Як користуватися сервісом Wayback Machine: 10 порад для інтернет-маркетологів

350

Wayback Machine – це широко відомий і корисний сервіс, що дозволяє побачити сайти в тому вигляді, в якому вони існували в минулому, але це не єдина корисна функція Wayback Machine – сервіс можна використовувати і в інтернет-маркетингу.

1. Відстеження змін сайту

Це основна функція Wayback Machine. Знімки сайту (snapshots) Wayback Machine можна використовувати для порівняння вигляду сайту в різний час, щоб подивитися, що змінилося.

Навіть якщо у Wayback Machine мало знімків сайту (зазвичай таке трапляється з не дуже популярними сайтами), ви все одно можете визначити дату внесення змін. Це корисно, якщо ви вважаєте, що зміни могли бути причиною падіння сайту в пошуковій видачі, подивіться на версію сторінки того часу, після якого відбулося падіння і дізнаєтеся, що за негативні зміни її викликали. Використовуйте ці дані, щоб виправити проблему.

Як користуватися сервісом Wayback Machine: 10 порад для інтернет-маркетологів

2. Знайомство з сайтом

Коли ви працюєте з новим клієнтом, важливо бути ознайомленим з його сайтом і розбиратися в тонкощах його бренду. Wayback Machine вам у цьому допоможе. Ви можете подивитися, як сайт змінювався з роками і наскільки змінилася політика бренду. Погоджуйте з клієнтом зміни: «Раніше ви стверджували одне, а тепер інше, так?».

3. Пошук колишніх редиректів

Один з хороших способів використовувати Wayback Machine – пошук URL, які через якийсь час повісили редиректи. Таке часто буває з великими брендами, сайти яких починали роботу в 90 або початку 2000, а потім були перероблені відповідно до вимог пошукових систем. Щоб знайти більш ранні версії посилань і перевірити їх код стану, використовуйте Wayback Machine в парі з Screaming Frog.

4. Пошук старої структури URL

Іноді структура URL сайтів змінюється, а стара втрачається. Якщо ви знаєте приблизну дату зміни структури посилання, то можете використовувати Wayback Machine, щоб з’ясувати, коли саме були внесені зміни і як виглядала колишня структура. Потім ви можете порівняти більш нові версії посилання з попередніми. Ця функція корисна, якщо контент сайту був реорганізований або підрозділи були перейменовані.

Як користуватися сервісом Wayback Machine: 10 порад для інтернет-маркетологів

5. Вивчення Robots.txt

Wayback Machine індексує всі, що знаходить на сайті, в тому числі і файли robots.txt. І це здорово: якщо у вашого сайту є технічні проблеми, ви зможете дізнатися, коли саме були внесені зміни в документі robots.txt, що призвели до цих вразливостей. Все, що треба зробити – це знайти документ robots.txt і порівнювати зрізи даних сторінок за різні дати до тих пір, поки не знайдете причину вразливостей.

Читайте також: 58 найпоширеніших помилок SEO

6. Перевірка роботи лічильника аналітики

Wayback Machine індексує вихідний код сторінки і дозволяє відстежити зміни, які були до нього внесені. Введіть URL сторінки, виберіть дату і знімки сайту, які вам потрібні, і клацніть на перегляд вихідного коду і оцініть, наскільки правильно він зроблений.

Читайте також: Як використовувати нову «Яндекс.Метрику»: докладне керівництво для початківців

7. Аналіз шляхи клієнта

Якщо ви хочете провести повний аналіз шляхи клієнта, то з цим вам також може допомогти Wayback Machine. Використовуючи цей сервіс, ви зможете порівняти поточну довжину шляху з тим, який був у минулому, щоб визначити, які стадії змінилися з плином часу. Також Wayback Machine відкриває способи підвищити конверсію. Якщо конверсія на вашому сайті була високою певною час, то можна подивитися на попереднє оформлення, кнопки та посилання на сторінці, щоб визначити, як вони вплинули на конверсію.

Як користуватися сервісом Wayback Machine: 10 порад для інтернет-маркетологів

8. Визначення структури сайту

Wayback Machine показує, як в минулому виглядала ієрархічна структура сайту. Іноді розділи можуть об’єднувати або навпаки розбивати на декілька штук. Якщо ви подивіться на те, якою була структура сайту в минулому, ви зможете сказати, які нещодавно були об’єднані в одну категорію або розділені на самостійні.

Якщо виникла необхідність завантажити сторінку або сайт повністю, то ось корисне доповнення для тих, хто вміє і любить кодити: для скачування історичної версії сайту використовуйте цей скрипт з сайту GitHub.

9. Пошук старого вмісту

Wayback Machine допоможе знайти старий контент, який був загублений або випадково видалений. Досить відкрити сторінку, на якій знаходився контент, на більш ранній даті.

Читайте також: Як дати друге життя контенту: 12 способів пожвавити ваші кращі статті
Як користуватися сервісом Wayback Machine: 10 порад для інтернет-маркетологів

10. Проведення змішаного маркетингового аналізу

З допомогою Wayback Machine можна аналізувати зростання трафіку посадкових сторінок. Припустимо, що в минулому році контекст працював добре, але результат в цьому році далеко не такий вражаючий. Подивіться на ваші посадочні сторінки з допомогою Wayback Machine, щоб з’ясувати, які ключові слова приносили результат, і що змінилося на посадкових сторінках і призвело до зниження ефективності цих ключевіков.

Назад у майбутнє

На перший погляд, Wayback Machine – це просто сервіс, який показує більш ранню версію сайтів, дійсно «машина часу» інтернету. Однак, його функції можуть бути корисні і в сфері інтернет-маркетингу. А які способи використання Wayback Machine приходять в голову вам? Поділіться в коментарях.