Як створити вільний час з нічого

426

А що сьогодні було по телевізору? Ні, стривайте, не розповідайте. Мені, право, не цікаво. Але якщо ви були готові розповісти про останній епізод якого-небудь реаліті-шоу, то у вас не все в порядку. Найімовірніше, ви проміняли своє життя на інформаційний сурогат. Ласкаво просимо у віртуальний світ! А тепер спробуємо з нього втекти.

Як створити вільний час з нічого

«Цей народ вже давно, з тієї пори, як свої голоси ми

Не продаємо, всі турботи забув, і Рим, що коли-то

Все роздавав: легіони, і влада, і лікторів зв’язки,

Стриманий тепер і про двох лише речі неспокійно мріє:

Хліба і видовищ!» – Ювенал

«І можна без хліба!» – Вінні Пух

Вічна нестача часу

Суспільство все більше підсаджується на дешеві розваги, але при цьому скаржиться на брак часу для серйозних починань. Вже дуже ми любимо тікати від власного життя і споглядати чужі. Адже Там зазвичай все закінчується добре. Можна і порадіти чужому, навіть вигаданим щастя, як своїм власним. А якщо погано закінчилося – не біда. Тут, на дивані, затишненько. Зовсім не боляче і не страшно. Тепло, світло і мухи не кусають. Можна будити сусідів в дві години ночі нестямним криком «Гооооооол!». Піти самому м’яч поганяти заради задоволення і здоров’я? Радий би, та зайнятий. Хоча, звичайно, потрібно. Може, на наступному тижні? Якщо не буду зайнятий.

Мистецтво самовдосконалення ослаблої рукою відбивається від індустрії розваг. Споживчий гедонізм вбиває прагнення пізнати щось корисне, витратити час на навички, що вимагають наполегливості в обмін на постійний і плідний результат в довгостроковій перспективі. Ні, хочу задоволення тут і зараз! Не потрібна мені ваша вудка, я рибку і в магазині купити можу. А що буде, якщо магазин закриється?

Більше половини росіян воліють вбивати вільні години, сидячи перед ящиком з блакитним екраном. Підростаюче покоління віддає перевагу інтернету, але не заради вільного доступу до робіт Гейзенберга або Ніцше, а заради того ж безглуздого і нещадного споживання варення, изливающегося з екранів і з динаміків прямо в сіру масу обивателя. Смачно! Спокуса «дивитися і грати» методично відбиває бажання вчитися і робити». Само собою, телебачення та інтернет несуть у собі величезний обсяг корисної інформації поряд з вінегретом з кримінальних зведень Ботсвани, реклами ліків від безсоння з побічним ефектом у вигляді інсомнія, і мильних опер. Але навіть корисна теорія не може замінити практику. Та й скільки з проведених вами сьогодні годин перед телевізором чи монітором були витрачені на придбання корисних знань? Тільки чесно?

Чим більше ви відволікаєтеся від реального життя і витрачаєте час на віртуальну життя, тим більше навички і знання відступають на другий план. Навички поступаються дорогу відеоігор і соціальних мереж, а знання пасують перед переконаннями. Герої космонавтики замінюються героями мильних опер, прагнення до зірок Всесвіту підміняється фіксацією на «зірках» екрану. Ми нічому не вчимося, але впевнені, що всі знаємо. Звідки? З телевізора, звісно. Раз так сказав телевізор, значить так і є. Сучасне суспільство досягло експертного рівня поглинання інформації, що не має практичного значення, а часто і фактичної основи. Якщо б за вирівнювання диванів платили гроші, ми б давно жили у світлому майбутньому. Але як би не було приємно сидіти годинами перед ящиком, поглинаючи Інтерни і Будинок-2, це нічого толком нас не вчить. Хіба що жартів, які стають бородатими на наступне ж ранку, та деталей інтимного життя Ксюші Собчак. Ні те, ні інше не викличе захоплення у ваших друзів, потенційного роботодавця або у вас самих на схилі ваших років.

До чого все це? В першу чергу до того, щоб ви зрозуміли, наскільки кумедно звучать відмазки про брак часу. «Я б хотів(а) скинути десяток кіло, вивчити фарсі, проводити більше часу з дітьми і навчитися жонглювати смолоскипами на велосипеді, але, на жаль, справи, справи». Знайомі слова? Так, це улюблена нами форма виправдання ліні і невпевненості в собі.

Значить, ви занадто зайняті. А чим ви зайняті? Скільки часу ви витратили на телевізор за минулий тиждень? Скільки метрів непотрібної інформації було завантажено вами для перегляду з просторів цих самих-інтернетів? І що ви з цього отримали?

Мишоловка

Якщо ви втратили час на повну нісенітницю, це ще півбіди. Гірше, коли споживана інформація не просто марна, але і відверто деструктивна. Телебачення, інтернет, так і будь-інформаційний канал, може стати інструментом маніпуляції свідомістю. У певних випадках це не несе прямої загрози. Реклама набридає? Зате вона оплачує ваше улюблене шоу. Нічого поганого або хорошого для вас тут немає, нульове сальдо. Принесе конкретна реклама користь саме вам – питання окреме. Коли реклама починає набридати, настає час для прихованої реклами. На якій машині розкачував Джеймс Бонд в останньому фільмі? Так, реклама буває нав’язливою, але сама по собі реклама проста, всього лише інструмент ринкової економіки. А як бути з явно негативними ідеями, скармливаемыми людям з екранів тих же телевізорів? Яку користь може принести серіал, відверто оспівує горезвісну романтику злочинного світу? Питання не в тому, чи можна споживати таку інформацію. Це вже залежить від стабільності вашої психіки, від сприйнятливості до чужих ідей, наявності або відсутності здатності до аналітичного мислення. Потрібно– ось у чому суть. Чи варто витрачати час на те, що не покращить ваше життя?

Як створити вільний час з нічого

Звичайно, якщо ви тільки що викинули свій телевізор у вікно, ви поспішили. Іноді просто необхідно відключати голову, давати їй відпочити від життєвих проблем, щоб не зійти з розуму від напруги. Адже в цьому і полягає суть телебачення – воно не дозволяє вам думати. Постійний потік банальностей просто не залишає часу на роздуми. Сидячи на дивані перед екраном, ми починаємо нагадувати тісто – як фізично, так і розумово. М’яке тісто, готове прийняти будь-яку форму, але не має власної волі. Якщо вже без трешу вам зовсім не обійтися, то хоч не витрачайте занадто багато часу на програмування власного мозку чужими руками. Можна ненароком і пару-трійку зайвих алгоритмів роздобути, психологічну залежність. З іншого боку, будь-який канал інформації може стати інструментом для отримання знань, якщо контролювати канал, а не потрапляти під її вплив самому. Ніколи не пізно просто вимкнути балакучий ящик.

Через терни до успіху

Якщо ви хочете добитися чогось конкретного, займіться цим цілеспрямовано і не обмежуйтеся теорією. Не треба переконувати себе, що ви робите щось корисне, переглядаючи ранкові новини ввечері. Завтра вони все одно застаріють. І ви не станете «героєм», прочитавши цю статтю. Героїчні справи вимагають героїчних зусиль. Ви можете прочитати хоч двадцять рецептів, але коли ви візьметеся за справжню сковороду, перший млинець вийде грудкою. А як ви хотіли? Повторимо ще раз: теорія не може замінити практику. Теорія – лише фундамент, сам по собі даремний, якщо тільки не побудувати на ній будинок.

Як створити вільний час з нічого

Визначтеся з тим, чого ви дійсно хочете досягти. Будь-яке цікаве починання принесе в результаті задоволення. Чим починання складніше, тим вище буде віддача. Не бійтеся складності, бійтеся власної байдужості до мети, бо воістину неможливо досягти успіху в чому-небудь всупереч відсутності інтересу. Головне не піддаватися спокусі безкоштовного сиру в мишоловці, не дозволяти затягнути себе з головою в одномоментні розваги. Сьогоднішній епізод вашої улюбленої мильної опери забудеться через пару днів – цей відбиток зникне, тісто повернеться у звичне безформне стан. Просто тому, що ваш власний мозок інтуїтивно відкидає непотрібну інформацію. А ось навички катання на велосипеді, ви не забудете ніколи. І так, ви можете підібрати і купити хорошу модель її через інтернет або за допомогою реклами в ящику – ось вам і користь від інформаційного каналу. Заробите пару синців та забоїв, експериментуючи з двоколісним дивом, а через кілька місяців практики будете насолоджуватися адреналіном від виконання запаморочливих трюків під завидующие погляди «споживачів». Але простіше, звичайно, зависнути в інтернеті і дивитися, як це роблять інші.

Так що вам більше до душі? Домагатися чого-то самому або споживати готове? Залишатися безформною масою або залазити в пекло і приймати конкретну форму? Якщо у вас знайшовся час прочитати цю статтю, то знайдеться і час для будь-якого прожекту. Живіть своїм життям, а не життям вигаданих героїв. Подолавши лінь, забудьте невпевненість і займіться цікавою справою, щоб у глибокій старості вам було про що розповісти онукам. І будьте методичні та наполегливі у своїх починаннях. Рим не був побудований за один день, зате простояв довгі століття, поки римляни не проміняли свої амбіції на безкоштовний хліб і видовища.

Адаптація матеріалу The Lost Art of Becoming Good at Things by Corbett Barr.

Ще кілька надихаючих статей:

  • Казки для дорослих, або Як умовити себе добитися успіху
  • Іди туди, куди веде тебе твій страх
  • Не знаю / не хочу / не вмію – не привід стояти на місці