Як вибрати фондова біржа

11-2-2021

Перші біржі з’явилися в європі в 15 столітті.

Спочатку біржі були універсальними, на них торгували товарами і цінними паперами. Біржі, на яких торгували тільки цінними паперами, з’явилися в 16 столітті в антверпені і ліоні.

Розповім, як працює біржа і навіщо вона потрібна.

Що таке фондовий ринок і фондова біржа

На фондовому ринку продають і купують цінні папери: акції, облігації, паї біржових фондів. Щоб не було обманів і нечесної гри, біржа розробляє правила торгівлі цінними паперами і гарантує виконання угод.

Фондова біржа організовує торгівлю цінними паперами і контролює учасників торгів. Всі угоди на біржі реєструються. Юридичні особи на фондовій біржі залучають гроші для розвитку і виробництва, а приватні особи перетворюють заощадження в інвестиції і отримують додатковий дохід. Хочемо порекомендувати почитати що таке фондова біржа на сайті https://sdg-trade.com/market/amex , тут тільки найкращі поради .

Навіщо і як випускають цінні папери. Компанії випускають акції або облігації, тому що їм потрібні гроші для виробництва та розвитку.

Якщо інвестор купує акції, то стає власником шматочка бізнесу компанії: він може брати участь у зборах акціонерів і отримувати дивіденди. Якщо інвестор купує облігації, він дає компанії гроші в борг під відсоток на певний термін, наприклад на кілька років. Для компанії облігації-це аналог банківського кредиту, часто під менший відсоток. Органи влади теж випускають облігації.

Легальність фондових бірж. Порядок і законність в роботі бірж контролюють регулятори. У різних країнах регуляторами можуть бути державні організації, спеціальні комісії або некомерційні організації.

Регулятори займаються ліцензуванням і розкривають важливу для ринку інформацію. Вони розслідують порушення: наприклад, інсайдерську торгівлю, маніпулювання цінами і злодійство клієнтських грошей. Регулятори можуть позбавити ліцензії, оштрафувати або заборонити обіймати певні посади.

1.у росії роботу бірж регулює центральний банк. Згідно фз «про організовані торги» біржею може бути тільки акціонерне товариство, яке має ліцензію. Повний список документів, що регулюють діяльність бірж в росії, можна знайти на сайті цб.

Біржі не мають права поєднувати свою діяльність ні з якою іншою, крім клірингу.

У сша роботу бірж регулює комісія з цінних паперів і бірж — sec. На відміну від цб, sec може самостійно порушувати кримінальні справи і подавати позови до суду.

У великобританії роботу фінансових ринків регулює управління з фінансової поведінки-fca. Японія в своїх фінансових законах спиралася на законодавство сша, тому фінансові суперечки тут регулює дуже схожа на sec комісія з нагляду за цінними паперами і біржами — sesc.

Плюси і мінуси фондових бірж. Біржі забезпечують прозорість компаній для інвесторів, тому що для допуску до торгів емітенти повинні надавати фінансову звітність і дотримуватися певних правил.

Щоб російські акції потрапили в перший або другий рівень лістингу на московській біржі, емітенти повинні існувати не менше трьох років, надавати звітність як мінімум за три роки і дотримуватися інших правил, які можна знайти на сайті біржі.

Кожна біржа сама розробляє правила, щоб збільшити прозорість компаній для інвесторів.

На великих біржах оборот цінних паперів дуже великий, тому інвестор може швидко перетворити цінні папери в гроші. Прибутковість на фондовому ринку може бути вище прибутковості за депозитами, але вона не гарантована. Інвестиції в цінні папери не застраховані державою — є ризик втратити гроші.

Завдання та функції фондової біржі

Фондові біржі організовують торги і підтримують справедливе ціноутворення. Біржі гарантують виконання угод, включають і виключають цінні папери в котирувальні списки. Інформація про всі операції на біржі публічна і доступна на сайтах бірж.

Торги на фондовій біржі відбуваються в певний час і за правилами, які встановлює біржа.

Котирування цін-це визначення вартості цінних паперів в процесі біржових торгів. Крім цінних паперів на фондових біржах можна торгувати біржовими контрактами.

Біржові контракти-це похідні фінансові інструменти, за допомогою яких можна застрахувати активи від різкої зміни ціни. Біржові контракти бувають ф’ючерсними або опціонними.

Ф’ючерсний контракт-це зобов’язання купити або продати певний актив у майбутньому за зафіксованою в контракті ціною. Опціонний контракт-це не обов’язок, а право купити або продати актив за фіксованою ціною. Активами може бути що завгодно: товари, процентні ставки, індекси і навіть погода.

Біржовими контрактами торгують на терміновому ринку, тому що вони мають на увазі поставку базового активу в майбутньому, тобто через певний термін.

Виконання угод на біржі гарантує центральний контрагент. Наприклад, на московській біржі центральним контрагентом є національний кліринговий центр. Це посередник між покупцем і продавцем, який перевіряє, що у покупця достатньо грошей, а у продавця є в наявності цінні папери. Якщо на кінець торгового дня якийсь учасник не може виконати свої зобов’язання по операціях, їх виконає за нього центральний контрагент.

Класифікація бірж

По виду товару біржі бувають фондові, товарні, валютні і кріптовалютние. На фондових біржах торгують цінними паперами. На валютних продають і купують валюту — майже так само, як в обмінних пунктах, але в набагато більшій кількості. На товарних біржах торгують реальними товарами або ф’ючерсними та опціонними контрактами. На кріптовалютних біржах торгують криптовалюта, такі біржі з’явилися зовсім недавно.

За принципом організації раніше біржі ділилися на державні, приватні та змішані. Але в даний час більшість бірж — акціонерні товариства. Якщо акціонерами є не тільки приватні компанії, але і держава, то біржі відносяться до змішаного типу.

1. За формою участі біржі бувають відкритого і закритого типу. На біржах відкритого типу можуть торгувати продавці, покупці і члени біржі. На біржах закритого типу — тільки члени біржі.

1. За роллю в міжнародній торгівлі біржі бувають міжнародні та національні. На невеликих національних фондових біржах торгують цінними паперами дрібних компаній, які не підходять під вимоги міжнародних бірж.

1. За типом угод біржі бувають ф’ючерсні, опціонні, реального товару і змішані.

На санкт-петербурзькій міжнародній товарно-сировинній біржі торгують фізичними партіями сирої нафти-це і є реальний товар. На ф’ючерсних і опціонних біржах торгують терміновими контрактами. На змішаних біржах торгують різними інструментами. Наприклад, московська біржа відноситься до змішаного типу: на ній є фондова, валютна і термінові секції.

Найбільші фондові біржі

Найбільші фондові біржі знаходяться в сша. Біржі самостійно визначають вимоги до компаній, які хочуть розмістити на них свої акції або облігації.

Я наведу статистику всесвітньої федерації бірж-wfe — за 2018 рік, тому що аналітика по всіх біржах зручно зібрана в одній таблиці. Більш свіжі дані за 2019 рік можна знайти на сайтах бірж — вони публікують звітність та презентації щомісяця.

Нью-йоркська біржа, nyse, заснована в 1792 році. Тоді місце на біржі можна було купити. Місця передавалися у спадок, і їх кількість була обмежена. На кінець 2018 року на біржі котирувалися акції 2285 компаній, з них 510 — зарубіжних. Це найбільша за капіталізацією біржа в світі: тут великий вибір цінних паперів і торгуються акції найбільших світових компаній.

Московська біржа, moex, заснована в 2011 році на базі бірж ммвб і ртс. На кінець 2018 року тут котирувалися акції всього 225 компаній. Капіталізація московської біржі в 36 разів менше, ніж нью-йоркської. Зате на московській біржі активно торгують облігаціями.

У листопаді 2019 року на московській біржі було зареєстровано 5,5 млн фізичних осіб.це менше 4% всього населення росії. А активних інвесторів всього 320 тисяч осіб. Московська біржа вважає активними інвесторами тих, хто здійснив хоча б одну угоду на місяць.

Токійська біржа, tse, заснована в 1878 році, тоді вона належала всього двом власникам. Символ біржі-брокер, одягнений в кімоно. Зараз це третя за капіталізацією біржа в світі. Тут котируються акції 3657 компаній, з яких тільки 5 зарубіжних.

Гонконгська біржа, hkex, офіційно заснована в 1891 році. Біржа займає сьоме місце в світі за капіталізацією, але перше — за кількістю нових компаній в лістингу за 2018 рік. Тут котируються акції 2315 компаній, з яких 154 — зарубіжні.

Лондонська біржа, lse, заснована в 1565 році сером томасом грешемом і офіційно відкрита в 1571 році як королівська біржа. Lse займає шосте місце в світі за капіталізацією, але перше — за кількістю etf, на кінець 2018 року їх 2953.