Як прибрати з тексту зайву художність

378

Я розповім, як, не будучи редактором, власник бізнесу та блогу може самостійно оцінити доречність художніх прийомів, використаних в статтях.

Ви дізнаєтеся:

  • як читачеві в зручній формі піднести інформацію, заради якої він затіяв читання;
  • як знаходити проблеми під смачних текстах з достатньою значеннєвим навантаженням.

Під смачним текстом я маю на увазі той, який приносить задоволення, відчуття приємного, як від хорошого художньої книги. Не всім цей термін по душі, але дозвольте їм керуватися 🙂

Як прибрати з тексту зайву художність

Пастки смачних текстів

Коли автор створює текст, він хоче донести до читача певні думки і почуття.

Заради отримання такого ефекту автор працює не тільки над смислами, але і над подачею кожного повідомлення: формою, інтонацією, розстановкою акцентів і використанням художніх прийомів. Але велика небезпека, що всі старання витечуть не в тому напрямку.

Читайте також: Як поліпшити текст: кілька уроків редакторської магії

У автора в голові борються два клани:

  • перший відповідає за головну думку, яка не дає текстом розсипатися на окремі епізоди і опису міркувань, він навіть не дає йому поплисти в іншу гавань, щоб розповісти про щось цікаве, але недоречний;
  • другий – прагне вдихнути в текст життя, надати словами певні відтінки, показати рух сюжету і просто урізноманітнити його.

Якщо в художньому тексті в першу чергу цінується форма, то в комерційному — зміст. В блозі лінгвістичні прийоми повинні стояти на службі у важливих ідей тексту, а не маскувати думки, відволікати від суті і створювати лазівки для різночитання.

Нерідко можна зустріти людей, які припускають, що з ремонтом квартири може впоратися кожен. Але повірте мені, панове, ремонтувати — це не пироги пекти, хоча і пироги теж треба вміти робити.

Ремонт — це наука, помножена на сталевий професіоналізм майстрів і величезну любов до роботи. Так було і буде в усі часи.

Наприклад, в давнину будували величні піраміди, що зараз, озброївшись новітніми інструментами і технологіями, майже неможливо отримати подібний результат. Осідання основи по відношенню до нульової позначки складають всього 50 мм, а по нашим Сніпам відхилення може досягати 140 мм.

Хто так віртуозно будував: земляни або інопланетяни? Невідомо, але це точно були люди, які пишалися своєю професією, і ми завжди беремо з них приклад.

Приклад фрагмента смачного тексту, а у вас є такі в блозі?

Якби я взяла пізнавальну книгу про роботу будівельно-ремонтних бригад, то була б морально підготовлена до такого оповідання і засвоїла інформацію. Але навіщо мені з блогу дізнаватися про нюанси будівництва пірамід, навіщо ці паралелі порівняння? Створюється відчуття, що я потрапила на лекцію для майбутніх бригадирів, які ще не повною мірою надихнулися міццю своєї професії.

Автор занадто захопився «художністю» своєї роботи.

Щоб виправити ситуацію, потрібно зменшити градус романтики і додати більше практичної користі.

Якось один з клієнтів попросив нас назвати формулу успішного ремонту. Може він пожартував, але влучив точно в ціль, у нас дійсно є така формула, ось вона:

Успішний ремонт = наука * (професіоналізм + любов до роботи).

Ось, що залишилося від смачного тексту після редакції, він став більш насиченим і знайшов інше чарівність

Все найважливіше має бути винесена вперед. Читач блогу не буде довго вичерпувати з тексту всі художньо замасковані смисли, тому смаколики подавайте дозовано, щоб не перегодувати.

Як прибрати з тексту зайву художність

Як не переборщити з приправами для тексту

Художні засоби — не доважок до тексту, а його зміст. Кожне слово повинне бути використано до місця, особливо це стосується блогу, так як втратити споживача легше, ніж знайти.

Критерії оцінки доречності мовних прийомів, використаних в текстах для блогів:

Художні прийоми

Приклади

Занадто довге ліричний відступ

Про них я докладно розповіла у прикладі з єгипетськими пірамідами, але покажу ще один випадок.

Неправильно:

Старої чавунної ванни можна дати друге життя! Навіть якщо на вашій ванні особи немає, її можна подмарафетить кількома способами. Вибір способу реставрації буде залежати від дефектів, які встигла нажити ваша ванна.

Проблема:

Занадто довгий вступ, читач може подумати, що через цю гай йому не дійти до суті.

Правильно:

Друге життя старої чавунної ванни можна дати з допомогою емалі, рідкого акрилу або акрилового вкладиша (до речі, електрочайники теж роблять з акрилу, так як незважаючи на свою синтетичну природу він абсолютно нешкідливий для людини). Далі розповімо, в якому випадку буде доречний той чи інший спосіб реставрації ванни.

Привід для двозначних тлумачень

Неправильно:

Китайські змішувачі є нащадками останніх досягнень порошкової металургії, в їх складах дуже часто застосовують пластмасу і алюмінієву пудру.

Проблема:

Може скластися відчуття, що китайські змішувачі — найкращі.

Правильно:

Китайські змішувачі — це суцільний головний біль для своїх господарів, радимо з ними не зустрічатися. Їх можна розпізнати по масі. Ці нащадки порошкової металургії виходять дуже легкими, так як в їх складі часто використовують пластмасу і алюмінієву пудру.

Підтекст спрямований на проблеми компанії, а не на проблеми клієнта

Неправильно:

Дуже важливо правильно заміряти ванну, щоб замовити для неї акриловий вкладиш, який стане, як влите, прям тютелька в тютельку.

Проблема:

Підтекст: «У нас дуже складна і відповідальна робота», таке враження, що кожен клієнт — це тільки додатковий головний біль.

Помітили таку ж проблему в прикладі з пірамідами?

Правильно:

Ми самі знімаємо мірки з ванною, щоб потім замовити вкладиш з сантехнічного акрилу, який постане в чавунну ванну як влиті. У нас на цій справі набита рука, так як вкладиш роблять цільним і після виходу з конвеєра з ним вже нічого не зробиш.

Яскравий акцент на негативі

Неправильно:

Якщо заради краси ви готові пожертвувати простором туалетної кімнати, то можна встановити приховані змішувачі, вони ростуть прямо зі стіни.

Проблема:

Негативний окрас.

Правильно:

У великій туалетній кімнаті можна встановити приховані змішувачі, вони виглядають дуже ефектно: зі стіни прямо виростають вилив і ручки для управління.

Загадки

Неправильно:

Натуральний мармур не зможе перенести і десятої частки мук, які з гідністю вистоять ванни з литого мармуру. Їх можна занурювати в неприродну середовище проживання і навіть кидати на тверді основи.

Проблема:

Немає конкретики, можна тільки здогадуватися, що мається на увазі.

Правильно:

Ванну з литого мармуру можна спочатку обдати окропом, а потім відразу залити холодною водою, також її можна занурити в кислоту або луг, а наостанок — падіння на бетонну підлогу. Натуральний камінь не витримав би таких жорстоких катувань.

Відсутність висновку або узагальнення

Неправильно:

Електронний змішувач зовні нагадує свого побратима — одинважільного змішувача, але тільки обділеного важелем.

Проблема:

Далеко не кожен читач, прочитавши про відсутність важеля на електронному змішувачі, буде продовжувати ланцюжок логічного міркування. Надійніше буде дати йому готовий висновок.

Правильно:

Електронний змішувач настільки розумний, що йому не потрібен важіль, як на звичайному змішувачі. Як тільки в поле його зору потрапляють руки, він відразу ж розуміє, що пора подавати воду, а варто прибрати руки — перекривати її.

Все інше красиво-художнє не просто можна, а потрібно, роблячи тим самим текст цікавим і дійсно смачним. Якщо у вас в блозі якраз і розміщені статті без вищеперелічених «дефектів», то вітаю вас!

У конструкції підлоги ванної кімнати і туалету ми створюємо шар гідроізоляції, який під час протікання діє немов рятувальна шлюпка.

Поки ви будете мчатися до своїх внутриквартирным кранів, щоб перекрити їх, і збирати у відро воду, що вийшла з берегів Амазонки, гідроізоляція буде працювати: не давати стін та перекриття промокнути. Тому можете бути спокійні за обробку у сусідів знизу.

Приклад смачного тексту без «дефектів»

Замість висновку

Автор не може зі 100 % точністю вгадати, як буде сприйнята його текст, так як на післясмак впливає життєвий досвід читача і його настрій в момент прочитання тексту.

Але є речі, які точно можуть зіпсувати навіть самий вправний текст, тому збережіть у себе в соцмережах цю статтю, і повертайтеся до неї під час вичитування текстів, підготовлених до публікації в блозі.