Як оцінити професіоналізм сеошника, якщо ви нічого не розумієте в SEO

308

Коли бізнес хоче збільшити продажі через інтернет, розкрутити новий продукт, збільшити трафік на сайт, він наймає сеошника. Проблема в тому, що багато успішні підприємці зовсім не розбираються в SEO та інтернет-маркетингу. З-за цього вони часто потрапляють у халепу: платять гроші некомпетентним фахівцям, не отримують бажаного результату чи навіть стають жертвою шахраїв.

З цієї статті ви дізнаєтеся, як розглянути кандидата професійного сеошника, навіть якщо ви ніколи не стикалися з пошуковою оптимізацією та розкруткою інтернет-проектів.

Як оцінити професіоналізм сеошника, якщо ви нічого не розумієте в SEO

А чи потрібен вам сеошник?

Сеошник вам не потрібен. Пошукова оптимізація померла: серйозні проекти неможливо просувати за рахунок пошуку дірок в алгоритмах «Яндекса» і Google, маніпуляції з видачею допомогою покупки посилань з неякісних сайтів і keyword stuffing.

На зміну SEO прийшли комплексні дисципліни: пошуковий маркетинг та інтернет-маркетинг. Тому замість сеошників намагайтеся наймати інтернет-маркетологів. Зверніть увагу, багато компетентні та кваліфіковані маркетологи за інерцією називають себе сеошниками. В таких умовах ваше завдання ускладнюється. По-перше, вам потрібно навчитися відрізняти сучасних пошукових маркетологів, які називають себе сеошниками, від олдскульного оптимізаторів-маніпуляторів. По-друге, серед інтернет-маркетологів вам потрібно знаходити кваліфікованих фахівців.

Читайте також: 20 тактик линкбилдинга, які більше не працюють

Як відрізнити маніпулятора від маркетолога

Ви з високою часткою ймовірності маєте справу з маніпулятором, якщо при спілкуванні з кандидатом помічаєте такі ознаки:

 • При побудові посилального оточення сеошник робить ставку виключно на покупку беклінків. Так, мало хто з учасників ринку повністю відмовився від куплених посилань. Однак пошукові маркетологи основну ставку роблять на природний линкбилдинг. Навіть коли мова йде про сайти регіональних компаній з виробництва вікон.
 • Фахівець пропонує замовляти/створювати та публікувати оптимізовані під пошукові системи тексти. Мова йде про тексти, які створюються виключно для роботів і не представляють цінності для живих користувачів.
Як оцінити професіоналізм сеошника, якщо ви нічого не розумієте в SEO
 • Сеошник пропонує використовувати автоматизовані системи реєстрації та постингу на форумах, масову реєстрацію в каталогах і на дошках оголошень, спам в соціальних мережах, створення аффіліатів та інші маніпулятивні техніки.
 • Потенційний партнер переконує вас вибрати декілька найбільш важливих для вашого бізнесу запитів і сфокусуватися на просуванні по позиціях. Це не маніпулятивна, а просто неефективна з маркетингової точки зору тактика. Однак її часто використовують олдскульные сеошники-маніпулятори.
 • Оптимізатор пропонує створити кілька однакових за змістом сторінок, оптимізованих під різні запити. Наприклад, у розділі «Послуги» він може запропонувати вам створити сторінки «Виробництво пластикових вікон», «Виготовлення вікон ПВХ» і «Вікна ПВХ під замовлення».

Існують і інші прикмети, за якими можна визначити олдскульного сеошника. Вам достатньо розуміти головний принцип: якщо фахівець пропонує просувати проект, не створюючи доданої вартості для клієнта, така розкрутка вам не потрібна.

Читайте також: На які групи у соцмережах варто підписатися, якщо ви цікавитеся інтернет-маркетингом?

Як визначити професійного інтернет-маркетолога

Універсального рецепту оцінки професіоналізму сеошника не існує. Тому під час переговорів покладайтеся на особисті враження, вивчайте репутацію потенційних партнерів, звертайте увагу на досвід і наявність успішних реалізованих проектів. Перераховані нижче ознаки допоможуть вам зрозуміти, що перед вами з високою часткою ймовірності професійний фахівець:

 • Сеошник розуміє і пропонує вам три рівня пошукового маркетингу: приведення ресурсу технічним вимогам пошукових систем або власне SEO, внутрішню оптимізацію, включаючи роботу над функціональністю і юзабіліті ресурсу, побудова широкого семантичного ядра, створення цінного для аудиторії контенту та інші заходи і зовнішню оптимізацію, включаючи роботу з авторитетними галузевими сайтами та блогами, активність в соціальних мережах і навіть офлайн-заходу.
 • Потенційний співробітник задає багато запитань про вашому бізнесі і продукті, вивчає ринок, цікавиться успіхами і невдачами конкурентів. Ви вже розумієте, що успіх просування по більшій частині залежить від здатності вашого ресурсу задовольнити потреби ринку і аудиторії. Технічні дії залишаються інструментами вирішення даної задачі.
Як оцінити професіоналізм сеошника, якщо ви нічого не розумієте в SEO
 • Маркетолог має власний сайт або блог, в якому можна знайти багато корисної інформації. Цей сайт успішно притягає цільовий трафік. Ви розумієте, що успішний чоботар без чобіт — це виключення з правил.
 • Фахівець розуміє роль контенту у просуванні проекту. Він володіє ресурсами або зв’язками, необхідними для створення різних типів контенту. Також він готовий працювати з вашими штатними редакторами, копірайтерами, дизайнерами та іншими творцями контенту.
 • Експерт не змінює стратегію розкрутки проекту після кожного оновлення пошукових алгоритмів. Професійний пошуковий маркетолог у своїй роботі враховує всі майбутні оновлення алгоритму. Як це можливо? Пошукові системи вчаться мислити і аналізувати так, як це робить людина. Тому в довгостроковій перспективі найбільш ефективними будуть маркетингові технології, які передбачають розвиток ресурсів у відповідності з інтересами живих користувачів.

Читайте також: Історія пошукових систем і російської SEO: хто кого?

 • Хороший сеошник не обіцяє швидких результатів і дуже обережно дає гарантії. Щоб забезпечити результат за допомогою інтернет-маркетингу, потрібен час.
 • Грамотний і сумлінну маркетолог не продає вам звіти. Просто грамотний фахівець завжди зуміє скласти такі звіти, дивлячись на які ви прослезитесь від розчулення. В них ви знайдете багато спеціальних термінів, графіки з підвищувальній трендом та обґрунтування необхідності збільшити витрати на просування. Добросовісний маркетолог використовує моделі співробітництва та показники оцінки ефективності просування, зрозумілі клієнту. Наприклад, дуже просто оцінити професіоналізм експерта, оцінюючи трафік і ліди.
 • Професіонал завжди охоче пояснює, що робить і планує робити з вашим сайтом. Він не приховує від вас використовувані тактики розкрутки, прикриваючись комерційною таємницею, авторськими методиками роботи і т. п. За цією мішурою зазвичай ховаються шаманські танці з бубном.
 • Хороший фахівець фокусується на якісних показниках роботи проекту. Він приділяє достатньо уваги коефіцієнту конверсії, показником відмов, середнього часу перебування користувача на сайті і іншим поведінковим метрик.

Не забудьте про універсальні ознаки професійного фахівця. Один з них — це готовність визнавати помилки, брати відповідальність і перебудовуватися на марші.

Сеошник або агентство?

Це питання не має прямого відношення до професіоналізму: на ринку можна знайти дуже якісних фахівців-фрілансерів і досить суперпрофесійних агентств. Однак підприємці неминуче шукають на нього відповідь, оцінюючи перспективи співпраці з маркетологами.

У число переваг роботи з сеошником-фрілансером входять:

 • Більш низька вартість послуг порівняно з великими студіями. З цього правила є винятки, проте найчастіше співпраця з сеошником-одинаком обходиться дешевше.
 • Можливість працювати без бюрократичних зволікань, наприклад, підписання договору. Це дає вам додаткову гнучкість. Наприклад, ви можете в будь-який момент відмовитися від послуг спеціаліста без виплати неустойки, якщо якість його роботи вас не влаштовує.
 • Спілкування з безпосереднім виконавцем. Якщо ви наймаєте агентство, то більшу частину питань будете обговорювати з аккаунт-менеджером. Погодьтеся, фрілансер-сеошники розуміє в просуванні більше навіть дуже хорошого менеджера за підтримки клієнтів.
Як оцінити професіоналізм сеошника, якщо ви нічого не розумієте в SEO

У число переваг співпраці з маркетинговими студіями входять:

 • Надання комплексу послуг. Вам не доведеться витрачати час на пошук копірайтера, дизайнера, менеджера PPC-кампаній або веб-програміста.
 • Агентства зазвичай мають більше досвіду роботи з великими проектами. Вони здатні вирішувати масштабні завдання.
 • Можливість застрахуватися від ризиків несумлінність підрядника. Ви підписуєте договір, оплачуєте послуги «білим» способом.

Відповідь на питання, винесене в підзаголовок, часто залежить від масштабів вашого бізнесу і готовність самостійно брати участь у реалізації маркетингових кампаній.

Як зрозуміти, що ви не помилилися

Під час переговорів з сеошником або агентством письмово зафіксуйте критерії ефективності маркетингових заходів. Переконайтеся, що ви розумієте значення запропонованих показників. Краще всього, якщо ви будете використовувати показники, пов’язані з ефективністю вашого бізнесу. До них відносяться цільова відвідуваність сайту, коефіцієнт конверсії, число лідов, угод, средній чек замовлення. Якщо ці показники зростають, значить вам пощастило: ви знайшли професійного інтернет-маркетолога або агентство.

Читайте також: 38 найважливіших фактів з нового керівництва Google для асесорів