Як не стати «страшним і жахливим» босом

258

Начальник, отчитывающий свого підлеглого на чому світ стоїть в присутності іншого колективу, майже напевно вносить сум’яття в ряди працівників компанії. Ще гірше, якщо він в серцях звільнить людину, вчинив незначну, але прикру помилку. Однак найчастіше боси лякають своїх підлеглих не такими явними способами, причому зовсім не підозрюючи, який імідж у них складається в компанії. Вважаючи, що «виховання» працівників приносить більше користі, ніж шкоди, керівники потім дивуються, чому при їх появі всі як по команді замовкають і схиляються над паперами, хоча три секунди тому з-за дверей кабінету долинало жваве щебетання як мінімум дюжини чоловік.

Як не стати «страшним і жахливим» босом

Щоб уникнути подібного ефекту і не перетворитися в Гудвіна, «Великого і Жахливого», перш за все, візьміть за правило ставити себе на місце своїх підлеглих і ретельніше підбирати тон і слова в розмові з ними. Крім цього, задумайтеся, чи не робите ви типові помилки «суворого» боса, перераховані нижче. Кому потрібні забиті і тремтячі працівники? Точно не вам. Отже, приміряємо неприпустиму поведінку на себе.

Звільнення ключового співробітника без пояснення причин

Чим більше штат ваших підлеглих, тим частіше з’являється необхідність позбутися проблемного співробітника. Однак коли ви звільняєте кого-небудь, ви повинні подбати про те, щоб всі інші співробітники зрозуміли ситуацію і причини, за якими вони позбулися свого колеги. Тільки так ви можете позбавити їх від страху за свою роботу.

Співробітники завжди хочуть зрозуміти, що відбувається в колективі, і це нормальне бажання – знати причини, за якими хтось може бути раптово звільнено. Якщо вони зроблять висновки, що ви можете звільнити кого завгодно без яких-небудь підстав, вони воліють звільнитися самі, і ви швидко залишитеся без колективу.

Передчасні розмови про продаж бізнесу

Відкрито говорити про плани продати свій бізнес, якщо угода ще не укладена, – дуже необачно. Якщо про продаж компанії дізнаються працівники, які не є акціонерами або співвласниками бізнесу, то навіщо їм залишатися у вашій компанії? Ніхто не любить зміни і невпевненість в завтрашньому дні. Людям потрібна стабільність.

Продаж будь-якого бізнесу викликає неминучі чутки та обговорення – працівники стануть гадати, що ж їх чекає з приходом до влади нового власника. Топ-менеджери та інші ключові співробітники зазвичай першими дізнаються про зміну власника і, відповідно, першими можуть піти шукати собі нову роботу. Навіть якщо ваш бізнес перейде добре знайомому клієнтові або партнерові, ви все одно не можете гарантувати, що для рядових працівників нічого не зміниться. Працівники мають право знати, чи є їм місце в структурі компанії після зміни власника та керуючого складу.

Залучення стороннього консультанта

Залучення людини з боку може змусити співробітників відчувати себе як під мікроскопом. Природно, кожна людина буде приймати все на свій рахунок і уявляти, що нового людини запросили спеціально, щоб стежити за його роботою. Щоб уникнути такого сум’яття в рядах колективу, керівники повинні чітко пояснити своїм співробітникам, для чого саме запрошений консультант з боку. Краще всього сказати співробітникам, що спостерігач буде оцінювати можливості для поліпшення умов праці і допрацьовувати загальне бачення компанії.

Як не стати «страшним і жахливим» босом

Різка зміна стратегії посеред процесу

Незалежно від причин, по яких ви змушені змінити стратегію роботи, штатний розклад або свій стиль керівництва, переконайтеся, що ваші співробітники в курсі того, чому такі зміни відбуваються в розпалі роботи. За своєю природою, люди не стійкі до змін, тому керівники та власники малого бізнесу повинні для початку пояснити, чому стратегія змінюється, а не що саме в ній змінюється.

Велика кількість закритих нарад у періоди невизначеності, особливо якщо ви при цьому практично не спілкуєтеся зі своїми підлеглими, точно не зможе забезпечити здорову атмосферу в колективі. Недолік інформації про події призводить до пліток у кулери з питною водою, розхитуючи ілюзію стабільності, на якій будується рівновагу вашої команди.

Вживання фраз типу «Нам треба поговорити» або «На жаль, я змушений повідомити»

Самий вірний спосіб прискорити або сповільнити серцебиття будь-якого зі своїх співробітників – почати розмову ось з таких фраз. Всі розуміють, що ніхто не ідеальний і може зробити помилку, за яку бос має право покритикувати. Такі вирази, явно дають підлеглим зрозуміти, що зараз їм влетить по повній програмі, і вони заздалегідь починають боятися. Просто підберіть інші слова і думайте, перш ніж говорити.

Ігнорування ключових клієнтів

Як правило, власник малого бізнесу є основною контактною особою для ключових клієнтів, які з усіма запитаннями звертаються безпосередньо до нього. Якщо бос починає нехтувати такими відносинами, працівники можуть почати турбуватися за долю компанії та – здогадалися? – так, підшукувати собі нову роботу. Як відомо, підтримання стосунків з клієнтами – найважливіше правило будь-якої маркетингової стратегії, тому побоювання ваших підлеглих будуть цілком виправдані.

Звичайно, з розвитком компанії та зростанням кількості клієнтів ви можете втратити зв’язок з деякими з них, але ключові клієнти завжди повинні бути для вас на першому місці.

Замовчування фінансових питань

Коли підлеглі відчувають, що майбутнє їхньої компанії знаходиться під загрозою із-за фінансових проблем, це теж їх лякає. Керівники можуть дивуватися, коли співробітники починають ставити питання про фінансове становище фірми, наслухавшись чуток і пліток. Нерідко такі питання виходять від тих працівників, які мають доступ до невеликої частини фінансової інформації. Це може стати серйозною проблемою, якщо власники і керівники не почнуть ділитися всією інформацією про фінансовий стан компанії на регулярній основі.

Якщо ваші співробітники дізнаються про затримках оплати рахунків постачальників або (не дай боже) податкових платежів, вони неминуче почнуть хвилюватися – адже зарплату-то їм теж платите ви! Більшість з них має слабке уявлення, чим різняться грошовий потік і звіт про прибутки і збитки, але всі в напрузі будуть чекати запізнень виплати заробітної плати. Навіть якщо це трапиться, і ваша компанія справді переживає не найкращі часи, правильним рішенням завжди буде тримати працівників в курсі справ. Ви не зобов’язані надавати їм бухгалтерську звітність, але можна просто регулярно повідомляти про фінансовий стан вашого бізнесу. Якщо вже ви зовсім загрузли в боргах, необхідно докладно пояснити, чому так сталося і які перспективи у вас є на поточний момент. Що б ви не розповіли, працівники можуть представляти себе набагато гірше становище речей.

Ігнорування законних скарг працівників

Якщо ваші співробітники приходять до вас з проблемою, знайдіть час вислухати їх і зробити все можливе, щоб вирішити цю проблему. Ігнорування скарг або просте «прийняття до відома» відразу ж виставляє вас в невигідному світлі, причому і перед тими працівниками, у яких (поки) немає скарг.

Як не стати «страшним і жахливим» босом

Таке недбале ставлення до проблем підлеглих може вам дорого обійтися. Якщо логічно поміркувати, то у незадоволених працівників залишається тільки один вихід – вирішувати свої проблеми самостійно. А це зазвичай робиться або звільненням, або зверненням до суду.

Так що будьте відкриті і відверті зі своїми підлеглими, і станете у їх очах адекватним і справедливим. Недомовленість – все починається з неї.

Адаптація матеріалу Шеріл Нансі-Наш Bosses: Avoid These 8 Behaviors That Scare Employees.

Читайте також:

  • Як стати хорошим керівником? (інфографіка)
  • Співробітники компанії: офісний планктон або команда мрії?
  • Як дізнатися, що прийшла пора розширювати штат?