Як створити і розкрутити форум: покроковий план

734

Форуми страждають із-за соціальних мереж. Користувачеві простіше створити один обліковий запис у «Фейсбуці» чи «Вконтакте» і вступити в десятки груп за інтересами, ніж створювати акаунти на десятках тематичних форумів. Незважаючи на атаку соцмереж і поки йдуть у другому ешелоні месенджерів, формат дискусійних майданчиків залишається перспективним. З цього керівництва ви дізнаєтеся, чому форуми не втрачають актуальності, як їх створювати і розкручувати.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Чому форуми зберігають актуальність

Форум — реліктовий формат майданчика для спілкування в Мережі. Він явно випадає з картини світу сучасного інтернет-користувача. Типовим серферу потрібно по дорозі на роботу і з роботи, під час обідньої перерви і регулярних перекурів переглянути стрічки соцмереж, запостити селфи зі смузі в «Instagram», прочитати парочку фрагментів у «Фейсбуці» для розширення кругозору, перепостить кілька анонсів статей з позначкою «прочитаю ввечері» і зловити покемона.

Користувачі форумів не такі. Вони здійснюють аномальні дії:

 • Самі регулярно заходять на сайт. Вони відвідують форум не чіпляється заголовка або фото котика в стрічці, не завдяки розсилці і сповіщень поштою. Просто їм цікаво.
 • Форумчани залишаються на сайті досить довго. Вони дивляться десятки сторінок за сеанс.
 • Ці диваки пишуть. Вони не просто ставлять «лайки» і роблять перепис, а створюють контент. Письменники не просять нічого натомість, але дуже радіють, коли їм ставлять плюси, дякують за допомогою кнопки «дякую», цитують.
 • Деякі відвідувачі форумів охоче стежать за порядком і допомагають новачкам.
 • Відвідувачі деяких форумів періодично зустрічаються в реальному просторі. Вони радіють сувенірам з емблемою форуму. А вмінню форумчан навертати у свою віру неофітів позаздрять хрестоносці і адепти MLM.

Актуальність і перспективність форумів — наслідок аномального за теперішніх часів поведінки відвідувачів. Подумайте, чи багато існує сайтів, користувачі яких дійсно об’єднуються у спільноти, пишуть одне для одного і читають один одного, самі обирають напрям розвитку і реалізують вибраний сценарій?

Саморазвивающееся спільнота — величезна удача для власника майданчика. Форум може стати локомотивом, який потягне до успіху будь-проект: інтернет-магазин, інформаційний сайт, офлайн-бізнес. Цей локомотив такий потужний, що може причепити до себе цілий склад, кожен вагон в якому — окремий бізнес. Крім того, популярну майданчик можна розглядати в якості самостійного бізнес-проекту.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Ось кілька прикладів живих успішних форумів, які не прогинаються під натиском соцмереж:

 • Дискусійний клуб «Здорове спілкування». Форум Російського медичного сервера — без перебільшення найкращий в рунеті джерело достовірної медичної інформації для неспеціалістів. Будь-який бажаючий може проконсультуватися з лікарем або знайти на форумі корисні відомості.
 • Searchengines.guru. Живе спілкування на тему пошукового маркетингу і не тільки. Відвідуваність форуму обчислюється десятками тисяч людей на добу, а кількість переглядів сягає сотень тисяч.
 • Badgerandblade. Вузькотематичний англомовний форум. Тут спілкуються справжні гіки: цінителі традиційного гоління зі всього світу.
 • Материнські форуми — окремий феномен. Його можна розглядати цілком, а не виділяти окремі популярні ресурси. «Мамские» розділи є чи не кожному поважаючому себе общетематическом форумі. Також в рунеті розвивається кілька дуже популярних майданчиків, присвячених виключно дитячої та материнської тематики.
 • Часовий форум. Основна тематика майданчики — години і все, що з ними пов’язано.
 • Форуми Drom.ru. Тут обговорюють автомобілі.
 • Форум Вінського присвячений подорожам.
 • На форумі IXBT можна поговорити про комп’ютерній техніці.

Популярні форуми не відразу стали живими і відвідуваними. Розвиток будь майданчика починалося з нуля. Готові зробити перший крок?

Крок 1: Оберіть для форуму доменне ім’я

C неймінгом ви впораєтеся самостійно. А цей розділ допоможе вибрати тип доменного імені. Існує три варіанти:

 • Окремий домен. У цьому випадку доменне ім’я виглядає так: www.example-forum.ru.
 • Субдиректория існуючого домену. Форум буде доступний за адресою www.examplesite.ru/forum/.
 • Піддомен. URL виглядає так: www.forum.examlesite.ru.

Кожен з трьох варіантів має переваги і недоліки.

Коли для форуму використовувати окремий домен

Вибирайте окремий домен, якщо форум являє собою самостійний проект. Ось переваги цього варіанту:

 • При виборі доменного імені не потрібно враховувати назва пов’язаного сайту. Тому ви можете придумати красивий і запам’ятовується URL.
 • Користувачам простіше запам’ятати адресу форуму.
 • Характеристики основного сайту не впливають на авторитет форуму з точки зору пошукових систем.

Недолік у окремого домену тільки один. Якщо ви коли-небудь вирішите зв’язати форум з будь-яким сайтом, наприклад, інтернет-магазином або інформаційним ресурсом, доведеться враховувати назва дискусійного майданчику вже при виборі URL нового ресурсу.

Приклад форуму на окремому домені — searchengines.guru. До речі, раніше ця площадка була доступна на піддомені forum.searchengines.ru.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Коли вам підійде субдиректория

Використовуйте субдиректорію, якщо плануєте створити форум для відвідувачів основного сайту. Наприклад, якщо користувачам інформаційного ресурсу стає тісно на сторінках публікацій, обговорення можна перенести на форум.

Переваги даного підходу:

 • Форум перетворюється в інструмент розвитку ресурсу. Користувальницький контент приваблює відвідувачів з пошукових систем. Люди приходять на сайт, щоб поспілкуватися на цікаві для них теми. За допомогою форуму формується спільнота.
 • Живий форум покращує спеціальні показники основного ресурсу. Зростають показники глибини і тривалості сесій. Пошукові системи враховують ці сигнали при оцінці авторитету сайту.
 • Відсутність витрат на купівлю домену.

Є і недоліки. Користувальницький контент може розмивати релевантність сайту в цілому. Форумчани напевно захочуть спілкуватися на абстрактні теми в курилках і флудилках. В результаті ресурс отримає нецільової трафік.

З-за контенту може постраждати авторитет усього ресурсу. Публікація посилань на небажані сайти, образи користувачів, постинг недостовірних відомостей, — ось тільки деякі проблеми, які доведеться вирішувати.

Приклад форуму в субдиректории — майданчик для обговорень «Адвего». Вона доступна за адресою advego.ru/blog/.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Коли вибирати піддомен

Цей варіант підходить, якщо вам важливо пов’язати форум і головний сайт для користувачів, але розділити їх для пошукових систем. Пошуковики розуміють зв’язок між доменом і субдоменами, але розглядають www.examplesite.ru і www.forum.examplesite.ru як два різних ресурсу. Це забезпечує ряд переваг:

 • Авторитет основного сайту не постраждає, якщо ви не зможете контролювати публікацію на форумі небажаного контенту.
 • URL з поддоменом зрозуміліше для користувачів, ніж субдиректория.
 • Релевантність основного ресурсу не розмивається, якщо користувачі форуму обговорюють питання, не пов’язані з тематикою головного сайту.

У піддоменів є недоліки. Головний пов’язаний з додатковими витратами на хостинг. Стандартні хостинг-тарифи не завжди підтримують створення піддоменів. Також вам доведеться приділити додаткову увагу налаштування сайту.

Приклад форуму на піддомені — Дискусійний клуб Російського медичного сервера, доступний за адресою forums.rusmedserv.com.

Крок 2: виберіть хостингу для форуму

Якщо ви створюєте форум на існуючому сайті, в перші місяці роботи дискусійного майданчика про хостинг можна не думати. Поки відвідуваність форуму низька, а користувачі створюють мало контенту, додаткові ресурси вам не потрібні.

Якщо ви створюєте новий форум на окремому домені, на перших етапах роботи вибирайте стандартний віртуальний хостинг. У цьому випадку управляти сервером буде провайдер. Багато хостери пропонують тарифи для форумів. Їх можна знайти за допомогою пошукових систем і відповідних запитів.

Якщо ви хочете вибрати тариф самостійно, зверніть увагу на наступні характеристики:

 • Вибирайте Unix-хостинг. Найбільш популярні форумні движки підтримують цю платформу.
 • Сервер повинен працювати з базою даних MySQL і мовою PHP.
 • Достатній обсяг виділеного дискового простору. У перші місяці і навіть роки роботи форуму вам вистачить 15 Гб.
 • Щоденне резервне копіювання.
 • Високий аптайм. Цей показник можна відслідковувати тільки в ретроспективі. Тому вивчіть відгуки клієнтів хостинг-провайдера. Для моніторингу аптайма використовуйте спеціальні сервіси, наприклад, Monitis.

Коли відвідуваність форуму буде обчислюватися тисячами або десятками тисяч людей на добу, на хостинг доведеться витрачати більше. Вам може знадобитися віртуальний або реальний виділений сервер (VPS або Dedicated Server). Але поки форум відвідуєте тільки ви і ваші субличности під різними ніками, не витрачайте час на це питання.

Не слухайте недобросовісних хостерів, які пропонують вам платити за VPS або DS на старті проекту. Десятки або сотні відвідувачів, які будуть щодня відвідувати форум в перші місяці його існування, не створять проблем, якщо ви користуєтеся стандартним хостинг-тарифом.

Крок 3: виберіть CMS для форуму

Ви можете вибрати платний або безкоштовний форумний движок, використовувати рішення з мінімальною функціональністю або потужну платформу з додатковими можливостями, а також організувати дискусійну площадку з допомогою модулів для популярних CMS. Можливості найбільш популярних движків описані нижче.

vBulletin

Ця CMS позиціонується в якості універсального движка для створення сайтів-спільнот. З стандартної майданчики для дискусій вона виросла в багатофункціональну платформу, користувачі якої можуть вести індивідуальні блоги, створювати відкриті і закриті групи, додавати користувачів у друзі, спілкуватися на загальному форумі.

Є цікавий приклад використання закритих груп обговорюваної CMS. Форум лікарських консультацій Російського медичного сервера працює на vBulletin. Коли консультанти стикаються зі складним питанням, вони проводять віртуальний консиліум у закритій групі для лікарів. Після цього один з докторів публікує у відкритому доступі колективна думка та рекомендації учасників консиліуму.

Функціональність vBulletin перетворює спільнота користувачів в справжню соціальну мережу з ієрархією ролей і зв’язків, системою відстеження публікацій та інструментами залучення і утримання користувачів.

vBulletin — комерційний продукт. Ви можете придбати окрему програму vBulletin 5 Connect або хмарне рішення vBulletin Cloud. Якщо ви вибираєте движок в хмарі, розробники повністю беруть на себе back-end вашої майданчики, включаючи хостинг і техпідтримку.

Ось основні характеристики vBulletin:

 • SEO-дружній движок. Підтримує людино-зрозумілі URL (ЧПУ), дозволяє додавати до тем, розділів і публікацій у блогах метадані.
 • Потужний захист від спаму, злому, автоматичної реєстрації і автопостинга.
 • Зручний майданчик для обговорень. Користувачам доступні візуальний редактор, програма для створення опитувань, скарги на небажані повідомлення адміністрації, публікація візуального контенту.
 • Розвинені соціальні функції: додавання учасників друзі, створення груп, особисті повідомлення, повідомлення на Email про надходження нових повідомлень в групах і в приваті.
 • Гнучка система ролей.

vBulletin — хороший вибір для комерційних форумів і відвідуваних дискусійних майданчиків. На цьому движку працюють згадані вище Дискусійний клуб Російського медичного сервера і форум про інтернет-маркетингу searchengines.guru.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

phpBB

Дану CMS можна розглядати в якості безкоштовної альтернативи vBulletin. Движок розповсюджується по ліцензії GNU GPL, тому його можна вільно використовувати для реалізації будь-яких проектів, включаючи комерційні.

Коротко phpBB можна охарактеризувати так: це WordPress в світі форумних движків. Мова йде про простоту установки, налаштування, адміністрування і використання. На відміну від спільноти розробників WP, творці phpBB не прагнуть перетворити свій продукт в універсальне рішення. Творці зосередилися на вдосконаленні движка як простий і одночасно функціональної дискусійного майданчика. Завдяки цьому CMS отримала наступні характеристики:

 • Зручність форуму для користувачів: класичний «плоский» формат відображення повідомлень, повідомлення про нові повідомлення в темах та особистому кабінеті, можливість швидко відповідати на вибрані повідомлення, публікувати візуальний контент, цитувати інших користувачів, проводити опитування.
 • Соціалізація спільноти: дружба користувачів, підписка на теми, сортування теми, відображення присутніх учасників, створення груп.
 • SEO-дружність. Адміністратор phpBB може налаштувати видимість того чи іншого контенту для пошукових систем.
 • Можливість кастомізації движка з допомогою безкоштовних плагінів.

Використовуйте phpBB, якщо ви створюєте форум для відвідувачів основного сайту або некомерційну дискусійний майданчик. На цій CMS працює популярний кулінарний форум «Готуємо вдома».

XenFORO

Комерційний движок, головними відмітними рисами якого можна назвати SEO-дружність за замовчуванням, розвинені соціальні функції і практично необмежені можливості кастомізації. Поціновувачі цього движка називають його покращеним vBulletin, так як XenFORO створили колишні розробники згаданої CMS Кир Дарбі і Майк Салліван.

Чому одним з головних переваг XenFORO вважається SEO-дружність? Більшість форумних CMS потребують додаткових модулях для адаптації до технічних вимог пошукових систем. А розробники XenFORO реалізували критично важливі функції в ядрі движка. До числа таких функцій входить:

 • Підтримка ЧПУ. Движок за замовчуванням включає в URL назву теми.
 • Можливість вказати мета-дані для тем і розділів.
 • Вбудована микроразметка RDF «хлібні крихти».

Ще одна перевага XenFORO — соціалізація співтовариства. Вона сприяє залученню користувачів. Движок тісно інтегрований з Facebook. Користувачі можуть відзначати повідомлення за допомогою кнопки «Подобається».

XenFORO — CMS з вбудованою игрофикацией. За створені повідомлення і отримані «лайки» движок винагороджує форумчан віртуальними трофеями. Трофеї висловлюють авторитетність користувачів і стимулюють спілкування.

На XenFORO працює популярна майданчик для обговорення питань будівництва та облаштування заміських будинків Forumhouse.ru.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

IPB

Популярний комерційний движок для форумів. Розробник позиціонує продукт як набір веб-додатків для створення спільноти. IPB — повноцінна універсальна CMS, з допомогою якої крім майданчика для обговорень можна організувати публікацію статей, заміток в персональних блогах, фотогалереї, каталог викачуваних файлів, онлайн-чат і інтернет-магазин віртуальних або реальних товарів.

Крім універсальності, до основним характеристикам IPB відносяться:

 • Залучення користувачів за допомогою соціалізації і игрофикации. На форумах під управлінням IPB можна використовувати рейтинги, автоматично нагороджувати користувачів і надавати їм статус у залежності від репутації, демонструвати посилання на особисті профілі найбільш активних учасників, показувати на сайті список найбільш популярних тем.
 • Функціональний візуальний редактор для створення публікацій на форумі та у блогах. Він підтримує технологію drag-and-drop, згадування інших користувачів, впровадження коду, публікацію візуального контенту.
 • Інтеграція з популярними соціальними мережами, включаючи Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn. Користувачі можуть ділитися такими повідомленнями та авторизуватися на форумі з допомогою облікових записів в соцмережах.
 • Потужний захист від спаму.
 • SEO-дружність і доступ до інструмент технічної пошукової оптимізації. Движок за замовчуванням підтримує ЧПУ, автогенерацию мета-даних, повідомлення пошукачів про створення нових тем з допомогою пінг-сервісів. Через адміністративну панель можна редагувати карту сайту sitemap.xml і стежити за частотою відвідування ресурсу пошуковими роботами.

IPB підходить для комерційних проектів. На цьому движку працює форум Evernote.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Розширення для популярних CMS

Якщо ви створюєте форум для користувачів сайту під управлінням WordPress, Joomla!, Drupal, OpenCart або інших популярних движків, скористайтеся вбудованими модулями для організації дискусійних майданчиків або додатковими плагінами і розширеннями.

У штатних надбудов для популярних движків є переваги перед повноцінними форумными CMS. До основним відноситься простота установки і управління, повна сумісність з базовим движком і відсутність додаткових витрат. До недоліків можна віднести обмежену функціональність.

Зверніть увагу на наступні рішення:

 • bbPress — форум для WordPress. Це безкоштовний скрипт, розробкою якого займається команда Automattic. Надбудова має базову функціональність, яку можна розширити за допомогою плагінів.
 • Kunena — форумное розширення для Joomla!. Простота установки і управління, можливість кастомізації за допомогою шаблонів, вільне використання, — ось головні переваги компонента.
 • Модуль Forum вбудований в ядро Drupal за замовчуванням. Advanced Forum — модуль, за допомогою якого можна розширити функціональність і поліпшити юзабіліті дефолтного форуму.
 • FlatForum — безкоштовне форумное розширення для OpenCart. Ось кілька характеристик програми: висока швидкість, можливість кастомізації, спам-фільтр, адміністрування через адмінпанель магазину.
Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Якщо ви реалізуєте комерційний проект і потребу в універсальному і функціональному движку, вибирайте vBulletin, XenFORO або IPB. Якщо у вас некомерційний проект або ви вважаєте форум додаткової майданчиком для користувачів основного сайту, використовуйте phpBB чи форумні розширення для популярних CMS.

Крім запропонованих рішень ви можете використовувати безкоштовні движки MyBB, Simple Machines Forum, Advanced Electron Forum, PunBB. Якщо вам потрібні комерційні CMS, зверніть увагу на Ninja Post, Vanilla Forums, PlushForums.

Крок 4: встановіть та налаштуйте движок

Установка і настройка форумною CMS буде розглядатися на прикладі phpBB. Робота з кожним движком має нюанси і особливості. Але з допомогою phpBB можна зрозуміти загальні підходи до роботи з форумными CMS, включаючи базові налаштування, створення структури форуму, технічну пошукову оптимізацію.

Як встановити phpBB

Щоб встановити phpBB, підключіться до сервера за допомогою FileZilla або іншого FTP-клієнта. Дані для підключення дізнайтеся у хостинг-провайдера.

Скачайте на жорсткий диск ПК останню версію движка. Розпакуйте файли. Завантажте CMS в кореневий каталог сайту на сервері.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Скачайте з офіційного сайту phpBB і завантажити на сервер файли перекладу. Розархівуйте їх. Завантажте папки Language і Styles в кореневий каталог сайту.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

У браузері запустіть інсталятор CMS. Для цього до адреси сайту додайте назву папки, в яку ви завантажили движок.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Переконайтеся, що конфігурація сервера відповідає вимогам CMS. Почніть установку.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

На наступному етапі необхідно створити базу даних. Вкажіть ім’я користувача, назва БД і придумайте пароль.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Введіть дані облікового запису адміністратора.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Далі інсталятор автоматично запише конфігураційний файл. Після цього система запропонує вам вказати додаткові параметри. При необхідності вкажіть параметри електронної пошти та URL. Надалі ви зможете змінити ці налаштування.

Завершити установку. Довільно перейменуйте настановну папку public_html/forum/install на сервері. Тепер ви можете перейти в адміністративну панель або на головну сторінку форуму.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Як налаштувати phpBB

Базові налаштування включають русифікацію CMS і створення конференцій, форумів та тем.

Щоб русифікувати сайт, встановіть мовні пакети. В адміністративній панелі виберіть вкладку Customize. У меню Language packs встановіть пакет «Російський».

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Перейдіть на вкладку General виберіть меню Board Settings. У розділі Default language з допомогою випадаючого меню виберіть російську мову. Збережіть зміни. Не забудьте змінити мову в особистому профілі.

Перед створенням першої теми приділіть увагу архітектурі форуму, який працює на CMS phpBB. Верхній ієрархічної одиницею є категорія. В категоріях знаходяться форуми, в яких можуть бути підфоруми. У форумах і підфорумах можна створювати теми.

Щоб побачити наочний приклад, створіть категорію. Для цього виберіть вкладку «Форуми» та натисніть кнопку «Створити форум».

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

У меню «Тип форуму» виберіть опцію «Категорія». Вкажіть назву і додайте опис категорії. Натисніть кнопку «Відправити».

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

У категорії створіть форум. Для цього в меню «Тип» виберіть значення «Форум». У меню «Батьківський форум» виберіть категорію «Квіти». Вкажіть назву та опис форуму.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Щоб створити підфорум, в якості батьківського виберіть один з форумів. Перейдіть на головну сторінку, щоб перевірити створені категорії і форуми.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Щоб створити тему, виберіть форум і натисніть кнопку «Нова тема».

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Посібник присвячено створенню та розкрутки форуму, а не роботі з конкретним форумным движком. Тому перед наступним етапом роботи самостійно приділіть увагу іншим налаштувань CMS. Після цього займіться адаптацією форуму технічним вимогам пошукових систем.

Крок 5: забезпечте SEO-дружність сайту

На цьому етапі необхідно налаштувати людино-зрозумілі URL, забезпечити автоматичну генерацію метаданих сторінок і створити карту сайту sitemap.xml.

Як налаштувати ЧПУ

Відкрийте один із створених форумів або тим і подивіться на URL в адресному рядку браузера. Він виглядає приблизно так: http://golem-ileleem.ru/phpBB3/viewtopic.php?f=4&t=3&sid=7c690e2a10a402ab732a8141247d2eb0. Живим користувачам такий URL не сподобається.

Щоб налаштувати ЧПУ, скористайтесь розширенням URL Rewriting. Скачайте дистрибутив на жорсткий диск і розархівуйте його. З допомогою FTP-клієнта завантажте папку з разархивированными файлами розширення в папку ext в кореневому каталозі сайту.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

В адміністративній панелі виберіть вкладку «Персоналізація». У меню «Керування плагінами» увімкніть розширення. CMS автоматично перетворює URL в людино-зрозумілі. Посилання будуть виглядати так: www.site-example/forum/название-форума-f5/название-темы-t8/. Буква «F» з цифрою позначає порядковий номер форуму в структурі сайту, а буква «t» з цифрою порядковий номер теми.

Якщо ви не хочете завантажувати розширення через FTP, скористайтесь програмною надбудовою Upload Extensions. Цей модуль створює в консолі движка інтерфейс для завантаження інших плагінів. Саме розширення Upload Extensions доведеться встановлювати через FTP в папку ext кореневого каталогу. Зате інші модулі ви зможете завантажувати через адмінку.

Як додати опису сторінок

Мета-тег description може входити в сніппет сайту на сторінці видачі. Якщо опис сторінки відсутня, пошуковики формують його з уривка контенту, який роботів вважають релевантним запиту користувача. Користувачам такий фрагмент може здатися недоречним.

Ви можете автоматично формувати мета-тег description з допомогою розширення SEO Meta Description. Цей модуль автоматично включає в опис сторінки теми перші 250 символів зі стартового повідомлення. А description форумів і категорій формуються з описів, зазначених адміністраторів при створенні.

Встановіть і активуйте розширення з допомогою функції Upload Extension. Створіть тему і перевірте наявність метаописания сторінки. Для цього перевірте код сторінки.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Як створити карту сайту

XML карта сайту допомагає пошуковим системам коректно індексувати сайти. Вона особливо актуальна для великих форумів, учасники яких постійно створюють нові теми.

Щоб створити файл sitemap.xml, встановіть і активуйте розширення phpBB XML Sitemap. Створена надбудовою карта сайту доступна за адресою www.site-exaple/forum/sitemap.xml. Додайте її в кабінети вебмайстрів «Яндекс» і Google. Зверніть увагу, розширення phpBB XML Sitemap автоматично оновлює карту сайту при створенні нових категорій, форумів та тем.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

NB! Якщо ви хочете закрити пошуковим системам доступ до службових розділів форуму, створити і завантажити на сервер файл robots.txt. Члени спільноти phpBB вважають цей крок є необов’язковим. CMS phpBB не створює посилання на службові сторінки, що не містять контент. Тому пошукові роботи їх не бачать. Якщо ви працюєте з іншим форумным движком, переконайтеся, що службові розділи закриті від індексації з допомогою файлу robots.txt або іншого інструменту.

У зв’язку з цим важливо додати посилання на sitemap.xml в кабінетах для вебмайстрів. В іншому випадку пошуковики не знайдуть карту сайту, так як вона знаходиться на службовій сторінці.

Ви забезпечили базову SEO-дружність форуму: налаштували ЧПУ, створили карту сайту, додали автогенерацию описів сторінок і при необхідності закрили від індексації службові розділи. Тепер створіть комфортні умови спілкування для користувачів.

Крок 6: напишіть і опублікуйте правила спілкування

Формальні правила вирішують два завдання. По-перше, вони захищають учасників форуму від публікації небажаного контенту, троллінгу, образ, некоректного спілкування. Також правила захищають власників сайту від претензій, пов’язаних з видаленням небажаного контенту.

По-друге, правила сприяють формуванню спільноти. Коли людина реєструється і зобов’язується слідувати прийнятим на форумі нормам, він формалізує свою участь в групі. Це залучає користувача і формує почуття причетності.

Як і що писати в правилах форуму

На питання «як» відповісти просто: пишіть так, як вважаєте за потрібне. Викладіть правила у вільній формі, оформіть у вигляді прав і обов’язків учасників, перерахуйте по пунктах заборонені дії і штрафні санкції. В якості джерела натхнення скористайтесь Форумом Вінського, Дискусійним клубом Російського медичного сервера або іншими популярними майданчиками.

Обов’язково включіть в правила такі блоки:

 • Як спілкуватися. Напишіть, що на форумі прийнято дружній тон, вітається допомога один одному. Вкажіть, що вітається, коли користувачі аргументують і підтверджують фактами свою точку зору.
 • Що заборонено. Вкажіть, яка поведінка вважається неприйнятним. Підкресліть, що категорично заборонені образи інших учасників, заклики до насильства, публікація адалт-контенту, будь-якій протизаконній інформації.
 • Посилання та реклама. Приділіть цього питання окрему увагу.
 • Штрафні санкції. Розкажіть, що робить адміністрація форуму при порушеннях правил учасниками.
 • Куди скаржитися. Поясніть, що може зробити учасник, якщо вважає яке-небудь повідомлення неприйнятним.
 • Як створювати теми. Приділіть особливу увагу цим пунктом. Ваше завдання — привчити користувачів створювати інформативні назви тем, які приведуть на сайт відвідувачів з пошукових систем. Дивіться самі: назва «SOS!!! Хелп!!! Терміново рятуйте!!!» не несе корисної смислового навантаження. Користувач повинен був назвати тему так: «Що робити, якщо капає кран у ванній».

У правилах також можна описати ієрархію користувачів, включаючи умови отримання статусів, обмеження і можливості користувачів з різними статусами.

Опублікуйте правила в окремій темі. Посилання на неї можна додати в меню форуму. Обов’язково замініть правила, які приймають користувачі при реєстрації. За замовчуванням форумні CMS пропонують користувачам шаблонний текст.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Спосіб заміни стандартного тексту правил залежить від обраної CMS. В phpBB поміняти правила через адміністративну консоль неможливо, тому доведеться редагувати файл ucp.php. Він знаходиться в мовній папці в кореневому каталозі сайту на сервері.

Зверніть увагу, якщо форум підтримує декілька мов, необхідно відредагувати файл ucp.php у відповідних мовних папках. Правила доведеться перекласти на всі мови, які підтримує форум.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

З допомогою FTP-клієнта скачайте файл на комп’ютер. Відкрийте його в текстовому редакторі, знайдіть стандартний текст угоди і замініть його новим.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Збережіть зміни і завантажте файл на сервер. Перевірте, як відображаються нові правила.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Після створення формальних правил доведеться розібратися з однією з найбільш складних завдань, пов’язаних з розкручуванням форуму.

Крок 7: вирішіть проблему порожнього форуму

Користувачі реєструються і спілкуються тільки на живих форумах. Іншими словами, щоб залучити справжніх форумчан, вам потрібно показати, що на майданчику вже є люди, які спілкуються один з одним, пишуть щось цікаве і допомагають новим учасникам. Виходить абсурдна ситуація: щоб залучити перших користувачів, потрібно пред’явити їм активний живий форум.

Як вирішити проблему? Дійте так:

1. Створіть кілька розділів або форумів

Щоб користувачі створювали нові теми, покажіть їм основні розділи форуму. Поки майданчик порожній, досить зробити три-чотири основних форуму. Наприклад, для фінансового дискусійного клубу на старті досить зробити розділи «Банки», «Страхові компанії», «Фондовий ринок», «Валютний ринок».

Не допускайте хрестоматійною помилки, про яку знають усі досвідчені адміністратори. Не робіть на порожній майданчику десятки розділів, в кожному з яких висить одна тема. Через них у користувачів сформується враження мертвого форуму. Писати в порожнечу ніхто не захоче.

2. Створіть одну-дві теми в кожному розділі

Для початку достатньо зробити з живої темі в кожному з трьох-чотирьох розділів, які ви створили. Обговорення потрібні, щоб нові користувачі бачили активність на форумі.

Вибирайте теми, які напевно зацікавлять більшість представників цільової аудиторії. Більше того, вам потрібні топіки, які не вичерпають себе в найближчому майбутньому. Наприклад, для розкрутки фінансового форуму не варто брати теми типу «Колесо-страхування затягує виплати» або «Тама-банк і Тута-банк не видають вклади». Скандальні новинні приводи не зможуть постійно утримувати увагу аудиторії. Тому обговорення в темі припиниться.

Вам потрібні вічнозелені теми. Ось кілька прикладів: «Поточна ситуація на валютному ринку Forex», «Кращий курс валют на сьогодні», «Тюнінг Лада-Пріора», «вітаміни для вагітних», «чи Варто робити щеплення».

Хто буде писати в створених темах, якщо справжніх користувачів на форумі ще немає? Це самий цікавий питання. Від відповіді на нього залежить, чи вдасться вам зробити майданчик популярною.

3. Забезпечте активність у створених темах

Як це зробити? Однозначної і єдино правильної відповіді на це питання немає. Адміністратори та власники популярних форумів пропонують кілька ідей.

Пишіть самі під різними ніками

У цього способу є переваги і недоліки. Ось плюси:

 • Ви контролюєте публікується на сайті контент. На практиці це дозволяє вставити актуальний ключовий запит в заголовок теми.
 • Ви гарантовано знаєте, що на форумі з’являться повідомлення.
 • Ви можете використовувати створені на етапі розкрутки форуму акаунти в майбутньому.

Мінусів більше:

 • Люди відчувають фейковое спілкування і розпізнають акаунти-боти. Навіть якщо у вас багата фантазія і хороші артистичні дані, багато реальні користувачі відчують підступ.
 • Створення повідомлень від імені різних персонажів в різних темах вимагає багато часу.
 • Розкрутка форуму може тривати довго. Вам просто набридне писати повідомлення від імені різних частин своєї особистості. Як тільки боти замовкнуть, форум буде знову здаватися мертвим.
 • Навіть якщо ви дуже добре розбираєтеся в обраній тематиці, фейковое обговорення не буде таким же цікавим, як даний. Люди приходять на форуми за думкою і досвідом різних людей, а не однієї людини.

Коли-то я на громадських засадах модерував розділ фінансового форуму. Активність в одній з гарячих тем забезпечували три учасника. Вони влаштовували холивары, які залучали інших користувачів.

Одного разу я помітив, що всі три найактивніших учасника заходять на форум з однієї IP-адреси. Він збігався з «айпишником адміністратора. Адмін підтвердив, що це його фейкові акаунти. Я так сильно засмутився, що перестав спілкуватися на цьому форумі.

До чого ця історія? Пам’ятайте, що модератори бачать IP учасників дискусії. На майданчиках під управлінням CMS vBulletin така можливість точно є. Зазвичай модераторами стають найактивніші форумчани. Що буде, якщо адміністрація форуму втратить авторитет в їх очах? Подумайте про це перед створенням фейкових персонажів.

Наймайте коментаторів на біржах

«Адвего» та аналогічні майданчики користуються популярністю у адміністраторів форумів. Ось переваги платних повідомлень:

 • На форумі пишуть різні люди. Їх спілкування більше схоже на природне, ніж посади адміністратора під різними ніками.
 • Ви контролюєте активність учасників: вибираєте теми повідомлень, при необхідності коригуєте зміст, в цілому керуєте дискусією.
 • Якщо дозволяє бюджет, ви можете збільшити кількість розділів і тем, в яких активно спілкуються реальні користувачі.
 • Платних коментаторів можна використовувати одночасно з ботами, яких контролює адміністрація.

Про недоліки:

 • Працівники з біржі цікавляться грошима, а не тематикою форуму. Тому їх сполучення можуть бути нецікавими, малоінформативними, формальними, схожими на фейкові.
 • Коментаторам з біржі потрібно платити.
 • Коли ви припините платити, коментатори біржі перестануть писати. Якщо до цього часу на майданчик не прийдуть реальні користувачі, вона буде здаватися мертвою.
 • Робота з коментаторами займає час.
Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Попросіть допомоги в знайомих, родичів, співробітників

Цей спосіб схожий на роботу з платними коментаторами з біржі. Друзі можуть написати кілька цікавих повідомлень, якщо ви пообіцяєте пригостити їх чаєм. Але більшості з них набридне спілкуватись на форумі швидше, ніж на майданчику зареєструється перший реальний користувач. Коли друзям набридне, вони якийсь час будуть писати малоінформативні, формальні, схожі на фейкові повідомлення.

Як щодо співробітників? Вони можуть створювати видимість активності на форумі. Але якщо тематика спілкування колегам нецікава, від платних коментаторів вони відрізняються тільки формою оплати праці.

Знайдіть однодумців

Цей спосіб створення стартової активності на форумі найважчий і самий простий одночасно.

Чому важкий? Вам потрібно знайти кілька людей, які цікавляться і розбираються в тематиці форуму. Також їм має бути цікаво постійно спілкуватися один з одним на вашому майданчику.

Чому простий? Коли знайдуться кілька ентузіастів, проблема порожнього форуму буде вирішена. Вам залишиться тільки брати участь у природному спілкуванні під своїм ім’ям.

Скільки потрібно знайти однодумців? Як можна більше. Де їх шукати? На це питання відповісти самостійно.

На практиці ви можете використовувати відразу кілька способів вирішення проблеми порожнього форуму. Чи можна при розкручуванні майданчики обійтися без фейкових акаунтів і куплених ботів? Хочеться вірити.

Крок 8: залучайте користувачів на форум

Це завдання доведеться вирішувати постійно. Зверніть увагу, вона складається з двох підзадач. Вам потрібно залучати відвідувачів, які читають повідомлення. Також вам потрібно перетворювати якомога більше читачів у письменників або активних учасників дискусійного майданчика. Якими способами залучати користувачів на форум? Про це далі.

Залучайте користувачів з пошукових систем

Це очевидний спосіб, який вимагає від вас мінімальних зусиль. Щоб отримувати пошуковий трафік, ви повинні забезпечити дві умови: виконати технічні вимоги пошукових систем до сайтів і силами користувачів публікувати на майданчику актуальний тематичний контент.

Згадайте маленьку хитрість з правилами форуму: автори нових тем повинні писати інформативні заголовки. А ви на правах адміністратора можете редагувати їх в інтересах аудиторії.

Зверніть увагу, з боку аудиторії є запит на отримання інформації на форумах. Тут спрацьовує принцип P2P: люди хочуть отримувати відповіді на питання від таких же людей, а не тільки від експертів, брендів чи журналістів. Як цей запит реалізується на практиці? Користувачі часто додають до пошуковій фразі слово «форум».

Як створити і розкрутити форум: покроковий план
На форумі Searchengines з початку поточного року обговорюється слух, нібито заснований на інсайдерської інформації. Один з учасників дискусії дізнався від співробітників «Яндекса», що скоро з’явиться алгоритм, який забезпечить форумів більш високі позиції у видачі за інформаційними запитами, ніж комерційних сайтів і контент-проектів.

Забезпечте можливість проконсультуватися з експертом

Цей спосіб вирішує завдання залучення користувачів в комплексі. Консультації експертів привертають увагу читачів, а деяких перетворюють у читачів.

Приклад успішної реалізації цієї тактики — Дискусійний клуб Російського медичного сервера. Переважна більшість користувачів реєструється на майданчику, щоб проконсультуватися з лікарями.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Надсилайте на форум відвідувачів сайту

Цей спосіб підходить власникам сайтів з форумами. Посилання на майданчик для обговорення в головному меню ресурсу — очевидний спосіб перенаправлення користувачів. Які ще інструменти можна використовувати?

Опублікуйте на сайті блок «Гарячі теми на форумі»

На ілюстрації видно, як цю можливість реалізував сайт terrawoman.com.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Перенесіть на форум обговорення публікацій на сайті

Це спірна тактика з точки зору юзабіліті. Швидше за все, ви втратите частину коментарів, так як не всі користувачі погодяться переходити на форум і реєструватися. Зверніть увагу на кнопку «Обговорити на форумі» на сайті комп’ютерної гри World of Tanks. Вона просто перенаправляє користувача з сайту на форум.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Зменшити негативний вплив на користувальницький досвід можна, якщо ви забезпечите автоматичну публікацію коментарів на сторінці публікації і на форумі одночасно.

Цю задачу вирішив сайт Finance.ua. Авторизовані користувачі можуть залишати коментарі на сторінці публікації. А обговорення доступно одночасно на сайті і на форумі.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Створіть на форумі розділ безкоштовних оголошень

Ця тактика працює для відвідуваних сайтів. Вам доведеться вирішити проблему посилального спаму, так як багато користувачів будуть публікувати оголошення виключно заради SEO-посилань.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Опублікуйте окрему посилання на дошку оголошень на сайті.

Рекламуйте форум

Використовуйте всі адекватні способи реклами:

 • Контекстні оголошення.
 • Посилання та банери на тематичних ресурсах.
 • Публікації в соцмережах.
 • Згадки в розсилці.
 • Офлайн-рекламу.
 • Платні і партизанські згадки на сусідніх форумах.

По суті, підходи до реклами обмежені тільки бюджетом і здоровим глуздом.

Проводите конкурси та призи розігруйте

У конкурсах та розіграшах повинні брати участь лише зареєстровані користувачі. Так ви стимулюєте конверсію читачів у письменників.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Приділіть окрему увагу активності користувачів. Регулярно нагороджуйте найактивніших коментаторів або авторів найбільш корисних і цікавих повідомлень.

Публікуйте на форумі контент-магніти

Це можуть бути посилання на безкоштовні книги, дистрибутиви ексклюзивних збірок ПО з відкритим кодом, легальні ключі від програм, посилання на корисні ресурси. Зверніть увагу, контент-магніти мають бути доступними тільки для зареєстрованих користувачів.

Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Використовуйте різні способи залучення і конверсії трафіку. Не забувайте оцінювати ефективність майданчика.

Крок 9: слідкуйте за ефективністю форуму

Відстежуйте ефективність розвитку форуму так само, як оцінюєте інші сайти. Інформацію про конкретних метриках ви знайдете в статті про моніторинг ефективності контент-маркетингу. Приділіть особливу увагу таким стандартним показникам:

 • Кількість переглядів сторінок та середня глибина перегляду. Ці взаємопов’язані показники для форумів більш важливі, ніж загальна кількість відвідувачів. Кілька активних форумчан можуть забезпечити таку кількість переглядів сторінок, для якого контент-проектів доведеться значно нарощувати відвідуваність.
 • Середня тривалість сеансу. Ця поведінкова метрика важлива для будь-якого ресурсу. Але на форумах користувачі повинні знаходитись набагато довше, ніж на звичайних сайтах.
 • Джерела трафіку. Чим популярніший форум, тим більше відвідувачів буде потрапляти на нього закладок. Зверніть увагу, мова йде про зростання абсолютної, а не відносної показника прямого трафіку.
 • Повернулися користувачі. Чим вище абсолютна кількість повторних візитів, тим ефективніше форум.
Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Також слідкуйте за метриками, які відображають ефективність саме дискусійних майданчиків:

 • Кількість зареєстрованих користувачів.
 • Кількість активних користувачів.
 • Кількість тем і повідомлень.

Це кількісні показники. Форумні CMS, наприклад, vBulletin, вважають їх автоматично. Оцінюйте динаміку показників, вони повинні рости.

Також слідкуйте за якісними характеристиками форуму. Ось ідеї:

 • Змістовність спілкування, інформативність контенту. Кілька об’ємних повідомлень від експертів стоять декількох десятків реплік учасників у розділі «Курилка».
 • Ставлення до новачків. Ваш форум не повинен перетворитися в закритий клуб снобів. Старожили мають привітно ставитися до новим користувачам. За атмосферою на майданчику повинні стежити модератори. «Палити теми і читати Чапи» людина зможе і без реєстрації.
 • Розподіл активності за розділами і темами. Користувачі повинні спілкуватися у різних гілках форуму. Концентрація активності в одній-двох темах говорить про ризики зупинки розвитку.
 • Стиль спілкування модераторів. Люди не люблять спілкуватися там, де адміністрація махає шаблею. У ідеалі користувач не повинен помічати роботу модератора. Але не забувайте про наступному пункті.
 • Ставлення користувачів до порядку. Якщо адміністрація закриває очі на порушення правил, учасники їх порушують. Це робить спілкування некомфортним. Тому модератори не повинні допускати анархії на підпорядкованих їм форумах.
 • Тривалість активності акаунтів на форумі, співвідношення новачків до старожилів. На будь-якому форумі постійно змінюється склад учасників. Про здоровий розвиток спільноти говорить наявність костяка постійних користувачів.
Як створити і розкрутити форум: покроковий план

Зазвичай живий форум від стагнуючої майданчика можна відрізнити з першого погляду. Але для об’єктивності моніторингу потрібно використовувати об’єктивні метрики і динаміку зміни показників.

Гарантій немає, є тільки можливості

Ви не зможете з допомогою чарівної кнопки або чудесного алгоритму загнати аудиторію на форум і змусити її активно спілкуватися. Успішна розкрутка дискусійного майданчика залежить від безлічі змінних, в число яких входять зручність сайту, здатність адміністрації залучити трафік і направити його на форум, актуальність обговорень і навіть товариськість і особиста харизма адміністраторів та активних форумчан.

Простий приклад: ви можете придбати платний движок і витратити на стан коментаторів з «Адвего», а перші реальні реєстрації отримати через місяці після запуску проекту. А ваш колега може прикрутити до WordPress кривий саморобний движок і запропонувати користувачам консультуватися з умовним доктором Комаровським. Сервер вашого колеги ляже, як тільки тривожні матусі дізнаються, де безкоштовно консультує харизматичний фахівець.

Не шукайте гарантованих способів розкрутки форуму. Щоб зробити дискусійний майданчик популярною, мало вирішити технічні питання. У Мережі багато зручних форумів, на яких ніхто не пише. Щоб люди прийшли і заговорили, вам доведеться багато спілкуватися. Інших способів немає.