Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

623

Якщо ви почали вести свій бізнес, будьте готові до того, що рано чи пізно ви зіткнетеся з негативом у бік вашої компанії. Але не варто лякатися, негатив – відмінний ознака розвитку і значимості компанії в своїй ніші. І чим більше ви будете рости, тим більше буде і негативу. Це треба прийняти як факт, як плату за успіх.

Але чи варто відповідати на негатив? Я переконана, що ігнорування негативних коментарів неприпустимо, – воно лише викриває ваші сумніви у власних словах і діях і показує ваш непрофесіоналізм. Мовчання, в даному випадку, – знак згоди із звинуваченнями в вашу сторону. Тому, перше, що ви повинні запам’ятати – на негатив завжди потрібно реагувати. У цій статті ми поговоримо про те, як правильно це робити.

І як же все-таки боротися?

Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

Перш ніж перейти до методів боротьби з негативом в інтернеті, подивимося, де ж з ним можна зустрітися. В цілому можна виділити 6 головних майданчиків:

 • Розділ «Відгуки» на сайті компанії.
 • Соціальні мережі компанії.
 • Сайти з відгуками про роботодавців (orabote.top, otrude.net, antijob.net і т. д.).
 • Сайти соцмережі конкурентів.
 • Особисті сторінки клієнтів в соцмережах.
 • Сторонні сайти, форуми, блоги.
 • Щоб відповідь на негативні коментарі не виходив з рамок адекватності і пристойності, потрібно враховувати деякі нюанси.

  Читайте також: Як вирішувати конфлікти з клієнтами: інструкція для техпідтримки

  Ваша реакція на негатив повинна бути:

  • Оперативної;

  Відповідати на негативні коментарі та відгуки потрібно відразу ж, як ви з ними зіткнулися. Ви повинні відповісти на них протягом перших 15 хвилин, максимум протягом години.

  Особливо важливо бути максимально оперативними, якщо негатив виходить від клієнта. Тут потрібно блискавично зреагувати.

  • Спокійною і поважної;

  Отримавши негативний коментар, ви можете робити все, що завгодно, – кричати, рвати на собі волосся, стукатися головою об монітор, кидатися з вікна, але в інтернеті ви не повинні подавати виду, що коментар зачепив вас за живе. Будьте спокійні, як водна гладь в безвітряну погоду.

  Дуже важливо також зберігати ввічливий і поважний тон спілкування, навіть якщо про вас написали купу гидот і необґрунтованою нісенітниці. Це покаже в першу чергу вас як порядну людину. Як сказав Антон Павлович Чехов, «не можна вимагати від бруду, щоб вона не була брудом». Головне – самому не забруднитися.

  Але в даному випадку можуть бути виключення, якщо ви зіткнулися з маленьким проказником тролем. Але про це – пізніше.

  • Об’єктивною;

  Уважно прочитайте відгук, оцініть його тверезим поглядом і подумайте, – може бути людина, залишив його, прав? Може бути ви і правда витратили недостатньо сил для вирішення якоїсь проблеми з клієнтом, або просто-напросто накосячили? У всіх буває. В даному випадку найкраще рішення – визнати свою провину і загладити її як можна швидше.

  Що стосується спілкування не з клієнтами, а з читачами блогу/передплатниками у соцмережах, тут діє той же принцип. Визнання власної провини підніме вас в очах читачів, так як покаже, що ви – живий і чесний чоловік, здатний на помилки.

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  А тепер подивимося, що не потрібно робити ні в якому разі при зустрічі з негативом.

  Що не можна робити:

  • Мовчати;

  Ми вже сказали про це на початку статті, але повторюся, – мовчати не можна категорично. Відсутність реакції на негативні відгуки показує, що ви байдужі до своїм клієнтам/передплатникам/читачам, а також не дбаєте про свою репутацію.

  • Видаляти коментарі;

  Видалення негативних коментарів – це шлях в нікуди. Воно здатне розпалити таке полум’я відповідної люті, яке може спопелити ваш бізнес дотла. Але навіть якщо до цього не дійде, ви втратите велику частину клієнтів, – рано чи пізно вони зрозуміють, що з вашою компанією краще не мати справу. Наявність же у вас негативних коментарів говорить про те, що ви чесний, прозорий бренд.

  Ще гірше, – редагувати коментарі. Одного разу ми натрапили на рерайт однієї з моїх статей, – рерайт порівняно непоганий, з безліччю оновлених скріншотів. Ми залишили коментар («Як вам вистачило совісті так нахабно написати статтю майже як у «Текстерры»?»), але відповіді не послідувало. Пізніше ми зайшли на сайт і побачили, що модератори змінили наш коментар, додавши в нього хвалебні промови на честь рерайтера. См. на скріншоті нижче.

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Думаю, зрозуміло, що з боку такі коментарі виглядають неправдоподібно.

  Читайте також: Яку систему коментування вибрати для сайту

  • Виправдовуватися;

  Якщо ви допустили в чомусь помилку, то витратите набагато менше енергії, якщо просто виправите її. Можна стисло вказати на причину помилки, але не потрібно виправдовуватися і нести нікому не потрібну нісенітниця в дусі «коли я працював над вашим проектом, мені подзвонив інший клієнт і озвучив свої дані, тому я їх випадково заніс у ваш звіт». Подібні виправдання тільки знизять вас в очах клієнтів. Зберігайте холоднокровність: виправте помилку і покажіть результат, – цього в більшості випадків буде достатньо.

  • Проявляти агресію.

  Не варто відповідати агресією на негатив, це тільки погіршить ситуацію. Намагайтеся відповідати розумно і ввічливо, а також припиняти найменші спроби вас спровокувати.

  Отже, ми ознайомилися з основними порадами щодо відповідної реакції на негатив. Тепер розглянемо, які види негативних відгуків бувають і як слід реагувати на кожний з них.

  Види негативних відгуків і як боротися з кожним з них

  Діяти при зіткненні з негативом можна і потрібно по-різному, залежно від того, з відгуками якого роду ви стикаєтеся.

  Можна виділити наступні види негативних коментарів:

  • Конструктивна критика;
  • Емоційний негатив;
  • Чорний піар;
  • Тролінг.

  Розглянемо їх детальніше.

  1. Конструктивна критика

  Причиною конструктивної критики стає допущення компанією будь-яких помилок, – наприклад, недостатня увага до потреб клієнта, невиконання або неякісне виконання своїх обов’язків перед ним і т. д. Вона виникає не на порожньому місці, тому навіть не варто сприймати її як негатив. Але необхідно правильно і швидко на неї реагувати.

  Як відповідати на конструктивну критику?

  Конструктивно. 😀

  А якщо детальніше, то можна вирішувати подібні проблеми за наступною схемою:

 • Вибачитися. Також можна подякувати за те, що клієнт вказав на помилку.
 • Дізнатися подробиці виниклої проблеми.
 • Переконати клієнта в тому, що ви зробите все можливе для вирішення проблеми.
 • Виправити недоліки в роботі як можна швидше.
 • Повідомити клієнта про рішення проблеми і переконатися, що він задоволений результатами вашої роботи.
 • Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Читайте також: Як отримати коментарі в блозі: 20 ідей

  Конструктивна критика іноді навіть здатна принести користь вашому бізнесу і допомогти поліпшити свою роботу. Головне – реагувати оперативно, не ігнорувати одні і ті ж помилки, а вчитися на них, щоб не танцювати на граблях.

  2. Емоційний негатив

  Емоційний негатив – практика, досить поширена в рунеті. Зіткнутися з невиправданим негативом, викликаним лише емоційним занепадом коментує, зараз можна практично під кожним постом.

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Що ж робити в такому випадку?

  Насамперед краще з’ясувати причину негативу, – написати відповідний коментар, в якому попросити розповісти детальніше, чому людина вважає саме так і не інакше. Якщо виплеск негативних емоцій пов’язаний з роботою вашої компанії, – потрібно буде зробити все можливе, щоб в кінцевому підсумку клієнт залишився задоволений. А якщо відгук викликаний тільки емоціями, людина, залишив його, швидше за все зіллється (але, можливо, не відразу, а коли прийде в стабільний емоційний стан).

  3. Чорний піар

  Якщо конкуренти затіяли проти вас чорний PR, – вишукують недоліки в кожному вашому кроці і публікують гнівні, «викривають» відгуки і статті про вашу компанію, – вітаю вас! Ви успішні!

  Ні, правда, така реакція – однозначно ознака того, що конкуренти вас бояться і намагаються похитнути ваше положення в топах.

  Що робити з негативом такого роду? Є кілька шляхів.

  Перший: реагувати так само, як зазвичай, – спробувати обчислити проблему і, якщо вона є, виправити її. Якщо проблеми нема, дохідливо вказати на це, покладаючись на факти. Якщо ви це зробите, конкурентам нічого буде відповісти.

  Другий: спробувати обчислити конкурента, викрити його і припинити публікацію його заготовок. Але це складно і не завжди здійснимо.

  Третій: ігнорувати.

  Даний спосіб не завжди доречний, так як може похитнути вашу репутацію. Якщо проти вас спрямований жорсткий чорний піар, потрібно все-таки дати на нього відповідь, – аби розставити всі крапки над «і» і не вводити оточуючих в оману.

  Четвертий: вступити в контратаку.

  Якщо у вас є явні викривальні докази проти того, хто влаштував чорний піар проти вас – чому б і ні. Потрібно захищати честь своєї компанії. Якщо ні – сумнівне дійство.

  Який би шлях ви не вибрали, пам’ятайте, що чорний піар – це в першу чергу піар.

  Ось приклад чорного піару, з яким зіткнулася «Текстерра» на сайті відгуків: коментар з неправдоподібною інформацією про роботу нашої компанії.

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  І ось як ми відреагували на нього:

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Ну і, звичайно, багато хто пам’ятає випад нікого Унтерзегера проти «Текстерры» у статті, опублікованій на «Коссе». За нею пішла відповідна стаття Дениса Савельєва, в якій він розібрав все мучили негативщика питання, розібравши кожного з них і навівши докази на свій захист. Навіщо? Щоб вказати на явні помилки в судженнях автора, які могли б увести в оману наших клієнтів.

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Цікаво, що в день публікації статті проти «Текстерры» ми побили рекорд по трафіку з соцмереж за останні 3 місяці. Може бути це і збіг, звичайно, але віриться насилу.

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Мораль цієї байки така: якщо ви прозорі та чисті у своїх діях і намірах, – чорного піару не варто боятися. Не так страшний чорт… Але і дивитися, як хтось несе наклеп на адресу вашої компанії, теж не варто.

  Читайте також: Як отримати клієнтські відгуки: 9 ефективних способів

  4. Тролінг

  Також ви можете зустрітися з людьми, які володіють мистецтвом провокації в інтернеті.

  Виглядають вони приблизно так:

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Зовнішність цих істот уособлює їх внутрішній стан: незадоволеність своїм життям, заздрість, образа, бажання самоствердитися за чужий рахунок. А ще вони люблять «просто поржать». Харчуються ці цікаві звірі енергією користувачів в інтернеті, не поспішаючи висмоктуючи її і смакуючи.

  При зустрічі з цими істотами в живій природі інтернету будьте обережні:

 • Вони залишають помилкові коментарі, дурні та провокаційні питання, завідомо неправдиві заяви і т. д.
 • Вони поширюють неправдиву інформацію і чутки в інтернеті про компанію, не надаючи при цьому явних доказів.
 • Вони заходять до обговорення та відгуки тільки для того, щоб розпалити спір. І їм це вдається.
 • А ще вони люблять видавати себе за інших користувачів і заробляють їм погану репутацію.
 • Що ж робити, якщо ви зіткнулися з тролем? Самий розумний вихід з такої ситуації – ігнорувати. Можна, звичайно, спробувати затролити і перетроллить троля, але навіщо витрачати на це свою енергію? Не годуйте троля, – він образиться і сам піде.

  Читайте також: Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

  В іншому, якщо якісь слова троля здатні збудити зерно сумніву у ваших потенційних клієнтів або співробітників, – можна відповісти. Але не тролю, а саме їм.

  Нижче приклад того, як «Текстерру» троль атакував.

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію
  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Як потрібно реагувати на подібні коментарі? Спочатку ми їх ігнорували, але через деякий час вирішили відповісти, щоб внести ясність для потенційних претендентів про роботу в компанії:

  Як боротися з негативом в інтернеті і не зіпсувати собі репутацію

  Ще один хороший спосіб реакції на тролінг – гумор. Якщо ви іскрометно відповісте на подібний коментар, то, ймовірно, не дасте йому приводу для продовження дискусії.

  Читайте також: Як відстежувати згадки сайту / бренду в інтернеті?

  Отже, ми розглянули 4 основних прояви негативу в інтернеті і бажану реакцію на них.

  Але чи можна повністю уникнути негативу у бік компанії? Звичайно ж, немає, його можна тільки мінімізувати. А для цього потрібно гідно і якісно виконувати свою роботу, бути чесними і відкритими зі своїми клієнтами, а також знати, як реагувати на негатив.