Як монетизувати блог? Досвід чотирьох блогерів

346

Наш автор взяла інтерв’ю у людей різних професій, які розкручують свої послуги через блоги. Наскільки ефективний такий формат просування, скільки грошей знадобиться на розкрутку і яким контентом заповнювати онлайн-щоденник – читайте далі.

Кому буде корисний цей матеріал:

  • підприємцям, які зацікавлені в просуванні бізнесу,
  • власникам блогів в ЖЖ і на інших платформах,
  • тим, хто любить писати, але не знає, як це вміння монетизувати.

Наші герої

Кондитер

Лана Казновская

Блог «Записки господині кондитерської»

Створений в 2005 році.

Близько 650 переглядів
в місяць.

Фотограф

Іван Летохин

Блог мінського
фотографа

Створений в 2008 році.

Близько 100 000
переглядів в місяць.

Консультант

Варвара Лялягина

Блог «Будинок, в який хочеться приходити»

Створений в 2014 році.

50 000 переглядів
в місяць.

Екскурсовод

Олена Митягина

Блог про найцікавіші місця Нижнього Новгорода та області

Створений в 2017 році.

10 000 переглядів
в місяць.

Зараз в блозі Лани невелика відвідуваність – свого часу вона активно монетизировала блог, а потім перебралася в «Instagram». Тим цікавіше – розповість відразу про два майданчики.

Я попросила блогерів поділитися досвідом і відповісти на кілька питань. Отже, читаємо та навчаємося, як заробляти на блогах різної тематики.

1. Ви створювали блог спеціально для просування вашого бізнесу або спочатку це був просто особистий щоденник?

Олена Митягина:

– Спочатку ніякого бізнесу не було – просто захотілося розповісти про те, як цікавий наше місто. Я за освітою журналіст, останнє місце роботи – редактор сайту «Аргументів і фактів». Там в основному кримінал, міські новини – абсолютно не творча робота. Тому блог для мене став віддушиною – мені приємно і радісно було писати про незвичайні місця, створювати креативні збірки, придумувати лайфхаки і корисності для жителів і гостей Ніжного Нижнього. До того ж у наступному році наше місто приймає чемпіонат світу з футболу, до нас приїдуть туристи і гості – це стало ще одним стимулом для створення блогу. Я порахувала, що такий ресурс буде для них корисним і цікавим.

Тоді, в лютому, я ще не уявляла, куди це все заведе – просто писала для душі. Паралельно досліджувала місто, вивчала його з новою, невідомою, непарадного боку. Мені захотілося поділитися цим з людьми в офлайні – і я почала водити авторські екскурсії по місту.

Іван Летохин:

– Ну точно не особистий щоденник – я про переживання особливо не пишу. Створив блог 9 років тому більше для ведення справи – просував свої послуги як фотографа. Тоді це було необхідно всім, хто займався фотографією. Соцмережі особливо не були розвинені – ЖЖ був зручним майданчиком, щоб викладати свої роботи. Я живу в Білорусі, конкуренція тут не дуже велика, і мій проект швидко вибився в лідери – я стабільно перебуваю в першій десятці блогерів.

Варвара Лялягина:

– Коли я створювала блог, працювала керівником в Procter & Gamble, але вже думала про те, що хочу звільнятися і спробувати щось поза корпоративної кар’єри. Ідеї бізнесу на той момент не було. Мені були цікаві теми інтер’єру, декору, DIY, зберігання спогадів, організації вечірок, і я вирішила зробити блог, знайти читачів. Я була впевнена, що коли визначуся з тим, що за бізнес-проект буду просувати, моя лояльна аудиторія мене підтримає. Так і вийшло. Сайт і блог я створювала вже безпосередньо для свого бізнесу.

Лана Казновская:

– Блозі в ЖЖ у мене був створений дуже давно. Ще коли ніякого бізнесу не було навіть в планах. І як я писала про своє життя, так і після появи нового хобі щодо створення незвичайних тортів, а потім і кондитерської, я продовжила писати про те, що відбувається і як.

Коли у мене з’явилися тортики і свій бізнес – мережа кафе-кондитерських «Шматочок щастя», я стала писати і про це. Мабуть, писала цікаво, на мене почали підписуватися, і якось поступово я стала тисячником, мене стали згадувати в рейтингах і блогах про бізнес. Мене почали читати мої співробітники, партнери, конкуренти, постачальники і взагалі незнайомі люди.

Зараз блог майже не активний – я пішла в «Instagram». У цій статті розповім про те, що робила раніше.

2. Скільки ви витратили на створення та розкрутку блога? Як скоро окупилися витрати?

Олена Митягина:

– На самому початку я витратила близько 1500 рублів за домен і річне обслуговування сайту. Вони окупилися дуже скоро – вже на другий місяць роботи прийшов перше замовлення на статтю. Періодично в блозі з’являються платні статті – я висвітлюю різні міські заходи. В розкрутку я не вкладалася, ніколи не давала реклами – все за рахунок вмісту.

Іван Летохин:

– Анітрохи. Рекламу я не даю, промо в ЖЖ не купую. Я витрачаю тільки час – оскільки блог нерозривно пов’язаний з моєю роботою, я веду його постійно. Пости виходять 2-3 рази в тиждень, на хороший пост з фото йде цілий довгий вечір. Плюс час зйомки – треба ж зняти матеріал, обробити його.

Як монетизувати блог? Досвід чотирьох блогерів

Варвара Лялягина:

– Серйозних інвестицій не було. Я вклалася тільки в покупку хостингу на тій платформі, де створила блог. Здається, це було 12 доларів в місяць. Домен за 9 доларів в рік купила тільки через півроку після запуску блогу. Трохи вкладала в те, щоб просувати посади через «Фейсбук». Найбільше грошей я витратила на навчання. Електронні книжки, триденний відеокурс, майстер-клас у Москві. Через рік я поїхала на найбільшу конференцію для авторів блогів в США, тільки там участь коштувало 650 доларів. Там я зміцнилася в думці, що хочу монетизувати блог в першу чергу не за допомогою реклами, а за допомогою послуг. Тобто допомагати іншим людям створювати і просувати блоги. Через півроку я створила свій бізнес-проект Start Blog Up, який приносить основний дохід.

Лана Казновская:

– Ніколи статистикою не цікавилася і спеціально блог ніяк не просувала. Просто було бажання писати – і писала. Тому на питання про вкладення відповім – ні копійки.

3. На який контент в блозі ви робите акцент і чому?

Олена Митягина:

– Я пишу не просто пересічні відомі факти про місто – тільки цікаве і несподіване. Наприклад, взяти навскидку: Містичний Нижній: привиди тюремного замку, ідеї для дівич-вечора у Нижньому, поїздка на невідомий водоспад Нижегородської області, розповідь про милому стріт-арт, який з’явився в центрі міста, розповіді про старовинні будинки, топ незвичайних місць для фотосесій… Я завжди описую те, що бачила власними очима – для цього перед написанням статті обов’язково оглядаю пам’ятки сама, вивчаю архівні документи, історичні джерела. Пишу про те, що зачепить, приверне увагу читача – він залишиться в блозі буде переходити за посиланнями, читати далі.

Для зручності читачі матеріали розбиті по тегам: наприклад, заходи, пам’ятки, подорожі по області, міські легенди, арт-об’єкти і так далі.

Як монетизувати блог? Досвід чотирьох блогерів

Іван Летохин:

– В основному це пости про моїх роботах. Я викладаю цікаві фотосесії дівчат, розповідаю про цікаві творчі проекти, даю уроки обробки фотографій. Пишу гострі пости – про крадіжки ідей, наприклад, або про що недоречно просити фотографа.

Також дуже люблю подорожувати і розповідаю про це – звичайно, ці пости теж супроводжуються фото. Недавній пост «Як я провів день народження в Барселоні», наприклад, отримав кілька десятків коментарів. Пишу і про поточні події, питання, які мене хвилюють. От зараз роблю ремонт у квартирі – написав про це. Подивився цікаве кіно – запив огляд, купив макбук – написав про те, як купував, продав – про те, як продав. Загалом, звичайне життя.

Варвара Лялягина:

– Найголовніше для мене в контенті – щоб він був корисним для моїх читачів і щоб там була моя історія. Я ніколи не опублікую в блозі пост, написаний кимось іншим, скільки б грошей не запропонували. Складаю сама збірки, пишу цікаві статті. З останнього: колекції італійської плитки, текстиль та пледи для дому, інтер’єр кухні з серіалу «Їх переплутали в пологовому будинку», гарбуз для декору своїми руками та багато іншого.

Лана Казновская:

– Я писала про все, що становить моє життя: просто про поточні події, про життя, про роботу. Про особисте теж – але це особиста все одно пов’язане з бізнесом. Приблизно 70 відсотків постів у блозі складали опис тортів, довідкова інформація своїми словами, а 30 % – якісь мої думки, висновки, історії. Причому заходило добре і те і інше. Цікаво можна написати про самі нудні речі.

Ось, наприклад, деякі останні записи: «Чому в перший рік загинаються 90 % нових бізнесів, а в другій – 90 % від решти». Втілення ідеї з реклами своїх послуг для банкетних ресторанів. Розповідь про те, чому я не люблю говорити по телефону. Длиннопост про наївність, досвід і помилки, які цей досвід створюють. І в той же час в блозі є розповіді, як ми переїхали в нову квартиру, як готуємо з доньками смачненьке, як купили щурика на пташиному ринку – це теж шматочки щастя, з яких складається життя.

4. Чи є у вас контент-план? Чи пишете за велінням душі?

Олена Митягина:

– Був спочатку блокнот, де я писала задуму і теми для майбутніх статей, але зараз не вистачає часу на реалізацію всіх ідей. Тому найчастіше все відбувається так: дізналася, що загорілася, поїхала, нафоткала і відразу поділилася з читачами. Бувають і заплановані мандрівки по області, наприклад, до яких я спеціально готуюся, але частіше за велінням душі.

Іван Летохин:

– Що плану немає, але намагаюся писати не менше двох постів на тиждень, щоб рейтинг не падав.

Варвара Лялягина:

– Контент-план, звичайно, є. Свій перший блог я створила в 2002 році в ЖЖ, потім був ще один рукодільний блозі. І ось там я писала за велінням душі, але ці блоги так і залишилися особистими нотатками, не перетворившись ні в що серйозне. Коли я завела «Будинок, в який хочеться приходити», я писала списки тим постів, малювала календарну сітку місяця і планувала там вихід публікацій. Потім мені це набридло робити від руки, і я створила Календар Блогера», блокнот, під обкладинкою якого – цілі для блогу, ідеї постів і календар публікацій. Зараз я продаю другий тираж «Календаря», він також продається в кількох магазинах. Це теж один із способів монетизації блогу.

137 універсальних ідей для корпоративного блогу: довічний контент-план

Лана Казновская:

– Що бачу, то співаю. Ось нещодавно почала писати пост про правила життя з співробітниками – хотіла написати п’ять правил, а в результаті вийшло цілих 19. Ну і який тут план?

Як монетизувати блог? Досвід чотирьох блогерів

5. З якими труднощами ви зіткнулися при веденні блогу?

Олена Митягина:

– Скоріше не при веденні, а при створенні блогу. Я не розбиралася у всіх цих тонкощах – спасибі моєму другові, він допоміг мені купити домен і хостинг, відповідав на питання, допомагав з труднощами. Зараз труднощі виникають хіба що з часом – я воджу екскурсії, і пишу вже не щодня, як раніше, а 6-7 статей в місяць. Однак відвідуваність більше, ніж я могла припустити: люди вже самі знаходять мій блог і читають не тільки нові статті, але й інші матеріали.

Іван Летохин:

– Єдина трудність – змусити себе регулярно писати і придумувати контент. Не завжди є очевидні теми для постів – в цьому випадку я намагаюся придумати, як подати матеріал цікаво, чи вивчаю, як це роблять інші.

Варвара Лялягина:

– Головна трудність у тому, що розвиток блогу — не швидкий процес. Хочеться хоп-хоп – щоб все швидше вийшло і в тебе вже тисячі читачів. Тоді я почала змушувати себе не дивитися по сторонах, а вимірювати прогрес проти своїх же результатів минулого місяця. Якщо є зростання статистики як мінімум 10 %, значить – все за планом.

Лана Казновская:

– В якийсь момент публічність дуже сильно скоротила свободу слова. Якщо раніше писала все, що в голову спаде, то після того, як мене почали читати всі знайомі, доводилося думати, «як слово наше відгукнеться». А озивалося воно по-різному. Бувало всяке: мене неправильно розуміли, розводили лайка в коментарях, додумывали, ображалися на рівному місці.

6. Як конкретно блог допомагає вам заробляти?

Олена Митягина:

– Зараз я зробила акцент на «Instagram» – основний відсоток заробітку йде звідти. Але блозі дав мені більше – мій бізнес. Якби не блозі, я б не водила екскурсії і навіть не замислювалася про це. Можливо, так і працювала журналістом. А зараз це моє життя, люди замовляють екскурсії, все розвивається дуже активно.

Іван Летохин:

– Блог допомагає мені просувати свої послуги як фотографа. Дівчата читають і записуються до мене на фотосесії. Також я проводжу індивідуальні уроки та курси по фото – частина клієнтів теж приходить з блогу. Також часто буває приємний бартер у вигляді великих сплачених подорожей – наприклад, в Марокко, Грузії. Таким чином я багато де побував, відвідав кілька десятків країн.

Варвара Лялягина:

– Мій основний дохід приносить мені проект Start Blog Up, навчання творчих підприємців по створенню і просуванню їх бізнес за допомогою блогу. Блог «Будинок, в який хочеться приходити» — моє портфоліо, де я реалізую те, чого навчаю, пробую нові методики. Інакше я буду шевцем без чобіт. Він теж монетизують за рахунок партнерських програм і рекламних постів. Це десь 5-10 % доходу.

Як монетизувати блог? Досвід чотирьох блогерів

Лана Казновская:

– Розкрутилася я на сарафанном радіо, а блог більше просував не бізнес, а мене як його господиню. Люди читали блог і приходили в кондитерську, ставали моїми клієнтами. Чесні розповіді формують у людей довіру: вони бачать живих людей всередині бізнесу, а не якихось безликих підприємців. Часто були ситуації, коли до нас приходив чоловік і говорив: «О, я вас знаю, читаю ваш блог!». Я і «Instagram» веду не корпоративний, а від особи господині кондитерської. Так що у нас всі клієнти знають, що «Шматочок щастя» – це Лана 🙂

7. Дайте поради тим, хто хоче заробляти за допомогою блогу.

Олена Митягина:

– Найголовніше – регулярно писати новий контент, прагнути до того, щоб він приносив користь людям, давав натхнення та нові знання. Якщо людина прийде і щось почерпне для себе – тоді буде і відвідуваність, та віддача, і гроші. Ще спробуйте скласти список людей і компаній, які можуть принести вам гроші, і починайте співпрацювати з ними.

Іван Летохин:

– Робіть цікавий незвичайний контент, щоб відрізнятися від загальної маси. Не пишіть про політику – це гівно. На скандальні теми теж не пишіть. Так, це швидка популярність, але невже ви хочете уподібнюватися передачі «Хай говорять» і Олени Міро?

Варвара Лялягина:

– Диференціювати дохід і не розраховувати на те, що монетизація блогу — це швидко і просто. Часто я стикаюся з ілюзією, що це реклама. Ні, всі успішні блоги монетизуються за рахунок кількох джерел доходу: це партнерські програми, спонсорські пости, банери, продаж власних продуктів, надання послуг, створення електронних курсів, організація заходів, виступи, внески від читачів.

Лана Казновская:

– Я активно писала в блозі кілька років назад – зараз, боюся, це вже не актуально та не зовсім коректно. Пару років тому його покинула і пішла в «Instagram» – тепер це моя основна майданчик. Причина звільнення? Напевно, в тому, що дуже сильно збільшилася моя особиста відповідальність за те, що напишу в блозі. Мене читали всі, було таке почуття, та просто так вже поговорити в затишній ЖЖешечке не виходило. Ну і «Instagram» набагато краще продає.

Зараз є бажання відродити блог в ЖЖ, є про що писати. Мені не вистачає 2 000 знаків «Инстаграме» – я звикла писати більше, так що соцмережі мене вже не вміщають.

Як ефективно використовувати контент: думки експертів 12 IT-компаній

Робимо висновки

Наші герої реалізують себе в абсолютно різних сферах, але керуються загальними правилами просування. Отже, найголовніше:

  • регулярний і корисний читачеві контент,
  • грамотний баланс особистого і робочого,
  • оригінальність викладу, своя родзинка,
  • щирість і емоційність.

Нехай блоги зараз – не самий популярний формат для монетизації (той же «Instagram» дійсно продає краще), але авторські великі пости з безліччю фото раніше користуються попитом. Не всіх влаштовує формат «одне фото і 2 000 слів» – багатьом хочеться більшого. І блоги для цього підходять ідеально.