Як створити редакційний план для публікацій в соціальних мережах

388

Дефіцит контент-ідей — один з найстрашніших нічних кошмарів маркетологів. Уявіть ситуацію: ви в понеділок відкриваєте план публікацій на корпоративному сайті і бачите, що на цьому тижні виходять три докладних і корисних керівництва. Вони отримають свої «лайки» і коментарі типу «а ось тут може бути краще так, а там десь». Але для соціальних мереж цього мало: ви хочете спорів з віртуальним мордобоєм, вірального поширення, драйву. Коти і оголена натура відразу відпадають: аудиторія не зрозуміє.

Ефективним інструментом боротьби з дефіцитом контент-ідей вважається редакційний план. З цієї статті ви дізнаєтеся, чому він вам потрібен і як його створювати.

Як створити редакційний план для публікацій в соціальних мережах
Стаття в тему: чи Можна боротися з дефіцитом ідей?

Навіщо потрібен редакційний план

Редакційний портфель — це план створення і публікації матеріалів. Як синонім цього поняття можна вживати термін «контент-план». За допомогою цього інструменту ви можете вирішувати практичні завдання, перераховані нижче:

  • Планувати публікації в соціальних мережах. Якщо у вас є редакційний портфель, ви завжди знаєте, який контент будете публікувати і коли ви будете це робити. Завдяки цьому ви позбавляєтеся від необхідності терміново придумувати тему для чергового поста. Ваші матеріали стають актуальними і затребуваними. Крім того, ви отримуєте можливість публікувати контент своєчасно. Наприклад, статтю про новорічну розсилці ви поставите в план напередодні новорічних свят, а не в кінці літа.
  • Аналізувати ефективність публікацій і оптимізувати контент-стратегію. У контент-плані ви можете оцінювати опубліковані матеріали з допомогою вибраних показників. Це допоможе обирати більш ефективні теми для майбутніх публікацій.
  • Планувати роботу творців контенту. Завдяки редакційного портфелю ваші копірайтери, дизайнери, більд-редактори завжди будуть при справі. Їм не доведеться витрачати надто багато часу на самостійний пошук корисних занять та ігор в соцмережах в робочий час.
  • Оптимізувати активність в соціальних мережах. У контент-плані ви вказуєте майданчики, на яких необхідно публікувати конкретні матеріали в обраний час. Завдяки цьому ви уникаєте ситуації, коли в «Фейсбуці» у вас 15 постів на тиждень, а в Google+ один.
  • Підвищувати якість контенту. Хороший матеріал неможливо написати з наскоку. Копірайтери повинні вивчити інформацію, поспілкуватися з експертами, обговорити статтю з редактором. Завдяки редакційного портфелю вони отримують достатньо часу для підготовки.
Як створити редакційний план для публікацій в соціальних мережах

Більше не вважаєте редакційний портфель непотрібною формальністю або проявом бюрократії? Тоді за справу.

Стаття в тему: 20 речей, про які потрібно пам’ятати при створенні контент-плану

Як створювати редакційний портфель для публікацій в соцмережах

Покроковий план, представлений нижче, не варто сприймати як догми. Ви можете орієнтуватися на нього, змінюючи кроки місцями, видаляючи непотрібні і додаючи власні.

1. Визначте цільову аудиторію

Ви повинні знати, для кого створюєте і публікуєте контент. Скористайтеся методом маркетингових персон: персоналізуйте сегменти аудиторії. Це допоможе вам на етапі визначення потреб читачів.

2. Визначте інформаційні потреби аудиторії

Цей етап нерозривно пов’язаний з плануванням загальної контент-стратегії. Вам необхідно створити максимально широке семантичне ядро. Так ви дізнаєтеся інформаційні потреби всіх сегментів аудиторії і зв’яжете їх з конкретними маркетинговими персонами.

Влаштуйте мозковий штурм. Обговоріть з командою творців контенту особливості публікацій, призначених для кожного сегмента аудиторії. Подумайте, чи зможете ви створювати універсальні пости або вам доведеться робити окремі матеріали для кожної маркетингової персони.

3. Визначте типи контенту, які ви будете створювати постійно

Оцініть наявні в розпорядженні ресурси і визначте типи контенту, які ви зможете створювати регулярно. Наприклад, якщо у вас є штатні копірайтери, ви можете зробити акцент на різних видах текстового контенту: статтях, оглядах, новини і т. п.

Внесіть в контент-план основні типи контенту, які ви будете публікувати регулярно. Залиште місце для інших типів, які ви будете створювати час від часу із залученням сторонніх фахівців. Наприклад, один раз в місяць ви будете публікувати візуальний контент, створений професіоналом.

Як створити редакційний план для публікацій в соціальних мережах

4. Визначте соціальні мережі, в яких ви будете публікувати контент

Орієнтуйтеся на уподобання та інтереси цільової аудиторії. Виберіть кілька соцмереж, в яких ви точно зможете підтримувати активність і стежити за реакцією аудиторії. Постарайтеся включити в список як мінімум одну мережу, що спеціалізується на візуальному контенті.

5. Инвентаризируйте створений контент

Перевірте, чи зможете ви частково задовольнити потреби аудиторії з допомогою раніше створеного контенту? Можливо, ви проводили дослідження, брали інтерв’ю, писали книгу. Оживіть ці публікації, оновити і використовувати їх повторно. Внесіть це в контент-план.

6. Призначте відповідального за контроль вмісту

В соціальних мережах ви можете публікувати чужий контент, що представляє цінність для вашої аудиторії. Це називається курирування контенту. Визначте джерела цінних матеріалів, частоту публікацій чужого контенту.

Стаття в тему: Як знаходити кращий контент для шерінгу в соціальних мережах

7. Визначте теми і дати публікацій і призначте відповідальних

На завершальному етапі створення редакційного портфеля вам необхідно визначити теми публікацій, плановий час їх виходу і відповідальних осіб. Розподіляючи статті, враховуйте спеціалізацію авторів. Слідкуйте за своєчасністю публікацій. Наприклад, матеріали про тенденції в галузі краще публікувати в кінці та на початку року.

8. Виберіть критерії та частоту оцінки публікацій

Ви можете оцінювати публікації в соцмережах по відгуку аудиторії, числу переходів на сайт або по інших метрик. Аналізуйте ефективність матеріалів з заданою періодичністю, своєчасно внести зміни в контент-план. Наприклад, якщо ви бачите, що аудиторія відгукується на користувальницькі керівництва, але ігнорує промо-контент, зробіть висновки.

А можна працювати без редакційного портфеля?

Чесно? Можна. У першу чергу це стосується молодих проектів, що працюють в умовах відсутності жорсткої інформаційної конкуренції. Уявляєте, перед вами неоране поле: вам треба написати десятки статей, кожна з яких здається першочерговим. В таких умовах ви і без контент-плану знаєте, що будете писати сьогодні, завтра і післязавтра. Звичайно, ви можете потрапити в пастку безсистемності, але на старті роботи вона практично не впливає на ефективність контент-стратегії.

По мірі дорослішання проекту і зростання конкуренції ви будете все сильніше відчувати потребу в редакційному портфелі. По-перше, ви все частіше будете думати, а що б такого написати, щоб розпещена аудиторія це помітила. По-друге, вам доведеться враховувати контент-активність конкурентів. По-третє, у міру дозрівання ринку буде відбуватися дедалі більше подій і змін, що потребують уваги. Щоб своєчасно їх висвітлювати, вам рано чи пізно доведеться планувати створення контенту.

Який контент-план вам потрібен

Чим крупніше і старше ваш проект, тим далі відсувається горизонт планування. Якщо на початку інформаційної діяльності ви можете працювати з коліс, то ставши законодавцем мод у галузі, ви відчуєте дефіцит свободи. Це пояснюється просто: ви сформували аудиторію, а тепер змушені враховувати її потреби. Вони відображаються в обсягах редакційного портфеля, горизонтах планування, які використовуються типи вмісту та обсяги соціальних мереж.

Що стосується інструментів для створення контент-плану, використовуйте будь-які. Це може бути таблиця в Excel або Google Docs, плагіни для WordPress, наприклад, Editorial Calendar або coShedule, сторонні сервіси, наприклад, Kapost. Головне, щоб вам було зручно.

Використані матеріали 5 Reasons Why A Social Media Content Calendar Is Important For Your Business, How to Build a Content Calendar, How to Create a Social Media Posting Schedule та інші.

Читайте також: 500+ кращих інструментів для комплексного просування сайту