Як уникнути типових маркетингових помилок

348

Умінням красиво викладати свої думки? Вродженої грамотністю? Уважністю до деталей? Три рази повз. Доброго копірайтера відрізняє завзятість.

Як уникнути типових маркетингових помилок

Що робить хороший копірайтер?

Хороший копірайтер постійно практикується. Він занурюється в тему, пише і редагує до тих пір, поки матеріал не стане експертними. Іноді на це йдуть години і навіть дні.

Хороший копірайтер спокійно приймає будь-яку критику і каже щире спасибі, якщо вона виявилася йому корисною. Він уважно слухає і оточуючих, і свій внутрішній голос, і на основі цього намагається писати ще краще.

Хороший копірайтер давно змирився з тим, що перший чернетка в будь-якому випадку доведеться переписувати і допрацьовувати, а також у тому, що продуктивність залежить не від натхнення, а від щоденної роботи, працьовитості і знання деяких професійних хитрощів.

Хороший копірайтер пише хороші тексти, тому що він щиро любить свою роботу. Він розуміє, що це більше ніж професія. Це покликання, поклик понад. Він просто не може не писати.

Що відмовляється робити поганий копірайтер?

Бізнес витрачає величезні кошти, щоб доносити свої повідомлення до споживачів. Незважаючи на це, користувачі звертають увагу далеко не всі маркетингові месиджі. За даними маркетингової компанії CEB, аудиторія помічає лише 12 % рекламних повідомлень. Між тим, існує практично гарантований спосіб змусити споживачів говорити про вашої реклами та бізнесі. Користувачі завжди помічають явні маркетингові помилки, смакують їх і критикують бренди. Природно, в цьому випадку реклама працює проти бізнесу. Тому підприємці повинні уникати подібних ляпів.

З цієї статті ви дізнаєтеся про типових рекламних помилки, які формують негативне ставлення клієнтів до вашого бізнесу.

Як уникнути типових маркетингових помилок

Хто воду носить, той і глечик ламає

У більшості випадків маркетингові помилки серйозно не загрожують вашому бізнесу. Помиляючись, ви робите висновки і придбаєте досвід. Невдачі поступово перетворюються на дорожні знаки, які вказують шлях до ефективного маркетингу. Але деякі помилки коштують брендам занадто дорого. Вони псують репутацію бізнесу і роблять компанії посміховиськом в очах клієнтів і колег. До типовим помилок цієї категорії належать наступні приклади:

 • Труднощі перекладу

Вихід бізнесу на міжнародний рівень — це великий успіх. Однак деякі підприємці примудряються все зіпсувати, вирішивши заощадити на послугах професійних перекладачів. Американська мережа швидкого харчування KFC потрапила в неприємну ситуацію, коли відкривала перший ресторан у Китаї в кінці 80-х років XX століття.

У той час компанія використовувала слоган «пальчики Оближеш». Керівництво KFC вирішило, що китайські підрозділи також зможуть його використовувати. Бізнесмени не врахували, що дослівний переклад слогана з англійської на китайський звучить загрозливо. Дійсно, навряд чи хтось зважиться пообідати в ресторані, на вивісці якого написано «З’їж свої пальці».

Транснаціональний бренд Pepsi не уник пастки дослівного перекладу, починаючи діяльність в Китаї. Переклад слогана компанії «Pepsi повертає до життя» з англійської на китайський вийшов ще більш жахливим, ніж приклад зі з’їденим пальцями. Китайські споживачі дізналися, що «Pepsi повертає родичів з могили».

Американська пивоварна компанія Coors надовго відбила у іспанських споживачів бажання пробувати свою продукцію. Слоган компанії Turn It Loose (не думай про це) після дослівного перекладу на іспанську перетворився в сленговий вираз, що буквально означає «у мене діарея».

Маркетинговий рада: плануючи рекламну кампанію на міжнародному ринку, користуйтеся послугами професійних перекладачів. Ні в якому разі не перераховуйте маркетингові матеріали за допомогою онлайн-перекладачів чи програмних засобів.

Як уникнути типових маркетингових помилок
 • Небажання враховувати людський фактор

Бренди часто використовують у маркетингових кампаніях сухий ділова мова. Вони забувають, що по ту сторону екрана монітора знаходяться живі люди. Ці люди хочуть спілкуватися з такими ж людьми, а не назвами компаній і продуктів.

Бізнес повинен будувати відносини з конкретними споживачами, а не кидатися порціями інформації в сторону безликої аудиторії. Ефективність цього підходу підтверджується дослідженням маркетингової компанії Nielsen, присвяченому довіри аудиторії до реклами.

Експерти Nielsen запитали споживачів, яким рекламним повідомленням вони довіряють найбільше. Респонденти вибрали фактори, що підвищують довіру до реклами. Їх відповіді розподілилися так:

Як уникнути типових маркетингових помилок

Маркетинговий рада: створюючи маркетингові повідомлення, пам’ятайте, що їх будуть читати, дивитися і слухати живі люди. Говоріть з аудиторією про те, що її цікавить.

 • Спекуляція на соціальних темах

Використання соціальної тематики, наприклад, теми боротьби з важкими хворобами, найчастіше псує репутацію бізнесу. Комерційні організації можуть і повинні займатися благочинністю і брати участь у вирішенні соціальних проблем. Однак їм не слід використовувати цю діяльність для реклами. Це підтверджується наступним прикладом. Компанія AT&T опублікувала в Twitter замітку, присвячену річниці руйнування веж Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку (див. ілюстрацію).

Як уникнути типових маркетингових помилок

Фолловери AT&T порахували, що компанія використовує пам’ять про трагічну подію для реклами власного продукту. Негативна реакція аудиторії змусила маркетологів AT&T видалити твіт протягом години після публікації.

Маркетинговий порада: не використовуйте соціальні теми або трагічні події для просування бізнесу. Залиште цю нішу соціальним службам і некомерційним організаціям, які не можна звинуватити в спекуляції на трагедії заради власної вигоди. До речі, некомерційні організації вміють використовувати резонансні події для залучення уваги суспільства до тих чи інших проблем, про що ми писали тут.

 • Відсутність сензитивності

Сензитивність — це психологічний термін. Він означає здатність людини відчувати реакції, настрої, приховані мотиви інших людей.

Дистриб’ютор автомобільного бренду Subaru в Абу-Дабі продемонстрував низьку сензитивність до гендерних питань. Маркетологи Subaru описали смертельне ДТП, що сталася з вини жінки-водія. Вони проілюстрували опис картинкою, яку користувачі соціальних мереж вважають образливою для жінок (див. ілюстрацію).

Як уникнути типових маркетингових помилок

Представники Subaru вибачилися за публікацію нотатки з-за критики користувачів соцмереж.

Маркетинговий рада: публікуючи маркетинговий контент, намагайтеся передбачити реакцію користувачів. Подумайте, чи не ображає публікація представників аудиторії.

 • Некоректне використання функцій соціальних мереж

Поява нових функцій соціальних мереж збільшує можливості маркетологів. Однак представники брендів часто використовують функції соціальних мереж некоректно. Наприклад, мережа ресторанів mcdonald’s використовувала хештег #McDStories, щоб стимулювати користувачів ділитися ностальгічними історіями, пов’язаними з даним брендом. Однак фахівці компанії приділили мало уваги роз’яснювальній роботі. Користувачі почали використовувати запропонований хештег, щоб поскаржитися керівництву мережі ресторанів на погане обслуговування або низька якість продуктів.

Як уникнути типових маркетингових помилок

Компанія AmericanAir невдало використовувала функцію автоматичних відповідей на твіти. Поява однакових відповідей на будь-які твіти аудиторії показало, що компанія не прагне отримувати зворотний зв’язок від користувачів.

Як уникнути типових маркетингових помилок

Маркетинговий рада: вивчайте функції соціальних мереж. Використовуйте нові функції тільки в тому випадку, якщо ви повністю вивчили принципи їх роботи. Приділяйте увагу інформування ваших френдів і фоловерів.

Як уникати будь-яких маркетингових помилок

Бізнес може легко захиститися від серйозних маркетингових помилок. Для цього маркетологи повинні знати свою аудиторію і враховувати інтереси і потреби клієнтів. Також представники брендів повинні уникати типових маркетингових помилки, до яких належать використання машинного перекладу, спекуляції на соціальних темах, відсутність сензитивності, некоректне використання функцій соціальних мереж.

А ви допускаєте маркетингові помилки? Який свій ляп ви вважаєте самим жахливим?

Адаптація матеріалу 5 Common Marketing Message Mistakes You Need to Avoid by Kristel Cuenta.

Читайте також:

 • Будьте джедаєм в маркетингу
 • Менеджмент помер. Маркетинг помер. Стратегія померла
 • Створення утягує контенту в соцмережах – марна трата часу

Поганий копірайтер відмовляється визнавати, що він поганий. Він переконаний в тому, що рівень його майстерності досяг абсолютної межі, тому не витрачає час на те, щоб редагувати і, вже тим більше, переписувати свої тексти.

З першого погляду може здатися, що ним керує зарозумілість, але насправді тут криються інші почуття – лінь, небажання виходити з зони комфорту і страх (страх витратити більше сил і все одно потерпіти невдачу).

Чи варто говорити, як поганий копірайтер сприймає критику? Правильно, він її взагалі не сприймає. Та й навіщо? Хто і чому може навчити? Він вже 5 років працює копірайтером, написав тисячу статей на різні тематики і знає, як зробити текст «продають» (як правило, він використовує для цього такі ось техніки).

Вам не сподобався мій текст? Багато помилок? Глибоке занурення в тему? Та що ви взагалі розумієте в текстах, неуки!

Як стати іншим?

Багато посередні копірайтери думають, що вони справжні професіонали. Вперті і самовдоволені, вони навіть не планують змінюватися. Коли їх просять переписати статтю або внести правки по тексту, більшість з них ображаються – «клієнт прискіпується», «не зрозумів задуму автора», «не оцінив мій талант» і т. д. І взагалі вони ненавидять отримувати фідбек від замовника і запитують його тільки для галочки, а не для того, щоб поліпшити свій текст.

Хороший копірайтер завжди скромний, готовий йти на спілкування і вислуховувати критику. Незважаючи на свою майстерність, він з усією серйозністю підходить до процесу написання та редагування матеріалів. І в яких би складних обставинах він не знаходився, він буде продовжувати писати і розвивати свої навички.

Настав час зробити вибір

Змінитися або залишитися незмінним. Пробігти зайвий кілометр або разом з усіма сісти на землю віддихатися. Бути наполегливим і цілеспрямованим або бути як більшість.

Виберете другий варіант – залишитеся в звичної зони комфорту, будете писати даремні тексти і насолоджуватися своєю геніальністю. Виберете перший варіант, доведеться навчитися скромності і почати багато працювати. Можливо, це моє особисте переконання, але я абсолютно впевнена в тому, що саме зі скромності починається розвиток. Завдяки їй виникає бажання слухати і змінюватися, працювати і ставати професіоналом у своїй справі. Тому…

Станьте скромніші і почніть вкладати душу в кожен свій текст. Пишіть і просите критики, виправляйтесь і стаєте краще. Тільки так ви зможете стати хорошим копірайтером.

P. S. А що ви думаєте з цього приводу? Чим хороший копірайтер відрізняється від поганого? Поділіться своїми думками в коментарях.

Переклад і адаптація матеріалу The Difference Between Good Writers and Bad Writers.

Читайте також:

 • Любіть ваших копірайтерів
 • Які інструменти підвищують ефективність роботи копірайтера
 • 17 нестандартних рад копірайтерам