Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

749

У даній статті ми поговоримо про створенні і просуванні аудіопідкастів, за допомогою яких ви зможете урізноманітнити свій контент і розширити аудиторію.

Що таке подкаст?

Згідно з «Вікіпедії», «подкастинг – процес створення та розповсюдження аудіо-та відеофайлів (подкастів) в стилі радіо — і телепередач в Інтернеті (мовлення в Інтернеті). Як правило, подкасти мають певну тематику і періодичність видання».

Аудіоподкаст являє собою серію приблизно однакових по тривалості аудіозаписів, які мають загальну тематику і тим або іншим чином пов’язаних між собою. Епізоди інтернет-мовлення випускаються зазвичай регулярно, в один і той же час. Їх можна прослухати на сайті, або завантажити та завантажити на мобільний пристрій, і слухати в зручному місці, в зручний час.

Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

Подкасти можуть проводитися у форматі монологу, інтерв’ю, бесіди з більш ніж одним гостем і т. д.

Щоб мати краще уявлення про те, що таке подкаст, зайдіть на одні з найпопулярніших сайтів для подкастів і ознайомтеся з їх наповненням: PodFM.ru, Podster, Russian podcasts, The Big Podcast, подкасти радіо «Маяк», TED Radio Hour і т. д.

Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

Навіщо і кому потрібно створювати подкаст?

Враховуючи, що прослуховування аудіозаписів не вимагає таких розумових зусиль з боку слухачів, як, наприклад, читання статті або навіть перегляд відео, аудіоподкаст засвоюється легше, – цим і пояснюється його популярність.

З допомогою аудіопідкасту можна достукатися до людей тоді, коли цього не можна досягти ніякими іншими способами – на прогулянці, за кермом, під час пробіжки і т. д. Це дозволяє охопити аудиторію ще більше.

Крім того, ведення подкасту може показати вас як експерта в освітлюваної області, що здатне підвищити ваш авторитет і лояльність клієнтів. Також використання подкастів дозволяє урізноманітнити контент, що може зацікавити поточних клієнтів і залучити прихильників подкастів на ваш сайт.

Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

Все це в перспективі може привести до розширення аудиторії, збільшення трафіку на сайт і, в кінцевому рахунку, до нових продажу.

Але всі ці переваги можна отримати тільки в тому випадку, якщо ви серйозно поставитеся до процесу створення подкасту і, що найбільш важливо, до його підготовки.

Підготовка до створення подкасту

Отже, ви вирішили створити подкаст. Пора приступити до підготовки:

1) Для початку виберіть тему подкасту, – ви повинні добре розбиратися або бути зацікавленими в ній. Не потрібно мучитися в спробах придумати «ту саму тему», – якщо вам є, що сказати, це не дасть вам спокою і попроситься назовні. Тоді створення подкасту буде мати сенс.

Якщо ви недостатньо розбираєтеся в темі, приділіть час вивчення необхідних матеріалів. Ваших знань і кмітливості повинно вистачити на цілу серію випусків.

2) Визначте мету подкасту. Ви повинні чітко розуміти, чого хочете в кінцевому рахунку досягти. Ось приклади можливих цілей:

 • Збільшення трафіку.
 • Зміцнення авторитету.
 • Залучення та розширення аудиторії.
 • Підвищення лояльності аудиторії.
 • Збільшення продажів.
 • і т. д.

3) Надихнути чужими подкастами. Прослухайте кращі подкасти по вашій темі і простежте за тим, що і як говорить автор. Враховуйте всі зазначені вами нюанси при створенні свого подкасту.

Читайте також: Як уникнути дефіциту контент-ідей: покрокове керівництво

4) Складіть план подкасту. Зробіть план з темами для випуску подкасту, а також міні-план для кожного епізоду, щоб мати уявлення, про що ви будете розповідати. Це також допоможе вам не втратити нитку розповіді під час запису випуску. Талановиті імпровізатори можуть обійтися і без плану – в крайньому випадку, моменти запинок можна буде вирізати.

Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

5) Переконайтеся, що у вас є все необхідне обладнання для створення подкасту (або придбайте його):

 • Комп’ютер.
 • Мікрофон.
 • Навушники (без мікрофона, природно).
 • Програма для запису і редагування аудіо.

Зупинимося докладніше на мікрофонах і аудиоредакторах.

Мікрофон

Відразу скажу, що вбудований в комп’ютері мікрофон або гарнітура з мікрофоном не підійде – якість буде на нулі. Потрібно буде придбати окремий мікрофон, а також стійку до нього і, при бажанні, поп-фільтр, що зменшує звукові перешкоди від дихання, і акустичний екран, частково заглушає приміщення.

Розглянемо питання про вибір мікрофона детальніше.

В першу чергу потрібно знати про те, що бувають динамічні мікрофони і конденсаторні.

 • Динамічні мікрофони дозволяють краще придушувати відлуння і фоновий шум.
 • Конденсаторні мікрофони більш сприйнятливі до фонового шуму і найменших звуків. Але за умови, що запис проводиться в повній тиші, з допомогою них можна створити відмінне звучання.
 • Багато подкастеры схиляються до вибору динамічних мікрофонів, так як вони дозволяють зменшити рівень фонового шуму.

  За способом підключення мікрофона до пристроїв виділяють USB — і ХLR-мікрофони.

 • USB-мікрофони підключаються до USB-порту комп’ютера, що дуже зручно. Вони порівняно недорогі, але при цьому володіють низькою якістю звучання.
 • Що стосується ХLR-мікрофонів, якість звучання у них вище, але у кожного мікрофона цього типу воно буде різним, – потрібно вибирати. Мінусом цих мікрофонів є те, що їх необхідно приєднувати до XLR-інтерфейсів, що підключається до комп’ютера по USB. Вартість XLR-інтерфейсів починається від $100.
 • Нижче представлені приклади ХLR-мікрофонів, які часто використовуються просунутими подкастерами. Натиснувши на посилання, ви зможете оцінити якість запису мікрофонів в роликах на Youtube.

  • Electro-Voice RE320. (~30000 руб.)
  • Heil PR-40 (~27000 руб.).
  • Audio-Technica BP40 (~29000 руб.).
  • Shure SM7B (~36000 крб).
  • Sennheiser e865 (~20000 руб.).
  • Sennheiser MD 421-II (~35000 руб.).

  Якщо ви налаштовані серйозно, варто вибирати мікрофони просунутого рівня, але якщо ви хочете спробувати себе в подкастинге і не готові витрачати на це багато грошей, можете почати з бюджетних мікрофонів, хоч вони і не кращої якості.

  Початківці подкастеры найчастіше використовують USB-мікрофони:

  • Samson Q1U (динамічний, ~5000 руб.).
  • Samson Go Mic (конденсаторний, ~4000 руб.).
  • Samson C03U (конденсаторний, ~10000 руб.).
  • Blue Yeti (конденсаторний, ~15000 руб.).
  • Shure PG42-USB (конденсаторний, ~24000 руб.).
  • Audio-Technica AT2020USB (конденсаторний, ~14000 крб.).
  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Звичайно, серед подібних мікрофонів є і зовсім дешеві екземпляри, – їх можна знайти практично в будь-якому магазині електроніки, але якість у них буде нижче. Тим не менше, вибір за вами!

  Програма для запису і редагування аудіо.

  Програма необхідна для того, щоб записати подкаст, зберегти його у форматі MP3 і піддати обробці. Розглянемо найбільш популярні аудиоредакторы – GarageBand, Adobe autdition, Cubase, Sound Forge і Audacity.

  GarageBand – безкоштовна програма для Mac. Це віртуальна студія звукозапису, в якій можна не тільки записувати звук, але і створювати музичні шедеври, використовуючи різні музичні інструменти.

  Adobe autdition CC – багатофункціональний редактор, який має значний набір інструментів для роботи з аудіофайлами. В ньому можна знайти такі корисні функції, як автоматична корекція гучності а автоматичне вирівнювання мови, а також безліч інших ефектів. Вартість програми – 599 руб. на місяць і 1200 руб./місяць в пакеті Creative Cloud «Всі програми», включає Photoshop, Illustrator, InDesign та ін Доступно для Windows і Mac.

  Cubase – одна з найкращих програм для роботи зі звуком, що користується популярністю у професійних музикантів. Але, враховуючи вартість програми (точніше, 3-х її пакетів), – € 99.99, € 299 € 549, рекомендувати не буду.

  Sound Forge – аудіоредактор, що володіє як стандартними функціями запису і редагування, так і просунутими фичами, що дозволяють створити кристально чистий звук запису і додати до неї безліч ефектів. Представлено 2 версії програми: Sound Forge Audio Studio 10 ($84,99) і Sound Forge Pro 11 ($599), обидві доступні для Windows. Можна скористатися тестовій 30-денний версією кожної з програм.

  Найчастіше для запису подкастів рекомендують програму Audacity. По-перше, вона безкоштовна, по-друге, вона має простий у використанні російськомовний інтерфейс, так що розібратися в ній не складе праці.

  Програма доступна для Windows і Mac. З її допомогою можна виконати всі необхідні дії для створення і обробки аудіопідкасту – записати його, вирізати зайві фрагменти, відрегулювати гучність, прибрати зайві шуми, накласти одну доріжку на іншу (для вступу і висновку), зберегти файл у форматі MP3, додати ID3-теги. Так що, рекомендую скористатися саме ним.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  6) Виберіть майданчик для розміщення подкасту.

  Є декілька варіантів місць для публікації подкастів:

  • На власному сайті та на блогах (WordPress, Livejournal, Blogger).
  • На спеціальних майданчиках для подкастів.
  • На iTunes.

  7) Створити RSS-стрічку.

  Сторонні майданчики для публікації подкастів автоматично генерують RSS-стрічку, але якщо ви хочете опублікувати подкаст на своєму сайті, блозі або iTunes, необхідно її створити.

  RSS-стрічка – це те місце, де будуть викладатися епізоди вашого подкасту для каталогів, сайтів, блогів, на яких ви будете його публікувати. Вам потрібно тільки один раз викласти подкаст на неї і заповнити інформацію: назву і опис кожного з епізодів, обкладинку, посилання на подкаст. Кожен раз, коли ви будете завантажувати епізод на хості, стрічка автоматично оновиться.

  Створити RSS-стрічку можна за допомогою таких сервісів, як Feedity, Feedfry, RapidFeeds, FeedForAll, Feedfry. Після створення стрічки на одному з цих сайтів потрібно буде завантажити у форматі XML і додати на майданчик для розміщення подкасту.

  Створення подкасту

  Отже, обладнання в наявності, тема подкасту визначена, мета зрозуміла – тепер пора приступити до запису подкасту. Процес створення подкасту розділимо на 3 частини:

  • Запис подкасту.
  • Запис вступу і висновку.
  • Редагування подкасту.

  1. Запис подкасту

  Перш ніж приступити до запису, перевірте якість роботи обладнання. Переконайтеся, що мікрофон підключений і програма, яку ви встановили, що його виявила.

  А тепер натисніть на кнопку запису в програмі і почніть говорити. Це нормально, якщо ви будете трохи нервувати. Головне – не лякатися свого голосу і говорити природно, не варто наслідувати дикторам на радіо. Якщо ви будете робити помилки, паузи, втратите думку, необов’язково зупиняти запис, пізніше ви зможете відредагувати її і вирізати все зайве.

  Про що говорити в першому випуску? Ви можете розповісти про себе, про свою діяльність, про подкасті – для чого ви його створюєте, які теми будете зачіпати, з якою періодичністю його випускати. Це, з одного боку, дозволить представити ваш подкаст аудиторії, а з іншого, стане для вас додатковою мотивацією, – раз уже ви дали обіцянку випускати епізоди з певною частотою і висвітлювати задані теми, потрібно буде його стримати. Нехай перший випуск буде вступом до подкасту, його нульовим епізодом.

  І ще: не читайте текст з листочка, це буде звучати дуже неприродно. Люди, які слухають подкасти, очікують почути живу динамічну бесіду або цікавий монолог, а не нудну аудіокнигу. Так що говорите з розстановкою, а можете спиратися на виписані тези.

  Читайте також: Як управляти голосом і підготувати його до публічного виступу, запису відео або аудіо

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Також важливо спочатку визначити тривалість кожного з планованих епізодів – вона повинна бути однаковою, щоб слухачі знали, чого їм очікувати. Епізоди повинні бути не занадто короткими і не занадто довгими – в середньому від 3-х до 20 хвилин, щоб дозволити слухачам виділити час для прослуховування і не дати їм занудьгувати. Почати можна з 10-15 епізодів у подкасті. Подумайте також про те, як часто ви будете випускати епізоди подкастів, – для початку одного разу на тиждень буде достатньо.

  2. Запис вступу і висновку

  Вступ (intro) і висновок (outro) – це короткі записи з музикою і закадровим голосом, який оголошує тему подкасту, підзаголовок і номер епізоду і перераховує присутніх гостей. Вони вказують на унікальність і оригінальність подкасту.

  Для запису intro і outro можна скористатися тим же Audacity, – він дозволить записати голос, вибрати музику і накласти одну звукову доріжку на іншу, врегулювавши їх гучність.

  3. Редагування та збереження подкасту

  Редагування подкасту необхідно, щоб вирізати непотрібні моменти, помилки і паузи в самому подкасті, додати до нього intro і outro, прибрати фоновий шум і зайві звуки, зробити автоматичну стабілізацію звуку і т. д. Також необхідно налаштувати однаковий рівень гучності для всіх епізодів подкасту. Audacity також підійде для цієї мети.

  Після того, як подкаст записаний, його потрібно зберегти у форматі MP3 з бітрейтом в 128kbps – це найбільш бажаний варіант.

  Після збереження MP3-файла потрібно поставити ID3 теги: назва подкасту, епізоду, ім’я автора подкасту, обкладинка і т. д. Використання ID3 тегів дає можливість надати користувачам більше інформації про вашому подкасті, яка буде показана на дисплеї користувачів.

  Щоб додати ID3-теги в Audacity, виберіть «Властивості метаданих».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Потім відкриється вікно, в якому можна буде додати інформацію файлу: автор, назва подкасту, заголовок, підзаголовок, тема, обкладинка і т. д.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Додавання тегів – крок необов’язковий, він не вплине на те, чи будуть слухати ваш подкаст. Але це хороше доповнення, яке, так чи інакше, зробить прослуховування подкасту більш зручним для користувачів.

  Публікація подкасту

  На власному сайті або блозі

  Подкаст можна опублікувати на своєму сайті або в блозі. Можна створити окремий блог для подкасту, краще – на WordPress, так як в ньому вже включена функція RSS-стрічки, яку потрібно налаштувати.

  Читайте також: Як створити сайт на WordPress: повне керівництво для новачків

  Публікація на популярних майданчиках

  Навіть якщо у вас є свій сайт, розміщувати подкаст краще на спеціальному майданчику для публікації подкастів. Причина в тому, що звичайні сайти не мають такої пропускної здатності і швидкості, яка необхідна для аудіофайлів.

  Майданчиків для подкастів зараз дуже багато, найпопулярніші з них – PodFM.ru, Podster, Russian podcasts, The Big Podcast, Playcast і т. д. Розглянемо принцип роботи перших двох сервісів.

  PodFM

  PodFM – один з найпопулярніших сайтів для створення і прослуховування подкастів, «подкастер №1 російського iTunes», що нараховує понад 7500 авторів і 1700 стрічок.

  Сервіс безкоштовний, має зрозумілий і зручний інтерфейс. Щоб ним скористатися, потрібно спочатку зареєструватися.

  Зайдіть на посадкову сторінку сайту і натисніть кнопку «Реєстрація».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Введіть логін, email і пароль у відкриту форму та натисніть «Зберегти».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Отже, ви створили свій особистий профіль. Зайдіть в «Налаштування» у верхньому правому куті посадкової сторінки.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Для початку потрібно створити подкаст-стрічку або ж додати створену вами RSS-стрічку. Для цього натисніть кнопку «Створити стрічку» або «Імпорт RSS-стрічок», в залежності від вашого вибору. Ми розглянемо процес створення подкаст-стрічки на сайті.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Відкриється анкета, яку потрібно ввести назву і опис подкасту, середню довжину випуску, періодичність виходу подкасту і посилання на соцмережі. Також потрібно буде вказати запрошених гостей і додати ілюстрації.

  Ілюстрація сайту повинна бути шириною 240 пікселів, для iTunes – 1400х1400. Змінити розмір картинки можна у Paint.

  Після введення всієї необхідної інформації натисніть «Зберегти».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Ваша подкаст-стрічку створено. Щоб подивитися, як вона буде виглядати в форматі XML, клікніть зазначений на скріншоті значок на сторінці подкасту.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Дуже зручно те, що створення RSS-стрічки відбувається одночасно з створенням покаста.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Тепер потрібно додати випуск подкасту. Для цього повертаємося в «Налаштування» і натискаємо «Додати подкаст».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Є 3 варіанти завантаження подкасту: можна завантажити файл з комп’ютера, вказати посилання для скачування в інтернеті і імпортувати подкаст з RSS-стрічки. Натисніть «Завантажити»/«Імпортувати» після додавання подкасту.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Відкриється форма для вказівки інформації про епізод подкасту.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Вкажіть дату публікації, номер випуску, назва, опис, зображення, виберіть рубрику і подкаст-стрічку. Потім натисніть «Зберегти подкаст» або «Зберегти подкаст і створити слайдкаст», якщо ви хочете створити слайд-шоу на основі подкасту.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Отже, перший епізод вашого подкасту доданий. Тепер можна скопіювати HTML-код і розмістити його на свій сайт, Livejournal, WordPress і т. д.

  Як бачите, нічого складного в процесі публікації на PodFm немає.

  Podster.FM

  Podster – майданчик для публікації аудіо, у якої є свій додаток для запису подкастів на iTunes. При додаванні подкастів на Podster RSS-стрічка генерується автоматично, як і в PodFm, і це багато чого спрощує.

  Отже, приступимо до реєстрації.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Введіть ім’я та прізвище, електронну пошту і пароль. Після цього потрібно буде підтвердити поштова адреса і заново увійти на сайт.

  Ось так виглядає сторінка користувача в Podster. Як видно, можна відразу ж приступити до публікації запису, яка буде додана в ваш «Потік».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Але ми не заостряем на цьому увагу і переходимо відразу до створення подкасту. Спочатку потрібно створити канал для подкасту. Виберіть «Мої подкасти» в верхньому меню, а потім – «Додати подкаст».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Відкриється форма, в яку потрібно буде ввести назву, URL, рубрику і опис подкасту, а також завантажити обкладинку (1400х1400), промо-блок (ілюстрацію розміром 1100 x 299), соцмережі і iTunes.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Отже, канал для подкасту готовий!

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Тепер потрібно додати на канал випуски подкасту. Для цього зайдіть в «Мої подкасти» в меню у верхньому правому кутку і натисніть «Новий випуск».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  З’явиться форма, в яку потрібно буде ввести назву, дату публікації та опис. Додайте епізод і натисніть «Зберегти».

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Ваш перший випуск подкасту доданий!

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Як ви бачите, публікація подкастів на спеціальних майданчиках не являє собою нічого складного, більш того, це зручно, – при такому способі публікації не потрібно самому створювати RSS-стрічку, а поділитися подкастом на інших майданчиках можна за лічені секунди. Так що, рекомендую придивитися до цих сервісів.

  Публікація на iTunes

  iTunes – величезний каталог, який публікує подкасти, додані на інші ресурси. iTunes надає можливість виділитися зі списку інших подкастів і потрапити в рубрику рекомендованих подкастів – New and Noteworthy, в якій зібрані заслуговують найбільшої уваги подкасти за останні 8 тижнів. Враховуючи, що сервіс збирає мільйони відвідувачів щомісяця, не скористатися цією можливістю було б нерозумно.

  Ось які критерії потрібно враховувати, якщо ви збираєтеся публікувати свій подкаст на iTunes:

  • Формат подкасту: M4A, MP3, MOV, MP4, M4V, PDF або EPUB.
  • RSS-стрічка – RSS 2.0.
  • Обкладинка – зображення формату JPEG або PNG, мінімальний розмір – 1400 x 1400 пікселів, максимальний – 3000 x 3000 пікселів.

  Запуск подкасту

  Дуже важливо здійснити грамотний запуск подкасту – він дозволить виділити його з ряду інших і отримати необхідні прослуховування та відгуки.

  Можна присвятити випуск подкасту якогось гучного події, пов’язаній з розглянутої вами темою. Це може послужити відмінним стартом.

  Також ефективно створення лендинга, який міститиме всю необхідну інформацію про подкасті і з допомогою якого можна створити mail-лист і проанонсувати запуск списком контактів. Не забудьте попросити людей підписатися на подкаст і залишити відгук про нього.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха

  Побудова хоча б невеликої аудиторії до запуску подкасту є критично важливим, оскільки дає основу для запуску і здатне створити ефект сніжної грудки.

  У день запуску краще публікувати відразу кілька епізодів, – наприклад, три. Така кількість випусків зможе зацікавити слухачів і при цьому не набриднути. До того ж, наявність більше одного епізоду на старті говорить про те, що вам є що надати в майбутньому.

  Читайте також: Email-маркетинг: 10 чудових прикладів для наслідування

  Просування подкасту

  Отже, ви запустили подкаст. Тепер потрібно подбати про його просування. Пам’ятайте при цьому про деяких важливих моментах:

  • Попросіть слухачів залишити відгук і підписатися на канал.

  Наявність великого числа передплатників приверне до вас ще більше слухачів. Можна також додати це прохання в кінці кожного епізоду інтернет-мовлення як заклик до дії.

  • Нагадуйте про передплату та відгуки не тільки в місцях публікації, але і на своєму сайті та в соціальних мережах.

  Так можна буде залучити більше користувачів, адже деякі з них слухають подкасти далеко від комп’ютера і не можуть відразу залишити відгук і підписатися.

  • Нагороджуйте своїх слухачів за відгуки.

  Даруйте подарунки, надавайте знижки, проводите акції і т. д. Це буде стимулювати слухачів залишати ще більше відгуків.

  Читайте також: Як отримати клієнтські відгуки: 9 ефективних способів

  • Будьте послідовні.

  Якщо ви плануєте випускати новий епізод щотижня, робіть це в один і той же час, в один і той же день тижня. Вам потрібно запастися терпінням і випускати контент регулярно, щоб показати аудиторії, що ви налаштовані серйозно. Виконуйте свої обіцянки, – ніхто не захоче підписуватися на подкаст, якщо його епізоди випускаються не так часто, як було заявлено.

  Як створити подкаст, або Контент вам у вуха
  • Спілкуйтеся з іншими подкастерами.

  Ви можете слідкувати за кращими подкастерами у вашій сфері, щоб підписатися на подкасти, залишати відгуки та допомагати їм просуватися, а вони можуть допомогти вам у відповідь.

  • Рекламуйте свої подкасти.

  Реклама подкастів недорога, але найчастіше ефективна. PodFm, приміром, пропонує отримати 1000 прослуховувань за 200 рублів.

  • Постійно поповнюйте свій mail-лист.

  Розширення аудиторії – безсумнівний ознака успіху проекту. Намагайтеся залучати більшу кількість людей шляхом поповнення свого мейл-листа.

  Натисніть на rec

  Отже, ми розглянули, як і навіщо потрібно створювати аудіоподкасти. Хотіли б ви створити свій подкаст, якщо так, то на яку тему? Чи ви вже пробували себе в цьому цікавій справі? Буду рада вашим коментарям.