми для сайту seoprofy.ua ведемо контекстну рекламу на невеликому бюджеті — близько 200 доларів в день. Там є якась кількість лідов, при цьому лід з блогу нам обходиться в три рази менше, ніж з контекстної реклами. Загалом, ефективність контент-маркетингу поки дуже висока. Ці навички в собі намагаюся розвивати, навіть зараз на курси записався від Content Marketing Institute, знаходжу їх дуже корисними. Якщо підсумувати, то блог — це найдешевший в даний момент часу канал отримання лідов. Треба його просто робити, не «забивати» на нього. І все.

Віктор, дякую за інтерв’ю. Не знаю, як тобі, а мені було дуже корисно. Спостерігаємо за вами, стежимо, багато чому вчимося. Успіхів тобі особисто і твоєму агентству.

Читайте також:

  • Дмитро Шахов aka Bablorub: пошуковий маркетинг — це частина загального класичного маркетингу
  • Клієнтське SEO: 13 проблем, з якими ми постійно стикаємося у своїй практиці
  • Кейс: збільшення пошукового трафіку з 2 до 140 чоловік в день, тематика «юридичні послуги»