Як написати гарне інтервю з удаленке: особистий досвід

411

Мені часто доводиться брати інтерв’ю у людей різних професій, а оскільки з співрозмовником не завжди можна зустрітися особисто, більшість із них проходить в дистанційному форматі. Я поділюся особистим досвідом і розповім, як зробити інтерв’ю удаленке не гірше, ніж при особистому спілкуванні.

Ця стаття буде цікава:

 • журналістам, які ще не працювали в дистанційному форматі,
 • фрілансерам, які спілкуються з замовниками,
 • всім авторам, які працюють за удаленке.

Коли виникає необхідність брати інтерв’ю удаленке?

 • Якщо ваш співрозмовник живе в іншому місті або країні. Хоч раз таке інтерв’ю або хоча б коментар до статті брав кожен журналіст.
 • Якщо терміни інтерв’ю «горять», а потрібний чоловік поїхав або перебуває у відпустці. Робити нема чого – доведеться його відвернути.
 • Ваш співрозмовник дуже зайнятий і ніяк не може знайти час на зустріч. У цьому випадку «Скайп» або «Вотсап» стане паличкою-виручалочкою.

Як я перейшла в онлайн з офлайн

Я віддаю перевагу зустрічатися з співрозмовниками особисто. Ви призначаєте людині зустріч і спокійно розмовляєте, дивлячись один одному в очі – що може бути краще? Ну хіба ще розпивання кави в процесі. При особистій зустрічі простіше прочитати настрій вашого візаві, зрозуміти, на які питання він не хоче відповідати, а на будь – ласка, та й взагалі – симпатичний тобі ця людина чи ні. При віддаленому інтерв’ю такі нюанси недоступні, тим не менш сучасним авторам без цього формату не обійтися.

Як написати гарне інтервю з удаленке: особистий досвід

Перше велике інтерв’ю з удаленке я взяла випадково. У нашому місті є досить відомий чоловік, який багато років працював підприємцем, а потім раптово кинув все, купив яхту і став жити вільним життям «морських циган». Цікавий герой, цікава історія – редакція доручила мені поговорити з ним. Але як, якщо я сиджу в офісі в середній смузі Росії, а мій герой полоще тілеса в Адріатичному морі? Виручив той же «ВКонтакте», благо у моряка є сторінка, де він веде бортовий журнал. Ми списалися, я відправила йому запитання і через пару днів отримала докладні відповіді.

Етапи віддаленого інтерв’ю

Етапи інтерв’ю з удаленке такі ж, як і зазвичай: підготовка, безпосередньо бесіда, написання, узгодження. Вони мало чим відрізняються від звичайного інтерв’ю, але все ж є свої особливості.

1. Списуємося з героєм нашого майбутнього інтерв’ю, щоб отримати його згоду. Дуже важливий етап – фактично перше знайомство, від якого залежить ваша подальша робота з цією людиною. Одна випадкова помилка в тексті здатна зіпсувати враження про вас як про фахівця. Тому я заздалегідь готую «рибу», вставляючи в неї різні імена. Що за «риба»? Та звичайнісінька: «Я, ім’ярек, автор такого журналу. У нас стільки-то переглядів і публікацій, ми круті хлопці і дуже хочемо взяти у вас інтерв’ю». Зазвичай це спрацьовує. Якщо людина не відповідає – спробуйте через кілька днів перепитати: «Вам цікава наша пропозиція?» Якщо ні – значить, немає, змиріться і не нав’язуйте.

2. Підготовка. Готуватися до інтерв’ю треба в будь-якому випадку, але при віддаленій роботі цей етап набагато важливіше, ніж при особистій зустрічі з співрозмовником. Інформація – це все, що у вас є, озбройтесь до зубів!

Я зазвичай забиваю ім’я та прізвище людини в «Яндекс» і читаю, хто це і чим цікавий. Потім набираю «ім’я прізвище інтерв’ю» – вивчаю те, що вже запитували колеги і мотаю на вус, щоб не повторюватися. Далі мій особистий лайфхак: йду на сторінку в соцмережах і набираю в пошуку «я».

Як написати гарне інтервю з удаленке: особистий досвід

Цей фільтр дозволяє зрозуміти, що пише людина особисто про себе, своїх бажаннях і переконаннях.

3. Складання запитань. Якщо ви уважно вивчали інформацію про людину – значить, читали та інші статті та інтерв’ю з ним. Не повторюйте однакові питання, які кочують, як орди дотракійців, за всіма статтями. Навіть якщо вам сподобався питання іншого автора – спробуйте розкрити його з іншого боку, доповнити. Прочитали про те, що герой виріс в селі – запитайте його про дитячі роки, не мріяв він жити в місті, яку роль у його становленні відіграли його батьки і так далі. Так ви самі задасте хід інтерв’ю, зможете повернути його в потрібне вам русло.

Далі. Пам’ятайте, нікому не цікаво читати нудні і вилизані питання. Будьте простіше, людяніше, запитуйте так, як запитали б знайомого чи друга. Замість «А зараз розкажіть нашим читачам про свої творчі плани» (жахливо, правда?) запитаєте: «Чув, ви дописуєте другу книгу (випускаєте другий альбом, робите ребрендинг сайту). Коли вже чекати релізу?».

В той же час не перегинайте палицю. Так, зараз модно ставити провокаційні запитання у стилі Юрія Вдудь, але краще попередити людину про це заздалегідь. Так і напишіть – я вас поспрашиваю про гонорари та особистому житті, не проти? І дійте залежно від реакції людини.

4. Бесіда. На відміну від звичайного інтерв’ю, тут варіантів маса. Зазвичай я перебуваю на робочому місці, мій співрозмовник – за компом або на телефоні. Можливі варіанти: він або я їдемо в машині або просто йдемо по вулиці і наговорюємо питання-відповіді голосом. Іноді бувають чудні випадки, про які до сих пір згадую з посмішкою.

Про моряка я вже розповідала: я в офісі, він в Адріатиці на яхті, але кому це заважає! Ще один герой інтерв’ю відправився в непростий сплав по гірській річці. Інтерв’ю потрібно було терміново, а людина він відповідальний, тому розповідав «житіє своє», притискаючи трубку до вуха, натягуючи спорядження і пошепки матюкаючись. Але я все чула!

Як написати гарне інтервю з удаленке: особистий досвід

5. Написання інтерв’ю. Тут все зрозуміло, але є нюанс. Коли вам надішлють перший варіант відповідей – не соромтеся, задавайте додаткові питання. Якщо вам здається, що співрозмовник десь не дотиснув, не договорив, попросіть його відповісти докладніше. В крайньому випадку зайве завжди можна вирізати, а ось куці відповіді не доповнити вже нічим.

6. Узгодження. Цей заключний етап деякі автори чомусь намагаються пропустити. І даремно! Навіть якщо ваш співрозмовник не просить «подивитися, що вийшло», краще не ризикувати і відправити йому готовий текст. І вам, і йому буде спокійніше – ніяких неприємних сюрпризів, все обговорено і погоджено.

Кілька способів взяти віддалене інтерв’ю

1. По «Скайпу»

Цей спосіб подобається мені найбільше. Розмова в «Скайпі» з підключеною камерою дуже схожий на живе спілкування. Ви бачите людину, стежте за його мімікою і жестами, коливаннями настрою. Ви чуєте паузи і затримки в його словах, прочитаєте їх інтонацію. А найголовніше – можете в режимі онлайн ставити додаткові питання, змінювати хід розмови, спрямовувати його в потрібне русло.

Записувати розмову по «Скайпу» можна з допомогою програми Free Video call recorder. Після установки програми потрібно запустити її – слідом автоматично запуститься «Скайп». Після того, як встановиться зв’язок, потрібно натиснути на кнопку «Запис» і спокійно розмовляти, не боячись втратити дані. А потім вже розшифрувати відео, перенісши його в текстовий формат.

Невеликий мінус такого способу: потрібна подальша літературна обробка. Мало хто говорить як по-писаному: багато людей повторюються, неточно формулюють думки, вживають слова-паразити – і все це потрібно привести у читабельний вигляд. Новачки часто роблять дві помилки: начисто прибирають всі родзинки мовлення співрозмовника, замінюючи їх власними словами, або, навпаки, залишають все як є («Ну він же ж сам сказав!»).

Якщо не хочете, щоб редактор повернув статтю на доопрацювання, розпитуйте тонку грань між помилками і родзинками. У мене був співрозмовник, який в кінці кожного речення вставляв приказку «це саме» і говорив характерними, «рубаними» фразами. Я вирішила залишити все як є, не чіпаючи стиль, виправляючи лише відверті помилки і повтори. У результаті інтерв’ю вдалося, люди говорили мені: «Як класно вийшло, я наче з Николаичем наживо розмовляв!»

2. Письмові запитання та відповіді

Ви витрачаєте час тільки на складання запитань, решта людей по той бік монітора робить сам. Вам не доведеться навіть розшифровувати диктофонний запис. Якщо людина ще чудово володіє словом, ви заощадите час ще й на редактурі.

Великий мінус: як би ви не готувалися до інтерв’ю, завжди виникають додаткові питання, що випливають з відповідей співрозмовника. При живому або «скайповом» спілкуванні вони задаються по ходу бесіди, тут же змінити нічого не можна, тому, якщо виникнуть питання – доведеться турбувати людину знову. А це не завжди буває доречно.

Ще один великий мінус: письмовий формат виключає спонтанні реакції. При голосової бесіді у людини може вирватися ємне слівце, жива безпосередня реакція, яку можна обіграти і зробити це фішкою інтерв’ю. У письмовому варіанті це виключено: люди ні за що не допустять подібні «вольності», хіба що свідомо.

Читайте також: Як провести експертне опитування: покрокове керівництво з прикладами з нашої практики

3. Телефон, «Вотсап», голосові повідомлення

Отакий усічений варіант «Скайпу», при цьому з п’яти почуттів у тебе працює лише одне – слух. Ти не бачиш, не відчувати співрозмовника, ти не можеш зрозуміти, якими парфумами він пахне і які гримаси будує у відповідь на питання. Ти можеш тільки чути. Я не аудіал, тому на час розмови перетворююсь в один великий локатор і жадібно вслухаюсь в інтонації і слова співрозмовника.

Записувати аудиозвонки по телефону і в месенджерах можна за допомогою програми CV-Record – просто скачайте його і користуйтеся. Запис піде одночасно з початком дзвінка і збережеться у вигляді файлу в пам’яті гаджета.

Мінуси: з одного боку – це і довго, і потім доводиться розшифровувати, з іншого – все ж не так знеособлено, як у письмовому вигляді. Мені особисто більше подобається письмовий формат – бо швидко, і «Скайп» – тому що неформально. Іншими способами поки не користувалася, так що судити не беруся.

Типи онлайн-співрозмовників

 • Птах-говорун – будь-автор знає, що це ідеальний варіант. Пам’ятайте, що завжди краще наговорити більше, ніж потрібно вирізати зайве не проблема. Дайте людині виговоритися, а якщо його забирає зовсім не в ту степ – м’яко повертайте до теми розмови.
 • Мовчун – о, це кошмар всіх інтерв’юерів. Таке відбувається, якщо людина соромиться або чекає ініціативи від вас. Проявіть її: почніть розмову з жарту, розрядити атмосферу. Ще універсальний варіант: «Ви… (почали працювати в 16 років, любите тварин, обожнюєте вишивати хрестиком), це правда?» Ви ж збирали інформацію про героя – повинні знати факти з його життя. Тільки не починайте розмову з фрази «Розкажіть про себе»: ваш мовчун замкнеться ще більше.
 • Зірка. Іноді інтерв’ю герою зовсім не потрібно – він не хотів спілкуватися, але ви його умовили. Одного разу чоловік прислав мені відповіді «на відчепись»: «так», «ні», «може бути», «я хз», і все в такому дусі. Рішення знайшлося: я задала більш конкретні питання по кожному пункту, щось написала від себе, відштовхуючись від минулих інтерв’ю, що взяла з його сторінки в соцмережі і органічно вписала в контекст – так по крупинках, коморах та засіках зібрався цілий колобок. Зрозуміло, все це потрібно буде погодити з співрозмовником – раптом він вже й не пам’ятає, що говорив колись, чи поміняв свою думку з цього питання.
 • Любитель гладких фраз – теж складний тип. Говорить начебто багато, але ні про що. Рішення те ж – задавати як можна більш конкретні питання, несподівані запитання в лоб, щоб змусити «політика» вилізти з кокона словоблудства та видати більш або менш людську реакцію.
 • Читайте також: Створення тексту від «А» до «Я»: як написати, оптимізувати і зверстати статтю

  Правила інтерв’ю з удаленке

  За роки роботи я розробила кілька правил, завдяки яким навіть найвіддаленіше інтерв’ю вийде не менш цікавим і живим, ніж звичайне.

 • Вивчайте більше інформації про співрозмовника – я вже говорила про це у розділі «Підготовка до інтерв’ю», але повторю ще раз. Це найважливіше!
 • Намагайтеся хоч трохи розбиратися в темі, щоб розуміти, про що говорить співрозмовник. Рік тому, коли я почала працювати в сфері інтернет-маркетингу, я слабо уявляла, що означають всі ці «віджети зворотного дзвінка», digital і «конверсії». Тому перед тим, як питати подібне, я цікавилася у «Яндекса», сиділа і розбиралася, щоб не потрапити в халепу. Не соромно не знати, соромно не хотіти вчитися!
 • Пам’ятайте про етикет: у віддаленому спілкуванні правила поведінки дуже важливі. Завжди уточнюйте формат, інтерв’ю і час проведення, обов’язково вказуйте, що на питання ваш співрозмовник може відповідати за бажанням. Якщо готуєте провокаційні питання або питання особистого характеру – краще відразу попередити. Обов’язково подякуйте за увагу.
 • Спробуйте олюднити формальну бесіду. Так, етикет і діловий стиль – це добре, але я завжди намагаюся зробити бесіду особистої – як правило, такі інтерв’ю виходять живими і душевними. При цьому важливо не перегнути палицю, скотившись у фамільярність. Обережно промацують грунт, підлаштовуйтеся під свого героя. Наприклад, я звикла спілкуватися зі смайлами – ставлю їх і в особистому, і в діловій бесіді. Але не всі практикують такий стиль спілкування. На початку розмови я пробую поставити парочку смайлів і дивлюся, як людина відреагує. Якщо підхоплює – відмінно, ми на одній хвилі. Якщо ні – значить, буду підлаштовуватися під співрозмовника. Те ж саме із зверненням на «ти» чи «ви», вітання «добридень» чи «привіт», використанням професійного сленгу – словом, всього того, що виступає за межі формальної бесіди.
 • Додайте особистої чарівності. Коли ви налаштовані доброзичливо і щиро цікавитеся співрозмовником – він це відчуває, навіть перебуваючи по той бік гаджета.

  Лайфхак: коли я розмовляю з «Вотсапу» або пишу особисті повідомлення, я обов’язково посміхаюся. Доведено, що навіть якщо механічно розтягнути губи в усмішці, мозок сприймає це як сигнал, і на душі справді стає веселіше.

 • Увімкніть акторські здібності. При дистанційному форматі інтерв’ю ваші ресурси обмежені – так постарайтеся використовувати їх по максимуму. Уявіть, що ви – це ваш співрозмовник, уявіть, як проходить його день, подумки розпишіть його справи і турботи. Подумайте, в який час він постає, коли йому зручно написати, а коли не дуже. Відстежуйте його соцмережі. Якщо ваш візаві відправився в ділову поїздку або відпустку – краще його не чіпати. Приїде – тоді і напишете.
 • Читайте також: Чому всім треба писати як Торшина

  Проблеми, які можуть виникнути при написанні

  1. Ви не можете зв’язатися зі співрозмовником

  Редактор дав вам завдання – знайти Василя Пупкіна і взяти у нього інтерв’ю. Але в соцмережах Василя немає, на офісний телефон відповідає його секретарка, а на пошті – бот.

  Порада: спробуйте знайти співробітника, який відповідає за піар-просування і зв’язку з громадськістю компанії, і зв’язатися з ним. Або шукайте альтернативні канали зв’язку – старе добре сарафанне радіо, спільних знайомих. Обов’язково знайдеться той, хто знає особисту пошту або мобільний телефон. В крайньому випадку підключіть редактора – нехай теж постарається.

  2. У людини немає часу відповісти на питання

  Ви вже давно написали і відправили питання, але ваше повідомлення навіть не прочитано, і процес затягується.

  Порада: терпіння і ще раз терпіння – не терроризируйте людини дзвінками і листами. Так, іноді доводиться чекати місяцями, а гонорар хочеться отримати негайно. Пам’ятайте, що ділові люди живуть в особливому темпі, їм дійсно буває колись сісти і відповісти на питання. Зрідка ввічливо нагадуйте про себе – і ваше терпіння в більшості випадків увінчається успіхом.

  Як написати гарне інтервю з удаленке: особистий досвід

  3. Співрозмовник відмовляється від інтерв’ю

  У нього немає часу, немає бажання або він взагалі принципово не дає інтерв’ю. Якщо ви в одному місті, можна напроситися на особисту зустріч, а якщо ні?

  Порада: уявіть, скільки людей намагалися умовити цього стріляного горобця! Виділитися із загальної маси: вивчіть інформацію та знайдіть фішку, щоб зачепити його, запропонуйте вигоди, які він отримає від інтерв’ю з вами. Шанси невеликі, але спробувати варто. Одне радує: прямо сказати «ні» – це чесніше, ніж годувати сніданками і в підсумку залишити з носом.

  4. Співрозмовник каже, що ви все перебрехали

  На жаль, таке трапляється з авторами, які шукають інформацію про людину в інтернеті. У п’яти джерелах буде правда, а в одному – повна брехня, і за законом підлості саме його ви візьмете за основу.

  Порада: ретельно фільтруйте інформацію. Краще сто разів перевірити, ніж потім отримувати звинувачення в непрофесіоналізмі і переписувати статтю. Якщо сумніваєтеся – так і запитайте у співрозмовника: чи правда, що про вас пишуть? Якщо боїтеся – краще взагалі не торкайтеся спірних моментів.

  Як написати гарне інтервю з удаленке: особистий досвід

  І останній важливий момент

  Обов’язково тримайте з співрозмовником зворотний зв’язок, не забувайте про нього, як про відпрацьований матеріалі. Після того, як інтерв’ю буде написано – узгодьте і внесіть правки при необхідності. А коли текст опублікують – в той же день надішліть посилання. І людині приємно, і вам заділ на майбутнє – цілком можливо, що ваш співрозмовник ще стане в нагоді вам в якості експерта або героя наступного інтерв’ю.