Все, що вам слід знати про роботу в команді

340

Бувають просто команди, а бувають команди, приречені на успіх. Згадайте історію успіху будь-якого творчого проекту, і ви, швидше за все, виявите, що за нею стоїть відмінна команда – група захоплених людей, які допомагали один одному. Конкретні досягнення зазвичай приписують окремим співробітникам, але вивести проекти на наступний рівень можна тільки за рахунок злагодженої роботи в команді.

Як створити таку команду? Дуже просто. Перелічені нижче дев’ять фактів допоможуть вам оптимізувати вибір учасників для успішної команди і побудувати роботу в команді так, щоб отримувати від неї максимальну віддачу.

1. Присутність інших людей підвищує ефективність роботи

Одним з найбільш ранніх відкриттів в області соціальної психології був ефект «соціального сприяння» – просте присутність інших людей, що виконують ту ж роботу, що і ви, може служити додатковим стимулом. На початку минулого століття, що група людей, що виконують роботу окремо за загальним столом, домагалася набагато кращих результатів, навіть якщо вони не допомагали і не намагалися випередити один одного. Таким чином, енергія інших людей може створити враження роботи в команді, навіть якщо люди працюють незалежно один від одного (ось чому багато креативщики вважають за краще працювати в оточенні таких же працьовитих незнайомців у місцевих кафе).

Все, що вам слід знати про роботу в команді

2. Гра на своєму полі дає великі переваги

Всім відомо, що спортивні команди користуються психологічною перевагою, коли грають на своєму полі – адже все навколо їм знайоме. Але мало хто знає, що і знайомі обличчя навколо вас – це точно така ж перевага. Гарвардські дослідження довели, що ефективність роботи кардіохірургів покращувалося з часом, якщо вони працювали в своїй лікарні в оточенні своєї звичайної команди. А ось коли їм доводилося заміняти лікарів в інших лікарнях, де команда була їм знайома, їх ефективність падала. Незважаючи на те, що хірурги чудово зналися на своїй справі, місцева команда вже не могла розуміти їх з півслова.

Працюючи постійно з одними і тими ж людьми, ви пізнаєте їх сильні і слабкі сторони, у вас з’являється загальний досвід, на який ви можете покластися, у вас розвиваються невловимі звички і правила, що допомагають вашій взаєморозумінню. Хороший приклад: висмикніть якогось зоряного виконавця з його шоу-балету, і ви, можливо, виявите, що його виступ без команди вже не так вражає.

3. Віртуальні команди можуть бути ефективніше реальних

Результати досліджень, що охоплюють кілька тисяч віддалених працівників, показали, що 69% з них вважають, що ефективність роботи була вище, коли вони працювали віддалено. 83% сказали, що їх співпраця з іншими членами команди не постраждало або навіть виграла від того, що вони перебували в різних місцях. Інше дослідження, оценивавшее ефективність роботи 80 компаній-розробників по всьому світу, з’ясувало, що віртуальні команди часто перевершували реальні по продуктивності.

Експерти вважають, що найбільш важливим фактором в успіху віртуальної команди є можливість переконатися, що кожен член вкладається в проект на всі 100%, включаючи адекватну підтримку і спілкування. Інша хороша практика передбачає виділення часу на формування духу віртуальної команди, в тому числі спілкування в неформальному контексті.

Все, що вам слід знати про роботу в команді

4. Важливу роль відіграє баланс екстравертів і інтровертів в команді

Коли сотні студентів, в якості експерименту, були розбиті на команди по п’ять осіб для виконання групових завдань протягом 10 тижнів, з’ясувалося, що інтровертів спочатку ніхто не цінував. Їх одногрупники вважали, що ті не зможуть суттєво вплинути на результат роботи, і не очікували від них такої ж віддачі, як від більш бравих членів команди. Тим не менше, до кінця семестру студенти розуміли, як багато інтроверти можуть їм запропонувати, і починали цінувати їх більше, в той час як довіра до екстравертам падало.

Поки екстраверти намагаються заволодіти вашою увагою і демонструють свої здібності, вам потрібно копнути глибше і знайти тихих, але талановитих геніїв. Однак не занадто захоплюйтеся такими пошуками – екстравертів теж не слід ігнорувати, так як часто найбільш ефективним поєднанням в команді є баланс особистостей.

5. У хорошій команді повинен бути хоча б один аналітик

Члени команди, здатні будувати загальну картину у своїй уяві, чудово підходять для мозкових штурмів і вирішення творчих проблем, але коли справа стосується втілення ідеї в реальність, непогано мати в команді хоча б однієї людини з аналітичним складом розуму – тобто того, хто зможе зосередитися на деталях проекту.

У ході однієї з нещодавніх експериментів з’ясувалося, що команди, які мають аналітика, зазвичай досягають успіху в реалізації проектів, так як більше уваги приділяють деталям процесу виконання завдання – наприклад, постановку проміжних завдань і виявлення необхідних ресурсів. Однак аналітичне перевага має бути збалансовано, так як ідейні та аналітичні мислителі не можуть прийти до єдиної думки з основних питань, а це негативно позначиться на ефективності всієї команди.

Щоб уникнути таких розбіжностей, всій команді необхідно зосередитися на процесі реалізації проекту та чітко розставити стратегічні пріоритети. Якщо ви вмудритеся знайти людину зі змішаним стилем мислення (ідейним і аналітичним), то це теж може сприяти поліпшенню відносин між членами команди з різними стилями мислення.

Все, що вам слід знати про роботу в команді

6. У хорошій команді повинні бути представники обох статей

Аналіз майже 2400 міжнародних компаній показав, що якщо в раді директорів є хоч одна жінка, то така компанія має більш високі показники ефективності. Перевага наявності представників обох статей у команді було особливо помітно в стресових умовах роботи, де був необхідний баланс як стилів мислення, так і лідерських навичок.

Який же оптимальний баланс чоловіків і жінок в команді? Студенти економічного факультету, розбиті на команди з складом 50 на 50, показали кращі результати. Дослідники вважають, що в цьому і є причина успіху, адже чоловіки і жінки частіше контролюють один одного, щоб переконатися, що всі виклалися на всі 100%.

7. Існує небезпека розвалу команди на підгрупи

Між членами команд неминуче виникають прихильність і дружба. Дослідження космічних екіпажів і арктичних експедицій показали, що такі «мікрокультури» можуть бути особливо сильними, якщо вони засновані на формах соціальної ідентифікації (наприклад, національність або підлогу), які склалися до формування команди. У «різношерстих» командах такі підгрупи також можуть утворюватися на основі професійних уподобань.

Ця проблема була досліджена на прикладі системи охорони здоров’я Великобританії. Результати показали, що відмінності між учасниками команди були плюсом такі групи показали більш високу ефективність роботи, ніж однорідні команди, але тільки за умови, що їм вдалося запобігти внутрішні розколи. Для цього потрібно було переконатися, що у команди є спільна мета, всі члени відчувають себе вислуханими, команда аналізує власну діяльність, і всі учасники інтенсивно спілкуються між собою.

Все, що вам слід знати про роботу в команді

8. Ефективність команди залежить від її здатності до переживання»

Дослідження показали, що «колективне мислення» команди (якщо судити по її здатності долати ряд проблем) залежить не від середнього IQ її окремих членів, а від їх здатності вести діалог і переважання жінок в команді.

Експерти вважають, що команди повинні бути перевірені на «здатність до переживання» точно так само, як і окремі люди. Якщо команда провалить таку перевірку, то краще поміняти її складу або навчити її більш ефективному спілкуванню.

9. Кращі команди спілкуються в неформальній обстановці

Неформальне спілкування вважається найбільш важливим фактором успіху команди. Дослідження показали, що енергія і ступінь залученості в таке неформальне спілкування впливає на продуктивність команди.

Посприяти таким цінним зустрічам дуже просто – плануйте перерви на чай, щоб всі члени команди могли поспілкуватися один з одним, або організуйте громадський захід. Між іншим, найбільш ефективні творчі команди – це ті, які знайшли ідеальний баланс між «розвідкою» і «адаптацією» – тобто здатні знаходити нові ідеї ззовні команди і адаптувати їх для інших.

Переклад і адаптація матеріалу Крістіана Джарретта 9 Facts Every Creative Needs to Know About Collaborative Teams.

Також читайте:

  • Труднощі реалізації контент-стратегії, або Як навчитися працювати в команді?
  • Як стати хорошим керівником? (інфографіка)
  • Як переплисти Тихий океан за 101 день