Як критикувати підлеглих і не нажити собі ворогів?

493

Зворотній зв’язок – важлива частина роботи з персоналом, і ви це знаєте. Проте вона не обмежується схвалюють поплескуванням по плечу – зворотний зв’язок з підлеглими слід підтримувати постійно і правильним чином – тільки тоді вона зможе принести користь. Ось дев’ять способів налагодити зворотній зв’язок з вашими співробітниками – безболісно, швидко і результативно…

Як критикувати підлеглих і не нажити собі ворогів?

1. Заплати іншому

Сподіваюся, ви дивилися однойменний фільм з Кевіном Спейсі в головній ролі? Схема проста: зробіть добру справу для свого співробітника і попросіть його зробити те ж саме для когось іншого. Яке добре діло? Ну, наприклад, відправте на його адресу дозу конструктивної критики. Її не завжди легко прийняти, а, тим більше, нелегко озвучувати, але якщо ви зробите це акуратно, виважено і з добрими намірами, то вона може поліпшити якість роботи працівника і навіть підвищити його продуктивність. Співробітник отримає більше задоволення від роботи, придбає нові навички і зможе надалі зробити таке ж добру справу для інших співробітників.

2. Будьте дуже конкретні

Критика має бути конкретною, зрозумілою і завжди по суті. Загальні зауваження типу «Треба більше старатися!» або «Мені не сподобався ваш доповідь, ви можете краще, просто не хочете!» збентежить вашого співробітника, який так і не зрозуміє, що саме йому потрібно виправити в своїй роботі. Говоріть конкретно, що саме йому потрібно робити: «Ви підготували звіт про 20 ключових показниках ефективності – так, це цінна інформація, але її недостатньо. Я б хотів, щоб ви розширили свою доповідь до 30 показників – ось тоді нам буде, на що спиратися в своїй роботі».

3. Не чекайте квартального звіту

Куйте залізо поки гаряче – вирішуйте питання і висловлюйте свої зауваження відразу. Якщо ви помовчіть, то проблеми будуть тільки повторюватися і почнуть рости в геометричній прогресії, так що до моменту складання квартального звіту вам доведеться вирішувати цілий ряд проблем, яких можна було б уникнути, своєчасно звернувши на них увагу. До того ж, за три місяці ви можете забути про свої зауваження, і співробітники продовжать робити свою роботу з помилками. Заведіть собі правило збирати працівників щодня або щотижня, щоб корегувати напрям їх роботи – в поточному режимі вам буде легше аналізувати їх діяльність, а їм – простіше перебудовуватися.

4. Робіть це тет-а-тет

Не критикуйте публічно – ніколи. Деяких людей навіть хвалити потрібно особисто, а не в оточенні половини офісу – справа в тому, що є люди, які просто не люблять бути в центрі уваги. Крім того, слід розглянути можливість зворотного зв’язку з підлеглими взагалі без особистих зустрічей – наприклад, через спеціальну форму на корпоративному порталі. Так людям буває простіше сказати, що вони дійсно думають. Можна поспілкуватися і в неформальній обстановці – наприклад, вийти на прогулянку, під час якої обговорити стратегію подальшої роботи. За чашкою кави і ви, і співробітники будете налаштовані більш спокійно – це допоможе створити атмосферу, де ви зможете краще зрозуміти одне одного.

Як критикувати підлеглих і не нажити собі ворогів?

5. Завжди закінчуйте на позитивній ноті

Мета конструктивної критики – допомогти людині виправитися, а не присоромити або зіпсувати настрій. Якщо ви повернетеся до перерахування помилок у заключних коментарях, то це залишить у них неприємний осад після вашої зустрічі. Якщо щось потрібно виправити, скажіть про це на початку вашої розмови (і акуратно підбирайте для цього слова). В іншому випадку, якщо ви розпочнете критикувати співробітників лише наприкінці зустрічі, вони забудуть все хороше, що ви їм говорили до цього. Перш за все, переконайтеся, що вони розуміють, як ви їх цінуєте – підкресліть це в розмові.

6. Використовуйте метод «3 на 3»

На кожній зустрічі з персоналом просіть у ваших менеджерів озвучити три їх сильні сторони і три області потенційного розвитку. Три – це не так багато, щоб ваші співробітники засмутилися і не так мало, щоб вони швидко про це забули. Обмежуючи критику до трьох порцій, ви допоможете персоналу легше «переварити» ваші коментарі та побачити стимул до вдосконалення, а не спроби вразити їх часом дуже роздуте его.

7. Зосередьте увагу на продуктивності, а не особистості

Зосередьтеся на поведінку працівників (тобто на те, що вони роблять), а не на їх особистісних рисах (які вони). Конструктивна критика – це коли ви говорите: «Якщо ви мене перебиваєте в присутності клієнта, то це викликає проблеми» (наголос на поведінку/дія) замість «Ваша зарозумілість викликає проблеми» (наголос на характер/риси особистості). У першому випадку людині буде набагато легше сприйняти таку критику просто тому, що вона звертається до його розуму, а не серцю. Коротше кажучи, критикуйте вчинки людини, а не його самого.

Як критикувати підлеглих і не нажити собі ворогів?

8. Фокусуйтеся на особистих зусиллях

Частково проблема конструктивної критики в тому, що людська природа не змінюється – мало хто любить чути про свої недоліки, і лише деякі з керівників (тільки кращі з кращих можуть правильно і тактовно про них розповісти. А от характер роботи в команді як раз змінюється – вона стає більш згуртованою і менш індивідуальної. Тим складніше стає вичленувати внесок кожного працівника і оцінити його.

9. Зворотний зв’язок повинна бути двосторонньою

Як вже говорилося вище, дуже складно дати оцінку роботі кожного співробітника окремо. Щоб правильно сформулювати всі проблеми та шляхи їх вирішення, ви витратите багато часу і сил, і не факт, що ваші зусилля будуть винагороджені. Тому переконайтеся, що у персоналу теж є можливість прийняти участь в обговоренні проблем або зв’язатися з вами один на один. Таким чином, ви зможете зрозуміти, чи працює ваша стратегія і чи взагалі потрібна ваша конструктивна критика іншим співробітникам.

Дотримуйтесь цих порад в спілкуванні з персоналом, і ви отримаєте мотивовану і розсудливу команду. Робота в відкритою і доброзичливою атмосфері виявиться взаємовигідною для вас і ваших працівників, а задоволення від збільшення продуктивності і злагодженої командної роботи виправдовує всі ваші зусилля, витрачені на підготовку до нелегкої розмови з персоналом.

Конструктивна критика – це просто. Почніть з себе, і відразу зрозумієте, про що я кажу.

Адаптація матеріалу Девіда Хасселла 9 Ways to Give Effective Employee Feedback.

Статті по темі:

  • 10 питань, на які ви повинні відповісти, перш ніж звільняти свого співробітника
  • Як дізнатися, що прийшла пора розширювати штат?
  • Співробітники компанії: офісний планктон або команда мрії?