Як правильно оптимізувати контент для сайтів

431

Оптимізація відноситься до найважливіших компонентів створення та публікації контенту. Дійсно, навіщо писати статті і огляди, якщо користувачі не знаходять їх за допомогою пошукових систем? Ще кілька років тому копірайтери за завданням «сеошників» прагнули нашпигувати текст ключовими фразами, щоб потрапити в топ пошукової видачі. Однак сьогодні алгоритми пошукових систем стали більш досконалими. «Пошуковці» вважають спамом і переоптимизацией надмірне вживання ключів. Більш того, пошукові роботи навчилися визначати кращий контент, що відповідає на запит користувача, без урахування щільності посадочних фраз.

Тому оптимізація контенту вже давно переросла просте вживання ключів з певною частотою. Щоб потрапити в топ видачі, сьогодні ви повинні публікувати інформативний, експертний, корисний, структурований, релевантний і соціальний контент. Однак і цього не завжди достатньо. У деяких випадках дуже якісні тематичні матеріали ранжуються нижче коротких заміток, в яких перераховані очевидні факти. Часто це відбувається із-за неправильного оптимізації контенту. Нижче ви знайдете інформацію про типові помилки і поради щодо ефективної оптимізації.

Що ви робите неправильно

Деякі помилки знижують ефективність і пошукові рейтинги навіть дуже хорошого контенту. До основних з них відносяться:

 • Створення контенту для пошукових систем

  Як зазначалося вище, пошукові системи постійно вдосконалюють алгоритми ранжирування сайтів. Однак не забувайте, що «пошуковики» — це всього лише роботи або програми, що використовують для визначення якості контенту математичні алгоритми і імовірнісні обчислення. Живі люди — більш суворі судді порівняно з машинами. Тому в першу чергу думайте про справжніх читачів.

  Створюючи тексти для пошукових роботів, ви напевно допускаєте такі помилки:

 • Просування по високочастотним ключовим запитам. Конкуренція за дорогим комерційним запитам — тест на витривалість вашого гаманця. Якщо великі корпорації можуть не рахувати гроші, витрачені на просування, то малому і середньому бізнесу варто пошукати більш ефективні способи розкрутки. Щоб уникнути конкуренції по високочастотним запитам, використовуйте «довгий хвіст» — просувайте ресурс по великій кількості середньо — та низькочастотних запитів, що складаються з двох-трьох слів.
 • Збільшення щільності ключових слів. Тут необхідно діяти не числом, а вмінням. Використання ключа в кожному другому реченні добре працювало у минулому, але сьогодні цей прийом може призвести до санкцій з боку пошукових систем. Тому забудьте про щільність ключових слів. Просто пишіть текст для живих читачів.
 • Створення великих обсягів неякісного контенту. Правило «не числом, а вмінням» працює і тут. Ваш контент повинен вирішувати конкретні проблеми аудиторії. Спроба розкрутити ресурс за рахунок публікації безлічі малоинформативных статей відлякає живих користувачів, які не знайдуть на вашому ресурсі нічого корисного. Один із прикладів такого підходу — створення сторінок з однаковим змістом, «заточених» під різні ключі, наприклад, «купити пластикові вікна» та «замовити пластикові вікна». Створюючи контент, відштовхуйтеся від інтересів клієнтів. Дізнайтеся, яка інформація необхідна їм для прийняття рішень.
 • Також до поширених помилок відносяться виділення ключових фраз жирним або курсивом, прагнення обов’язково використовувати ключі в однині називного відмінка, включення посадочних фраз в готові тексти.
 • Як правильно оптимізувати контент для сайтів
 • Переоптімізація сторінки

  Застав дурня Богу молитися, він і лоб расшибет, — це прислів’я дуже актуальна для контент-маркетингу та SEO. Перенасичення ключовими словами, мета-тегів title, keywords і description — один з найбільш поширених методів переоптимизации веб-сторінок. Пошукові системи вважатимуть вас спамером, якщо знайдуть в description замість короткого опису для людей набір ключів. Можливо, дана тактика працювала у минулому, але сьогодні через неї можна потрапити під санкції.

  Крім цього, пошукові системи використовують мета-теги description і title для формування фрагменту і заголовка сторінки видачі. Подумайте, чи захоче живий користувач переходити на сайт, побачивши замість короткого опису щось на кшталт «пластикові вікна в Москві, металопластикові вікна в Москві, замовити вікна в Москві недорого»?

 • Надмірна линкбилдинг

  Пошукові системи активно борються з маніпуляцією видачею. Це стосується і накруток рейтингу за допомогою неприродних зовнішніх посилань. У статті «Гостьовий постинг перестав бути легальним» ми розповідали, що Google оновив визначення схем обміну посиланнями. Ознайомившись з цим матеріалом, ви назавжди відмовитеся від помилкових тактик побудови посилального оточення, включаючи:

 • Публікацію лінків в каталогах. Думаєте, живі користувачі використовують каталоги, щоб знайти потрібний сайт? Навряд чи. Більшість каталогів існує виключно для линкбилдинга, тому пошукові системи, як мінімум, не враховують посилання з них.
 • Обмін лінками. Google прямо забороняє цю практику.
 • Статейний маркетинг. Мова йде про масштабних рекламних кампаніях, суть яких полягає в публікації великої кількості контенту на сторонніх ресурсах виключно заради отримання зовнішніх посилань.
 • Публікація спам-коментарів на форумах та у блогах заради отримання зворотнього посилання. Ця тактика належить до найменш ефективним і найбільш ризикованим з точки зору отримання санкцій.
 • Надмірне використання ключових слів в анкор. Ключові фрази в анкор мають право на існування, так як вони розповідають користувачам, куди веде лінк. Однак неприродне вживання ключів або використання великої кількості анкорных посилань відноситься до ознак пошукового спаму. Уникайте цієї тактики, щоб не потрапити під санкції пошукових систем.
 • Фокусуйтеся на отриманні природних посилань з авторитетних тематичних ресурсів. Для цього створюйте контент, на який посилаються користувачі, а також використовуйте гостьовий постинг.

 • Вимір ефективності просування по позиції сайту у видачі

  Дійсно, кілька років тому ви могли пишатися собою, якщо ваш матеріал потрапляв в топ видачі «Яндекс» і Google. Сьогодні SERP став динамічним з багатьох причин. Одна з них — прагнення пошукових систем формувати персоналізовану видачу для окремих користувачів. Іншими словами, ваш сайт може перебувати одночасно в топі для користувача, А й на 256 місці для користувача Б.

 • Ви публікуєте посилання на контент в соціальній мережі і забуваєте про неї

  Посилання в соціальних мережах вимагають вашої уваги. Зверніть увагу, середній термін життя посилання в соціальних мережах становить три години. За цей час більшість ваших друзів встигає побачити лінк. Деякі з них реагують на нього «лайками», шерингами і переходами. Інші залишають посилання без уваги. Що це означає? Вам необхідно постійно і часто публікувати нові посилання в соціальних мережах.

  Крім цього, вам необхідно взаємодіяти з аудиторією соціальних мереж — відповідати на коментарі, підтримувати дискусії у тематичних спільнотах. Тому слідкуйте за долею контенту. Більшість соціальних мереж надсилає повідомлення про активність аудиторії на електронну адресу, тому моніторинг не викличе у вас труднощів.

 • Як правильно оптимізувати контент для сайтів

  Як правильно оптимізувати контент

  Як зазначалося вище, пошукові системи постійно вдосконалюють алгоритми ранжирування сайтів, прагнучи демонструвати користувачам ресурси з контентом, найкраще відповідає на запит. Зміна алгоритмів робить неактуальними більшість тактик оптимізації, заснованих на маніпулюванні видачею. Однак у вас є можливість оптимізувати контент «білими» методами. Як це робити?

 • Підготуйте річний контент-план

  Наявність контент-плану — найважливіший фактор успішного створення і оптимізації контенту. Деякі маркетологи і копірайтери чекають натхнення, вважаючи, що зможуть створювати більш якісні матеріали під його впливом. Однак вони ризикують перетворитися в спагетті-маркетерів з-за примхливості муз. Тому плануйте публікацію контенту на найближчі 12 місяців — це допоможе вам досягати успіху в довгостроковій перспективі.

  Включіть в контент-план наступну інформацію, пов’язану з оптимізацією:

 • Ключові слова для кожного матеріалу. Для цього вам необхідно скласти широке семантичне ядро ресурсу.
 • Передбачувані внутрішні лінки та анкор до них.
 • Мета-теги title, description і keywords.
 • Тизери для повідомлень в соціальних мережах.
 • Підготувавши дану інформацію заздалегідь, ви спростите свою роботу, пов’язану з оптимізацією створюваного контенту.

 • Створюйте корисний для аудиторії контент

  Пошукові системи намагаються демонструвати користувачам ресурси з якісним контентом. При цьому вони намагаються навчити роботів оцінювати якість з точки зору живих користувачів. Таким чином, створюючи корисний для аудиторії контент, ви одночасно підвищуєте позиції ресурсу в пошуковій видачі.

  У статті «Яким має бути контент для сайтів» ми розповідали, що користувачі більше всього цінують експертизу, інформативність і релевантність матеріалів. Щоб перевірити, чи корисні матеріали для потенційних та існуючих клієнтів, використовуйте наступні критерії:

 • Експертний рівень та інформативність ваших матеріалів підтверджені фахівцем. Мова йде про професіонала та/або редакторі, володіє експертизою у цій сфері.
 • У вашому тексті відсутні неприродні ключові входження.
 • Ви використовуєте анкорные посилання тільки в тих випадках, коли вони корисні для читача.
 • Прийміть вітання, якщо вміст відповідає цим критеріям — ви створюєте корисні матеріали для живих читачів, а не спам-контент для роботів.

 • Створюйте контент, який вирішує практичні завдання

  Матеріали сайту повинні на практиці допомагати користувачам вирішувати ті чи інші завдання. Якщо цього не відбувається, відвідувач негайно покидає сторінку. Щоб переконатися, що контент вирішує практичні завдання, задайте собі такі питання:

 • Цей контент відповідає на запитання відвідувача?
 • Чи допомагає цей матеріал придбати нові знання?
 • Чи відповідає він меті візиту користувача?
 • Намагайтеся комбінувати тексти з іншими типами вмісту, наприклад, з відео і фотографіями. У статті «Як побудувати бренд за допомогою Pinterest» зазначалося, що людина сприймає візуальну інформацію в 60 000 разів швидше, ніж текст. Не дивно, що комбінуючи тексти з відео і фотографіями, власники сайтів отримують зворотні посилання в три рази частіше в порівнянні з публікацією голого тексту. Звичайно, фото і відео робить текст більш практичним, так як вміст цього типу полегшує сприйняття інформації.

 • Оптимізуючи мета-теги, думайте про живих читачів, а не про роботів

  Як зазначалося вище, ще кілька років тому оптимізатори прагнули напхати мета-теги title і description ключовими словами, щоб підвищити релевантність сторінки користувача запитам. Сьогодні цей підхід не працює.

  Створюючи мета-теги, думайте з позиції маркетолога, а не пошукового оптимізатора. Завдання title і description — привернути увагу користувача і дати йому коротку інформацію про сторінку. Зверніть увагу на заголовок і сніппет посилання на наш сайт в Google за запитом «тексти для сайтів»:

  Як правильно оптимізувати контент для сайтів

  Мета-тег title необхідний для формування заголовка посилання у видачі. В даному випадку title привертає увагу користувачів. При цьому в ньому присутній ключове входження. Мета-тег description необхідний для формування фрагменту, який одночасно розповідає користувачеві про зміст сторінки і мотивує його перейти на сайт. Погодьтеся, ці завдання важко вирішити, якщо по-старому напічкувати title і description ключами.

  Отже, оптимізуючи мета-теги, привертайте увагу клієнтів і мотивуйте їх переходити на сайт. Використовуйте ключові запити не частіше одного разу в кожному мета-тегу, якщо вважаєте, що це допоможе краще пояснити клієнтові, про що ваш ресурс.

 • Перевіряйте технічне відповідність вимогам сайту пошукових систем

  Щоб пошукові роботи могли оцінити якість контенту і присвоїти високий рейтинг вашого сайту, забезпечте його технічну відповідність вимогам «пошукачів». Зокрема, зверніть увагу на наступні рекомендації:

 • Переконайтеся, що пошукові роботи коректно індексують ваш сайт. Для цього перевірте наявність і налаштування файлів robots.txt і sitemap.xml.
 • Налаштуйте CMS так, щоб уникнути дублювання контенту.
 • Використовуйте атрибут rel=author/publisher, щоб підтвердити авторство контенту.
 • Оптимізуйте фото — підписуйте їх, а також використовувати атрибут alt.
 • Регулярно проводите технічний аудит ресурсу, щоб своєчасно виявляти і усувати невідповідності вимогам пошукових систем.

 • Займайтеся природним линкбилдингом

  Сьогодні пошукові системи в першу чергу приділяють увагу якості, а не кількості зовнішніх посилань. Щоб отримувати якісні лінки, використовуйте наступні тактики:

 • Просувайте контент. Використовуйте для цього соціальні мережі, блогосферу, Email-розсилки.
 • Пишіть гостьові пости на авторитетних тематичних ресурсах. Включайте в матеріали на сторонніх ресурсах не більше однієї-двох посилань, щоб уникнути санкцій з боку «пошукачів». Ваше завдання — привернути увагу аудиторії і отримати відгук, а не роздратувати пінгвінів і панд.
 • Стимулюйте аудиторію ділитися вашим контентом. Використовуйте для цього кнопки шерінга, просіть читачів про репостинге. Звичайно, ваші матеріали повинні бути якісними, так як ніхто не стане ділитися марним контентом.

 • Вимірюйте ефективність оптимізації з допомогою важливих показників

  Маркетологи використовують різні метрики для оцінки ефективності рекламних кампаній. До них відносяться трафік, позиції сайту у видачі, навіть число «лайків» і шерингов в соціальних мережах. Звичайно, ці метрики дають фахівцям важливу інформацію. Однак місце в топ-3 природної видачі нічого не значить, якщо користувачі залишають ваш сайт негайно після переходу.

  Тому використовуйте для оцінки найважливіші метрики — ліди і конверсії. Вони дозволяють точно виміряти ROI маркетингової кампанії і своєчасно змінити підходи до створення та оптимізації контенту.

 • Оптимізуючи контент для сайтів, уникайте маніпулювання пошуковою видачею. Не створюйте матеріали виключно для пошукових роботів, забудьте про щільність ключових слів, куплених посилання і ключі в мета-тегах. Замість цього пишіть для живих читачів — створюйте для них експертний, інформативний і практично корисний контент. Забезпечте технічне відповідність вимогам сайту пошуковиків. Навчіться отримувати природні зовнішні посилання. Це допоможе залучати відвідувачів і перетворити їх на споживачів.

  Адаптація матеріалу Optimizing Website Content: How to Fix What You’re Doing Wrong by Arnie Kuenn.