Як інтонація тексту впливає на його сприйняття аудиторією?

492

Інтонація в усному мовленні — це те, без чого неможливо уявити точну передачу думки: навіть не в тому суть, що без потрібної інтонаційної забарвленості ви не зможете задати питання по-російськи (в російській мові ні у одного члена пропозиції немає строго фіксованого правилами розташування у висловлюванні, присудок можна поставити перед підметом, або навпаки і т. д.), суть у тому, що без емоційного забарвлення, яку повідомляє фразі інтонація, слухачі просто «випадають» і перестають уважно сприймати інформацію. Згадайте самого нудного лектора зі свого студентського життя. Він говорив невиразним голосом, з монотонною інтонацією, яка присипляла аудиторію? А що він говорив? Може бути, дуже розумні і важливі речі? Але ви не пам’ятаєте. І це не ваша вина. Вся справа у відсутності експресії, яку повідомляє мови інтонаційна різноманітність.

І це працює з не меншою ефективністю в письмовій мові. Так, інтонація (зараз всі пишуть люди чудово розуміють, про що йде мова) — це одне з основних виразних засобів побудови висловлювання. Візьміть правильну інтонацію і текст піде, як по маслу.

Інтонація в тексті — це ритм авторської мови, «музичний», якщо хочете, поєднання її окремих відрізків, акцентування за допомогою розміщення членів речення смислового наголосу на певному слові чи цілої фрази; це спосіб передачі емоційного меседжу; це авторський стиль; це, нарешті, загальне враження, яке народжується у читача від тексту.

Як інтонація передається в письмовій мові? Підбором точних, з певною стилістичною забарвленням слів і побудовою речень, що і визначає ритм авторської мови. Ми поговоримо про те, які емоційні меседжі може повідомити тексту інтонація, і яку інтонацію взяти, щоб зацікавити аудиторію.

Кілька поширених в контент-маркетингу типів інтонацій

Довірча. Ви зі своєю аудиторією на рівних: діліться з нею історіями, цікавими фактами, повідомляєте їй корисну інформацію, звертаючись до неї, як до союзника і друга. Для довірливої інтонації характерно прояв емоцій. Але важливий нюанс полягає в тому, що автору краще не робити акцент на своїх особистих почуттях, а шукати ту емоційне забарвлення меседжу, яка імпонує аудиторії. Іншими словами, навіть якщо якийсь факт викликає у вас обурення, подумайте, перш ніж виявити це почуття, воно може викликати ту ж емоцію у вашої аудиторії? Ви з читачами — на одній хвилі. Пам’ятайте про це, якщо хочете народити в них довіру.

Як інтонація тексту впливає на його сприйняття аудиторією?

Експресивна. Це як раз той випадок, коли можуть і повинні проявитися ваші особисті почуття. Для експресивної інтонації характерні «сильні» слова, різкий, навіть «рваний» ритм, який передає емоційне ставлення автора до описуваного предмету. Експресія доречна, коли ви хочете розповісти про свій досвід, про те, що особисто вас зачепило, зачепило, потрясло і т. д. Слід пам’ятати, що експресія цікава не сама по собі, в першу чергу важлива, все-таки і тема, то, наскільки ви зумієте зацікавити нею ваших читачів. Ви пишете експресивно не для того, щоб когось шокувати, а для того, щоб вас зрозуміли, проявили емпатію, щоб ваші читачі не зробили в майбутньому тих же помилок, що і ви. Основне завдання, яке ви вирішуєте за допомогою експресії, якщо говорити про неї стосовно до контент-маркетингу, — використовуючи «сильні» засоби вираження, зачепити аудиторію, змусити її перейнятися вашим посланням і — головне — в результаті дати аудиторії щось корисне, допомогти. Люди читають не для того, щоб познайомитися з чиїмись емоціями, а щоб винести щось корисне для себе.

Як інтонація тексту впливає на його сприйняття аудиторією?

Ділова. Нормальні люди не приходять на співбесіду, щоб посваритися з співробітником відділу кадрів, який бере у них інтерв’ю, не говорять з діловими партнерами (якщо, звичайно, пуд солі разом ще не з’їли) чистою російською мате. Є негласний кодекс, що передбачає визначені правила поведінки в тій чи іншій ситуації. І етика ділового спілкування — один з пунктиків в цьому кодексі. Якщо ваша цільова аудиторія — це професіонали в якійсь ніші ринку, то логіка підказує, що вибирати стиль спілкування з нею потрібно ділової, професійний, звичний в середовищі цієї аудиторії. Вам вирішувати, слідувати чи ні цим нормам. Я просто скажу, що для ділової інтонації характерна стриманість, але прагнути до повної відсутності емоцій не слід, інакше ви будете схожі на того самого нудного у вашій студентського життя лектора, який, можливо, і говорив багато розумного, але ось запам’ятатися своїми думками нікому не зміг. Ділова інтонація — не синонім сухий, млявою подачі матеріалу. Пам’ятайте про це, якщо хочете бути цікаві вашої аудиторії.

Як інтонація тексту впливає на його сприйняття аудиторією?

Юмористичная. Антропологи впевнені, що дотепність — це ознака високого інтелекту. Якщо ви вмієте змусити читача розсміятися, вам підвладне все. Сміх змушує людей любити того, хто його викликає. Сміх — це драйвер, який спонукає людей ділитися вашим забавним контентом в Мережі і повертатися на ваш сайт знову і знову. З його допомогою можна завоювати не тільки розуми, але і серця аудиторії. Використовуйте цю зброю, воно безпрограшне.

Як інтонація тексту впливає на його сприйняття аудиторією?

«Вчительська», можна сказати й інакше — снобістська. Тон викладача, ставлення до читача зверхньо: автор знає те, чого не знають (за його припущенням) представники ЦА, і підкреслює це (можливо, несвідомо) різними засобами: іронією, спрямованої проти необізнаних (тобто фактично — проти своєї аудиторії), недоречною експресією, не викликає співчуття у читача, масою специфічних термінів, не знайомих більшості представників ЦА і не роз’яснюються в тексті, і т. д. Матеріал, написаний так, не просто не викликає довіри, він, швидше, набагато швидше викличе відторгнення у читача. Знаєте, адже насправді, будь-яка інтелігентна людина, яка є професіоналом у своїй справі, завжди відчуває себе трохи «самозванцем»: чи насправді — запитує він себе — маю я право вчити інших, адже я сам не завжди до кінця розумію в глобальному сенсі, що саме я роблю? Мало хто зізнається, але це факт: ніхто до кінця не розуміє. Якщо вже брати на себе роль вчителя, то «людяного», який знаходиться на одній хвилі зі своєю аудиторією, не ставить себе вище неї. Будьте інтелігентними вчителями — може, це не модно, але зате точно працює.

Як інтонація тексту впливає на його сприйняття аудиторією?

В якості резюме: важко уявити собі яскравий матеріал без змішування інтонацій, як неможливо уявити симфонію, що складається з однієї теми, що виконується одним музичним інструментом. В спілкуванні ми використовуємо цілий спектр найрізноманітніших інтонацій — саме це робить нашу мову живою. Текст вимагає того ж підходу — пам’ятайте про інтонаційному розмаїтті.

Читайте також:

  • Покращуємо ваш рекламний текст: 20 ознак текстів для інтернет-сайту
  • Ознаки працюючого і непрацюючого текстового контенту
  • Що таке щільність тексту, і чому вона важлива?