Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

328

LSI (latent semantic indexing) – приховане семантичне індексування. Прихована семантика дозволяє визначити релевантність документа ключовому запиту. Не шукайте науковий опис цього методу. Воно досить складне і не представляє особливої важливості в даному випадку.

Простіше кажучи, LSI-метод вказує на те, що тепер пошуковики дивляться не тільки на наявність в тексті ключового слова, але і аналізують його оточення. А це оточення, в свою чергу, повинно бути в безпосередньому зв’язку з ключовим словом. Таким чином, згадуючи LSI, ми маємо на увазі набір слів і словосполучень в межах однієї теми, які також називають LSI-ключами (LSI keywords).

У тексті мають бути слова, що релевантні основного ключа (rLSI). Чим їх більше, тим краще, так як за ним, згідно з методикою, можна судити, наскільки повно розкрита задана тема.

Друга категорія LSI-ключів – синоніми основного ключового запиту (sLSI), які також можна і навіть потрібно використовувати, щоб не тільки урізноманітнити текст, але і сприяти його просуванню.

Щоб не заплутатися остаточно у визначеннях, перейдемо до прикладів.

Буває так, що за одним запитом в інтернеті можна знайти сторінки абсолютно різної спрямованості. Наприклад, вам потрібна інформація про фільмі «Таксі», але пошук не розуміє, про що йдеться, і пропонує список компаній, що надають послуги з перевезення.

Як же тоді пошуковик відрізняє ці два поняття?

Робот пошукової машини сканує вміст сторінки, виявляючи відмінні визначення по кожній темі:

 • Таксі – замовити, машина, вартість, послуги і т. д.
 • Таксі – фільм, комедія, режисер, акторський склад і т. д.
Прихована семантика також дозволяє не допустити в топ видачі сторінок із згадкою ключової фрази, якщо її оточення не є релевантним. При введенні словосполучення «замовити піцу» пошуковик не буде пропонувати користувачеві, наприклад, пости в блогах, де ця фраза згадана побіжно, а контекст не відповідає тематиці. Навіть якщо запис у блозі присвячена пиццам, вона навряд чи потрапить в топ. У даному випадку слово «замовити» пов’язане зі словами «інтернет-магазин», «купити» і т. д. Отже, перевагу пошуковик буде віддавати саме магазинах.

Так з допомогою LSI пошукові системи ведуть нас прямо до мети – ми хочемо купити піцу, а не читати про неї.

Як виглядають LSI-ключі в пошуку

Насамперед, це пошукові підказки, які вказують на слова, які можуть ставитися до зазначеного запиту.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Якщо прокрутити сторінку пошукової видачі «Яндекса» і Google, можна побачити блок рекомендацій, містить набір LSI-фраз.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Ви напевно здогадуєтеся, що це далеко не всі варіанти слів, які пов’язані з основним запитом або є його синонімами. Про те, як зібрати більш повний список, поговоримо пізніше.

Що являє собою LSI-текст

Отже, ми з’ясували, де знайти релевантні ключі. Тепер потрібно зрозуміти, як їх використовувати при написанні контенту.

Наприклад, потрібно просунути сторінку за запитом «надувний басейн».

Проаналізуємо рекомендації пошукових систем.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)
Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Для порівняння наведу два описи для каталогу надувних басейнів. Одне з них являє собою типовий водянистий текст, якими грішать багато сайтів, а інша (теж не без води) розбавлене LSI-словами з наведених скріншотів.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)
Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Зрозуміло, це не ідеальний приклад опису. Але з нього можна зрозуміти, як працювати з LSI-ключами.

Наявність синонімів і релевантних термінів і фраз у статті дозволяє користувачам знаходити її по самим різним запитам. Таким чином, ви можете залучати на сайт більше трафіку.

Часто статті, написані за допомогою методики прихованого семантичного індексування порівнюють з експертними. Людина, що розбирається в темі, підготує матеріал, що охоплює всілякі нюанси, тобто та всі необхідні слова для залучення трафіку використовує.

Але це не завжди так.

Не кожен фахівець буде задіяти всю необхідну лексику (він використовує одні слова, а користувач при пошуку може використовувати зовсім інші). До того ж, за деякими запитам у видачі вже стільки хорошого контенту, що конкурувати стає складно і доводиться звертати увагу на кожну дрібницю.

Тому в багатьох випадках виникає необхідність вдаватися до збору LSI-слів і аналізу матеріалів конкурентів. Головне – не захоплюватися, намагаючись обдурити пошукову систему. Текст повинен залишатися інформативним, а не являти собою щільну масу LSI-ключів.

Використання LSI-фраз в тексті (у тому числі заголовку описі) є одним з 200 факторів ранжирування в Google. Але зауважте – одним із. Метод латентно-семантичного індексування не вирішить всіх проблем. Але виключати його з зони уваги – велика помилка. Особливо в умовах нинішньої конкуренції.

Так і «Яндекс» у всьому наслідує «Гуглу». Принаймні намагається.

LSI і «Яндекс»

«Яндекс», як і Google, невпинно вдосконалює свої алгоритми. Останнім його винаходом став «Баден-Баден», розроблений з метою фільтрації сайтів, що використовують переспам ключових слів. Оптимізатори намагаються по максимуму напхати ними тексти, щоб опинитися на перших позиціях сторінки видачі. Особливо це стосується комерційних сайтів. «Так хто ці описи читає?» – думка, яка присипляє пильність багатьох вебмастерів.

Не дивно, що «Баден-Баден» розбурхав співтовариство оптимізаторів. Тим, хто керувався позицією «і так зійде», довелося несолодко. Зрозуміло, серед них багато незгодних з отриманими санкціями. У деяких випадках алгоритм дійсно здатний дати осічку, особливо на перших порах. Однак якщо почитати гілку форуму оптимізаторів, де «Баден-Баден» став однією з гарячих тем, можна наткнутися на деякі кумедні вислови.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Після таких висновків якось перестаєш думати про те, що «Баден-Баден» – чергова спроба «Яндекса» загнати якомога більше компаній в «Директ». А це, до речі, дуже популярна серед вебмайстрів точка зору.

Тому дивитися в бік LSI-копірайтингу можна і потрібно, якщо ви просуваєтеся в «Яндексі». Використання синонімів і фраз, які мають безпосереднє відношення до ключовому запиту, дозволить урізноманітнити ваш текст і знизити ймовірність попадання під фільтр. До того ж, одні й ті ж фрази стомлюють в процесі читання.

Як копірайтерам і оптимізаторам працювати з LSI

LSI-копірайтинг в Рунеті з’явився відносно недавно. Іноді складається відчуття, що поки ще не всі розуміють, що це і для чого потрібно. Послуги з написання LSI-статей пропонують найбільш просунуті копірайтери, що не дивно, бо для написання подібних матеріалів потрібні певні знання і досвід. На біржах і форумах оптимізаторів переважає SEO-копірайтинг, як правило, без прив’язки до LSI.

Читайте також: Сповідь «чорного» SEO-оптимізатора

Чому LSI-копірайтинг менш популярним:

 • Висока вартість. Лонгриды – задоволення не з дешевих. Якщо враховувати, скільки часу займає написання статті з використанням всіх релевантних слів, то можна зрозуміти, звідки такі ціни.
 • Не завжди можна знайти хорошого експерта або копірайтера, здатного по-справжньому зануритися з головою в тему і не вилазити з неї до тих пір, поки на виході не вийде першокласний матеріал, гідний топа. Якщо з автором вам не пощастить, на виправлення і доопрацювання статті може піти не один день.

Щоб оптимізатору пояснити всі свої «хотілки» автору, доведеться написати досить об’ємне ТЗ. Копірайтери, які спеціалізуються на LSI-текстах, здатні самостійно зібрати список необхідних слів і на їх підставі написати якісний матеріал.

У реальності ж у багатьох оптимізаторів йде чимало часу на те, щоб знайти оптимальний баланс між вартістю і якістю матеріалу. Хтось відразу піде до фахівців, а хтось захоче знизити витрати і буде навчати біржового молодика основ LSI. У другому випадку виникне кілька питань:

 • Скільки на це потрібно часу?
 • Чи вийде у підсумку домогтися бажаного результату?
 • А сам оптимізатор розуміє, що таке LSI?

У будь-якому випадку, написання LSI-тексту починається зі збору необхідних слів. Для цього можна скористатися деякими корисними онлайн-сервісами.

Сервіси для збору LSI-фраз

Перш за все, крім самої сторінки пошуку (як було показано раніше) для отримання інформації можна використовувати сервіси статистики «Яндекса» і «Гугла».

Читайте також: Як скласти семантичне ядро, якщо ви не сеошник і не хочете ним бути

Wordstat

Переходимо за адресою wordstat.yandex.ru вводимо запит і дивимося варіанти у правій колонці. Це і є LSI-фрази.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Google Adwords

Заходимо в акаунт Google Adwords (якщо його немає – реєструємося), вибираємо меню «інструменти», а далі переходимо в планувальник ключових слів.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Тепер вводимо основний запит і додаємо його в мінус-слова, тим самим виключаючи з варіантів, які хочемо бачити.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Далі відкриваємо вкладку «Варіанти ключових слів» і прокручуємо сторінку – ось і черговий список найкорисніших для просування слів.

«ПиксельТулс»

Щоб скористатися можливостями даного сервісу, необхідно перейти за адресою tools.pixelplus.ru і зареєструватися. Після підтвердження електронної адреси перейдіть в особистий кабінет і виберіть «ТЗ на SEO-копірайтинг».

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)
Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)
Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Аналіз текстів від MegaIndex

Інструмент від MegaIndex аналізує тексти сторінок, що знаходяться в топі видачі по заданому ключовому слову/фразі. В результаті аналізу ми отримуємо не тільки список LSI-однословников, але і статистику по використанню кожного з них на сторінках топових конкурентів.

Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)
Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

Досить важливий показник у таблиці – рівень відповідності сторінки запитом (TF*IDF). Якщо конкуренція в ніші висока, можна орієнтуватися на показники конкурентів при написанні контенту.

Необхідно також враховувати, що перераховані інструменти не ідеальні. Намагайтеся уважно вивчати запропоновані ними LSI-ключі і відкидати найменш релевантні. Інакше можна отримати на виході бредотекст.

Рекомендації до написання LSI-текстів

При написанні контенту робіть упор на повноту інформації. Але не прагніть написати більше знаків – прагніть максимально розкрити тему і при цьому донести свої думки у найбільш зрозумілою і стислій формі.

Спирайтеся на релевантні ключі і синоніми, але не зловживайте ними. Текст повинен бути природним.

LSI-ключі слід використовувати:

 • в тілі статті,
 • у заголовках,
 • як анкора для посилань,
 • у заголовках, тегах alt зображень, а також у назвах самих файлів.

Спори з приводу методу

В мережі (особливо в російськомовному сегменті) можна зустріти різні думки з приводу методики латентно-семантичного індексування. Хтось пише, що давно її використовує і задоволений результатом. Хтось, навпаки, вважає, що не варто морочитися з цим, так як результати непередбачувані. Можна витратити гроші даремно, в той час як конкуренти зі своїми переспамленными текстами будуть ранжируватися вище.

Тут знову варто нагадати, що не все залежить від одних лише текстів. Факторів ранжирування величезна безліч. Зрештою, щоб прийняти рішення про те, на яку позицію помістити вашу статтю, пошуковики аналізують у тому числі і поведінку користувачів на сайті.

Навіть експертна стаття, що приносить користь, може бути оформлена так, що поведінкові фактори натякнуть ПС про те, що даний сайт варто тримати якомога далі від початку видачі. Або він буде напханий горою реклами, яка не тільки дратує користувачів, але і знижує швидкість завантаження сайту. А якщо юзер відкрив статтю зі свого слабкого старенького ноутбука, вона буде виснути при кожній прокручування, що також призведе до закриття сторінки. Можна продовжувати наводити приклади нескінченно.

На захист же можна привести досить вагомий аргумент. Використання LSI-ключів обґрунтовано в тому числі і логічно. По-справжньому якісний текст повинен максимально розкривати тему. Про те, наскільки вона розкрита, як вже було сказано, можна судити по наявності релевантних основному запитом слів. Синоніми зазвичай використовуються, щоб не повторюватися в термінах і урізноманітнити пропозиції. На виході отримуємо статтю експертного рівня, яку приємно читати – те, що потрібно користувачеві.

Що стосується особистого досвіду, можу сказати, що LSI виявився для мене дієвим способом просування інформаційного сайту з дуже обмеженим бюджетом. Причому, в той момент, коли я писала статті, я навіть не підозрювала, що задію LSI-ключі.

Що я робила:

 • Вибирала тему статті і підбирала під неї відповідний запит за допомогою Wordstat.
 • Набирала запит у пошуку і дивилася варіанти – пошукові підказки. Це давало мені більше ідей для статті.
 • Звертала увагу на схожі запити внизу видачі під «Разом з… шукають». Це також давало більше ідей по темі. До того ж в деяких випадках ці фрази можуть істотно розширити словниковий запас, так як копірайтерам часто доводиться писати на незнайому тему.
 • Писала текст, враховуючи всі канони сучасного SEO – структура, заголовки, прописані теги і так далі.
 • Вийшло так, що одна стаття, для якої я максимально задіяла схожі запити, досі приносить більше трафіку, ніж будь-яка інша на моєму сайті. При цьому варіанти запитів різні.

  Як вивести сайт в топ за допомогою прихованої семантики (LSI)

  Мабуть, це одна з небагатьох сторінок сайту, яка займає однаково високі позиції як в «Гуглі», так і в «Яндексі».

  Висновки

  Текст, привабливий для пошукових машин, стає ближче до тексту, привабливому для людини. Застосування методу прихованого семантичного аналізу в пошуку інформації – ще один крок назустріч запитам користувачів.

  Будемо сподіватися, що з часом верхівки видачі будуть займати тільки по-справжньому якісні статті, що дають найбільш конкретну і повну інформацію, які цікаво читати не тільки обивателів, але й фахівцям.