Як писати тексти все краще і краще: дюжина ідей на замітку авторам

415

Повідомлення в Twitter, Facebook, Google+, пости в блог, коментарі, електронні листи, комерційні пропозиції — все це стало нашим повсякденним життям. Писати стало не просто трендом сучасної інтернет-аудиторії, а нагальною потребою бізнесу і окремої людини, інакше важко заявити про себе в Мережі — це глобальному, спільному джерелі інформації нашого часу. Навички написання текстів для багатьох став, присутніх в Мережі, одним з найбільш важливих. Для того щоб позиціонувати свій бренд, себе, свою справу, багато хто перетворюються в авторів. Сьогодні ми хочемо поділитися думками, які будуть корисні тим, чиє завдання — не просто створювати контент, а робити це з кожним днем все краще.

Як писати тексти все краще і краще: дюжина ідей на замітку авторам

1. З чого почати?

Найкраще — з питань, які можуть виникнути у потенційного читача по темі, на яку ви збираєтеся написати матеріал. Ставте себе на місце представника вашої цільової аудиторії. Які його потреби? Що б йому хотілося дізнатися по цій конкретній темі?

Як писати тексти все краще і краще: дюжина ідей на замітку авторам

2. План матеріалу

Єдине, що можна тут сказати, — план, безумовно, потрібен. Деякі складають його на папері, інші тримають в голові. Але без плану важко, майже неможливо створити логічно зв’язний і композиційно стрункий матеріал.

3. Довжина тексту

На цей рахунок у сучасних спеціалістів різні думки. Є дослідження, які говорять, що пост у блозі, приміром, повинен бути такої довжини, щоб його можна було прочитати за 7 хвилин.

Але в сучасному медійному просторі простежується й інша явна тенденція — звернення до великих форм контенту (мануал, white paper, електронна книга). Ренд Фишкин, наприклад, висловлює думку про те, що в контент-маркетингу в найближчому майбутньому почнуть вигравати ті, хто не інвестують у величезну кількість матеріалів середньої якості, а у великі форми — об’ємні, глибокі та якісні роботи, на створення яких потрібно багато часу, але і які аудиторія оцінить відповідно.

Однак ні в кого немає сумнівів у тому, що люди читають текст рівно до тих пір, поки він утримує їх увагу. З цієї точки зору, матеріал може бути будь-якого обсягу. Головне питання: чи зуміє автор захопити свого читача настільки, щоб той прочитав текст до кінця?

4. Коли вам нічого сказати по темі…

Збережіть собі ось цей скріншот:

Як писати тексти все краще і краще: дюжина ідей на замітку авторам

І відкривайте його в хвилини, коли розумієте: сказати абсолютно нічого. Це діє позитивно: ви зрозумієте, що краще не говорити нічого, ніж лити воду.

5. Спробуйте написати текст на задану тему за 60 хвилин

Строго кажучи, для багатьох професійних журналістів ситуація, коли п’яти горять (матеріал потрібен тут, зараз, і гарний), — це рутина, а не екстраординарний випадок. Вони тренують цей навик щодня в умовах реального, а не штучно створеного дедлайну. І це відмінний спосіб виробити такі якості, як лаконізм в стилі, вміння швидко і без коливань відсівати зайву інформацію, здатність мислити тверезо і критично, віртуозно поводитися зі словом.

Якщо ви будете робити це щодня, ви серйозно прокачаєте свої скіли в написанні текстів.

6. Промовляння тексту вголос

Спробуйте цей прийом — читання свого тексту вголос багато скаже вам про його благозвучии. Як автору вам важко помітити вади тексту. Але сприймаючи фрази на слух, ви швидше зрозумієте, які фрагменти потребують доопрацювання.

7. Ясність викладу

Професійний автор часто сам здатний стати самим критичним редактором свого власного матеріалу. Але є автори, які не здатні зрозуміти, що не так із їх текстом.

Максим Горький у листі одному молодому письменнику з Іваново-Вознесенська якось написав: «Нарис ваш «На дачі фабриканта» не буде надрукований, тому що він, по суті, малозначущим так і написаний погано. Дозвольте сказати вам, що, намагаючись писати красиво, ви пишете багатослівно і нудно, а, крім того — не досить ясно. Поставте себе на місце людини, яка читає, наприклад, таку фразу: «Химерно красувалися два будиночка, нагадували частково індійські пагоди, — повітряні різьблені будиночки, в кільцях веранд, в легкому бігу гвинтових сходів, з баштами-вежами, зі шпилями». Читач напевно не бачив індійських «пагод», а якщо бачив на фотографіях, так не міг помітити з зовнішньої сторони стін «легкого бігу гвинтових сходів» і інших деталей, прибудованих вами. У наступній фразі «будиночки» виявляються «поместительными, двоповерховими будинками». Навіщо ж іменувати їх будиночками? «Пишнота» не зображено вами, а писати треба зображувально, так, щоб читач бачив те, про що ви пишете».

Словом, завжди задавалися питаннями при прочитанні свого тексту: достатньо точно це написано? Не залишиться в здивування читача після прочитання тієї чи іншої фрази? Якщо є хоч найменший сумнів у ясності абзацу, правте його.

Як писати тексти все краще і краще: дюжина ідей на замітку авторам

8. Про методі сліпий друку

Цей навик — один з найважливіших у житті. Чесно. По-перше, це просто класно — друкувати, дивлячись в монітор, а не на клавіатуру. А по-друге, вміння друкувати десятьма пальцями робить вас настільки ефективно, наскільки вище стає швидкість друку.

9. Про вроджену грамотності

Її не існує. Як може бути вроджена властивість, цілком і повністю пов’язане з мовою — системою, про яку, народившись, людина не має ні найменшого поняття? Він ще не вміє говорити, але у нього вже вроджена грамотність?

В резюме фраза «володію вродженої грамотністю», повірте, на розумних людей робить прямо протилежне враження того, якого хотів домогтися автор резюме. Особливо якщо слідом йде щось на кшталт: «закінчив (замість «закінчив») такий-то вуз».

Помилки роблять всі. Навіть редактору потрібен редактор.

10. Як уникнути помилок?

Уникнути не можна ніяк. Їх можна тільки виправити. Бажано вичитувати свій текст не менше трьох разів. Ще краще відкласти його на наступній день, якщо є можливість, віднімати в четвертий раз.

11. Про крадіжці ідей

Ми живемо в епоху колективного свідомого, межі якого безмежно розширив інтернет. Ми ділимося інформацією без розбору з усіма і жадібно черпаємо інформацію від людей — така Мережа. Так що, крадіть ідеї і дозволяйте іншим красти їх у вас. Але будьте чесні: вашими при цьому залишаються тільки думки, які народила у вас чужа ідея. Ці думки «з приводу», на які надихає вас чийсь пост у блозі, чия-то цікава фотографія в соцмережі або ролик на YouTube — і є та цінність, з якої викристалізовується ваша власна ідея.

12. Щоденна робота на власний запас ідей

Ідеї — це все, що є по-справжньому цінного у автора. У нього може бути тема, але може не бути ідеї. Такий автор поганий. Автор, у якого є ідея, зможе створити прекрасний текст практично на будь-яку тему.

Ідея — це ваша авторська позиція, глобальна, якщо хочете мета, заради якої ви пишете. Це прояв людського в автора, світло його особистості. Ідеї дарує нам життя. Фіксуйте їх, записуйте свої думки в блокнот або iPhone— це ваш запас, який працює на майбутнє.