Як автору-фрілансеру отримати роботу в агентстві і не злитися після першого проекту

326

Дрейфуючі на біржах фрілансери рано чи пізно виходять в нейтральні води. Тут страшно, тут кидали пожадливі-замовники і нікому не відомі веб-конторки — копірайтерський праця не цінують і намагаються всіляко виїхати на чужому горбу. Ну, немає, хлопців, давайте поглянемо на ситуацію тверезо. Мудаки є скрізь: як серед клієнтів, так і серед виконавців. Потрібно просто правильно вибирати один одного. Як? Розвивайте внутрішнє чуття і думайте хоча б на кілька кроків вперед. Насправді все просто.

Я сама є копірайтером і керівником команди штатних і віддалених авторів у великому інтернет-агентстві, тому тверезо оцінюю ситуацію «замовник-виконавець» з обох сторін. За останній рік у нас в компанії сильно зросли обсяги роботи, і було підібрано багато віддалених співробітників, хороших і не дуже. Грунтуючись виключно на свій досвід у пошуку авторів, хочу розповісти, як варто і НЕ варто вести себе фрілансеру з потенційним клієнтом, щоб співпраця відбулося і було взаємовигідним. В агентствах є своя специфіка, проте в цілому ці рекомендації застосовні і до роботи з бізнесом прямо.

Як автору-фрілансеру отримати роботу в агентстві і не злитися після першого проекту

З агентством працювати класно! Насправді немає

Просто тут високі вимоги і жорстка редактура. Це не перекупки, які беруть тексти з закритими очима, тому що не розбираються ні в чому і ніколи. Тут ціла команда занурюється в бізнес кожного клієнта — на кону великі бюджети і репутація. Якщо це не лякає, то варто спробувати.

Велике інтернет-агентство з представництвом в регіональних і федеральних центрах може запропонувати фрілансеру непоганий варіант співпраці. Студії люблять аутсорс за те, що він обходиться дешевше штату, працює не за стандартом 5/2 з 9 до 18 і може брати великі об’єми на вихідні. Це дуже круто, адже клієнтський бізнес працює 24/7. Але, з іншого боку, фріланс — це ризики, не завжди гарну якість продукту, низький рівень відповідальності виконавця і супутні витрати. Повірте, замовник теж боїться вас. Боїться, але все одно хоче з вами працювати.

Потрібно це фрилансеру? Так, безкоштовні печеньки, каву і відв’язні корпоративи при віддаленій роботі не загрожують. Однак студіям є, чим підкупити авторів:

 • Стабільність

Головному по текстів є чим зайнятися, крім підбору персоналу. Йому вигідніше знайти одного хорошого фахівця, сформувати з ним довірчі відносини і підключати в роботу оперативно, ніж через день серфити біржі. Ображати грошима теж невигідно. Але якщо копірайтер може працювати час від часу або тільки після заходу сонця, по 20-м числам непарного місяця, то навряд чи співпраця виявиться тривалим.

 • Кейси

Велике агентство — великі клієнти. А значить, ви можете писати не тільки для магазину Світлани Миколаївни, яка змушує вас робити абзацні відступи, але і для відомих ресейлерів, банків, виробників і дилерів. Не сперечаюся, що велика риба може прийти і прямо, але це буває досить рідко. Такі клієнти зазвичай заходять в агентство з бюджетом по всіх фронтах — копірайтинг не є самоціллю, а виступає лише інструментом досягнення результату, обіцяного сейлзом.

 • Розвиток

В пристойних конторах не тримають сеошників-старовірів, які вимагають спамити ключами і поклонятися слова «купити», а тексти, що продають не піддаються сумнівною шаблонізації. Тоді як у приватного замовника в голові можуть жити таргани, підкинуті антикварним маркетологом, чиї методи застаріли разом з його колись пружним черевцем. Керівнику вигідніше утримувати команду реальних профі, які стежать за ринком і готові видавати результат, піднімаючи рейтинг компанії, ніж економити на фахівцях і деградувати разом з прибутком. В таких умовах ви будете змушені вчитися, читати і стежити за розвитком контент-маркетингу, щоб вам гідно платили за роботу. Плюс головний по текстам завжди вкаже на помилки і розповість, як зробити краще.

Попрацювавши з хорошим замовником, ви помітите, що реально професійно виросли.
 • Офіційне співробітництво

Багато позаштатні автори працюють за договором. Це не завжди зручно, тому що іноді у виконавця не вистачає потрібних документів для оформлення чи він живе за Уралом, а замовник в Москві, і підпис документа перетворюється у гонку кур’єрів. Але скажу однозначно — наявність договору краще, ніж його відсутність. Для фрілансера це — гарантія того, що його не кинуть (ну, не повинні, у всякому разі), а для представника агентства — доказ його серйозних намірів. Хоча я сама не раз поспішала укладати договір, але вже після першого проекту розуміла, що працювати ми далі не будемо, а часу було витрачено багато. Ну, що сказати, витрати.

 • Неадекватофильтр

Хороший зв’язківець завжди фільтрує негатив і емоційні сплески клієнта і менеджерів на стадії правок. Ви не уявляєте, який мізерний відсоток коментарів іноді доходить до виконавця. Він просто вносить правки і повертає тексти в повній впевненості, що в цілому «все норм» — мотивація на рівні. Працюючи безпосередньо з клієнтом, автор іноді вихоплює таких люлей (часто несправедливих), після яких залишаються лише почуття нікчемності та порожня пляшка.

Як автору-фрілансеру отримати роботу в агентстві і не злитися після першого проекту
 • Потік роботи

Хороші копірайтери завжди щільно завантажені. Для багатьох авторів агентство стає основним (а іноді єдиним) замовником. Якщо копірайтера влаштовує заробіток, а клієнтів — його тексти, він завжди отримує багато проектів. Це зручно для обох сторін.

Читайте також: Біржова галера: чи є світло в кінці тунелю?

Не без мінусів, звичайно:

 • Оплата

Так, агентські ціни, швидше за все, виявляться менше, ніж вам запропонує прямий клієнт (якщо ви на рівні, а він не жаднюка). Тут треба розуміти, що агентські витрати значно більше, ніж сума, яку переводять виконавцю «на руки». Тексти приймає і перевіряє контент-менеджер (старший копірайтер), потім редактор і/або коректор, а також фахівець, який поставив завдання. В нашому агентстві тексти перевіряють навіть аккаунт-менеджери, бо вони спілкуються з клієнтом особисто і можуть вихопити «зло» слово або застарілу за час узгодження інформацію вже на останній ітерації правок. Хоча, якщо ви впевнені, що ваші тексти бездоганні і їм не потрібна додаткова перевірка, — сміливо просіть більше і шантажуйте своїм відходом до конкурентів.

 • Немає прямого спілкування з замовником

Зазвичай воно відбувається через кількох осіб — процес правки затягується, інформація може змінитися при передачі з чату в чат. Багато клієнти прагнуть підтримувати контакт з контентщиком, і це здорово, якщо їх вдається сконнектить. Але не кожен фрілансер на це готовий.

 • Жорсткі дедлайни

Копірайтер не віддувається за прострочений дедлайн, проте агентство несе зобов’язання перед замовником. Крім того, клієнтів тут більше, ніж один, всім потрібно встигнути віддати перевірені і поправленные тексти, тому робота ведеться в режимі «м’яса» практично постійно. Я рідко даю гарячі завдання на удаленку і зазвичай погоджую комфортні дедлайни в кожному конкретному випадку. Але не завжди контент-менеджер володіє достатньою кількістю рук і часу. Місячний оборот деяких агентств перевалює за кілька мільйонів символів.

Власне, оце основне. Заперечення? Поїхали далі.

Як шукають виконавця в агентстві

Якщо потрібен автор, то де-небудь на hh обов’язково повисне вакансія. А керівник загону прямопишущих обов’язково суне ніс в тематичне співтовариство, прошерстить біржі, подивиться портфоліо на фрілансі, залишить пост з заголовком «Wanted».

Ось тут зараз скажу важливу річ!

Слідкуйте за своєю репутацією в мережі.

Я не маю на увазі рейтинги і зірки на біржах. Я часто по роботі сиджу в тематичних спільнотах, де мешкають мої колеги, спілкуються, обговорюють профільні новини, скаржаться на замовників і на долю. По постам і коментарям до них можна легко отримати уявлення про постояльців, «помітити» на майбутнє фахівців за різними тематиками, дізнатися багато корисного. Особисто у мене є свій уявний чорний список виконавців, яким я точно ніколи не запропоную співпрацю, хоча в душі не знаю, як вони пишуть. А є хлопці, які вселяють довіру як люди і автори, — до них я, ймовірно, звернуся при необхідності або пораджу їх знайомим.

Ні, звичайно, не кожен потенційний замовник тусується в VK і «Фейсбуці» серед копірайтерів. Прямі клієнти — напевно ні. А ось людина, завідувач копірайтингом в студії, цілком може. А ви тут гоните на замовників і розповідаєте про хронічну непереносимість дедлайнів, пффф.

Як автору-фрілансеру отримати роботу в агентстві і не злитися після першого проекту

Що дратує замовника при пошуку виконавця

Якщо людину шукають для конкретного проекту, то напевно вказана тематика, а також вимоги до наявності відповідних матеріалів до портфоліо. Просто. Прочитайте. Якщо відповідні знання є, але не було приводу написати релевантний текст, вкажіть це у супровідному листі. Але тоді, найімовірніше, вас попросять виконати тестове. Якщо ви не відповідаєте вимогам, але «можете розібратися в будь-якій тематиці», не витрачайте ні свою, ні чужу час. Агентствам не потрібні відписки — їм необхідні адекватні і вдумливі тексти. Переглядати сотні безглуздих відгуків з шаблонними копипастными відгуками без єдиного натяку на те, що оголошення було прочитано, бісить.

Ви в жодному разі не отримаєте роботу, але наступного разу система покаже, що ви вже відгукувалися, але виявилися неугодні.

Як автору-фрілансеру отримати роботу в агентстві і не злитися після першого проекту

Те ж стосується відгуків у соціальних мережах. Викликає негатив невміння кандидата відповісти на ваші питання з першого разу. Доводиться вести тривалу переписку, щоб витягти необхідну інформацію. Складається враження, що людина або не зацікавлений в роботі, або тупуватий. Ні те, ні інше не добре.

З особистого досвіду:

Я опублікувала цілком конкретну вакансію в соцмережі і попросила кандидатів відгукуватися відразу із зазначенням бажаної оплати і прикладами робіт.

Відповіді розділилися на три групи:

 • Невеликий розповідь про релевантному досвіді + розцінки + посилання на приклади робіт.
 • «Я копірайтер з 5-річним досвідом роботи, напишу для Вас смачні продають тексти зі 100% конверсією, пиши в приват, домовимось». Розцінок немає, немає прикладів, по темі нічого. «Смачні тексти» — так взагалі хтось пише ще?
 • «А розкажіть про вакансії докладніше?» Внутрішній голос хоче кричати. Текст вакансії читали-то, немає?!
 • Панове, схаменіться! Діалог, природно, відбувся лише з першою групою. Прямий клієнт може витратити час на таких недоавторов, а от агентство проигнорит.

  Читайте також: Повівся і купив продає текст за 1000 рублів, або До чого призводить «дешевий» спокуса?

  Портфоліо. Зробіть, щоб нормально було

  Один копірайтер, яким я зацікавилася, на моє прохання показати тексти відповів, що у нього портфоліо в ноутбуці, а ноутбук в ремонт, але я можу скачати в Appstore додаток, в якому він опрацьовував контент. Ну, ок, що. У мене немає яблучних гаджетів, але навіть якщо б були. Серйозно? Портфоліо не повинно бути в ноутбуці, в планшеті, ноутбуці з газетними вирізками. Воно повинно бути в онлайн-доступ, зараз це взагалі не проблема. А з приводу «завантажити додаток», ну, може, таким чином він збільшував кількість скачувань?

  В портфоліо не повинно бути 1 000+ текстів упереміш, великий замовник не буде витрачати час на вибір матеріалу, що цікавить. Краще розбити тексти по тематикам і прикласти до кожної 2-3 кращі роботи. Це зручно і дозволяє потенційному замовнику швидко знайти те, що потрібно.

  З двох однаково хороших виконавців роботу швидше отримає той, який заощадив більше часу замовнику.

  Якщо ваші тексти десь розміщені, просто залишайте посилання на ресурс — це краще нечитабельних скріншотів, плюс накидає пару плюсиков у вашу карму, якщо ресурс досить серйозний. Проти скріншотів я особисто теж нічого не маю, тільки вони повинні бути хорошої якості. Незайвим буде показати свій блог, якщо він у вас є. Можливість адекватно мислити за рамками ТЗ — це дуже важливий фактор при виборі кандидата. А от тексти, опубліковані під чужим авторством, показувати не потрібно, навіть якщо вони «Вах!» Думаю, не варто пояснювати, чому.

  Тестове, гори у пеклі!

  Від тестових завдань у багатьох копірайтерів прям бомбить. Ще мене тішить народ, який виконує тільки платні тестові, так ще й за передоплату. Такі відразу отримують віртуальний стусан під зад і проходять далі. Поясню. Я теж не люблю писати безкоштовні тексти, але мені й не треба, я вже тут працюю. А вам треба? Все впирається тільки в бажання: якщо вам потрібна ця робота, то витратьте годинку-другу, якщо ні, то про що ми тут говоримо? У вас все відмінно з замовниками, закривайте статтю.

  Як автору-фрілансеру отримати роботу в агентстві і не злитися після першого проекту

  Правильне тестове завдання — це не повноцінний комерційний текст, який можна потім використовувати, кинувши копірайтера на бабло. Зазвичай пропонується кілька завдань на перевірку тих або інших навичок. Тестове не розсилається всім підряд — це недоцільно. Простіше спочатку відібрати перспективних кандидатів, потім дізнатися їх цінник і лише потім відправляти завдання тим, хто підходить за тарифом.

  Давати повноцінний текст за завданням для реального клієнта неправильно. По-перше, текст пишеться «у відриві від виробництва» — копірайтер не знає подробиць контент-стратегії, фірмового стилю і переваг замовника. По-друге, ніхто не буде заради тестового вникати в суть бізнесу, і текст буде максимально поверхневим. 90 % авторів роблять рерайт першої посилання у видачі, це дуже кидається в очі.

  З особистого досвіду:

  Я шукала виконавців по автомобільній тематиці і в якості тесту пропонувала скласти портрет ЦА для різних споживчих сегментів, запропонувати план статті-огляду для конкретної моделі і накидати пару абзаців за нього, дати посилання на ресурс, де опубліковано вдалий, на погляд копірайтера, сео-текст на задану тематику. Такі завдання дозволяють оцінити, чи зможе виконавець писати на одному з аудиторією мовою і відчувати її біль, має адекватне уявлення про СЕО і «смак» у веб-рейтингу. А стиль і грамотність текстів я можу оцінити і в портфоліо.

  На вакансію відгукнулися десятки виконавців, багато були готові на тестове, 95 % з робіт були відвертим лайном. Чи варто за це платити? Не думаю. Зате варто платити 5 відсоткам хороших копірайтерів, з якими ми успішно співпрацюємо.

  Зараз я часто обходжуся без тестових, орієнтуючись на внутрішні відчуття після спілкування з автором. Іноді й справді вдається розгледіти жемчужинку. І це круто!

  Не сперечаюся — кидав багато. Я розповідаю лише про свій досвід. Якщо до вас прийшов новий підозрілий замовник, який просить написати повноцінний «робочий» текст з докладним ТЗ, йому можна надіслати, наприклад, скріншот. Для оцінки рівня копірайтера цього достатньо, а ось для особистого користування передруковувати він його точно не буде. Або, принаймні, задолбается це робити. Ну, і вам не так образливо буде. ІМХО, фріланс — завжди ризик: якщо перспектива приваблива, приділіть час. Все ж корисніше, ніж дивитися серіал.

  Читайте також: Особистий досвід: чим погана віддалена робота

  Че почому? Оплата

  Завжди озвучуйте ту ціну, за яку ви готові працювати в довгостроковій перспективі. Якщо автор посоромився і занизив ціну, щоб не злякати замовника, то є велика ймовірність, що через місяць-другий низький заробіток потопить ентузіазм, якість впаде, а постійні клієнти будуть відсунуті разовими дорогими замовленнями.

  Якщо ж ви, навпаки, навмисне завышаете ціну своїх послуг, то будьте готові до високих вимог до ваших текстів. У агентства є вилка цін, в яких співпраця виявляється вигідним. Якщо межа перевищена, значить, це повинне бути виправдане. Там працюють не дурні — якщо ваші тексти того не варті, переплачувати ніхто не буде.

  Немає поняття поганою або хорошою ціни — для кожного виконавця вона своя. Є копірайтери з завищеною вартістю і роздутим его, які вміють майстерно писати і скорочувати, перечитавшие всі копі-бестселери, але їх тексти несуразны, як дитячий лепет, а логіка подання матеріалу на рівні переконаного гуманітарія.

  Зустрічаються автори з невисоким рейтингом на біржах і прийнятним цінником, зате з власним авторським стилем, розвиненим кругозором, незамусоренным сприйняттям дійсності і нешаблонним мисленням.

  Наполегливо закликаю всіх авторів дотримуватися одного принципу. Озвучив цінник n/1 000, значить, пиши добре за такою ставкою. Вас ніхто не змушує працювати дешевше, ніж ви хочете. Вам запропонували роботу — ви погодилися. Значить, така ціна вас влаштовує, і ви готові видавати якісний контент. Філософія «Про яку якість за таку ціну може йти мова?» приведе вас до злиднів та професійної деградації.

  Чому агентству не вигідно кидати

  А навіщо? Агентству треба виконувати роботу в строк і якісно. Хороші виконавці на вагу золота, і укласти з ними постійне співробітництво — значить, придбати в скарбничку відділу сильного і самостійного співробітника. В агентствах і веб-студіях занадто великий потік клієнтів, щоб замовляти по одному текстику у разових виконавців. Та й економія сумнівна — час перевіряючих вийде дорожче.

  Як платять

  Гроші в агентствах зазвичай виплачуються раз-два на місяць (частіше), передоплата не передбачається. Договір становить юрист — стандартний документ. Змінювати пункти під певного виконавця ніхто не буде. Завжди вимагайте підготовлений договір на попереднє ознайомлення, щоб перша оплата не стала сюрпризом. Якщо виплати офіційні, значить, може бути утримано прибутковий податок.

  Умови успішної взаємодії

  1. Бути адекватним. Якщо ви добре пишете і вмієте продати словом що завгодно, але жахливо важкі в спілкуванні, принципово не вносите неугодні правки, сперечаєтесь з замовником по дрібницях, то він п’ять разів подумає перед тим, як віддати вам роботу. Звичайно, до вашого професійного думки прислухаються, але якщо клієнта коробить від слова «смузі», то ваші аргументи нікого не цікавлять. Просто напишіть «коктейль», і крапка.

  2. Дотримуватися дедлайни. Якщо хтось із копірайтерів, з якими я працюю, читає цю статтю, вони напевно погодяться, що я завжди гнучка в питаннях термінів. Якщо ви не встигаєте, то хоча б попередьте — проявіть повагу і дайте можливість замовнику встигнути знайти іншого виконавця.

  Я, мабуть, не раз здійснювала помилку, даючи другий і навіть третій шанс копірайтерам, срывавшим дедлайни і пропадавшим в небуття. І можу сказати чесно — робити цього не варто. Дотримання строків — воно або є, або немає. Іноді рівень неадекватності виконавців зашкалює, і вони сідають на голову. Дотримуйтесь обумовлені дедлайни, завжди.

  3. Дотримуватися вимог ТЗ. В 9 випадках з 10 я повертаю тексти на доопрацювання, тому що вимоги ТЗ не виконані. Хоча написано російською по білому. Для того щоб цього уникнути, просто звіряйте готовий текст по кожному пункту на етапі вичитки. Завжди задавайте питання, якщо щось незрозуміло чи ви бачите очевидну помилку в завданні. Фахівець, який ставив завдання, не міг розписати якихось нюансів з-за того, що не надто глибоко вникає в процеси створення контенту.

  Був у мене випадок, коли в ТЗ на сео-тексти поїхали рядки, а копірайтер зробив вигляд, що не помітив, і поналяпал ліві ключі в абсолютно невідповідний за змістом текст. І так кілька разів. Очевидна дурість і недалекоглядність виконавця, який потім все переробляв. Не, ну а че, в ТЗ ж написано! Можна і піти на принцип. А потім — на фіг.

  Як автору-фрілансеру отримати роботу в агентстві і не злитися після першого проекту

  4. Вникати в тематику і перевіряти факти. Тут не варто розписувати — просто робіть це.

  5. Не ліпити відмазки. Профакапили, налажали, не побачили лист — кажіть прямо, відмазки ще нікого не рятували. Безвихідних ситуацій не буває, зате ви не впадете в очах замовника.

  6. Вносити правки спокійно. Часто чую думку, що замовник — неадекват, конкретики не дав, але просить все переробити. Скажу як копірайтер, який працює з чужими текстами — іноді реально вносити правки марно. Текст може бути поганим цілком: від початку і до кінця. У замовника менше часу і терпіння, тому він не формулює по пунктах, що його не влаштувало. Але при роботі з веб-студією вас розділяє контактна особа, яка може трансформувати обурення клієнта в структуровані правки. Просто внесіть їх і не приймайте близько до серця. Не всі ваші тексти погані, просто це не вистрілив. Буває.

  7. Не віддавати роботу на аутсорс. Нахапати обсяги і роздати друзям-копірайтерам — останнє, чим варто займатися, якщо ви плануєте довгострокове співробітництво. Авторський стиль завжди помітний, тому хороший редактор завжди «спалить» підробку. У вас були впевнені, а у вашого друга — ні. Тепер вже і ви під сумнівом.

  8. Бути на зв’язку. Незалежно від того, який у вас графік, агентства працюють в стандартному режимі. Тому, якщо ви будете виходити на зв’язок тільки по ночах, а вносити правки через три дні, працювати з вами буде незручно. В ідеалі — бути на зв’язку в месенджерах в режимі роботи вашого замовника. Необов’язково зриватися з нових «Трансформерів» і бігти вносити правки миттєво, але можна дати знати, що правки ви отримали та зможете їх внести, наприклад, до 17 годин.

  Мабуть, це все, що я хотіла вам сьогодні розповісти. Друзі, дякую, що подужали цей лонгрид. Я люблю хороших авторів і хочу, щоб їх стало більше. Пишіть з душею, не пишіть фігні. Бажаю вам знайти хорошого замовника, з яким ви будете на одній хвилі!