Як захиститися від крадіжки контенту

365

Ваш контент копіювали, копіюють і будуть копіювати. На цьому погані новини не закінчуються. Часто пошукові системи ранжирують сторінки з вкраденим або скопійований легально контентом вище оригіналів.

Є і хороші новини. Так, від крадіжки контенту не можна захиститися. Але від наслідків цієї напасті можна і потрібно захищатися. Ще один позитивний момент: іноді крадіжку публікацій можна обернути на свою користь. Нарешті, відмінна новина для злопам’ятних і спраглих помсти авторів і власників сайтів: злодіїв можна покарати. І для цього не завжди потрібно подавати в суд. Цікаво? Подробиці нижче.

Як захиститися від крадіжки контенту

Зміст:

Чому не варто переживати за крадіжки контенту

Відповідь очевидна: переживання шкодять здоров’ю. Це даність: літо завжди пролітає непомітно, вранці після веселої вечірки болить голова, а контент копіюють і будуть копіювати. Повністю захиститися від крадіжки можна тільки одним способом: нічого не публікуйте. Якщо ви публікуєте контент, будьте впевнені: його обов’язково скопіюють.

Кажете, неминучості крадіжки недостатньо, щоб не переживати? Тоді знайте: копіювання контенту — комплімент вашого ресурсу і його авторам. Це справедливо із застереженням. Вважайте себе переможцем, якщо ваш контент копіюють, тому що він ваш. Це визнання якості, корисності та актуальності публікації, а також вашого авторитету.

Ось ще одна причина, щоб не нервувати. Швидше за все, крадіжка контенту не принесе вам відчутної шкоди. Пошукові системи говорять, що намагаються визначати першоджерела і віддавати їм трафік. Також вони стверджують, що карають сайти, що публікують плагіат. Якщо ваш сайт популярний, аудиторія теж знає, хто насправді автор.

Отже, крадіжка контенту — норма в інтернеті. Якщо ваші публікації копіюють свідомо, це показник їх якості. Пошукові системи намагаються карати плагіаторів. А показники вашого ресурсу навряд чи сильно зміняться, якщо хтось вкраде у вас пару або навіть десяток статей.

Якщо сеанс психотерапії вас заспокоїв, можете далі не читати. Просто не звертайте уваги на бездарних людей, які користуються чужою працею. «Яндекс» їм суддя.

Як захиститися від крадіжки контенту

А що робити, якщо навіювання і вмовляння не працюють? Можливо, все-таки є ситуації, в яких переживання за крадіжки контенту виправдані? Ні, нервувати не варто в жодному разі. А от діяти потрібно, так як копіювання публікацій іноді завдає практичний і навіть вимірний шкоди вашому сайту. Коли це відбувається?

Як крадіжка контенту може шкодити вашому сайту

Шахраї крадуть ваш контент не заради спортивного інтересу. З допомогою ваших публікацій вони щось отримують. Тут працює принцип «win-win», а закон збереження енергії. Тобто якщо за рахунок вашого контенту хто отримує вигоду, ви втрачаєте. Дивіться самі.

Копіпастери крадуть ваш трафік

Подивіться на сторінку пошукової видачі на ілюстрації. «Яндекс» відображає в топі копипастеров. Два з них поставили активне посилання на оригінал. Ще один вказав неактивну посилання, генеровану за допомогою сервісу скорочення URL.

Як захиститися від крадіжки контенту

Користувачі пошукових систем не знають, яка із запропонованих посилань вказує на першоджерело. Тому переходи отримають всі: власники оригінального контенту, копіпастери і навіть агрегатори.

Як захиститися від крадіжки контенту

Негативні наслідки крадіжки наявності: сайт-першоджерело втрачає переходи. Зниження CTR у видачі — не найкращий для ресурсу сигнал «пошукачам».

Клікабельність посилань в SERP залежить від позиції ресурсу. За різними даними, перше місце забезпечує сайту від 18 до 36 % від загального числа переходів зі сторінки видачі. Друга і третя позиції отримують 12 % і 9 % відповідно. Дивіться ще раз: по посиланню на першому місці переходять 36 % користувачів, а на другому тільки 12 %.

Як захиститися від крадіжки контенту

До речі, це не найгірший варіант. Гірше, якщо пошукова система з якихось причин вирішує, що сайт-джерело взагалі не гідний місця в топ.

Як захиститися від крадіжки контенту

Втім, більш або менш логічно пояснити поведінку «Яндекса» можна підступами багаторукого бандита. «Пошуковик» може тестувати різні варіанти видачі, щоб зібрати поведінкові сигнали. Проблема в тому, що завдяки запозиченому контенту сайт-копіпастер отримає хороші поведінкові сигнали. Користувачі будуть читати статтю, ділитися матеріалом в соцмережах, коментувати його. Далеким від ринку інтернет-маркетингу людям все одно, де читати статті на сайті «Текстерры» або в блозі риби-прилипало.

Ви можете отримати санкції

Це відбувається, якщо пошукові системи невірно визначають першоджерело контенту. На форумі Searchengines таких історій багато: з молодого сайту крадуть контент, «пошуковики» першим індексують сайт-плагіатор, а ресурс автора різко втрачає позиції або повністю вилітає з індексу.

Як захиститися від крадіжки контенту

Складно уявити, щоб санкції у такій ситуації отримав давно існуючий авторитетний сайт. А от молодим проектів потрібно думати про способи захисту. Це особливо актуально в контексті повільної індексації «Яндексом» нових ресурсів.

До речі, несправедливо покарати сайт може не тільки «Яндекс». Відомі випадки, коли ресурс-джерело контенту через дії зловмисників з’їдала «Панда».

Репутаційні втрати

Тут все просто: якщо потенційний клієнт вважатиме, що публікацію вкрали ви, а не у вас, угода навряд чи відбудеться. Знову важче доводиться молодим проектів. Людині легше повірити, що маленький інтернет-магазин вкрав контент з сайту умовних «Зв’язківця» або «Н.аудіо», а не навпаки.

Необхідність витрачати ресурси на новий контент

Так, це так: якщо ваш контент розтягнуть, а пошуковики з-за цього заплутаються, іншого виходу може не залишитися. Щоб не потрапити під фільтри і отримувати трафік, вам доведеться створити новий контент замість краденого. На це ви витратите час і гроші.

Навіть якщо крадіжка контенту не створює вам помітних проблем, зі зловмисниками треба боротися. Чому? Хоча б тому, що хтось без дозволу використовує вашу власність. За ваш рахунок злодій отримує якісь вигоди. Це несправедливо.

Як зрозуміти, що ваш контент вкрали

Будьте проактивними: періодично перевіряйте, чи не вкрав хто-то ваш контент. Частота і режим перевірок залежить від розміру і віку сайту, рівня конкуренції в галузі та наявності аномалій у показниках ефективності. Наприклад, проведіть інвентаризацію щомісяця або щокварталу. Також перевіряйте збереження контента в разі різкого падіння трафіку, яке характерно для пенальті з боку Google або «Яндекс».

Виявити крадіжка контенту можна за допомогою наведених нижче способів.

Пошук плагіаторів з допомогою «Яндекса» і Google

Це найпростіший спосіб знайти копипастеров. Просто введіть у пошуковий рядок назву вашої публікації.

Як захиститися від крадіжки контенту

До речі, на першій сторінці ВИДАЧІ «Яндекса» є ресурс, який використовує контент «Текстерры» явно незаконно.

Як захиститися від крадіжки контенту

Знайти вкрадені фотографії можна за допомогою пошуку по картинках в пошукових системах. Також вам знадобиться сервіс TinEye. З його допомогою можна відшукати навіть незначно змінені зображення.

Пошук за допомогою сервісів перевірки унікальності

Шукайте повторюваної контент за допомогою сервісів перевірки унікальності тексту. Ось приклади:

  • Copyscape.
  • Advego Plagiatus.
  • Text.ru.

Наприклад, сервіс перевірки унікальності Text.ru показує URL, на яких знайдений фрагмент тексту.

Як захиститися від крадіжки контенту

А сервіс Copyscape шукає копії вмісту URL.

Як захиститися від крадіжки контенту

Читайте також: Унікальність контенту: розвінчання головного SEO-міфу

Також ви можете помітити несанкціоноване використання вашого контенту за допомогою сервісів відстеження згадок, наприклад, Google Alerts або Hootsuite.

Вирішили боротися з крадіями контенту? У вас все вийде, так як закон захищає права автора та видавця. Подробиці нижче.

Що каже закон

Права авторів захищає міжнародне і національне законодавство. На міжнародному рівні ключовим документом у галузі авторського права вважається Бернська конвенція. У цій угоді сформульовані ключові права авторів інтелектуальної власності.

Одним з принципів Бернської конвенції є автоматична охорона прав автора. Це означає, що права автора потрапляють під захист у момент першої публікації твору або його фіксації в матеріальній формі. Тобто вам достатньо роздрукувати твір або опублікувати статтю в блозі з зазначенням автора. Інших дій для початку охорони прав не вимагається.

Ще один ключовий принцип Бернської конвенції — презумпція авторства. Автором публікації вважається людина, ім’я якої зазначено на веб-сторінці, в друкованому виданні або в книзі, якщо не доведено інше. Зверніть увагу, якщо хтось опублікує вашу статтю під своїм ім’ям, він буде вважатися автором, поки ви не доведете протилежне.

Учасники Бернської конвенції додатково захищають авторські права на національному рівні. У Росії захист прав авторів регламентується Цивільним кодексом. ГК РФ підтверджує принципи автоматичної охорони та презумпції авторства. Також в Цивільному кодексі описуються об’єкти авторського права, правила вільного використання творів, можливість використання знака охорони авторського права.

Для власників сайтів важливе значення має Закон про авторське право в цифрову епоху (DMCA). Це законодавчий акт США. Він захищає авторські права від порушень з використанням сучасних технічних засобів, включаючи копіювання та публікацію творів в інтернеті. З практичної точки зору DMCA важливий ось чим: власник сайту може подати скаргу в Google на плагіаторів. Найбільший «пошуковик» світу керується Законом про авторське право в цифрову епоху. Тому він видаляє з результатів видачі посилання на сайти-плагіатори.

Закон автоматично захищає авторів від крадіжки контенту. Це не означає, що ваші публікації захищені від крадіжки. Також Бернська конвенція, ЦК РФ і DMCA не гарантують, що у разі крадіжки шахраї будуть автоматично покарані. Визначені законом права необхідно захищати самостійно. Про це далі.

Як автору реалізувати свої права

Про захист авторських прав читачам «Текстерры» погодився розповісти директор компанії «Анти-Банкиръ», юрист, автор і ведучий блогу «Спільнота боржників» Дмитро Гур’єв. До речі, Дмитро — наш постійний читач і активний коментатор публікацій.

Як захиститися від крадіжки контенту

— Дмитро, Бернська конвенція та ЦК РФ захищають права автора автоматично. Захист починається з моменту публікації або фіксації твору у матеріальній формі. Тобто як тільки автор поставив крапку і роздрукував твір, закон захищає.

З іншого боку, у Бернській конвенції є принцип презумпції авторства. Якщо якийсь Петро Петров візьме статтю Івана Іванова і опублікує її під своїм ім’ям, він буде вважатися автором, якщо Іван Іванов не доведе інше.

У зв’язку з цим виникає питання: чи повинен автор та власник контенту якось фіксувати авторство перед публікацією?

— ГК РФ і Бернська конвенція дійсно захищають права авторів. Захист справді починається автоматично. Але на практиці вона діє тільки в тому випадку, якщо автор доведе, що створив твір дійсно він.

Ви говорите, що Петров опублікував статтю Іванова під своїм ім’ям. У цій ситуації виникає юридичний спір між Івановим і Петровим. Хто доведе авторство в судовому порядку, той переможе в суперечці.

Відповідно до статті 56 ЦПК РФ, сторона спору повинна довести обставини, на які вона посилається. Тобто Іванов повинен довести, що він автор твору. Тоді він виграє спір у Петрова в разі судового розгляду.

Зафіксувати авторство перед публікацією просто. Для цього достатньо роздрукувати статтю і відправити її самому собі рекомендованим листом з повідомленням. У листі необхідно вказати URL-адресу сторінки, на якій буде опублікований матеріал. А публікувати статтю можна після отримання листа.

Альтернативний спосіб — нотаріальна фіксація авторства. Нотаріуси надають послугу посвідчення копій сторінок з сайту. Тобто нотаріус може зафіксувати текст чернетки статті в адміністративній консолі. Звичайно, це клопітка і недешева процедура, але вона забезпечує безумовний захист прав автора.

— Чи має якийсь практичний сенс знак охорони авторського права (©)?

— Так, має. Знак охорони авторського права попереджає, що авторська публікація. Тут потрібно розуміти, що закон захищає авторів незалежно від наявності або відсутність значка.

До речі, на практиці цей символ частіше використовується для захисту товарних знаків, а не продуктів інтелектуальної праці. Якщо права автора захищаються незалежно від реєстрації, то права на товарний знак потрібно реєструвати.

Чи потрібно на сайті вказувати умови використання контенту? Наприклад, власники сайтів пишуть, що копіювання інформації заборонено або дозволено із зазначенням посилання на джерело.

— Таку інформацію можна вказувати. Наприклад, якщо ви згодні, щоб ваші матеріали передруковували з зазначенням посилання, повідомте про це. Писати про заборону копіювання контенту необов’язково: закон захищає ваші права автоматично. Але якщо хочете, можете ще раз попередити потенційних злодіїв про своє право на контент.

— Два слова про добросовісне використання. Ця юридична норма дозволяє використовувати будь-який контент абсолютно легально. Наприклад, у рамках цієї концепції можна використовувати будь-який контент в освітніх цілях. Чи означає це, що зловмисник може взяти авторську статтю і надрукувати її на своєму сайті з припискою «для навчання користувачів»?

— Ні, це не так. Якщо хтось хоче використовувати вашу публікацію в освітніх цілях, він зобов’язаний дати посилання на першоджерело і вказати автора. Без посилання та вказання автора використання контенту перестає бути добросовісним. До речі, освітня діяльність підлягає ліцензуванню.

Розкажу випадок з практики. Я робив відеоролик для власного сайту. У відео слід було вставити уривок з відомого мультфільму тривалістю 18 секунд. Протягом цих 18 секунд на екрані демонструвалися титри із зазначенням назви мультфільму, прізвища режисера та інших вихідних даних. Це добросовісне використання.

— Уявімо неприємну ситуацію: з сайту «Текстерры» вкрали статтю автора Євгенії Крюкової. Кому простіше захищати і відстоювати права: юридичній особі «Текстерра» або автору Євгенії Крюкової? Як бути, якщо автор знаходиться у Владивостоці, а юридична особа зареєстровано і працює в Санкт-Петербурзі?

— Якщо мова йде про авторські права, їх буде захищати автор Євгенія Крюкова. Якщо мова йде про судових розглядах, автор може надіслати будь-яка заява, пояснення або заперечення поштою. На судовому засіданні він може бути віртуально. Раніше для цього використовувався скайп. Зараз суд для зв’язку використовує інші програми.

Суд можна виграти або програти без відвідування засідання. Тому головне — вчасно надати докази авторства.

— Google видаляє з видачі посилання на сайти, що порушують Закон про авторське право в цифрову епоху (DMCA). Немає тут можливостей для махінації? Наприклад, недоброзичливці можуть опублікувати чужий контент під своїм ім’ям. Потім вони подають скаргу в Google, в якій звинувачують справжнього автора у плагіаті. «Пошуковик» керується презумпцією авторства. Тому він видаляє з видачі посилання на першоджерело.

Як захиститися від недобросовісних конкурентів, які можуть нашкодити сайту за допомогою концепції презумпції авторства?

— Google однозначно не видалить з видачі посилання на контент, поки автор скарги не надасть докази. Він повинен довести «пошуковику», що дійсно є автором.

Теоретично шахрай може підробити докази. Тоді справжньому автору доведеться відстоювати свої права в судовому порядку. Успіх або неуспіх захисту залежить від наявності у автора доказів. Тобто ми знову повертаємося до необхідності фіксувати авторство за допомогою відправлених самому собі листів.

— Що робити, якщо контент вкрали?

— Я вчинив би так. Перед публікацією відправив би собі лист з усіма вихідними даними статті. До речі, до листа можна додати відомості про унікальність матеріалів з майданчиків типу Text.ru або «Адвего». Статті у своєму блозі я захищаю саме таким способом.

Якщо контент вкрали, необхідно направити шахраєві досудову претензію. Цією дією ви вбиваєте двох зайців. Перший — злодій може злякатися, погодитися з вашими вимогами і видалити крадений контент. У цьому випадку проблема повністю вирішена. Другий — ви показуєте суду, що намагалися вирішити питання шляхом переговорів.

До речі, бажано, щоб досудову претензію становив професійний юрист. Правильно написаний документ — це половина успіху. Суд також звертає увагу на коректність претензії.

Якщо після отримання претензії шахрай не погодився з вашими вимогами, звертайтеся в суд. Зверніть увагу, вам доведеться найняти юриста.

— Чи варто звертатися в Google, «Яндекс» або до хостинг-провайдера?

— За великим рахунком, звертатися до хостинг-провайдера або в пошукові системи безглуздо. З юридичної точки зору це можна зробити, аби зібрати доказову базу для подальшого використання в судовому спорі. Але немає ніякої гарантії, що ваше звернення взагалі буде розглянуто.

У мене є досвід спілкування з адміністрацією «Вконтакте». Коли недобросовісні люди незаконно використовували товарний знак нашої компанії, я попросив адміністрацію соціальної мережі допомогти. Працівники вимагали зібрати докази. Це великий пакет документів, включаючи реєстраційні дані компанії, копії свідоцтв і так далі.

Адміністрація «Вконтакте» відправила запити власникам груп, які вкрали наш товарний знак. Адміни груп відповіли, що вони нічого не порушували. Тому співробітники «Вконтакте» написали мені, що нічого не можуть зробити, так як мої права ніхто не порушував. Ситуація абсурдна. Але листування з адміністрацією «Вконтакте» була долучена до матеріалів судової справи. Це нам допомогло.

До речі, якщо пошукові системи не виконають ваші вимоги в досудовому порядку, листування з ними може допомогти під час судового розгляду. Тобто якщо «Яндекс» не видалить з видачі крадений контент, ви можете вимагати захисту своїх прав у судовому порядку.

— Дмитро, що можна порадити власникам сайтів і авторам, які хочуть захищати свої права?

— Пам’ятайте, захистити авторські права досить складно. Шахраї можуть використовувати різні хитрощі, щоб скористатися вашим контентом. Дуже простий приклад: зловмисникові досить змінити знаки пунктуації і зробити в тексті навмисні помилки. Після цього важко довести, що ви є справжнім автором твору. Вивертів насправді дуже багато.

З власної практики можу сказати, що у кого є докази, той визнається автором. Суд завжди розглядає доказову базу. Якщо у вас є відправлене самому собі лист з датою або завірена нотаріусом копія твору, з юридичної точки зору ви захищені. Навіть якщо злодій теж завірити копію твору у нотаріуса або відправить собі лист, у нього на штемпелі або на документі буде стояти більш пізня дата.

Тому не нехтуйте профілактикою, захищайте свій контент.

Як попередити крадіжку контенту на практиці

Дмитро Гур’єв надав читачам дуже корисну юридичну інформацію. Додайте до неї практичний досвід інтернет-маркетологів, щоб отримати ефективну стратегію захисту контенту. Почніть з профілактики крадіжки ваших публікацій. Рекомендації нижче.

Не блокуйте копіювання контенту з допомогою скриптів

Чому практичні рекомендації починаються з того, чого не варто робити? Це дуже важливе питання, тому він вимагає уваги.

По-перше, використання скриптів для блокування правої кнопки миші може зупинити тільки школярів і найпримітивніших роботів. При бажанні і необхідності зловмисники легко скопіюють ваш контент.

По-друге, непрацююча права кнопка миші погіршує юзабіліті сайту. Чому? Подивіться з допомогою «Вебвизора», як відвідувачі читають ваші публікацій. Багато користувачів роблять це так:

Як захиститися від крадіжки контенту

Відвідувачі виділяють шматочки тексту при читанні. Ймовірно, це допомагає їм сконцентруватися або не втратити уривок на сторінці. Наскільки велика частка користувачів зі звичкою виділяти текст? Швидше за все, цифри відрізняються для різних проектів і навіть для різних публікацій. Але якщо користувальницький досвід погіршиться навіть для кожного десятого відвідувача, це негативно позначиться на метриках ефективності ресурсу.

Заявіть про свої права на контент

Використовувати знак охорони авторського права. Набрати його на клавіатурі можна за допомогою комбінації клавіш Alt + 0169. Як правильно використовувати знак охорони авторського права? ГК РФ визначає, що він складається з букви «с» в окружності, назви чи імені правовласника та рік публікації твору.

Ось приклад коректного зазначення авторських прав: ©, ВАТ «АБВГД», 2016 чи ©, І. в. Іванов, 2016. Зверніть увагу, крапку після зазначеного року ставити не треба. Якщо ви регулярно публікується на сайті авторські матеріали, вкажіть рік створення ресурсу та поточний рік через тире. Ось приклад: ©, ВАТ «АБВГД», 2002-2016.

При необхідності вкажіть умови використання контенту

Якщо ви дозволяєте використовувати ваш контент на якихось умовах, вкажіть це у довільній формі. Наприклад, напишіть в підвалі сайту, що копіювання матеріалів дозволяється при вказівці активного посилання на джерело.

Надішліть собі роздрукований матеріал перед публікацією

Що потрібно зробити? До публікації роздрукуйте статтю. Якщо дозволяють налаштування CMS, створіть чернетка виберіть URL майбутньої сторінки. Прикладіть адреса публікації до листа. Сходіть на пошту і відішліть роздруковану статтю собі з повідомленням про вручення. Після отримання не розбирайте конверт.

Доцільно вживати такі запобіжні заходи? Так, юристи кажуть, що у випадку судових розглядів цей спосіб захисту працює. Як бути, якщо ви щодня публікується багато матеріалів і працюєте з коліс? Постарайтеся захищати хоча б найважливіші публікації.

Брендируйте контент

Використовуйте в тексті назву вашої компанії і продуктів, посилайтеся на інші свої публікації. Це утруднить автоматичне використання публікацій. Крадіям доведеться їх адаптувати. Можливо, це зупинить самих ледачих шахраїв.

Також брендування захистить вас від автоматичного копіювання контенту. Якщо ваші публікації крадуть роботи, в них залишиться назва компанії, продуктів та посилання на ваш сайт. У разі спору вам буде простіше довести правоту. Крім того, зворотні посилання — важливий сигнал для «пошукачів». Він допомагає визначати першоджерело контенту.

Використовуйте інструмент «Оригінальні тексти»

Деякі фахівці вважають, що інструмент «Яндекса» «Оригінальні тексти» працює. Інші кажуть, що інструмент не працює. Чи варто його використовувати?

Так. Щоб повідомити Яндексу» про майбутньої публікації оригінального тексту, ви витратите 10 секунд. Представники «Яндекса» стверджують, що сервіс «Оригінальні тексти» — це тільки один з багатьох сигналів, які враховують роботи при визначенні першоджерела. Тому не чекайте від інструменту безумовної ефективності. Зате скріншот з кабінету для вебмайстрів може стати в нагоді вам в якості додаткового доказу в разі судових розглядів.

Щоб повідомити Яндексу» про майбутньої публікації авторського тексту, авторизуйтеся у кабінеті вебмастера. Сервіс «Оригінальні тексти» доступний в розділі «Вміст сайту».

Як захиститися від крадіжки контенту

Налаштуйте RSS-стрічку

Агрегатори збирають контент за допомогою RSS. Публікація з’являється на сайтах-агрегаторах практично відразу після виходу на вашому ресурсі. Теоретично пошукові системи можуть спочатку проіндексувати контент на чужому сайті, а потім на вашому. Чи зможуть Google і «Яндекс» розібратися в ситуації?

Краще не гадайте, а коректно налаштуйте відображення RSS-стрічки. З її допомогою повинні транслюватися анонси публікацій, а не публікації повністю. Можливість налаштування RSS залежить від CMS, яку ви використовуєте. Наприклад, щоб вибрати правильний режим відображення RSS-стрічки для сайту на WordPress, в консолі виберіть розділ «Налаштування – читання». Позначте правильний варіант відображення RSS і збережіть зміни.

Як захиститися від крадіжки контенту

Створіть карту сайту

Карта сайту у форматі xml передає пошуковим системам інформацію про структуру сайту, появі нових та оновлення існуючих сторінок. Завдяки коректно налаштованому файлу sitemap.xml прискорюється індексування сайту. Це може зменшити негативні наслідки крадіжки контенту.

Створити карту сайту можна за допомогою онлайн-генераторів, наприклад, XML Sitemaps. Також ви можете скористатися плагінами і розширеннями для популярних CMS, наприклад, Google XML Sitemaps для WordPress, Xmap для Joomla!, XML Sitemap для Drupal, Google Sitemap для Opencart.

Анонсируйте ваші матеріали у соціальних мережах відразу після публікації

Це рекомендація від міністерства оборони США. Вірніше, від майбутнього співробітника цього відомства Метта Каттса. Він раніше займався боротьбою з пошуковим спамом в Google. Пан Каттс рекомендує анонсувати матеріал в «Твіттері» відразу після публікації. Навіщо? Люди побачать твіт, перейдуть за посиланням, прочитають публікацію і пошлються на неї. Це допоможе пошуковим системам швидко проіндексувати контент і визначити першоджерело у разі крадіжки.

Що можна додати до рекомендації майже військового Метта Каттса? Анонсувати публікації можна не тільки в Twitter. Є ще Facebook, «Вконтакте» та інші майданчики.

Захищайте фото з допомогою водяних знаків

Якщо ви публікуєте авторські фотографії, використовуйте водяні знаки. Вони ускладнюють автоматичне використання вашого контенту зловмисниками.

Поставити водяний знак можна за допомогою сервісів Water Mark, «Водяний знак», Visual Watermark (платна програма) та інших.

Як захиститися від крадіжки контенту

До речі, водяні знаки можна використовувати для захисту інфографіки, відео та іншого візуального контенту. Щоб захистити відеоролик, скористайтеся програмою Video Watermark. Якщо ви публікуєте ролики на YouTube, їх можна брендувати з допомогою анотацій і підказок.

Запропоновані заходи не захищають від крадіжки контенту. Вони зменшують негативні наслідки крадіжки, а також роблять ваші публікації менш привабливими для зловмисників. Але контент в будь-якому випадку будуть красти. Що робити в цьому випадку?

Що робити, якщо ваш контент вкрали

Якщо ви не згодні з тим, як хтось використовує ваш контент, вживайте заходів. Знайте, доведеться помучитися. Чарівної кнопки «покарати плагіатора» поки не придумали. Що саме доведеться робити? Приблизний план нижче.

Надішліть претензію злодієві

Іноді власники сайтів порушують правила використання матеріалів без злого умислу. Наприклад, хтось може передрукувати ваш матеріал, але забути про зворотній посиланням. В такому випадку претензії буде достатньо, щоб вирішити проблему.

Що писати плагиатору? У довільній формі з проханням видалити вашу публікацію або поставити посилання на джерело. Відмітьте, що контент належить вам. Пошліться на законодавство, яке охороняє ваші права. Напишіть, що звернетеся в суд, якщо злодій не виконає ваші вимоги.

Зверніть увагу, директор компанії «Анти-Банкиръ» Дмитро Гур’єв рекомендує, щоб претензію до плагиатору становив юрист. В якості альтернативи ви можете скористатися платною системою CopyWatcher. Зареєстрованим користувачам доступні шаблони претензій.

Як знайти власника або адміністратора сайту? Скористайтесь контактною інформацією, формами зворотного зв’язку, сервісом WhoIs. Якщо контактні дані отримати не вдається, спробуйте з’ясувати їх у хостинг-провайдера. Визначити хостера можна з допомогою спеціальних сервісів. Наприклад, зверніть увагу на інструмент SEOGadget.

До речі, якщо ви знаєте хостинг-провайдера сайту, на якому опублікований ваш контент, відправте йому скаргу на злодіїв. Денис Савельєв рекомендує зв’язатися з хостером, так як провайдер може вплинути на свого клієнта.

Попросіть Google видалити посилання на крадений контент з видачі

Щоб поскаржитися Google на злодіїв контенту, заповніть форму. Зазвичай «пошуковик» видаляє посилання на плагіат з видачі протягом декількох тижнів. Зверніть увагу на попередження: Google рекомендує проконсультуватися з юристом, якщо ви не впевнені у правомірності використання третьою особою ваших публікацій.

«Яндекс» позиціонує себе в якості дзеркала інтернету. Посилання на крадений контент зникли з видачі, вам доведеться самостійно домогтися видалення ваших публікацій зі сторінок сайту-плагіатора.

Зверніться в адміністрацію соціальних мереж

Це необхідно, якщо ваш контент опублікований на веб-майданчиках, наприклад, в «Фейсбуці», ЖЖ і так далі. Навіть якщо адміністрація не видалить матеріали, ви отримаєте додаткові докази. Вони стануть у нагоді під час судових розглядів.

Якщо злодії не виконали ваші вимоги, зверніться в суд

Так, доведеться витратити багато часу, грошей і емоцій. Все повернеться сторицею, коли суд винесе рішення на вашу користь.

Судитися чи ні? Навряд чи доцільно подавати в суд на кожного школяра, який зробив ГС-агрегатор. Нехай хлопці заробляють на ігрові артефакти. Такі злодії вам практично не шкодять.

Судового розгляду не уникнути, якщо зловмисники йдуть на принцип, що працюють у вашій галузі і явно наносять вам шкоди. Наприклад, якщо власник конкуруючого інтернет-магазину стверджує, що він автор контенту, доведеться зустрічатися в суді.

Пам’ятайте, ваші інтереси під час розгляду повинен представляти кваліфікований юрист.

Ну як там, в інтернеті? Крадуть!

Метт Каттс у згаданому вище відео стверджує, що близько третини контенту в Мережі — плагіат. Можна було б позаздрити оптимізму майбутнього співробітника американського оборонного відомства, але справа не в конкретних цифрах. Суть проблеми описує адаптована цитата класика, винесена в підзаголовок: в інтернеті крадуть контент.

Пам’ятайте, ваші публікації рано чи пізно вкрадуть. Тому заздалегідь подбайте про мінімізацію наслідків крадіжки. Надсилайте собі листи з роздрукованими статтями. Брендируйте контент. Вказуйте посилання на інші сторінки сайту. Коректно налаштуйте RSS. Забезпечте відповідність сайту технічним вимогам «пошукачів», щоб контент своєчасно індексувався. Анонсируйте публікації в соціальних мережах.

Коли публікацію вкрадуть, можна спробувати по-доброму поговорити з плагіатором, хостинг-провайдером та адміністратором майданчика, на якому опублікований ваш контент. Якщо це не допоможе, доведеться судитися. Інших варіантів немає.