Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

456

З-за високої конкуренції за увагу аудиторії не завжди спрацьовують традиційні маркетингові інструменти. Люди ховаються від реклами, відписуються від сторінок компаній в соцмережах і часто пропускають гідні публікації. Що робити бізнесу? У цій ситуації деякі підприємці використовують тролінг. Ви напевно знайомі з цим інструментом і вважаєте його використання неприйнятним. Може тролінг справді допомогти? Або він просто зіпсує вам нерви і репутацію? Давайте розбиратися.

Дисклеймер: «Текстерра» не використовує і не рекомендує використовувати тролінг як бізнес-інструмент. Опис інструментів і тактик наводяться виключно в ознайомлювальних цілях, а також для поліпшення настрою читачів.

Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

Навіщо бізнесу когось тролити

Тролінг — провокація конкретних співрозмовників або аудиторії в цілому. Провокаційні повідомлення привертають увагу і стимулюють реакцію. Природною середовищем існування тролів вважається інтернет, так як в онлайні простіше всього отримати зворотний зв’язок від користувачів.

Ось один з головних секретів троллінгу: тролі харчуються емоційними реакціями людей. Це знання допоможе вам захищатися від інтернет-чудовиськ або прокачувати власні навички провокатора.

Деякі знавці мережевого сленгу використовують термін «флейминг». Дорослим підприємцям не варто витрачати час на диференціацію цих понять. Зручніше вважати слова «троллінг» і «флейминг» синонімами.

Навіщо інтернет-тролі провокують користувачів: підколюють, ображають, дражнять, чіпляються? Ось ідеї:

 • Для самоствердження. Уявіть ситуацію: ви реєструєте фейковий аккаунт в соцмережі, додаєте в друзі викладача або шефа, вичікуєте зручний момент і ображаєте його недоумком. В такі моменти можна пишатися собою, правда?
 • Щоб отримати задоволення. Тролі кайфують, коли вдається когось вивести з себе.
 • Щоб позбавити опонента репутації. Тут все просто: коли сам не можеш дістатися до вершини, потрібно хоча б когось з неї зіштовхнути.
 • Щоб привернути увагу до чогось або до когось. Найчастіше уваги хоче сам троль. Пам’ятайте про це, коли чуєте, що у ваших бджіл неправильний мед.
 • Просто так, без причини. В даному випадку тролінг виступає в якості симптому психічних відхилень. Адже психологи в ході дослідження встановили, що всі інтернет-тролі — психопати, садисти і нарциси. До речі, схоже, що автори дослідження самі тролі тролять.
Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

Тепер найважливіше питання: навіщо інтернет-тролінг потрібен в бізнесі? А відповіді вже є вище. Вибирайте собі по душі.

Насправді, мети використання троллінгу в бізнесі очевидні. З допомогою провокацій ви можете привертати увагу до себе, свого бізнесу і продукту. Також ви можете, висловлюючись дипломатично, управляти репутацією конкурентів. Як щодо самоствердження і задоволення? Тут вирішуйте самі.

І не забудьте: тролінг порушує норми етики і моралі. Не використовуйте цей інструмент, щоб не зіпсувати репутацію.

Чим троль, або Про інструменти інтернет-провокатора

Головним інструментом троля завжди буде слово. Щоб вирішувати поставлені завдання, ви повинні вміти викладати свої думки на папері і з допомогою усного мовлення. Друге згодиться, щоб спровокувати когось в офлайні, а також дістати тих, хто віддає перевагу читанню відео на YouTube.

Проблема ось у чому: навіть якщо ви чудово пишете, з-за інформаційного шуму далеко не всі адресати прочитають ваші повідомлення. Щоб стати по-справжньому жирним тролем, вам доведеться освоїти додаткові інструменти.

Частина з них відноситься до універсальних. Такі інструменти стануть в нагоді при підготовці та реалізації контент-кампаній. Інша частина специфічна визначеними сегментами аудиторії. Такі інструменти підходять виключно для залучення уваги конкретних груп користувачів, наприклад, манимейкеров, копірайтерів або сеошників.

Нижче перераховані засоби, що входять в базовий арсенал професійного троля.

Меми

Справжній троль повинен знати і використовувати актуальні меми. Навіщо? Вони виступають в якості каталізатора інтернет-комунікацій. Популярні меми в Мережі можна порівняти з апеляціями до науковим авторитетам, які використовували для підвищення авторитету наші предки.

Замість згадки мало кому відомого вченого і його нудних робіт справжньому тролеві досить запостити розгубленого Траволту або Ді Капріо з ведмедем і статуеткою. І все — аудиторія вже вважає вас своїм у дошку. Люди розуміють, що розмовляють на одному з вами мовою, тому вважають вас своїм. А об’єкти троллінгу перетворюються в нубов, яких принагідно гріх не штовхнути.

Чи потрібно говорити, що зловживати мемами не варто? Напевно ви знаходите спільну мову з аудиторією за допомогою інших засобів. Пам’ятайте, що всі рекомендації в цій статті — простий стьоб.
Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

Мемом може бути все: слова, зображення, дії, ідеї, твори мистецтва та їх елементи. Чорно-синє або біло-золоте плаття, йазык падонкафф і його окремі фрази, відео обливающихся водою хлопців з хештегом #IceBucketChallenge, оглядывающийся по сторонах Траволта, відбирає у ведмедя статуетку Ді Капріо і набив оскому Карл, — це все приклади мемів.

Щоб бути в курсі актуальних мемів, достатньо хоча б час від часу переглядати стрічки новин в соціальних мережах. Щоб користуватися мемами, потрібно вміти ввернути в тексті відповідну вірусну фразу. Також вам знадобляться навички роботи з фоторедакторами. Щоб швидко зробити зображення з мемом, можна скористатися конструкторами, наприклад, Memok.net, 101mem, Risovach та іншими.

Ньюсджекинг

Ньюсджекинг — використання актуальних інформаційних трендів в контент-кампаніях. Докладно про це інструмент ми писали тут і тут.

Щоб тролити школярів, досить стежити за інформаційним мейнстрімом. Це допоможе використовувати відомі всім події для залучення уваги до виступів і публікацій. А хорошому галузевою тролеві потрібно добре знати свою ділову та інформаційну нішу.

Простий приклад: щоб якісно затролити геймера, потрібно самому розбиратися в комп’ютерних іграх. Якщо ви самі граєте, будуєте, пишете код, то знаєте больові точки відповідної аудиторії. Щоб отримати реакцію, залишається натиснути на них відповідною інформацією.

Звідси основна думка: щоб використовувати ньюсджекинг, троль повинен добре розбиратися в обраних тематиках і стежити за актуальними подіями. До речі, ньюсджекинг можна використовувати для вирішення конструктивних завдань, а не для троллінгу.

Особистісні якості

Ви можете вивчити всі меми і досконало оволодіти ньюсджекингом, але не стати хорошим тролем. Так буває, коли у людини немає необхідних особистісних якостей. Щоб виводити з себе опонентів і захоплювати однодумців, потрібно бути ось таким:

 • Ерудованим. Якщо хочете бути тролем, необхідно як мінімум прочитати «П’ятдесят відтінків сірого» і «Код да Вінчі» і стежити за публікаціями AdMe.ru у соцмережах. Це для школярів. А професіоналам, як сказано вище, доведеться досконально вивчати обрані для роботи тематики.
 • Стресостійким. Думаєте, здоровий пофігізм знадобиться, щоб не звертати уваги на відповідні випади опонентів? Ні, через інтернет вони вас не дістануть і навіть по IP не вирахують. Стійкість до стресів потрібна, щоб не звертати уваги на логічні аргументи і називати біле чорним до переможного кінця.
 • Наполегливим. Щоб гарненько всіх дістати, зазвичай потрібно працювати багато днів поспіль, заходити з різних сторін, писати десятки коментарів.
 • Веселим. Доброго тролеві не обійтися без почуття гумору.
 • Цинічним. Тільки не думайте, що вам потрібно сміятися там, де всі плачуть. Доброго тролеві потрібен здоровий цинізм лікаря. Хочете приклади не з медичної сфери? Почитайте Олену Торшину, наприклад, публікацію про проблему микробюджетов.
 • Лицемірним. Без цього ніяк. Щоб виводити людей із себе, треба вміти збрехати. Причому зробити це так, щоб самому повірити. Наприклад, троль повинен вміти оперувати статистикою і дослідженнями. Ви ж знаєте, що за 5 хвилин з допомогою «Яндекса» можна знайти десятки досліджень, результати яких суперечать один одному?
 • Розважливим. Це якість не потрібно психопатам і нарцисам, які тролять просто так. Розважливість потрібна справжнім маніякам-маніпуляторам, які провокують для справи: заради уваги до бізнесу, трафіку, авторитету і так далі. Дивіться, ви повинні тролити так, щоб ніхто не зрозумів, що ви троль. Тоді ви і відвідувачів отримаєте, і репутацію збережете, і конкурентів ридати змусите.
Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

Відверто кажучи, навіть весь набір перерахованих якостей не гарантує, що ви станете хорошим тролем. З іншого боку, іноді хороші провокатори не відповідають жодній з наведених характеристик. Зазначені особистісні якості троля — це умовний портрет або маска. Використовуйте його при необхідності швидко включити режим відмороженого підбурювача. І пам’ятайте, що це жартівлива рекомендація.

Як правильно тролити опонентів і аудиторію

Природжені тролі зустрічаються рідко. Більшість провокаторів освоює тролінг з азів і підвищує майстерність поступово. Щоб розводити людей на емоції, вам потрібно послідовно досягти трьох рівнів майстерності, про які нижче.

Як працюють початківці тролі

Вміння троля-новачка практично марні в бізнесі. Це очевидні провокатори, яких швидко банять або додають в ігнор на більш або менш серйозних ресурсах, наприклад, в геймерських групах в соцмережах. Але без досвіду грубого троллінгу практично неможливо стати хорошим підбурювачем, здатним розпалити холівар в обговореннях до публікацій на тематичних ресурсах.

Початківець троль повинен оволодіти декількома техніками.

Образа опонентів

Думаєте, ця техніка працює тільки на школярах? Це не так. Багато дорослі дядьки і тітки червоніють, кидаються ежедневниками і голосно б’ють по клавішах у відповідь на просте «ти що, дурень» або «не буду з ідіотом розмовляти».

Щоб напевно зачепити опонента, потрібно дотримуватися просте правило: у відповідь на будь-які аргументи по суті питання потрібно атакувати особистість і ділові якості співрозмовника. Наприклад, якщо вам пишуть, що через куплених посилань можна отримати санкції, відповідайте так: «Ти що, нуб? Я все життя посилання купую».

Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

Щоб довше уникати бана, не використовуйте ненормативну лексику. Притримайте матірну лайку. Цю зброю можна застосувати, коли вас ось-ось забанять. Також лайка стане в нагоді, коли скривджена жертва готова заплакати і покинути сайт, на якому відбувається спілкування. Ще одна міра обережності: не кидайтесь відразу на власників ресурсу або модераторів. Так ви уникнете швидкого блокування.

Клонування аватарів

Троль повинен вміти швидко реєструвати фейкові акаунти. З їх допомогою вирішуються дві задачі: анонімність і продовження спілкування у випадку бану. До речі, під вигаданим ім’ям зручно тролити конкурентів. Чи є від цього користь для вашого бізнесу? Навряд чи. Але процес може принести задоволення.

Щоб реєструвати фейкові акаунти, вам знадобиться якомога більше електронних скриньок. Пам’ятайте, модератори можуть бачити Email зареєстрованих на сайті користувачів. Тому використовуйте для створення аватарів електронні адреси, за якими можна визначити ваше справжнє ім’я.

Безапеляційний ідіотизм

Ця дуже потужна техніка. Вона допомагає починати суперечки і заново розпалювати згасаючі дискусії. Підхід дуже простий: потрібно сказати або написати репліку, яка точно не збігається з думкою опонента і аудиторії. Чим більш абсурдним буде ваше твердження, тим більше людей воно виведе з себе. До речі, іноді можна просто запустити який-небудь trollface або вжити магічне заклинання типу «ололо».

Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

Секрет успіху тактики — здатність троля показати, що він абсолютно впевнений у власній правоті. Не потрібно нічого доводити і пояснювати. Людей дратує, коли хтось вперто стоїть на своєму, не звертаючи уваги на десятки логічних аргументів.

Вважайте, що освоїли першу сходинку троллінгу, якщо можете у віртуальному суперечці перекричати будь-кого, вилити на нього відро помиїв і отримувати моральне задоволення від процесу і результату.

Що повинен вміти досвідчений троль

Дорослий троль успішно використовує свої вміння в бізнесі. Це випадок, коли тролінг привертає увагу до продукту чи бізнесу, а також дискредитує конкурентів і опонентів. Ось характерна риса запеклого троля: всі розуміють, що ви провокуєте і розпалюєте. Але формально вас дорікнути не в чому. Ви дотримуєтеся норми пристойності і явно нікого не ображаєте.

Можливо, тролінг — доля тих, кому нічим залучити цільову аудиторію? У такому разі тролі провокують від безсилля.

Які тактики використовують досвідчені тролі?

Аргументований спір

Досвідчений провокатор любить сперечатися. З допомогою спорів він отримує увагу аудиторії. Троль одночасно показує свою компетентність і неспроможність опонента. Щоб опанувати майстерністю спорів, практикуйте такі трюки:

 • Позиционируйте себе в якості експерта. Покажіть, що ви собаку з’їли у виробництві металоконструкцій або SEO. Спілкуйтеся з опонентами, як викладач з багаторічним стажем спілкується з першокурсниками. Покажіть, що ваш співрозмовник помиляється. Для цього знайдіть, до чого причепитися. В крайньому випадку підійде помилка або пунктуационная помилка.
 • Використовуйте докази. Посилайтесь на дослідження, публікуйте скріншоти, наводити відповідні приклади. Щоб отримати увагу аудиторії, потрібно перемогти опонента.
 • Залишайте останнє слово за собою. На відміну від новачка, досвідчений троль ніколи не здається.
 • Кличте на допомогу соратників, прихильників і учнів. Вони повинні заплюсовать вас і заминусовать опонента.

До речі, якщо ви в чомусь явно помилилися, визнайте це. Адже навіть генії мають право на неточність.

Здорові провокації

Досвідчені тролі — майстри провокацій. Вони діють тонко. Звичайно, уважні користувачі розуміють, що мають справу з провокатором, але все одно переходять за посиланням, реєструються, вступають у суперечку, поширюють контент в соцмережах.

Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

Провокувати аудиторію і опонентів можна чим завгодно: заголовками, ідеями, слоганами, підходами до роботи, навіть способом мислення. Ваше завдання — отримати відгук та змусити нервувати конкурентів.

Атака на авторитетів

Цю техніку можна використовувати тільки в одному випадку: коли ви знаєте, що робите щось краще авторитетної компанії або людини. Атакуйте опонента конструктивно. Ви ж не троль-новачок, щоб кричати, що всі погані, а ви хороший.

До речі, найбезпечніше атакувати авторитетів, які вас не почують. Працюєте в інтернет-маркетингу? Вибирайте мішень: Ніл Патель, Філіп Котлер, Девід Огілві. Скажіть, наприклад, що Патель занадто агресивно продає, а маркетинг Котлера безнадійно застарів. Обов’язково запропонуйте своє рішення. Адже Вам потрібна увага, а не емоції захисників Огілві.

До речі, необов’язково атакувати особистість. Можна сумніватися в спроможності якогось підходу або цілої індустрії. Приклади наводити не треба, правда?

Запрошення висловитися

Ця тактика стимулює реакції. Вирішуйте самі, як конвертувати їх користь для бізнесу. Щоб ваша аудиторія або опоненти висловлювалися, задавайте питання. Зробіть вигляд, що вас цікавить думка або досвід ідеологічного противника. Люди люблять говорити про себе, тому ви точно отримаєте відгук. З ним можуть відкриватися слабкі місця опонентів.

До речі, ця техніка нівелювала деструктивну критику автора гостьового поста про продають текстах. Критики отримали можливість показати себе. Все інше видно з результатів опитування в кінці статті.

Вважайте себе досвідченим тролем, якщо вдається привертати увагу користувачів і виводити з рівноваги опонентів, уникаючи скандальної репутації.

Як привертати увагу і бісити конкурентів, або Шкідливе посібник з інтернет-троллингу

А як щодо третього рівня майстерності? Ви можете…

… стати тролем 80-го рівня

Для цього не потрібні спеціальні техніки. Тролінг вищого порядку починається, коли у вас змінюються мотиви. Вам більше не потрібно виводити з рівноваги опонентів і провокувати користувачів заради уваги. На цьому рівні ви харчуєтеся позитивними емоціями клієнтів, партнерів і навіть конкурентів. Тому ви намагаєтеся якомога більше віддавати: діліться інформацією, досвідом, знаннями. Ви з задоволенням використовуєте техніки професійного троля, але не самоутверждаетесь з їх допомогою. На цьому рівні ви вже не троль, а благородний ельф.

А вам доводилося використовувати тролінг в бізнесі? Як ви це робили? Як ви оцінюєте тролінг з точки зору етики і моралі? Розкажіть в коментарях.