Як оцінити професіоналізм копірайтера

424

За даними Content Marketing Institute, попит на послуги копірайтерів в англомовному сегменті інтернету зріс за минулий рік на 320 %. При цьому 32 % компаній зіткнулися з проблемами при пошуку кваліфікованих фахівців. Однією з причин цієї ситуації можна вважати відсутність у власників і маркетологів онлайн-проектів знань, необхідних для оцінки професіоналізму веб-письменників. Прочитавши цю статтю ви дізнаєтесь, які вимоги можна пред’явити копірайтеру, як оцінити його кваліфікацію.

Як оцінити професіоналізм копірайтера

Зверніть увагу, нижче піде мова про оцінку професійних якостей копірайтера за написаним ним текстом. Це можуть бути роботи з портфоліо або підготовлене для вас пробне завдання. Оцінка особистісних і ділових якостей потенційного співробітника залишається за дужками цієї статті. Ви напевно самі впораєтеся з вивченням резюме, відгуків та рекомендацій спеціаліста, а також в ході спілкування отримаєте уявлення про його особистість.

Уявіть, що під час особистої зустрічі, телефонної розмови або спілкування в онлайн-чаті копірайтер справив на вас приємне враження. Тепер ви відкрили на екрані десктопу або роздрукували кілька робіт з портфоліо спеціаліста. На що варто звертати увагу?

1. Оцініть текст, не читаючи його

Не потрібно читати текст на зображенні нижче, щоб зрозуміти, що він з високою часткою ймовірності якісний.

Як оцінити професіоналізм копірайтера

А текст на зображенні нижче швидше за все писав любитель.

Як оцінити професіоналізм копірайтера

Ви вже зрозуміли, в чому різниця. Хороший текст можна побачити за кілометр. Він структурований: в ньому є заголовок і підзаголовки, маркіровані та нумеровані списки, абзаци, відділені порожнім рядком. Якщо в тексті є ілюстрації з підписами, врізки, графіки, вважайте, що ви знайшли хорошого спеціаліста з імовірністю 99 %.

Звичайно ж, структурованість тексту не завжди говорить про майстерність автора. Можливо, над матеріалом поворожили редактор, більд-менеджер і верстальник. Добре б подивитися на сирий варіант, який копірайтер надіслав редактору в текстовому редакторі.

Можливо, початківець копірайтер прочитав розумну статтю і структурував абсолютно маревний текст. Це спливе, коли ви прочитаєте роботу.

Однак відсутність структури майже завжди говорить, що текст його автор вимагають додаткової уваги. Можливо, перед вами доктор медичних наук, який у перерві між складними операціями накидав для простих смертних пам’ятку по самодіагностики грізного захворювання. Редактор перетворить цей алмаз в діамант. Можливо, перед вами просто нікудишній текст і автор.

Читайте також: Любіть ваших копірайтерів

2. Оцініть грамотність спеціаліста

Це очевидна вимога: копірайтер повинен писати грамотно. Це критично важлива вимога для проектів, не мають можливість оплачувати послуги коректора і редактора. Однак не поспішайте списувати з рахунків претендента, якщо знайшли в його портфоліо зайву кому, описку чи навіть явну помилку.

Це нормально, коли копірайтер помиляється. Помиляються всі професійні автори: навіть журналісти у великих виданнях або відомі письменники. Погано, якщо в тексті дуже багато помилок. Погано, якщо їх нікому виправити. Погана кагда ви бачите, явні ошипки які кажуть що автор непросто прогулевал уроки рускова мови але й не відкривав неодной книги.

Як оцінити професіоналізм копірайтера

Ви не знайдете автора, який взагалі не робить помилок. Але вам потрібно постаратися знайти фахівця, який пише грамотно і володіє навичками корекції та редагування власного тексту.

3. Оцініть рівень експертизи текстів

Пам’ятаєте приклад з доктором медичних наук, який дещо накидав корисний і важливий для аудиторії текст діагностики небезпечної хвороби? Йому можна пробачити практично все: відсутність структури, невдале форматування тексту і навіть орфографічні і граматичні помилки. Чому? Його текст має величезну цінність для аудиторії: більше ніхто в світі не знає, як людина може самостійно запідозрити і попередньо діагностувати захворювання.

Вам потрібен копірайтер, який вміє глибоко занурюватися в невідому для нього тему і видавати на-гора тексти експертного рівня. Якщо у автора в портфоліо є роботи на тему, пов’язану зі сферою вашого бізнесу, ви легко оцініть рівень експертизи тексту. Якщо фахівець ніколи не стикався із запропонованою тематикою, але ви хочете з ним співпрацювати, доведеться ризикнути.

Читайте також: 6 внутрішніх установок хорошого копірайтера

Запропонуйте потенційному кандидатові написати кілька статей. Оцініть рівень експертизи тексту, обговоріть отриманий результат. Запропонуйте копірайтеру написати ще кілька статей і оцініть динаміку якості матеріалів. Подивіться, як реагує на матеріали аудиторія. Ви без праці зрозумієте, чи зумів автор розібратися в новій для себе теми, вміє він вчитися на ходу і глибоко занурюватися в тему.

Як оцінити професіоналізм копірайтера

4. Подивіться, вміє автор працювати з текстом

Мова йде про вміння автора чітко та логічно формулювати думки, використовувати інтонації, працювати з емоціями, пропонувати раціональні аргументи. Прочитайте текст і задайте собі наступні питання:

  • Сподобався мені текст?
  • Чи зумів автор зацікавити читача?
  • Чи ви хочете прочитати ще один текст автора, залишити коментар, поставити лайк?
  • Повірили ви написаному?
  • Немає в тексті надлишкової емоційності? Чи Не занадто сухим вийшов текст?

Якість вашої запірної арматури не викликає сумнівів, але не наймайте автора, який напише, що «наші клапани та заслінки мають неймовірно високою якістю, багаторазово підтвердженим найвищим журі найпрестижніших галузевих конкурсів». Також відмовтеся від співпраці з фахівцем, який пише, що «панчохи нашої фабрики є предметом жіночого гардеробу, який на 100 % складається з нейлону і служить для вирішення естетичних і гігієнічних завдань». Ви ж розумієте, що про жіночу білизну можна писати трохи емоційніше, а про арматурі раціональніше, правда?

Як оцінити професіоналізм копірайтера

Читайте також: Реалізація контент-маркетингової стратегії

5. Перевірте, чи вміє автор писати тексти, що продають

Це дуже неоднозначний пункт. Кожен товар і кожна аудиторія потребують відповідному типі продає тексту. Наприклад, якщо ви продаєте віддалене адміністрування серверів або ремонт квартир, в якості продає найкраще підійде спокійний інформує текст. Якщо ви продаєте онлайн-курси чарівного позбавлення від зайвої ваги і грошей, вам знадобиться агресивний емоційний текст, що передбачає негайний відгук. А якщо ви продаєте згадане вище білизну, косметику, ювелірні вироби або біжутерію, цілком підійде нормальний текст, що продає: помірно емоційний, переконує, що інформує, що закликає до дії.

Вам не підходить фахівець, який продає водонагрівачі з допомогою емоцій, знаків оклику і втиснутой після кожного абзацу кнопки «Купити». Ви не зможете домогтися необхідного результату, якщо копірайтер не уміє актуалізувати потреби потенційного клієнта, підкреслювати властивості продукту і пояснювати їх вигоди, надавати клієнту вибір і пропонувати зробити конверсионное дію.

Як оцінити професіоналізм копірайтера

6. Уточніть, чи має копірайтер базові знання про інтернет-маркетингу

Як ви розумієте, відповідність копірайтера цій вимозі визначається не за прикладами робіт в портфоліо. Якщо тексти фахівця вам сподобалися, і ви вирішили питання співпраці, поставте йому такі запитання:

  • Має копірайтер базові знання про пошуковому маркетингу? Добре, якщо фахівець, знайомий з функціональністю панелей для веб-майстрів Google і «Яндекс», вміє працювати з системами веб-аналітики Google Analytics, Яндекс.Метрика», Liveinternet.ru. Дуже добре, якщо копірайтер ознайомлений з вимогами пошукових систем до сайтів, принципів ранжування ресурсів в пошуку.
  • Знайомий копірайтер з принципами SMM? Вам пощастило, якщо у кандидата є «прокачані» акаунти в популярних соцмережах. Чудово, якщо фахівець активно бере участь в професійних дискусіях, вміє привертати увагу, м’яко провокувати аудиторію, аргументовано відстоювати свою точку зору.
  • Вміє копірайтер створювати візуальний контент? Відмінно, якщо автор вміє обробляти зображення, використовувати сервіси для створення інфографіки, робити презентації.
  • Є у копірайтера уявлення про продажі? Якщо потенційний працівник має досвід підприємництва або працював у відділі продажів, він використовує свій досвід, створюючи контент.

Якщо автор має відповідні знання, ви зустріли універсального солдата, співробітництво з яким буде успішним. Якщо у копірайтера ні знань в області інтернет-маркетингу, не ставте на ньому хрест. Запропонуйте фахівця поступово освоювати знання, необхідні для спільної роботи.

Де знайти професійного копірайтера?

Ви здивуєтеся, але у сфері інтернет-маркетингу працює досить багато хороших копірайтерів. Щоб вибрати фахівця, вам просто необхідно вміти оцінювати професіоналізм людини фахівця. Так, і подекуди доведеться ризикувати і довіряти новачкам відповідальну роботу. Завдяки цьому ви дуже швидко зрозумієте, правильно зробили вибір.

P. S. Професіоналізм наших копірайтерів вже оцінили багато компаній. Тому якщо вам потрібні послуги з написання дійсно хороших експертних текстів, звертайтеся.