Як продавати контент для сайтів?

310

Дана стаття була написана нами для порталу Seonews.ru але нам здається, що вона може бути цікава і відвідувачам нашого сайту.

Непросто. Дуже непросто. Це я на питання, який у заголовку цієї статті, відповідаю.

З одного боку труднощів як би і ні. Тому що сьогодні вже всі знають: контент значить багато – і в пошуковій видачі, і в конвертації користувачів клієнтів. Саме тому попит на контент для сайтів дуже високий. Контент потрібен усім – гори контенту, моря контенту, цілі материки контенту. А попит, як відомо, народжує пропозицію.

Складність вибору

Але хто задовольняє сьогодні попит замовників на контент? Не треба мати сім п’ядей у чолі, щоб відповісти на це питання однозначно. Сьогодні ринок з написання контенту цілком і повністю належить фрілансерам. Різним фрілансерам – хорошим і хорошим. І поганим. Дуже-дуже поганим. Знайти копірайтерів, які працюють в прямому сенсі цього слова «за єду», сьогодні не просто. А дуже просто. Досить зареєструватися на будь-якій біржі контенту дати оголошення, не називаючи пропоновану вартість, а написавши щось на кшталт «ціна має значення». За умови, що оголошення ви розмістите на досить популярною майданчику, через 5 хвилин ви отримаєте повний ящик повідомлень, в яких вам запропонують послуги з розцінками і 80, і 50, і навіть 30 рублів за 1000 знаків.

Я не хочу звинувачувати фрілансерів в демпінгу. Ринок завжди правий. Якщо їх послуги сьогодні затребувані, значить, це кому-небудь потрібно. Але давайте займемося простою арифметикою. Середня норма виробітку журналістів у ЗМІ – 5000-7000 знаків в день. Вона взялася не зі стелі. Можна писати і більше. Але якість текстів буде при цьому падати в геометричній прогресії. Зрозуміло, що не у всіх і не завжди, але в цілому ці цифри можна назвати «середньою температурою по лікарні». Уявімо, що фрілансер у нас працює щодня, без вихідних. За 30 днів він видає на-гора 150-200 тис. знаків. При середніх розцінках біржі (50 руб/1000 знаків) такий фрілансер-копірайтер може заробити 7500-10000 руб. При цьому выматываясь на такій роботі більше, ніж раб на галерах. Абсолютно точно: працювати в такому режимі постійно просто фізично неможливо. Варто робота журналіста сьогодні стільки ж, скільки робота двірника?

Залишимо замовників 50-рублевого контенту наодинці з цим питанням. Я ж хочу сказати наступне. Жоден копірайтер, який знає ціну своїй праці (додамо в дужках, що праця-не з легких), не стане працювати за ставкою 50 руб/1000 знаків. Тільки тому, що це нерентабельно. За цією ставкою може працювати або журналіст, знаходиться в дуже жорстких життєвих обставинах (і працювати нетривалий термін), або непрофесіонал, з усіма витікаючими.

Parlez-vous по-російськи? Відсутність понятійного апарату

Чи можуть люди, що говорять на різних мовах, розуміти одне одного? В принципі можуть. За допомогою міміки, жестів, емоцій. Приблизно так само виглядає сьогодні спілкування виконавця та замовника, коли йдеться про написання контенту для сайтів. Приблизно також спілкувалися SEO-оптимізатори зі своїми замовниками років 5 тому: тіц, PR, посилальне ранжування, серп – цьому пташиному мови доводилося навчати, щоб говорити з замовником на одній мові. Сьогодні замовники послуг SEO не гірше самих оптимізаторів розбираються в SEO-сленгу. Принаймні, це стосується хороших замовників. Просто від цього нікуди не піти. Адже будь-оптимізатор, що працює з клієнтом тривалий термін, опинявся хоч раз в житті ситуації, коли запит вилітав з видачі. І необов’язково, що оптимізатор при цьому не робив те, що має робити. А значить – будемо чесними – простіше спробувати пояснити клієнтові, чому це сталося, а не з гордим виглядом повернути гроші клієнту. Інакше утвориться збиток, який перекладається на плечі тих клієнтів, з якими проблем після конкретного апдейта немає – а це, погодьтеся, не дуже чесно по відношенню до них.

При написанні контенту для сайтів сьогодні теж вистачає проблем, пов’язаних з відсутністю понятійного апарату. Візьмемо ідеальний варіант. Приходить до вас клієнт, маючи на руках семантичне ядро, під яке має писатися контент, є там запит X, запит Y, запит Z. (Кажучи про ідеальний варіант в даному випадку я маю на увазі те, що часто у клієнта немає навіть і семантичного ядра). Увага, питання на засипку – якого обсягу тексти повинні бути по кожному запиту?

В абсолютній більшості випадків у клієнта немає жодного уявлення про те, якого обсягу мають бути тексти. Завдання творців контенту – дохідливо пояснити, що і кількість повторів ключа, і обсяг тексту безпосередньо корелюється з конкурентністю запиту, під який пишеться текст. Логіка проста. Чим більше конкурентний запит, тим більше потрібно повторів. Чим більше повторів – тим більше загальний обсяг тексту. Але наскільки більше? Доводиться довго і нудно вводити клієнта у всю цю «кухню». А саме:

  • щоб зрозуміти кількість рекомендованих входжень ключа (точних і неточних), необхідно звертатися до видачі, аналізувати кількість входжень на сторінках, присутніх в ТОП-5 (ТОП-10, ТОП-20 – не настільки важливо) за даним запитом — щоб порахувати, скільки ключів використовують вони, і на підставі цих даних порахувати середньоарифметичне значення.
  • щоб визначити рекомендований обсяг тексту, потрібно порахувати суму знаків всіх входжень всіх ключів, який повинні бути присутніми на сторінці. Порахувавши суму всіх ключів, ми повинні прийняти за аксіому, що ключів не сторінці повинно бути не більше значення Х від загального значення тексту. Причому Х може бути різним у різних контент-агентств. На нашу думку, сума ключів не повинна перевищувати 4.5 % від усього обсягу тексту. У Мережі можна знайти цифри – від 3 до 10% від загального обсягу тексту.

Пояснити ж пересічному клієнту, що потрібно танцювати не від фіксованого обсягу, а від частотності та конкурентності запиту сьогодні ой як не просто.

За що платить клієнт?

Насправді це питання, відповідь на який не настільки очевидна, як здається на перший погляд. Начебто клієнт платить за результат. А що вважати результатом? Це текст. Але щоб у журналіста-копірайтера народився текст, що відповідає всім можливим вимогам замовника, необхідно, щоб:

  • а) менеджер по роботі з клієнтами написав виразне техзавдання для журналіста-копірайтера;
  • б) журналіст зібрав матеріал.

Причому збір матеріалу – це і пошук інформації в Інтернеті, це і спілкування з фахівцями тематики («гуру»; а для того, щоб і з ними поспілкуватися, потрібно вибудовувати взаємини з різними професійними спільнотами), це, нарешті, «живе» спілкування із замовником (особисто, по телефону, з використанням електронної пошти або різних месенджерів).

Нарешті, інформація зібрана, і текст виданий до терміну. Можна відправляти? Напевно, можна. Хоча частина контент-агентств (і ми в їх числі) у питаннях роботи з текстами занадто консервативні. Ми вважаємо, що літературний редактор і коректор потрібні всім авторам. А, отже, тексти потрібно відправляти на вичитку літредактору і коректора.

У цьому випадку, природно, вся додаткове фінансове навантаження лягає на плечі клієнта. Але, погодьтеся, потрібно поставити до відома клієнта.

Замість висновку

Отже, як же все-таки продавати сьогодні контент для сайтів?

Перш за все, буде помилкою «танцювати від клієнта». Ціна і знижки повинні бути єдині для всіх – чи це власник особистої сторінки або великий продавець електропобутової техніки. Такі норми бізнес-етики.

Потрібно чітко пояснювати клієнтові, за що він платить гроші. Не завжди вони сплачуються «просто за текст». Практично завжди додана вартість створюється на щось ще. Це може бути бліц-інтерв’ю з фахівцями з тематики, вичитка текстів редактором і коректором, аналіз тексту спеціалістом по SEO, верстка сторінки з використанням ілюстрацій і дод. матеріалів, розміщення тексту на сайті замовника і т. д.

Природно, всі ці додаткові послуги повинні бути реальними. Клієнт повинен за свої гроші отримувати послуги, які ви в змозі зробити, а не їх декларацію.

Сьогодні виробництво контенту вже стало окремою, досить фінансово ємним сегментом ринку інтернет-маркетингових послуг. Ринок цей молодий, і набагато менш ємний, ніж ринок вебдизайну, кодинга та ін. Але він є, це вже реальність. Як буде вести себе ринок, які тут будуть правила гри і загальнокорпоративні норми – залежить багато в чому від нас, учасників цього ринку – як фрілансерів-одинаків, так і великих контент-агентств. Моя особиста думка – клієнтів вистачить усім. Принаймні, у середньостроковій перспективі. Ринок поки ще далекий від насичення. Але хто буде присутнім на цьому ринку через рік-два-три? Впевнений: ті, хто сьогодні намагається створювати чіткі правила, і слід їм всупереч усім короткострокових тенденцій.