Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

267

Серед фахівців з області SEO є кілька думок з приводу закупівлі посилань:

 • Посилання працюють, але важливо дуже обережно підходити до їх купівлі.
 • Посилання не працюють. Ці люди фанатично налаштовані проти покупки посилань.
 • Посилання працюють, як і раніше. Давайте купувати їх сотнями.
 • Сам я ставлюся до першої категорії, і радий тому, що мене оточують в більшості такі ж фахівці. Нічого не маю проти другої категорії, хоча, навряд чи їх клієнти розуміють, що без посилань набагато складніше просунути сайт в стислі терміни. Ну і звичайно, часто стикаюся з «успіхами» третьої категорії фахівців, які активно заганяють сайти під смітники фільтри. Ось про ссылочном фільтрі «Яндекса» ми і поговоримо в цій статті.

  Коротка, не секретна інформація «Минусинску»

  «Яндекс» запустив фільтр навесні 2015 року, почавши з цього часу карати сайти за покупну посилальну масу (SEO-посилання). Офіційну заяву «Яндекса» – от. Найголовніше, що слід знати, – покарання настає за подолання певного порогу (обсягу) посилальної маси для домену. Воно зазвичай виглядає як падіння запитів на 20-30 позицій вниз.

  На даний момент у мережі є приклади накладення санкцій за 400+ посилань. Почалося все з порога в кілька тисяч посилань для домену (карали найнахабніших маніпуляторів посилальної масою), але поступово знижується поріг.

  Фільтр підтверджується в «Яндекс.Вебмастере». Повідомлення виглядає наступним чином.

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

  Відповідно, якщо спостерігається просідання позицій, при «Мінусинську» – вам слід негайно зайти в «Яндекс.Вебмастер» і перевірити вкладку «Діагностика» > «Безпека і порушення».

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

  Якщо є подібне повідомлення, сайт знаходиться під «Мінусинському», і зовнішню посилальну масу потрібно чистити.

  Читайте також: Так вам і треба, або Все, що потрібно знати про фільтрі «Баден-Баден»

  Які посилання «Яндекс» вважає SEO-посилання?

  • Стоять не в основному контенті сторінки, а в наскрізних блоках (футер, бічні блоки і т. д.).
  • Містять «агресивний» комерційний анкор (зі словами «купити», «ціна» і т. д.)
  • Мають велику кількість однакових анкорів в посилальної маси, особливо якщо це комерційні анкор (містять слова «купити», «ціна» тощо).
  • Стоять на тематичних сторінках, тематика сторінки донора ніяк не пов’язана з тематикою сторінки, на яку він посилається.
  • Провідні з донорів, що мають багато вихідних посилань на сайти різних тематик, тобто сайт посилається на що попало, без розбору тематики.
  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса
  Приклад неправильного розміщення посилань:

  • три різнотематичні посилання поруч, тобто з цього сайту посилаються на що завгодно без розбору,
  • розташовані в бічному блоці сайту, а не в основному контенті,
  • тематика сторінки – «користь бігу для схуднення», що ніяк не пов’язано з тим, куди ведуть посилання.

  Отже, ми знаємо симптоми і причину. Давайте від цієї причини позбавлятися.

  Як аналізувати посилальну масу?

  Зберіть дані про сайти донорах з усіх джерел, у цьому допоможуть Google Search Console, «Яндекс.Вебмастер», Ahrefs. Зведіть все в єдину таблицю і залиште тільки унікальні сторінки донори.

 • Вивантаження з Google Search Console
 • Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса
 • Вивантаження з «Яндекс.Вебмастер»
 • Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса
 • Вивантаження ahrefs.com
 • Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

  З досвіду, якщо використовувати тільки один з інструментів, можна втратити 20-30 % посилань, які відомі, наприклад, Google Webmaster і не відомі Ahrefs, і навпаки.

  Надалі, аналіз зібраного списку проводиться за кількома параметрами, це:

  • якість анкор листа,
  • якість сайтів донорів,
  • швидкість приросту посилальної маси.

  Читайте також: Які бувають фільтри пошукових систем: чек-лист для діагностики санкцій «Яндекса» і Google

  Анкор-лист

  При природному простановке посилань, їх ставлять різні люди. Кожна людина мислить по-своєму унікально висловлює свої думки, значить – повторення анкорів посилань малоймовірно.

  Також слід пам’ятати, що найчастіше людині комфортно написати короткий простий анкор типу «ось тут», «на сторінці» або скопіювати URL, а не писати довгий комерційний анкор типу «купити приціл нічного недорого».

  Анкор-лист можна умовно розділити на:

  • комерційні анкор

  Багаторазове повторення комерційних анкорів несе негативний ефект. З досвіду – повторення одного анкору в загальній масі більше 3-5 разів в однаковій формі неприродно, і може негативно позначитися на ранжуванні сайту.

  Наприклад: «купити *назва товару*», «замовлення *назва товару*» і т. д.

  • некомерційні анкор

  Ці можуть повторюватися більше 5 разів. Якщо в анкор-листі переважають комерційні анкор – необхідно в першу чергу видалити посилання з ними. Зазвичай доводиться видалити від 40 до 80 % посилань з комерційними анкорами для виходу з-під фільтра.

  Наприклад: «на сайті», «на засланні», просто URL сторінки і т. д.

  Якість донорів

  У процесі аналізу якості сайтів-донорів ми оцінюємо їх на:

  • Перебування під фільтром «АГС». Даний фільтр накладається на сайти, що продають посилання – відповідно, від таких «помічених» донорів потрібно позбавлятися.

  Перевірити донор на АГС можна з допомогою різних сервісів, наприклад, на Seolib.ru.

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса
  • Тематичність. Сторінка з посиланням повинна хоча б як-то логічно «зв’язуватися» з сторінкою, на яку посилається. Сторінки-донори, які ніяк не пов’язані з тематикою сторінки акцептора, повинні бути видалені.
  В посилальної маси будь-якого сайту, звичайно, присутні посилання з тематичних донорів, але якщо їх більше 30-40 %, це може сприйматися пошуковою системою негативно.
  • Обсяг рекламних матеріалів на сторінці-донорі. Стосується як наявності інших зовнішніх посилань, так і усіляких банерів, блоків медійній мережі і т. д. Якщо зі сторінки-донора веде більше 3-5 посилань на інші тематичні ресурси (виключаючи соцмережі і дуже популярні сайти типу wikipedia), з такого донора слід прибирати посилання.
  • Загальна заспамленность донора. Коли на сайт веде мало посилань, а з нього – величезна кількість. З досвіду можу сказати, що негативний вплив може позначатися вже співвідношенні 1 до 1.5.
  • Кількість відвідувань сайту користувачами. Від сайтів за трафіком менше 20-30 відвідувачів в день також краще відмовитися. В даному випадку ми перестраховуємося, припускаючи, що непосещаемый сайт = поганий сайт.
  • Розташування самої посилання. В першу чергу рекомендую позбавлятися від посилань, розташованих в шаблонної частини сайтів (футер, бічні блоки і т. д.). За цим параметром в першу чергу потрапляють в «зону видалення» тимчасові посилання в Sape і подібних бірж.

  Ви повинні розуміти, що 100 % способу зрозуміти, із-за яких посилань на сайт накладені санкції, не існує. Якщо фільтр накладений – необхідна серйозна чистка. Ймовірно, що ви видалите та частина посилань, які не є причиною санкцій – з цим нічого не поробиш.

  Читайте також: Кейс: зняття з «посилальної голки» і збільшення пошукового трафіку з 4 до 8 тис. переходів в місяць менше ніж за півроку (тематика: автозапчастини)

  Швидкість приросту посилальної маси

  Різке зростання обсягу посилальної маси найчастіше розглядається пошуковою системою як неприродний, тому посилання, куплені в період такого стрибка, можуть розглядатися пошуковою системою як підозрілі, і їх слід видалити.

  Приклад, коли обсяг посилань за два місяці зріс в 14 раз:

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

  Як знімаються посилання

  Під зніманням посилань розуміється їх фізичне видалення:

  • вимкнути посилання в сервісі sape.ru або будь-якому іншому сервісі, через який ви здійснювали їх закупівлю,
  • написати листа власнику сайту, що посилається з проханням видалити посилання на вас.

  Як чистка посилальної маси виглядає на практиці?

  Кейс № 1

  Перший сайт – інтернет магазин товарів для рибалок і мандрівників. Трафік до і після виходу з-під фільтра ви можете побачити на скріншоті нижче.

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

  На момент звернення (серпень 2016 року) сайт мав 852 унікальних посилальних донора. Ця цифра була отримана шляхом аналізу даних з декількох джерел – сервісу Ahrefs і панелей вебмайстрів Google і «Яндекс».

  Дана чистка була проста на перший погляд, оскільки 465 сайтів з 852 були присутні в сервісі SeoHammer. Ці посилання:

  • розташовувалися в наскрізних блоках,
  • були куплені дуже швидко (як написано вище – це додатковий ознака неприродного зростання посилальної маси),
  • донори в більшості своїй були не тематичні, тому вирішено було відключити всі посилання в два етапи, приблизно по 230 посилань кожен, з інтервалом в місяць. Впевнений, що зняття всіх посилань відразу також не принесло б відчутного негативного ефекту, однак, для перестраховки ми зробили все плавно.

  Також паралельно з відключенням посилань з SeoHammer знімалися посилання зі статей, розміщених на сайтах під «АГС» і дуже заспамленных рекламою донорах (коли сайт має мінімальну кількість вхідних посилань, зате сам посилається на сотні, а іноді і тисячі ресурсів різної тематики).

  Припустивши, що швидке зняття посилань позначиться на трафік з Google, де сайту все було добре, видалення посилань було розділене на два етапи. Щоб перестрахуватися, було вирішено не відмовлятися від покупки посилань і в невеликій кількості (5-10 штук на місяць) розміщувати статті через «Міралінкс» з одного безанкорной посиланням. Це була помилка.

  Після того як посилання в SeoHammer були видалені, і 70 відсотків випали з індексу, було написано лист в техпідтримку «Яндекса».

  Приклад листа в «Яндекс»:

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

  Відповідь засмутив – санкції раніше не були зняті, а в якості прикладу SEO-посилання була показана одна з недавно куплених статей. Загалом, «лікуємо і тут же калічимо».

  Розрахунок на те, що тільки з допомогою відключення посилань в SEOHammer і посилань з дуже низькою якістю донорів можна домогтися виходу з-під фільтра, не виправдався.

  Довелося зняти ще близько 40 статейних посилань. Було прикро, оскільки в даному випадку посилання справді були розміщені продумано, без агресивних анкоров, на якісних ресурсах. Але сайт вже «засвітився», і «Яндекс» вимагав глобальної чистки та перегляду. В результаті сайт вийшов з-під фільтра і отримує колишній обсяг трафіку з «Яндекса».

  В результаті роботи було знято близько 500 посилань, що дозволило повернутися на колишній трафік з Яндекса – більше 1200 переходів на тиждень.

  Читайте також: Думки експертів ринку про боротьбу «Яндекса» з SEO-посилання

  Головні висновки з цього кейса:

  • Найчастіше доводиться знімати багато посилань. Точковим видаленням 5-10 % посилальної маси навряд чи обійдеться.
  • Єдиний варіант зростання посилальної маси в період зняття, щоб хоч якось убезпечитися від осідання трафіку в інших пошукових системах – крауд-маркетинг.
  Крауд-маркетинг – розміщення посилань на форумах/блогах і т. п. При цьому посилання розміщуються в тематичних гілках, в процесі діалогу з іншими форумчанами, максимально природно.
  • Жодної покупки, інакше висока вірогідність, що гроші витратите, а толку не доб’єтеся.
  • Навіть якщо 50 % посилань мають низьку якість і явно здаються SEO-посиланнями, ймовірно, що вам доведеться знімати і більш якісні посилання, для виходу з-під фільтра.

  Статистика посилаються донорів з цього сайту ahrefs.com до і після виглядає наступним чином:

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

  Кейс №2

  Другий сайт – продажу чохлів для мобільних пристроїв. Трафік до і після фільтра «Яндекса» видно на зображенні.

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса

  В даному випадку на сайт закуповувалися посилання з сервісів Gogetlinks і «Міралінкс» і, на відміну від сайту в першому прикладі, якість посилань було більш високий. Враховуючи, що посилальна маса більш якісна, ніж у першому випадку, щоб залишити якомога більше хороших посилань, було запропоновано розділити чистку посилальної маси на три етапи, видаляючи в першу чергу самі неякісні.

  Всього на момент звернення на початку березня, було 967 посилаються донорів. З них приблизно 35 % куплено в «Миралинксе», 30 % – в Gogetlinks, інші отримані природним шляхом.

  Проаналізувавши всю посилальну масу, був складений план видалення посилань. Було вирішено, що після кожного етапу буде надіслано запит на перегляд санкцій.

  Етап № 1

  На цьому етапі були заплановані до видалення:

  • Сайти під фільтром «АГС» – сайти, які отримали фільтр за продаж посилань. Важливо розуміти, що маніпуляції зі зміною анкора не дадуть потрібних результатів, т. к. донори вже визначені як продають посилання. Таких сайтів виявилося 48.
  • Посилання, що містять комерційний анкор. Відмова від всіх посилань, у яких присутні комерційні слова, такі як «купити», «ціни» і т. д. Таких виявилося 77.
  • Посилання на сторінках, яких немає в індексі Google – сторінки, які не знаходяться в індексі Google +, мають прямий анкор і за співвідношенням вихідних посилань перевищують вхідні. Таких було 49.

  Етап №2

  На цьому етапі були заплановані до видалення:

  • Посилання з донорів, які мали значно менше вхідних посилань порівняно з вихідними (+ комерційний анкор). Таких було 203.

  Етап №3

  До цього етапу були віднесені найменш підозрілі донори, які навряд чи могли вплинути на накладення санкцій. Їх видаляти не планувалося, розраховуючи на те, що перші два етапи дадуть результат.

  • Анкорные посилання без «агресивних», явно комерційних слів на якісних донорах. Таких виявилося 50.
  • Безанкорниє посилання. В даному випадку було велика кількість посилань-картинок і посилань з брендовим анкором.

  У підсумку, вийшло зняти фільтр вже в процесі першого етапу, при цьому навіть не був відправлений запит на перегляд санкцій. На момент зняття санкцій (зникнення листи з «Вебмастера») з індексу випало приблизно 50 % посилань, вилучених у процесі першого етапу, тобто зовсім небагато.

  Як вийти з-під «Мінусинська»: два реальних кейса
  Т. к. я не займаюся просуванням сайту на постійній основі, не можу прокоментувати подальше зростання посилальної маси після виходу з-під фільтра.

  Всього вихід зайняв близько півтора місяців.

  В результаті роботи було знято близько 100 посилань, що і дозволило вийти з-під фільтра (зникло повідомлення з «Яндекс.Вебмастер»). Трафік з «Яндекса» виріс, але не на колишній рівень. До попадання під фільтр трафік був близько 500-600 відвідувачів в місяць, після виходу він повернувся на рівень 200-250 користувачів в день.

  Другий кейс цікавий тим, що показує:

  • Бувають винятки і можна обійтися видаленням не занадто великої кількості посилань. Це також показує, що накладення санкцій залежить не тільки від об’єму, але і відсотки природничих і не природних посилань.
  • Цей випадок цікавий тим, що санкції зняті дуже швидко (зникло лист в «Вебмастере»), але трафік не відновився повністю.
  • Знімати посилання потрібно не бездумно, а починаючи з самих неякісних, що прискорить процес виходу з-під фільтра.

  Читайте також: Як просувати молоді сайти після запуску «Мінусинська»: 30 думки експертів рунета

  Загальні висновки

 • Кожен випадок накладення фільтра унікальний.
 • Якщо сайт отримав «пенальті» від пошукової системи, звільнитися видаленням невеликого числа посилань можна, однак, це, швидше, виняток, ніж правило.
 • Посилальну масу сайту необхідно сегментувати, видаляючи посилання в першу чергу з найбільш неякісних донорів, а також видаляючи посилання з явно комерційними анкорами.
 • Якщо неякісний донор містить кілька посилань на ваш сайт, рекомендую видаляти всі посилання з донора.
 • Є можливість спілкування з техпідтримкою «Яндекса», а також можливість надіслати сайт на перегляд санкцій. Користуйтеся.
 • Видалення листа з «Вебмастера» не завжди означає повернення трафіку на колишній рівень, однак зростання трафіку повинен бути.