Як дивляться на бізнес боси і їх співробітники?

345

Бізнес – жорстока річ. Співробітники компанії впевнені, що в більшості випадків керівник проявляє по відношенню до них безпідставну жорсткість. А керівник впевнений, що ні одному з його підлеглих в житті не доводилося відчувати такого жесткача, що він переживає майже кожен день, розрулюючи кризи і вішаючи на себе проблеми, які ніхто, крім нього, чомусь не може вирішити. Багато речей виглядають неоднаково з точки зору лідера і з точки зору його співробітників. Хочете знати, які саме і як? В правду, яку ми збираємося відкрити у цій статті, вірити не хочеться, вона жорстока, як і сам бізнес. Але, тим не менш, це правда.

Як дивляться на бізнес боси і їх співробітники?

Знаєте, як стають керівниками? Одного разу до вас двері стукає афроамериканець і з підступною усмішкою всезнанія пропонує вам вибрати пігулку: червону чи синю. Вибираєте синю – залишаєтеся звичайною людиною, вам не відкривається ніяке нове знання, біле залишається для вас білим, погане – поганим, а бізнес – системою закріпачення мільйонів середньостатистичних людей, формою сучасного рабства – офісного. Всі ваші емоції і думки залишаються при вас: ви знаєте, що в душі ви ніжний і розумна людина, здатний на багато що, захоплюється красою природи, вірить в дружбу і безкорисливість, люблячий і коханий, людина, якій іноді дістається від безликого, як сіра миша, сухого і бездушного начальника (що з нього взяти: він же нічого, крім своєї роботи, не бачить, не розуміє, який ви насправді глибокий і тонко відчуває людина).

Але якщо ви обираєте червону – для вас все змінюється. Причому назавжди. Ви вже ніколи не побачите в людях звичайних людей, з їх можуть бути вибаченими слабкостями. Людство в цілому постане перед вами натовпом самовпевнених і амбітних гомункулусов, бажаючих менше працювати і більше отримувати. Відтепер метою вашого життя стає організація процесів, які оптимізують діяльність цих гомункулусов, подобається їм це чи ні. І кожного окремо взятого гомункулуса ви по-справжньому зможете цінувати, любити і поважати, тільки якщо він володіє високим інтелектом і працездатністю. Важко вибрати червону пілюлю. Це вимагає сміливості і невичерпної душевної енергії. Людина, що вибрала червону пілюлю, заслуговує співчуття, тому що він один серед протистоять йому обставин. Але жаліти його не треба – він який завгодно, але тільки не жалюгідний.

Цінний гомункулус відрізняється високим інтелектом і працездатністю…

Речі, на які співробітники і їх керівники дивляться по-різному

Бізнес

Для співробітника зайнятість в компанії – це спосіб, заробляючи гроші, збільшити свій особистий добробут.

Для керівника бізнес – це побудова системи, що збільшує прибутковість компанії і тільки потім – особистий добробут.

Для кого ж з них їх компанія – дійна корова? Дуже непросте питання, чи не правда?

Зарплата

Співробітник, знімаючи зароблені ним гроші в банкоматі, відчуває, що ці гроші пахнуть його власними потом і кров’ю. Він заробив їх чесно, і часом думає, що заробив навіть більше, ніж отримав.

Керівник знає, що гроші кожного співробітника политі розсолом з поту, крові і сліз всієї команди. Він хотів би платити фахівця більше, якщо той хороший. І якщо бос не робить цього, значить його зупиняють цифри у фінансових звітах фірми.

Летючки

Співробітник часто переконаний, що численні летючки, що влаштовуються керівником, тільки відволікають від роботи. «У боса сьогодні підвищена летючість», – зітхають підлеглі, ідучи на третю за день планірку.

Керівник проводить летючки тому, що бачить: його команда ні хріна не розуміє, чого від неї хочуть. Бос перестане проводити їх тільки тоді, коли переконається, що його ідеї зрозумілі всім і правильно. Для лідера це питання комунікацій. Він хоче бути зрозумілим (усвідомлюючи при цьому, як важко цього досягти). Співробітник боїться розуміти боса, більше того, в запущеному випадку він чинить опір виникненню цього розуміння. Тому що зрозуміти і робити все у відповідності з цим розумінням – значить вийти з зони комфорту. Нічого більш важкого для звичайної людини немає.

Затримки на роботі

Співробітники думають, що їх боса душа не на місці, якщо вони не сидять в офісі допізна.

Керівник не мріє красти особистий час підлеглого, йому не треба, щоб той затримувався після роботи, йому потрібно, щоб той встигав швидко і якісно виконати всі свої справи в рамках робочого дня. Навпаки, бос хотів би, щоб співробітники прибиралися додому вчасно (після добре зробленої роботи) і жили б там, поза стінами офісу, щасливими. Задоволений особистим існуванням спеціаліст – одна з основ ефективного бізнесу.

Ставлення до людей

Для звичайної людини, офісного співробітника, людство – це квітник, що складається з безлічі категорій: добрі і не дуже, дають в борг і принципово не дають, заможні та бідні, з связами і без, дурні і інтелектуали, мусульмани і буддисти, корисні за життя і непотрібні і т. д.

Бос знає, як різноманітний людський квітник, але всі його представники, тим не менш, діляться для нього всього на чотири категорії:

 • розумні і працелюбні
 • дурні і працьовиті
 • розумні і ледачі
 • дурні і ліниві
 • Він, природно, мріє, щоб всі його підлеглі належали до першої категорії. Але розуміє, що картина світу при такому розкладі була б близька до наукової фантастики. Розумні і працелюбні – рідко зустрічаються в природі особини. Як правило, затримуються в якості найманців вони недовго, через якийсь час ідуть у свій бізнес. В реальності босові доводиться мати справу тільки з трьома останніми категоріями людей. І ким би не був його підлеглий, бос тримає його тому, що вважає в даний момент найменшим злом для своєї компанії.

  Впевненість у собі

  Майже кожен працівник, який пропрацював в компанії більше року, приймає впевненість боса в собі за самовпевненість. І майже кожен з фахівців десь глибоко всередині себе переконаний в тому, що він – суперпрофесіонал у своїй області.

  Лідеру не потрібно підтверджувати своє право бути впевненим у собі настільки, що з боку це здається самовпевненістю. Ледь бос дозволить собі сумніватися у своїх рішеннях, він втратить контроль над бізнесом і годувати своїх гомункулусов вже не зможе. Поки він думає над вирішенням проблеми, він може сумніватися скільки завгодно, виношувати рішення довго і важко. Але як тільки він її озвучив, сумніватися в ньому безглуздо. Перестрибнути яр на 99 % неможливо: почнеш коливатися в останній момент – звалишся у прірву. Все це не означає, що він не радиться зі своєю командою. Але відповідальність за прийняття остаточного рішення все одно лежить тільки на ньому.

  Поняття «хороший керівник»

  Хороший бос, з точки зору працівника, повинен бути доброзичливий, входити в його становище, відпускаючи з роботи раніше, виправляти його помилки, підказувати, як виконати роботу краще і закривати очі на те, що він не завжди буває ефективним і в настрої (ну, хіба мало: голова болить, не виспався, кішка здохла, з дружиною посварився, джинси в метро забруднив).

  Хороший керівник з точки зору лідера – це людина, ефективно організовує бізнес-процеси, що змушує команду працювати на максимальній межі сил задля досягнення цілей компанії. Трагедія хорошого керівника в тому, що він розуміє: ніхто не може увійти в його становище.

  Гроші

  Працівник вірить, що великі гроші принесуть йому щастя.

  Керівник знає, що гроші, якщо вони не працюють, – це просто папір. Для нього вони – всього лише інструмент. Щастя йому приносять інші речі.

  Не в грошах щастя. Але бос не говорить цю правду співробітникові, тому що той на це прагматично помітить: «Дивацтво», – і все одно не повірить.

  Ефективність

  Ефективність співробітники розуміють так: потрібно встигнути зробити якомога більше справ за якомога коротший проміжок часу.

  Ефективність з точки зору керівника – це виконання справ, які приносять прибуток бізнесу та мінімальна витрата часу на справи, які генерує діру в бюджеті (є справи, на які недоцільно з точки зору бізнесу витрачати понад певної кількості людино-годин).

  Грубість

  Співробітник ненавидить хамство з боку боса, і правильно робить.

  Хороший бос грубіянить тільки тоді, коли всі інші аргументи вичерпані, і виключно тим, на кого це дійсно подіє як мотиватор.

  І ще одне: хороший бос вміє вибачатися, так як для нього особисті інтереси працівника – це те, що потрібно захищати в першу чергу, після інтересів компанії, зрозуміло.

  Коли бос дійсно не правий

  Співробітник має законну підставу образитися і повинен заперечити керівнику, аргументовано обґрунтував свою точку зору.

  По-справжньому хороший керівник вміє визнавати свої помилки.

  Успіх

  Працівник впевнений, що в успіхах компанії є його величезний внесок, успіхи – це його особиста заслуга, а поразки – наслідки того, що інші роблять фейл за фейлом, козенят і лажають.

  Бос розуміє, що успіх компанії залежить від команди, а поразка – тільки від нього самого.

  Як дивляться на бізнес боси і їх співробітники?

  На чиєму боці правда?

  Якщо дивитися на місяць із землі, вона видається однією, а якщо з орбіти – зовсім інший. Вся справа в точках зору.

  Бос колись теж був звичайною людиною. І він пам’ятає, що таке бути співробітником (справа важка). Він розуміє психологію свого підлеглого, знають його любов до прокрастинації і всю систему внутрішніх виправдань на це. Так, розуміє все. Просто у нього інша картина світу, він мислить іншими категоріями. Словом, розуміє, але не приймає, тому й вибрав червону пілюлю.

  Гроші пахнуть потом і кров’ю. Дорога до успіху вимощена жертвами і з тієї, і з іншого боку. Можливо, в сучасному бізнесі, де кількість одночасних і складних процесів потужному велике, успіху досягають ті, хто керується іншими принципами менеджменту, інакше будує систему комунікацій. І тоді на всіх зійти одкровення взаєморозуміння, і бізнес раптом (з боку здається, що сам собою) досягає своєї точки сингулярності, після чого починають розгортатися ефективні процеси і пишеться історія справжнього успіху.

  Читайте також:

  • Співробітники компанії: офісний планктон або команда мрії?
  • Чому бізнесу потрібна глобальна мета
  • Як позбутися від рутини в бізнесі і почати займатися стратегічними речами?