Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

293

Все частіше з допомогою краудфандінга збирають гроші не лише творчі, але й на благодійні проекти. Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга? Пропонуємо покрокову інструкцію.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Краудфандінг в Росії – досить молоде явище. Першою краудфандингової платформою в країні стала Kroogi, що спеціалізується тільки на творчих проектах. У 2012 році в країні з’явилися дві великі краудфандинговые платформи з більш об’ємними списками категорій проектів – Planeta.ru і Boomstarter. «Планета» з моменту заснування почала виконувати соціальну місію і працювати з некомерційними організаціями. На «Бумстартере» формально категорії «Благодійність» немає, але благодійні проекти все одно з’являються в категоріях «Здоров’я», «Суспільство» тощо З’являється багато благодійних фандрайзингових проектів – «Добро.Mail.ru», «Благо.ру», нещодавно у благодійного фонду «Потрібна допомога» був створений онлайн-сервіс «Користуючись нагодою», що дозволяє будь-якій людині створити збір на благодійний проект. Але ми будемо говорити хоч і про народному фінансуванні, але не безоплатному.

Читайте також: Нормкор маркетинг або чому пора робити «нудну» рекламу!

Оцінюємо свої можливості

Для початку подумайте. Ні, серйозно. Воно вам треба? Краудфандінг як спосіб фандрайзингу підходить не кожній НКО. Безумовно, всі автори отримають персонального менеджера, який допоможе відредагувати текст, оформлення нагород, роз’яснить тонкощі просування і спілкування зі спонсорами, представить інтереси автора, домовиться про публікацію в офіційних акаунтах платформи, включення проекту в розсилку для спонсорів чи обговорить з піар-відділу додаткове просування конкретної кампанії, але дуже велике навантаження лягає на самого автора. Краудфандінг для активних, гарячих своєю ідеєю, не соромляться про неї розповідати. Вам доведеться багато спілкуватися, знайомитися з новими людьми і навіть про то їх просити, відповідати на безліч запитань і постійно розповідати про свою ідею. Не злякалися?

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Запускаємо крауд-кампанію

Ну і правильно, що не злякалися, тому що краудфандінг – це дуже захоплюючий процес. Він дозволяє знайти не тільки нових спонсорів, але і партнерів, волонтерів, однодумців. Проекти в категорії «Благодійність» на Planeta.ru можуть запускати тільки перевірені НКО. Благодійність – ласа сфера для шахраїв, тому наявність фонду – важливий момент для безпеки спонсорів. Саме НКО – гарант добросоветсного збору коштів і витрачання їх за призначенням. Для НКО доступно пільгове розміщення: відсутність комісії платформи, можливість продовжувати проекти, перерахування на рахунок будь зібраної суми, незалежно від досягнення стовідсоткової фінансової мети. При цьому проекти інших категорій на краудфандингової платформі вважаються успішними і отримують фінансування тільки по досягненню п’ятдесяти відсотків від заявленої фінансової мети. Для запуску благодійного проекту «Бумстартере» необов’язково мати зареєстрований фонд, розміщують такі проекти на загальних підставах.

Всі фонди, вперше запускають свої крауд-кампанії на «Планеті», обов’язково проходять валідацію. На цьому етапі юристи компанії запитують статутні документи, свідоцтва Мін’юсту, з Єдиного держреєстру юридичних осіб, звітність. Якщо фонд молодше 2 років, співробітники платформи просять надати рекомендаційні листи.

Читайте також: Просування контенту: 44 способу збільшити охоплення аудиторії нового матеріалу

Вчимося на прикладах

Організація «Швидка клоунська допомогу» до Planeta.ru співпрацювала з фондом допомоги хоспісу «Віра». Фонд «Віра» – автор першого благодійного проекту на «Планеті». Співробітники крауд-платформи запросили у великого НКО рекомендаційні листи, і кампанія організації «Швидка клоунська допомога» була запущена.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Ставимо реальну фінансову мету

Будь-яка сума, з якої ви виходите на краудфандинговую платформу має бути не просто обґрунтована, але й досяжна. З боку може здаватися, що автор просто придумав класну ідею, оформив проект, і гроші спонсорів посипалися, як з рогу достатку. Насправді за кожним проектом величезна робота, і після запуску кампанії вона тільки починається. Треба постійно привертати увагу до свого проекту, розповідати про нього, придумувати цікаві інформпривід. Краудфандинговые платформи, звичайно, допомагає авторам з просуванням, але будь-який успіх – це тільки спільна робота.

Перший проект – це завжди тест ідеї, перевірка інтересу аудиторії. Тому головна рекомендація при складанні фінансової мети першого краудфандингового проекту – мінімізація бюджету.

Фінансова мета розраховується за такою формулою: кошти, необхідні на реалізацію ідеї + комісія платформи і платіжних агрегаторів + податки + витрати на виготовлення і доставку нагород.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Вчимося на прикладах

Великі цифри в проектах благодійних фондів лякають аудиторію. Якщо на реалізацію ідеї потрібна дуже велика сума, радимо «дробити» її на кілька краудфандинговых кампаній. Великі фінансові цілі досяжні, якщо в проекті поєднуються хоча б два пункти:

  • це повторний проект автора,
  • у автора є велика кількість лояльних прихильників або людей, зацікавлених у реалізації задумки,
  • якщо проект резонансний, з дуже потужною інформаційною кампанією.

Фонд допомоги тваринам «Ніка» – абсолютний лідер благодійних краудфандинговых проектів. На будівництво унікального центру для тварин «Мокрий ніс» фонд вже зумів зібрати понад 12 мільйонів рублів з допомогою краудфандінга. Фонд успішно завершив два проекти на будівництво вольєрів для собак і будиночки для собак-інвалідів і зараз прийшов на крауд-майданчик вже з третім, «котячим» проектом. У разі цього фонду збіглися всі три пункти зборів мільйонних цілей. І все одно автори проектів «Ніки» ділять фінансову мету на кількість днів, протягом яких йде крауд-кампанія, і повідомляють своїм передплатникам в соцмережах, скільки треба збирати щодня. Вийшло «всього» 50 тисяч рублів. Але у цього фонду величезна і дуже лояльна аудиторія – понад 30 тисяч передплатників у соцмережах. Для неї це реальна фінансова мета.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Продумуємо термін проекту

Логічно, що збір коштів на новорічні подарунки бабусям з будинків престарілих потрібно починати в листопаді-початку грудня, а кампанію в підтримку табору для дітей з особливостями – напередодні літніх канікул. Але приймаючи рішення про тривалості проекту, пам’ятайте не тільки про сезонності, але і про те, що затягнута крауд-кампанія забере багато ваших сил і що спонсори часто відкладають на потім, якщо бачать, що до закінчення проекту залишилося ще багато часу. Рекомендований термін дії проекту – в інтервалі від 30 до 60 днів. Максимально можливий на Planeta.ru період активності – 100 днів. Але благодійні проекти можна продовжувати по кілька разів. Однак кожне збільшення терміну проекту має бути обґрунтованим. Бонус: якщо ви вже зібрали кошти, а термін дії проекту ще не завершено, можна продовжувати збір. Але в такому випадку потрібно придумувати додаткову мотивацію для спонсорів, розповідати, на що будуть витрачені гроші, зібрані понад необхідної суми.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Знімаємо мотивуюче відео

Відеозвернення – один з основних елементів краудфандингового проекту. На думку багатьох авторів, це ще й один з найскладніших елементів крауд-проекту, але якісний ролик приблизно вдвічі збільшує шанси проекту на успіх. Це самий емоційний контент, відео швидше отримує охоплення в соцмережах, на нього активніше реагують, ніж просто текст (або текст з фото. До того ж, в ролик можна додати клікабельну посилання і використовувати ролик як самостійний елемент просування. Але у відео є свої тонкощі: воно повинно бути з якісним звуком і гарною картинкою. Це говорить про серйозні наміри автора та підвищує довіру аудиторії. Відео має бути чіпляти, мотивуючим, в ньому важливо позначити, хто запускає проект, для чого, яка сума потрібна для реалізації. І важливо дотримуватися хронометраж – 1,5-2 хвилини. Затягнуте непрофесійне відео стомлює.

Читайте також: 29 практичних порад по SEO для відео

Вчимося на прикладах

«Але ми ж НКО, у нас немає ресурсів для зйомки», – скажуть більшість представників некомерційного сектора. Головне – творчість, позитивний настрій та комунікативні навички! Радимо звертатися до студентів режисерських факультетів і «кіношникам»-любителям, для яких така робота буде відмінним кейсом, а також до Youtube-блогерам. Проект «Наставник +» по будівництву центру для випускників дитячих будинків реалізовував фонд «Дорогою добра» спільно з творчим об’єднанням «Rakamakafo». Блогери завантажили на свій канал соціальний ролик, який відразу знайшов великий відгук серед школярів і студентів. Здавалося б, це неплатоспроможним аудиторія. Хлопці перераховували від 5 до 100 рублів, але їх було дуже багато (майже 11 тисяч), тому проекту вдалося зібрати близько 2 млн.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Творче об’єднання «Rakamakafo» зробило ролик для проекту

Розповідаємо цікаві історії

Не менш важливо якісне текстовий опис. Навіть якщо мова йде про системному проекті, у нього повинна бути особа, тобто, повинен бути герой проекту, історія якого викличе у користувача краудфандингової платформи емпатію і бажання взяти участь в якісному зміні життя цієї людини. Не треба «давити на жалість», потрібно надихати і вести за собою. Намагайтеся уникати слова «пожертви» – за участь у вашому проекті люди отримають приємні бонуси, відповідно, вони не «жертводавці», а «спонсори», «учасники крауд-кампанії». Але будь-який, навіть самий вивірений з філологічної точки зору текст, втратиться, якщо не розбавляти «многабукф» зображеннями. Це не тільки фото: створюйте цікаву інфографіку, використовувати діаграми, цитати та інші елементи, які візуально різноманітять ваш текст.

Читайте також: Хто вбив сторителлинг?

Вчимося на прикладах

І знову не соромтеся звертатися за допомогою! Початківці фотографи і дизайнери обов’язково допоможуть вам красиво оформити свій проект. За кілька тижнів до запуску крауд-кампанії оголосіть у соціальних мережах клич волонтерів, які візьмуть участь вам в оформленні проектів. Теорія шести рукостискань реально працює, а ви здивуєтеся, скільки навколо людей, які із задоволенням нададуть вам свої послуги pro bono. Якісне візуальне оформлення автоматично має спонсора до автора проекту, народжує відчуття, що автор зацікавлений своєю кампанією. Пам’ятайте: не буває «некрасивих» тем. Для натхнення подивіться чудові фото в проекті «Будівництво будиночка для собак-інвалідів».

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Придумуємо привабливі нагороди

Благодійники отримують за участь в проекті не тільки матеріальне задоволення (яке в благодійних проектах часто є основною мотивацією для підтримки), але приємні бонуси трьох видів. Безоплатні нагороди – це подяки, компліменти, а також можливість «увічнення» імен спонсорів на сайті, в титрах майбутніх фільмів, на пам’ятних табличках, вивісках тощо Нематеріальні нагороди – це можливість залучення благодійників у свою діяльність: екскурсії, майстер-класи, цікаві зустрічі, концерти, спектаклі і будь подяки, листівки, сертифікати в електронному вигляді. Матеріальні – «відчутні» бонуси, продукція вашого фонду, нагороди від партнерів і друзів. Бажано, щоб нагород різних видів у проекті було не менше 7.

Читайте також: Конкурси «Вконтакте»: як отримати потрібні результати і не «зловити» бан

Вчимося на прикладах

Проект творчого об’єднання «Коло» (фонд «СТРУМ») зумів перевищити фінансову мету майже в два рази, реалізовуючи в ході крауд-кампанії «Кераміка на дотик» унікальні вироби сліпоглухих майстрів. Як же бути, якщо у вашому розпорядженні немає гончарного круга (читати – «якщо фонд не виробляє чогось такого»)? Директор фонду «Дитячі серця» Катя Бермант пропонувала спонсорам проекту свого фонду каструлю домашнього борщу. Не бійтеся придумувати! Це дуже захоплюючий процес.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Залучаємо бізнес в свої проекти

А якщо у вас не гончарного кола, ні директора, вміє варити борщі? Краудфандинговый проект – чудова можливість знайти не лише спонсорів, а й партнерів. Не бійтеся виходити до бізнесу з пропозиціями про співпрацю. Різні організації можуть надавати в ваші проекти свої товари і послуги. Бізнесмени отримують таким чином не тільки додаткові pr і рекламну складові (кожен з величезного числа зареєстрованих користувачів платформи них може зайти в проект конкретного фонду і побачити нагороди від конкретної організації), але і нових клієнтів.

Вчимося на прикладах

У грудні відомий дизайнер Артемій Лебедєв написав пост про безглуздість тактильної розмітки. У ці ж дні на Planeta.ru був запущений проект «Видання журналу для людей з слепоглухотой» по збору коштів на випуск єдиного в країні журналу для сліпоглухих людей. Редактор цього журналу Наталя Кремньова теж не чує і не бачить. З допомогою брайлівській приставки вона залишила свій позитивний коментар в пості Артемія. Ми зв’язалися з дизайнером, розповіли йому про Наталю та її проекті, і Лебедєв не тільки надав проект товари зі своєї Студії, але і написав про це у соцмережах, що автоматично сприяло розширенню аудиторії крауд-кампанії.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Працюємо з дружніми спільнотами

Відео змонтоване, вивірений текст, нагороди придумані і узгоджені з партнерами. Здавалося б, можна приступати до запуску. Але ні, не менш важливо заздалегідь продумати медіа-план просування проекту. Традиційно просування крауд-кампанії ділиться на 4 етапи. На першому необхідно задіяти найближче оточення, розповідати про проект передплатникам своєї організації, працювати з базами фонду. Потім спробуйте вийти з публікаціями до дружніх спільнот. При цьому відштовхуйтеся від цільової аудиторії: якщо мова йде про зоозащитном проекті, домовляйтеся про публікації з пабликами виробників кормів – лояльність аудиторії таких пабликов значно вище до проекту допомоги тваринам. Важливо розширювати аудиторію проекту тільки тоді, коли в проекті вже зібрана первісна сума. Якщо сторонні люди зайдуть в проект з нульовим лічильником, вони навряд чи стануть першими спонсорами.

Читайте також: Як використовувати соціальні докази в інтернет-маркетингу

Вчимося на прикладах

«Ага, так і напишуть великі спільноти про нашому проекті! Вони ж на рекламі заробляють», – посміхнуться ті, у кого стакан наполовину пост. Ті, у кого наполовину повний, вже не читають, а шукають в соцмережах однодумців. Звичайно, не всі адміни великих пабликов підуть вам на зустріч, але адже і великих пабликов не два і не три. Це говорить тільки про те, що потрібно продовжувати роботу. Як можна щире і простіше поясніть незнайомій адміну і поясніть, як вам може допомогти його посаду. Точніше ваш пост в його співтоваристві: краще прикріплювати готову запис. Але пам’ятайте, що безмовний репост навряд чи спрацює – будь аудиторії важливий заклик до дії, звернений конкретно до неї.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Співпрацюємо з блогерами

В абзаці, присвяченому залученню бізнесу, невипадково був зроблений акцент на публікації Артемія Лебедєва про свої подарунки проекту в соцмережах. Про свою кампанії потрібно постійно розповідати, надихати нею і постійно розширювати її аудиторію, ведучи за собою. Коли в проекті вже зібрано хоча б чверть від заявленої суми, логічно звернутися за допомогою до блогерів. Це люди, які мають величезну лояльну аудиторію і дуже дорожать нею. Тому те, про що ви пропонуєте написати блогеру, повинна перетинатися з його інтересами.

Вчимося на прикладах

За добу пост мами-блогера Ольги Савельєвої на підтримку програми «Перепочинок для моєї мами» петербурзької організації батьків дітей-інвалідів зібрав у проект понад 170 тисяч рублів. Ольга дуже просто і доступно написала, що іноді батькам потрібно відпочивати від своїх дітей, а батькам особливих дітей зробити це в рази складніше. А ще у багатьох фондів в Опікунських радах є відомі люди. Коли вони підтримують крауд-проекти інформаційно, лічильники проектів автоматично «злітають».

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Придумуємо активності в соцмережах

Краудфандінг – це збір коштів в Інтернеті, тому і взаємодіяти з аудиторією потрібно в першу чергу там. Цікаві флешмоби та конкурси в соцмережах допомагають допомогти активізувати і увагу до крауд-проектів, але, звичайно, завжди є лише одним із способів привернення уваги до проекту. Ви можете розіграти спеціальний приз серед людей, що взяли участь у вашому проекті, або запропонувати користувачам соцмереж ділитися історіями, співзвучними з темою вашої крауд-кампанії.

Читайте також: Користувальницький контент: особливості, типи і способи застосування

Вчимося на прикладах

Організатори проекту «Робочий полудень» по організації трудової діяльності дорослих людей з ментальної інвалідністю запропонували користувачам соцмереж розповісти про свою роботу. Люди із задоволенням ділилися фото і історіями зі своїх робіт і додавали в кінці посту, що люди з ментальної інвалідністю теж хочуть працювати, додаючи посилання на крауд-кампанію. Цьому проекту вдалося зібрати понад 800 тисяч рублів.

Як НКО зібрати гроші з допомогою краудфандінга?

Радіємо успіху

І ось, заслужений успіх, ваш проект досяг довгоочікуваної позначки в 100% або навіть перевищив її – саме час видихнути і порадіти. Але не настільки, щоб забути про людей, які впродовж усієї крауд-кампанії переживали за проект і брали участь у ньому. Піднесеним успіхом авторам важливо не забути про дві речі: про доставку нагород спонсорам і подячному пості-звіті. Людям важливо знати, що мета, до якої ви прагнули разом, досягнута – запросіть їх порадіти разом. До того ж, такі новини завершених проектах служать джерелом додаткового довіри до автора, коли він приходить на платформу з новою ініціативою.

P. S. Ну що, зовсім злякалися? Не потрібно боятися краудфандингу, їм просто потрібно займатися ☺ насправді це дуже цікавий і захоплюючий процес, а спостереження за лічильником проекту володіє воістину гіпнотичним проектом. Спробуйте!