Як використовувати месенджери для реклами

509

Варто використовувати месенджери для просування бізнесу? У світі, де рекламу можна побачити на парканах, стовпах, під ногами на асфальті і навіть на туалетному папері, це дивне запитання. Використовувати такий зручний і популярний канал поширення інформації потрібно. З цієї статті ви дізнаєтеся, як використовувати месенджери в бізнесі.

Чому бізнесу варто використовувати для маркетингових комунікацій месенджери

На це питання є дві відповіді: зручність і популярність.

Чим пояснюється зручність інструменту? Люди використовують месенджери на смартфонах і планшетах. Ці девайси знаходяться поруч з людиною навіть під час сну. Завдяки цьому програми для обміну повідомленнями входять в число активно використовуваних програм. Ось кілька підтверджень:

 • За даними дослідження Flurry Analytics і Yahoo, в перший місяць після установки месенджера його хоча б один раз відкривають 68 % користувачів. Через рік після встановлення хоча б раз в місяць додатком користується 62 % користувачів. Для всіх додатків незалежно від категорії ці показники становлять 36 % і 11 % відповідно.
 • За інформацією Verto Analytics, програми для миттєвого обміну повідомленнями віддають перевагу молоді люди. Зріла аудиторія частіше використовує електронну пошту.
 • The Economist стверджує, що середній користувач WhatsApp спілкується в додатку 200 хвилин на тиждень. Це приблизно півгодини щодня.
 • За даними App Annie, середній британський користувач щодня починає в месенджерах 13 діалогів.
 • За інформацією статистичної служби Statista, близько 70 % від загального числа поширення URL відбувається на території так званих Dark Social або темних соцмедіа. Мова йде про месенджерах, електронних листах і інших системах обміну особистими повідомленнями. Тільки 30 % публікацій відбувається публічно на сторінках в соцмережах або на сайтах.
Як використовувати месенджери для реклами

А ось дані, що ілюструють популярність месенджерів:

 • За даними Statista за квітень 2016 року, місячна аудиторія WhatsApp перевищує 1 млрд користувачів. Для Facebook Messenger, Skype, Viber і Telegram показник становить 900, 300, 249 і 100 млн користувачів відповідно.
 • За інформацією The Economist, в I кварталі 2016 року 2,5 млрд користувачів встановили і використовували хоча б один месенджер.
 • Business Insider стверджує, що чотири найбільш популярних у світі месенджера випереджають чотири найбільш популярних соцмережі за кількістю активних користувачів. Місячна аудиторія четвірки месенджерів становить близько 3 млрд осіб, а четвірки соцмереж близько 2,5 млрд чоловік.
 • За даними Wired, 600 млн користувачів WeChat щомісяця роблять покупки за допомогою ботів. Боти допомагають користувачам цього месенджера викликати таксі, бронювати авіаквитки, здійснювати фінансові транзакції і так далі.

Завдяки зручності месенджери стали популярними серед власників смартфонів і планшетів. Тому маркетологи можуть використовувати програми для миттєвого обміну повідомленнями для взаємодії з клієнтами.

Як вибрати месенджер для просування проекту

Використовуйте очевидні критерії: загальну популярність програми, а також популярність у вашої цільової аудиторії, функціональність месенджера, особливості бізнес-проекту, можливість і зручність використання ботів. Нижче представлений приблизний список месенджерів, які можна використовувати для маркетингового спілкування.

WhatsApp

Станом на весну 2016 року WhatsApp — самий популярний месенджер в світі. У Росії належить Facebook програма займає друге місце по популярності. У WhatsApp немає можливості розсилати платні повідомлення або показувати рекламу. Розробники програми тільки починають тестувати інструменти, що дозволяють взаємодіяти компаніям і їхнім клієнтам. Втім, WhatsApp сам став інструментом для прямого спілкування бізнесу з аудиторією.

Використовуйте WhatsApp, якщо:

 • Ви працюєте на міжнародному ринку.
 • Вам потрібен канал прямого спілкування зі споживачами.
 • Вам потрібна система для спілкування співробітників.

Viber

Це самий популярний месенджер в Росії. За даними компанії j’son & Partners Consulting, до початку 2016 року програму використовували до 60 % власників смартфонів або близько 60 млн росіян. В Viber є інструменти для просування бізнесу, залучення та інформування аудиторії. Вибирайте цей месенджер в таких випадках:

 • Ви працюєте з російськомовною аудиторією.
 • Ви хочете випробувати і використовувати новий канал поширення контенту та залучення користувачів.
 • Вам необхідний інструмент для спілкування з клієнтами, а також для взаємодії всередині компанії.

Facebook Messenger

Це другий по популярності месенджер в світі. Його аудиторія наближається до мільярду чоловік. Програму можна використовувати для спілкування з особистими друзями, а також з передплатниками сторінки компанії. Вам підходить Messenger, якщо:

 • Ви або ваша компанія активно користуєтеся facebook’ом.
 • Вам потрібна альтернатива контактною формою на сайті. Messenger дозволяє відвідувачам сайту відправляти повідомлення на сторінку бренду в «Фейсбуці».
 • Вам потрібен зручний інструмент для спілкування з клієнтами та колегами.

QQ і WeChat

Поки основна аудиторія третього і четвертого за популярністю в світі месенджерів живе в Китаї. Програми завойовують симпатії користувачів з Індії, Південної Кореї, Таїланду та інших країн Південно-Східної Азії. Маркетологи WeChat будують амбіційні плани підкорення американського і європейського ринків.

Програма підкуповує багатофункціональністю: з допомогою WeChat можна надсилати текстові повідомлення, здійснювати відеодзвінки, ділитися відео і фотографіями. Варто використовувати китайські месенджери вже сьогодні? Однозначно так, якщо у вас є партнери та клієнти в Азії.

Skype

Зручний інструмент для особистого спілкування з клієнтами і партнерами. Програмою користуються близько 300 млн людей у всьому світі. З допомогою Skype клієнти можуть телефонувати вам прямо з сайту. Коли використовувати інструмент? Ось варіанти:

 • Якщо ви організуєте систему онлайн підтримки користувачів.
 • Якщо вам потрібен месенджер для спілкування з колегами та партнерами.
 • Якщо для вас важлива функція відеодзвінків і конференцій.

Telegram

Месенджер хороший для тих, хто пам’ятає про стежить за ними великому браті. Мова йде буквально про параноїдальних заходи безпеки: від шифрування до секретних чатів і самознищуваних повідомлень. Крім безпеки, Telegram може похвалитися розвиненою бот-інфраструктурою і можливостями для розповсюдження брендованого контенту.

Кому підходить месенджер від Павла Дурова? Компаніям, які:

 • Потребують безпечних каналах спілкування.
 • Готові взаємодіяти з аудиторією за допомогою ботів.
 • Хочуть використовувати всі доступні канали для залучення нових користувачів та поширення контенту.

Ви можете використовувати для ділового спілкування та інші популярні месенджери, наприклад, Google Hangouts, ICQ, QIP, Агент@Mail.ru, Line і так далі. Більше того, ніхто не заборонить вам використовувати в тих або інших цілях кілька популярних програм. Які завдання можна вирішувати за допомогою месенджерів? Про це піде мова далі.

Як вирішувати практичні маркетингові завдання з допомогою месенджерів

Із систем для двостороннього обміну текстовими повідомленнями месенджери перетворилися в повноцінні канали поширення інформації, майданчики для здійснення бізнес-операцій, нові соцмедіа і простір для залучення нових користувачів. Список завдань, які можна вирішити з допомогою систем миттєвого обміну повідомленнями, можна умовно об’єднати в наступні групи:

 • Технічна та інформаційна підтримка клієнтів.
 • Поширення контенту.
 • Залучення користувачів у взаємодію.
 • Виконання операцій, наприклад, оформлення та оплата замовлень.
 • Внутрішні комунікації.
 • Подивіться, як можна вирішувати ці завдання на практиці.

  Використовуйте месенджери для цілодобової підтримки клієнтів

  Це один з очевидних способів використання месенджерів. В даному випадку програми обміну повідомленнями виступають в якості каналу зв’язку, такого ж, як телефон або електронна пошта.

  До речі, чи не простіше підтримувати та інформувати споживачів за допомогою телефону або електронної пошти? Одне іншому не заважає. Дивіться самі: Email можна використовувати для вирішення нетермінових питань. Телефон підходить для вирішення будь-яких практичних питань, включаючи екстрені. Ось тільки використовувати його вашим клієнтам не завжди зручно:

  • Дзвонити дорого, якщо покупець живе в Казахстані, а продавець працює в Білорусії.
  • Клієнту дзвонити незручно навіть на цілодобовий телефон підтримки, якщо за вікном ніч, а в сусідній кімнаті спить дитина. Можна придумати ще кілька тисяч ситуацій, в яких клієнту незручно дзвонити.
  • Споживачеві не хочеться дзвонити, так як він мізантроп, социофоб, у нього поганий настрій, болить горло або закладений ніс.

  Месенджери доповнюють можливості телефону та електронної пошти. З їх допомогою можна безкоштовно зателефонувати з ПАР на Аляску, обмінятися повідомленнями з оператором підтримки, сидячи в залі кінотеатру, написати лікаря, не встаючи з ліжка.

  Ось кілька прикладів використання месенджерів для інформаційної підтримки клієнтів.

  Мобільний оператор Tele2 допомагає через Telegram

  Щоб знайти службу підтримки Tele2 в Telegram, потрібно знайти і додати контакт Tele2_support. Зручно, правда?

  Як використовувати месенджери для реклами

  Якщо у вас невелика компанія, а клієнти звертаються за інформацією нечасто, достатньо опублікувати на сайті контакт відповідальної особи. Якщо у вас велика компанія, а підтримку клієнтів здійснюють кілька саппорт-менеджерів, краще організувати чат з допомогою API Telegram. Наприклад, ви можете використовувати бот для розподілу клієнтських повідомлень між співробітниками.

  Нідерландська авіакомпанія Transavia спілкується з пасажирами з допомогою WhatsApp

  Авіакомпанія Transavia пропонує клієнтам звертатися для отримання інформації в Facebook, Twitter і WhatsApp. Написати або подзвонити можна з 8:00 до 22:00 щодня.

  Як використовувати месенджери для реклами

  BBC пропонує читачам поділитися гарячими новинами за WhatsApp

  Ще один приклад використання WhatsApp показує BBC. В даному випадку компанія приймає інформацію від аудиторії.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Поширюйте через популярні месенджери комерційний контент

  Вище сказано, що месенджери відносяться до Dark Social або темним соцмедіа. А будь-які соцмедіа можна використовувати для поширення контенту. Програми для миттєвого обміну повідомленнями відрізняються від традиційних «Вконтакте» та «Фейсбук» тільки механікою спілкування. Тому включайте їх в список майданчиків для публікації контенту. Подивіться, як поширюють інформацію за допомогою месенджерів відомі і не дуже відомі компанії.

  Видання Mashable використовує публічні чати Viber

  Публічні чати з’явилися в Viber в 2014 році. Ось сенс задуму: співробітники компанії обговорюють різні питання. Це можуть робочі дискусії, анонси та обговорення публікацій на сайтах, навіть особисте спілкування. Передплатники читають обговорення і при бажанні ставлять позначки «мені подобається» окремих повідомлень.

  На публічний чат видання Mashable підписалося майже 700 тис. користувачів. В дискусії бере участь тільки 49 людей. Зверніть увагу на анонс публікації, присвяченій Дню народження Єлизавети II. Він практично не відрізняється від анонси в соцмережах. Передплатники можуть ставити «лайки» і пересилати анонси іншим користувачам Viber. Однак коментувати публікації в чаті не можна.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Щоб створити публічний чат компанії, перейдіть Chats Viber. В нижній частині головної сторінки подайте заявку з допомогою кнопки Sign Me Up. Ви отримаєте електронний лист з проханням підтвердити заявку. Чат буде підключений після ручної модерації обігу.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Телеком-компанія «Терралинк» інформує клієнтів через канал в Telegram

  Абоненти компанії можуть підписатися на канал і стежити за новинами компанії в Telegram. В даному випадку месенджер використовується швидше для інформування клієнтів, ніж для залучення трафіку на сайт.

  Як використовувати месенджери для реклами
  Зверніть увагу на анонс каналу в Telegram на сайті «Терралинк». Компанія називає майданчик мережею, а не месенджером. Це відображення дуже важливого тренда: популярні програми обміну повідомленнями переросли стартову функціональність. Вони дійсно володіють ознаками і функціями соціальних медіа.
  Як використовувати месенджери для реклами

  Видання Meduza інформує аудиторію за допомогою бота

  Щоб читати новини видання, можна використовувати робота @meduzaprobot. Робот вміє показувати останні та найпопулярніші матеріали, шукати матеріали за ключовими словами, транслювати пости з «Твіттера» і навіть показувати випадкові матеріали про котів.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Універсальне рішення: кнопки шерінгу

  Зверніть увагу на поки недооцінену стратегію інформування користувачів та збільшення охоплення аудиторії. Мова йде про кнопках шерінгу Viber, WhatsApp, Telegram та інших месенджерів. Їх принцип дії не відрізняється від принципу дії кнопки «Поділитися» в соціальних мережах. Ось кілька інструментів, за допомогою яких можна отримувати додатковий трафік на мобільний сайт:

  • Кнопка шерінгу Viber.
  • Плагін для встановлення кнопки «Поділитися в WhatsApp» на сайтах під управлінням WordPress.
  • Плагін для плагіна: надбудова для популярного рішення Jetpack, з допомогою якої в блок «Поділитися» можна додати кнопку Telegram.

  Взаємодійте з потенційними та існуючими клієнтами з допомогою месенджерів

  Програми для миттєвого обміну повідомленнями — вулиця з двостороннім рухом. З їх допомогою ви можете не тільки інформувати клієнтів, але і отримувати зворотний зв’язок: від коментарів, відміток «мені подобається» і репостов до живого спілкування з аудиторією в режимах миттєвих повідомлень або дзвінків. Приклади нижче.

  Бренд Absolut реалізував хрестоматійну кампанію з допомогою WhatsApp

  Рекламна кампанія бренду вже увійшла в історію в якості першої масштабної промо-акції, проведеної за допомогою WhatsApp. Справа була так: виробник випустив новий продукт для ринку Аргентини і організував на честь старту продажів вечірку. Квитки на свято не продавалися. Щоб стати учасником шоу, людині потрібно було звернутися за допомогою WhatsApp до нікому Свену з компанії Absolut і переконати його подарувати квиток.

  Природно, Свен — вигаданий персонаж. Акаунтом керував співробітник рекламного агентства Woonky. Завдяки трюку бренд отримав величезну кількість повідомлень і тонни контенту. Рекламна кампанія стимулювала інтерес публіки до вечірці продукту і бренду. У відеозвіті рекламного агентства є кілька прикладів повідомлень користувачів.

  Універсальний інструмент: Facebook Messenger можна встановити на сайт

  За допомогою віджета сторінки Facebook відвідувачі сайту можуть писати повідомлення адміністратору сторінки компанії у «Фейсбуці». Цей інструмент можна розглядати в якості альтернативи формі зворотного зв’язку та чатах типу Jivosite.

  Щоб скористатися інструментом», перейдіть на сторінку налаштувань сторінки. У розділі «Повідомлення» поставте галочку навпроти опції «Дозволити людям відправляти особисті повідомлення моїй сторінці». Збережіть зміни.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Натисніть кнопку «Отримати код», скопіюйте код віджету і вставте його на сайт. Якщо ви користуєтеся CMS WordPress, скористайтесь меню для встановлення довільних віджетів «Текст».

  Як використовувати месенджери для реклами

  Зверніть увагу на виділений маркером атрибут data-tabs. Щоб активувати вкладку повідомлення, вам необхідно його змінити. Через кому додайте після timeline атрибут messages. Збережіть зміни.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Перевірте наявність вкладку «Повідомлення» в віджеті сторінки на сайті.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Користувачі будуть відправляти перші повідомлення прямо з віджета на сайті.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Діалог триває в додатку Facebook Messenger.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Також ви можете опублікувати сканований код месенджера вашої сторінки. Щоб зв’язатися з вами, користувачеві досить запустити програму і вважати інформацію.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Завантажити зображення з об’єкту сканування кодом можна на вкладці «Повідомлення» в співтоваристві.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Ще один універсальний інструмент: групові чати в Telegram

  В якості прикладу подивіться на чат, присвячений SEO. До обговорень в групових чатах може приєднатися будь-який користувач Telegram.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Як може бізнес використовувати чати для залучення користувачів у взаємодію? Ось приблизний алгоритм:

  • Виберіть цікаву аудиторії тему, пов’язану з вашим бізнесом. При виборі враховуйте, що з допомогою чату вам не потрібно продавати продукт. Обговорення можна використовувати для залучення уваги до проблеми, актуалізації потреб, популяризації ідей і технологій.
  • З допомогою опції New Group створіть нову групу.
  • Запросіть до групи учасників. Розкажіть про неї на сайті.
  • Спілкуйтеся на цікаві користувачам теми.
  Як використовувати месенджери для реклами

  Дайте користувачам можливість здійснювати операції через популярні месенджери

  Мова йде про замовлення, оплати, бронювання, виборі продукту, обміні та інших бізнес-операціях. Якщо з допомогою месенджера спілкується потенційний покупець і співробітник відділу продажів, програма виконує роль каналу спілкування. А з допомогою ботів ви можете перетворити її в автоматичну систему обслуговування клієнтів. Дивіться самі.

  Хрестоматійний приклад № 2: ювеліри допомагають вибирати обручки в WhatsApp і WeChat

  Британський продавець ювелірних виробів Rare Pink використовує месенджери для спілкування з клієнтами з початку 2015 року. За даними компанії, вже в листопаді 2015 року близько 10 % покупців при виборі продукту консультувалися з менеджерами за допомогою програм миттєвого обміну повідомленнями.

  Найчастіше консультації в WhatsApp правлять чоловіки, які вибирають обручку для нареченої. Щоб зберегти секрет, що молоді люди не користуються для зв’язку з ювеліром домашнім чи робочим телефоном, електронною поштою та повідомленнями в соціальних мережах.

  Керівництво Rare Pink розповідає про особливості спілкування з вихідцями з азійських країн. Якщо європейські та американські чоловіки тримають наміри в секреті і купують кільця самостійно, то азіатські чоловіки вибирають прикраси разом з нареченою. Вони часто пропонують оцінити вподобані кільця батькам, друзям і колегам. Для таких випадків менеджери Rare Pink використовують китайський месенджер WeChat, в якому можна швидко створювати групові обговорення.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Apple приймає платежі через WeChat

  Оплачувати айфони і айпади з допомогою системи WeChat Pay поки можуть тільки жителі Китаю. Природно, можливість поширюється тільки на офіційні онлайн-магазини Apple в Китаї.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Китайський месенджер активно освоює міжнародний ринок. Вже сьогодні системою WeChat Pay користується 300 млн осіб по всьому світу, включаючи азіатські країни, Північну Америку, Європу, Австралію та Океанію. Можливо, в осяжній перспективі вам доведеться для зручності користувачів підключити цей варіант оплати в своєму інтернет-магазині.

  Банальний приклад: замовлення піци з допомогою Viber

  Продавці піци з Вірменії пропонують клієнтам замовляти доставку через Viber і Skype. На цей банальний приклад потрібно звернути увагу, так як він ілюструє важливий спосіб використання месенджерів. Мова йде про зручному для користувача каналі або інструмент спілкування.

  Як використовувати месенджери для реклами

  «Яндекс» пропонує користувачам Telegram пошукового бота

  Бот найбільшої пошукової системи рунета відповідає на власні питання. Запропоновані відповіді практично ідентичні результатами видачі у звичайній видачі «Яндекса».

  Як використовувати месенджери для реклами

  Читати ілюстровані керівництва зручніше в браузері. Але якщо користувач шукає просту інформацію, яку можна транслювати в текстовому форматі, використовувати пошукового бота цілком зручно.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Пошукові боти можуть стати серйозним конкурентом традиційним пошуковикам. Ймовірно, «Яндекс» розуміє це. Тому пропонує користувачам власного бота.

  AliExpress пропонує шукати товари за допомогою робота

  Щоб знайти продукт на торгової майданчику, досить ввести в чат повідомлення виду @alisearchbot + назву товару. Робот видає добірку посилань на питання користувача продукти.

  Як використовувати месенджери для реклами

  Використовуйте месенджери для внутрішніх комунікацій

  Ви напевно вже робите це, тому приклади не потрібні. Тільки ще раз зверніть увагу, що за допомогою програм миттєвого обміну повідомленнями можна не тільки спілкуватися з колегами, а ще і залучати увагу аудиторії. Мова йде про згадані вище публічних чатах.

  Пам’ятайте про відеоконференції. Наприклад, з допомогою Skype або Google Hangouts можна організувати відеоконференцію, провести нараду або навчальний захід з віддаленими співробітниками.

  Скоро питання про використання месенджерів в маркетингу стане абсурдним

  Чому? Сьогодні ніхто не питає, як використовувати в маркетингових цілях телефони або офлайн-пошту. Те ж саме відбувається з мессенджерами: вони стають традиційними каналами зв’язку, які використовуються для спілкування з колегами, партнерами та клієнтами.

  З іншого боку, функціональність месенджерів виводить їх за межі простих інструментів зв’язку. Більш широкі можливості програм визначаються низкою чинників, включаючи наявність ботів, розвиток інфраструктури для поширення контенту та залучення аудиторії і мобільність користувачів.

  Орієнтуйтеся на ці фактори, щоб успішно використовувати програми миттєвого обміну повідомленнями в бізнесі. Вони допоможуть вам розглядати месенджери не тільки як засіб зв’язку. Зрештою, принципово нові канали трансляції інформації та обслуговування користувачів з’являються не щодня.

  До речі, у «Текстерры» з’явився власний бот в Telegram — @TexterraBot. Поки що він вміє тільки сповіщати про нові матеріали в блозі, але скоро ми плануємо навчити його набагато більшого. Додавайте нашого бота, якщо не хочете пропустити жодної публікації.