Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

522

У творців і менеджерів великих інтернет-магазинів є чому повчитися. Вони побудували успішний бізнес, тому початківцям підприємцям можна на них рівнятися. Але вчитися можна не тільки на позитивних прикладах. На сайтах популярних ecommerce-проектів є показові помилки. З-за масштабів бізнесу і величезного запасу міцності великі магазини не помічають негативного впливу цих ляпів на фінансові показники діяльності. А молоді проекти можуть з-за них серйозно постраждати. Про які помилки йдеться і чи можна їх уникнути?

Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

Ця стаття — результат експрес-аналізу сайтів десяти найбільших інтернет-магазинів рунета за даними Ruward і Data Insight на першу половину 2015 року.

Для дослідження використовувалися наступні сторінки сайтів топ-10 онлайн-ритейлерів:

 • Головна.
 • Сторінка реєстрації.
 • Сторінка оформлення замовлення.
 • Сторінка оплати.
 • Сторінка «Про магазин».
 • Сторінка «Умови оплати і доставки».
 • Сторінка «Гарантії».
 • Сторінки категорій товарів.
 • Сторінки товарів.
 • Сторінки інформаційного розділу.

Для зручності читачів знайдені помилки об’єднуються в наступні групи:

 • Помилки контент-стратегії.
 • Помилки юзабіліті і дизайну.
 • Помилки технічної оптимізації.
 • Готові вчитися на чужому досвіді? Приступайте.

  Помилки контент-стратегії

  Контент залишається чи не головною проблемою будь-якого інтернет-магазину. Великим ecommerce-сайтів доводиться важче: їм потрібно стежити за актуальністю тисяч описів, оперативно додавати десятки карток товарів, часто публікувати актуальні керівництва та огляди.

  Реалізація контент-стратегії на великих ресурсах фактично здійснюється конвеєрним способом. З-за цього інтернет-магазини допускають помилки, багато з яких стають типовими.

  1. «Онучі» тексту на головній, і на сторінках категорій

  Так, це 2016 рік. Так, «онучі» використовують представники десятки найбільших інтернет-магазинів рунета. Приклади на ілюстрації.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Класична «онуча» — напханий ключовими фразами текст. Він призначений для роботів, а не для людей. Тому його зазвичай ховають в нижній частині сторінки, прибирають під кат. Також для онуч використовується маленький кегль. Текст на головній Wildberries відповідає всім ознакам «онучі», крім keyword stuffing. Ключі в нього вписані акуратно. А ось на сторінках категорій є явний keyword stuffing. Дивіться самі.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  «Онучі» є головною і на сторінках категорій інтернет-магазину «Комус». Також викликають питання тексти на сторінках категорій «Зв’язкового» і «Ситилинк». У них немає переоптимизации ключовими словами. Вони не заховані від користувачів під кат. Але якщо це тексти для людей, чому вони перебувають у нижній частині сторінки після довгого списку товарів?

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Пошукові системи можуть покарати сайт за використання «онуч». Кілька років тому у «Яндекса» навіть був так званий «портяночний фільтр». В даний час мова йде про фільтрах за спам і убогий контент: переоптімізація і АГС у «Яндекса» і «Панда» у Google.

  Як попередити і виправити помилку

  Не використовуйте SEO-тексти. Цінність головної сторінки категорій для користувачів полягає не в текстах. Відвідувачі самі знають, що можна купити в розділі «Ноутбуки». Категорії та головна сторінка в інтернет-магазинах — навігаційні хаби, з яких покупці починають подорож по сайту. Якщо ви вважаєте, що відвідувачам цих сторінок потрібна якась інформація, опублікуйте її у верхній частині сторінки. І не забудьте, що мова йде про корисних даних, а не про SEO-текстах.

  2. Використання так званих текстів

  Мова йде про малоинформативных емоційних описах продуктів, категорій товарів, умов обслуговування, переваг магазину, які не мають відношення до продажу. Приклад з сайту інтернет-магазину «Ситилинк» на ілюстрації.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Користувачам не потрібен відмінний продукт зі стильним дизайном, виготовлений із сучасних матеріалів. Вони не збираються доповнювати робочий простір. Потенційним покупцям потрібні відомості про батарею, процесорі, камері, а не про стилі дизайну ноутбука.

  Пам’ятайте персонажа Ніхто з фільму «Мрець» геніального Джармуша? Одноплемінники називали його ім’ям, яке важко вимовляється приблизно перекладається так: Той, хто говорить багато, не кажучи нічого. Індіанці дали б таке ж ім’я редакторам і копірайтерам деяких інтернет-магазинів. Чому? Приберіть з тексту на ілюстрації вище назву моделі. Перші три пропозиції можна використовувати для опису будь-якого ноутбука, правда?

  Емоційні малоінформативні тексти є на сайті магазину Lamoda. На ілюстрації приклад зі сторінки категорії. Але це не «SEO-онуча», а спроба зробити продає опис.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Невдалі продають опису є на сайті магазину «Комус». Автори розповідають, що «новий дизайн смартфона здивує навіть самого витонченого користувача», а «ноутбук з чотирьохядерним процесором з першого погляду допоможе зрозуміти, що це ваш варіант».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Як вирішувати проблему

  Продають не тільки емоції. Це особливо важливо пам’ятати, якщо ви торгуєте не копійчаної біжутерією або косметикою, а більш або менш дорогими і складними продуктами. Наприклад, покупці ноутбуків точно не шукають стильний дизайн.

  В ідеалі тексти повинні бути збалансованими: в міру емоційними та інформативними. За прикладами далеко ходити не треба: подивіться опису товарів на сайті «Зв’язкового».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  3. Використання замість описів технічної інформації

  Іноді інтернет-магазини не встигають опублікувати опис продукту. Це не помилка, а особливість робочого процесу. Картки товарів без описів не вдалося знайти в три-чотири кліка на сайтах Lamoda, «Озону», «Зв’язкового» і «Комуса». На решті шести сайтах найбільших інтернет-магазинів рунета такі картки є. Особливо багато сторінок товарів без описів є на сайті магазину Exist, який займає перше місце в рейтингу Data Insight.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  А ось маркетологи магазину Wildberries швидше за все свідомо використовують в якості описів технічну інформацію. На сайті рітейлера дуже багато карток товару, схожих на приклад з ілюстрації нижче.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Як вирішити проблему

  Пам’ятайте, що не всі користувачі розбираються в продуктах, які хочуть купити. Тому крім технічної інформації на сайті потрібно публікувати опис. Використовуйте класичний прийом продавців: переводите властивості продукту вигоди. Наприклад, поясніть, що завдяки 3 Гб оперативної пам’яті смартфон працює швидко.

  4. Використання замість описів SEO-текстів

  Такі тексти легко дізнатися по незграбно вписаним ключів. Приклад помилки дивіться на ілюстрації.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  У кілька кліків SEO-тексти знайдені на сайтах таких магазинів:

  • Wildberries. Приклади «сеошного» використання ключів дивіться на сторінках категорій. Ось зразок: «Купити чоловічу футболку — завдання, що не відрізняється складністю».
  • «М. відео». Маркетологи цього рітейлера використовують нормальні тексти і SEO-опису одночасно. Зверніть увагу на цю картку товару. Під описом є шаблонний блок ключів, побудованих за формулою «купити планшет + модель», «планшет + модель + опис, фото, характеристики, відгуки покупців».
  • На сайті «Ситилинк» є описи, схожі на SEO-текст. Ось приклад: «Ви можете купити товар «Назва + модель». Опис складається всього з двох речень, напханих ключами.
  • «Ельдорадо» замість нормального опису у нижній частині картки товару використовує SEO-текст з трьох пропозицій. Користувачі самі знають, що тут можна «придбати планшет + модель» і прочитати «планшет + модель характеристики, відгуки покупців». Мабуть, підказка призначена для пошукових роботів.

  SEO-тексти дратують живих користувачів. А пошукові системи штрафують через них сайти.

  Що робити?

  Відповідь дуже проста: створювати описи товарів і категорій для людей. Думаєте, у вас вийде зробити нормальне опис без вживання потрібних ключових слів? Навряд чи.

  5. Ігнорування можливостей контент-маркетингу

  Рітейлери успішно використовували контент-маркетинг ще до появи інтернету. Як не дивно, деякі лідери онлайн-рітейлу в рунеті не помічають можливостей цього інструменту, коли доступ до інтернету є практично у всіх представників ЦА. Ось подробиці:

  • На сайті лідера рейтингу Data Insight магазину Exist є розділи «Новини» та «Статті». У публікаціях можна знайти інформацію про новинки автоіндустрії. На сайті немає освітнього контенту, який вважається основою контент-маркетингу.
  • На сайті магазину «Юлмарт» є розділ новин, а ось статей і посібників тут немає. Маркетологи магазину обрали цікаву стратегію: вони час від часу публікують великі керівництва експертного рівня на зовнішніх майданчиках, наприклад, на Geektimes.
  • Магазин Wildberries використовує контент-маркетинг, зокрема видеомаркетинг. На сайті є розділ «Відео гід» з міні-оглядами продуктів. Ці огляди схожі на рекламу. Також читачі можуть отримати корисну інформацію в розділах «Енциклопедія моди» і в журналі Style Magazine Wildberries.
  • До речі, «Текстерра» надає послуги з видеомаркетингу і робить це блискуче! Так що, якщо вам потрібно по-справжньому круте і якісне відео, — звертайтеся до нас! У нас працюють професіонали своєї справи з великим досвідом роботи, а ціни нижчі ринкових. Натисніть тут , щоб замовити безкоштовну консультацію!

  • «Ситилинк» ставить на маркетинг за допомогою користувацького контенту. На сайті є розділ, в якому покупці публікують огляди. Редакційних матеріалів на сайті немає.
  • Магазин Lamoda використовує контент-маркетинг. Цікаві для покупців публікації можна знайти у розділі Lifestyle.
  • «Озон» публікує корисні матеріали для користувачів. Є одна проблема: з головної сторінки в розділ «Блог» або «Публікації» мені потрапити не вдалося. Щоб знайти корисні статті, довелося переглядати анонси в групах магазину в соціальних мережах.
  • «М. відео» публікує корисні огляди.

  • «Зв’язковий» активно використовує контент-маркетинг.
  • На сайті «Ельдорадо» є розділ з корисними публікаціями.
  • Магазин «Комус» пропонує користувач розділ «Огляди». Однак у ньому публікуються не об’єктивні огляди, а рекомендації рекламного характеру.

  Чотири магазину з топ-10 рітейлерів за версією Data Insight не використовують контент-маркетинг. Це відмінний шанс для невеликих магазинів поборотися за місце в десятці рейтингу.

  Треба виправляти помилку?

  Питання можна сформулювати і так: чи можна вважати помилкою відмову від контент-маркетингу? Магазини увійшли в топ-10 найбільших онлайн-ритейлерів і без цього інструменту. Навіщо їм щось міняти?

  Ось відповідь: в середньо — і довгостроковій перспективі контент-маркетинг залишається найдешевшим способом залучення клієнтів. Більше того, з допомогою цього інструменту нові гравці можуть успішно конкурувати з важкоатлетами ринку.

  6. Використання однакових описів на різних сторінках

  Зазвичай ця проблема виникає, коли магазин продає дуже схожі продукти або товари, які відрізняються лише деталями. Наприклад, мова може йти про одяг різного розміру або техніки різного кольору. Магазини створюють кілька сторінок, але публікують на них повністю або частково ідентичні опису. Тому проблема належить саме до помилок контент-стратегії.

  На сайті «Озону» є сукня з жовтими квіточками. На цій сторінці можна вибрати таку ж сукню з червоними квіточками.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  На сусідній сторінці продається таке ж або дуже схоже плаття. Воно відрізняється від квіткового варіанти візерунком і розміром. А ось описи товарів ідентичні.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Однакові описи є на сайтах таких магазинів:

  • «Юлмарт» створив різні сторінки з однаковими описами для чорного і платинового смартфона однієї моделі.
  • Wildberries використовує однакові описи на різних сторінках: один і два.
  • «Стилинк» однаково описує білий і чорний смартфон.
  • «М. відео» пропонує однаковий текст для платинового і чорного смартфонів.
  • «Зв’язковий» використовує повторювані опису сірого і сріблястого смартфонів.
  • «Ельдорадо» опублікувало практично ідентичні опису золотого і чорного смартфона. Точніше, замість опису на сторінках вказані технічні характеристики моделі.
  • «Комус» публікує однакові описи смартфонів сріблястого і рожево-золотого кольору.

  Однакові описи можна знайти в три кліка на сайтах восьми з топ-10 рітейлерів рунета за версією Data Insight.

  Як виправити помилку

  Подумайте, чи доцільно створювати окремі сторінки для різних варіантів одного продукту. Apple 6s білого і чорного кольору — це один товар. Так, користувачі шукають в пошукових системах рожеві, чорні і білі Apple 6s. Потрібні в зв’язку з цим окремі сторінки? Чи достатньо однієї сторінки, на якій зазначено, що телефон буде доступний у рожевому, чорному і білому кольорі? Відповіді на ці питання допоможуть вам виправити помилку.

  До речі, створення різних описів для жовтого, червоного і синього варіанти однієї моделі — теж помилка. Користувачеві не потрібні різні сторінки. Допоможіть йому вибрати потрібний розмір, колір або комплектацію на одній сторінці.

  7. Використання відгуків, схожих на фейкові

  Це помилка належить навіть не до контент-стратегії, а до маркетингу магазину в цілому. Схожі на фейкові відгуки зменшують довіру до сайту і просто викликають подразнення. Повірте, навіть недосвідчені користувачі легко їх помічають.

  У мене немає доказів, що наведені нижче в якості прикладів відгуки — це накрутка. Але я сильно сумніваюся, що вони справжні. Цього достатньо, щоб підірвати довіру до магазину.

  Відгуки, схожі на штучні, є на сайті магазину «Комус». Приклад на малюнку:

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  До речі, а ви вказуєте місце роботи, коли залишаєте відгуки в інтернет-магазинах? Більшість покупців магазину «Комус» вказує.

  Занадто докладні відгуки на сайті «Ельдорадо». На ілюстрації нижче є дві думки покупців. Зворотній зв’язок від Кеші набагато більше схожа на реальний відгук порівняно з повідомленням Діани, правда?

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Подібні приклади є на сайті більшості ритейлерів з десятки найбільших в рунеті. Ось характеристики, які можуть викликати недовіру:

  • Явна однотипність, шаблонність.
  • Домінування захоплених відгуків. Покупці обов’язково хвалять хороші магазини. Але в реальності у великих рітейлерів є задоволені і незадоволені клієнти. Відомий факт: задоволений покупець схильний мовчати, а ось незадоволений кричить про поганий товар і обслуговуванні на кожному розі.
  • Занадто докладні відгуки з описом технічних характеристик і переваг продукту. Нормальний клієнт пише так: «Все класно, дякую».
  • Приблизно однакова кількість відгуків в усіх товарів.

  Можливо, всі відгуки на сайтах топ-10 рітейлерів рунета справжні. Але багато хто інші магазини дійсно публікують фейки.

  Як вирішити проблему

  Не публікуйте штучні відгуки. Замість цього стимулюйте користувачів ділитися враженнями про покупку. Надсилайте покупцям листи з проханням висловитися, даруйте знижки, проводите конкурси.

  Скористайтеся досвідом магазину «Літрес». Він дарує грошові бонуси першим трьом покупцям, які залишають рецензію на книгу.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  8. Сторінка «Про нас» дійсно розповідає про магазині

  В чому помилка? Сторінка «Про нас» повинна фокусуватися не на компанії, а на клієнті. Це добре, що ви працюєте на ринку 10 років і є самим популярним онлайн-рітейлером. А що отримує клієнт завдяки вашій стажу та впізнаваності?

  Розділ «Про компанію» на сайті магазину Lamoda — типовий приклад сфокусованого виключно на бізнесі опису.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  «М. відео» в розділі «Про компанію» дійсно розповідає тільки про себе. Що клієнту з того, що це єдина публічна мережа?

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  «Ельдорадо» теж говорить тільки про себе.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Щоб виправити помилку, змініть фокус

  Уявіть шкідливого клієнта, який читає сторінку про компанії і на кожну тезу каже: «А мені-то що?»

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Розвиваєте стратегію інтегрованих продажів? Дичину. Отримали премію за кращий HR-бренд? Дичину. У число інвесторів входить JP Morgan AM? Дичину.

  Чи означає це, що магазину зовсім не треба говорити про свої досягнення? Немає. Просто розкажіть клієнту, що завдяки стратегії інтегрованих продажів ви доставляєте покупку з Москви до Владивостока за добу, а завдяки підтримці JP Morgan всі ваші товари коштують на 5 % менше, ніж у конкурентів.

  Подивіться на розповідь про себе магазину «Зв’язковий». Тут дійсно є інформація про компанії. Але вона відповідає на питання шкідливого клієнта.

  9. Некоректне опис у розділі «Повернення товару»

  У розділі «Повернення товару» відвідувач шукає не нудне опис юридичних аспектів повернення товару, а зрозумілу інструкцію. Коли інтернет-магазин публікує на відповідній сторінці довгий текст з відсиланнями до законодавства, створюється враження, що він хоче заплутати клієнта і відмовити його від бажання повернути продукт.

  Лякаючий «цегла» тексту висить на сторінці «Гарантія» магазину «Ситилинк»:

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Магазин Exist прямо відсилає користувачів до закону. Чи посилає?

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Магазин «Комус» опублікував докладну інформацію. Вона відбиває бажання спробувати повернути товар.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета
  До речі, на сайті «Ельдорадо» знайти розділ про повернення товару не вдалося. Можливо, він там є. Але після восьми кліків мені набридло його шукати.

  Виправляємо помилку

  За прикладами далеко ходити не треба. «Юлмарт», «Озон», «М. відео», Lamoda, Wildberries і «Зв’язковий» вибрали правильну тактику. На сторінці «Повернення» ці компанії пишуть те, що хоче знати користувач. Приклад на ілюстрації.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Помилки юзабіліті та дизайну

  Ідеальні з точки зору досвіду сайтів не буває. Будь-який ресурс може існувати в двох станах. Перше — це розвиток і постійне вдосконалення. Друге — інволюція і втрата ефективності. В інтернеті на місці стояти не можна: ви або розвивається, або деградуєте.

  До чого цей побічний тезу? Це профілактичний відповідь на зауваження типу «Так у вас у самих чат без попиту вискакує, рядки занадто довгі, а кнопки не такого розміру і форми». Вдосконалюватися повинні всі. Це не привід не звертати уваги на буквально дитячі помилки найбільших рітейлерів рунета.

  10. Агресивні спливаючі вікна

  Спливаючі вікна погіршують користувальницький досвід. Вони дратують відвідувачів сайту. Якщо ви не довіряєте своїм відчуттям, подивіться на дані компанії Nielsen Norman Group. Користувачі ненавидять спливаючі вікна.

  Найбільші рітейлери рунета не знають про цьому дослідженні. Наприклад, відвідувачі сайту «Юлмарта» бачать спливаюче вікно через кілька секунд після приземлення. Уявіть: ви відкриваєте ресурс і намагаєтеся зорієнтуватися, а в цей момент на вас вивалюється щось незрозуміле.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Сайт Wildberries атакує користувача привабливою пропозицією. Мабуть, це компенсація за незручності.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  «М. відео» демонструє червоний поп-ап на зеленому тлі через три секунди після приземлення на сайті.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Lamoda вирішила не відставати від колег з Wildberries. Відвідувачі сайту можуть продати електронну адресу за 500 рублів.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Спливаючі вікна можна побачити через кілька хвилин після приземлення на сайти чотирьох з десяти найбільших рітейлерів. Чи варто дивуватися, коли цю агресивну тактику використовують новачки ринку?

  Як не потонути через спливаючих вікон

  Найпростіший спосіб — відмова від поп-апів. Але за це доведеться розплачуватися ефективністю сайту. Справа в тому, що спливаючі вікна забезпечують високу конверсію. Вирішити проблему допоможуть наступні рекомендації:

  • Показуйте спливаюче вікно в кутку екрану, а не в центрі.
  • Вікно не повинно повністю закривати контент.
  • Запропонуйте аудиторії явний спосіб закрити вікно.
  • Демонструйте поп-ап не відразу після приземлення користувача, а через як мінімум кілька десятків секунд.
  • Зовнішній вигляд вікна повинен збігатися з дизайном сайту.
  • Використовуйте замість спливаючих вікон менш агресивні інструменти. Зверніть увагу на Hellobar, слайдери або банери на сайті.

  Знайдіть баланс між необхідністю конвертувати трафік і забезпечити дружність до сайту користувачам. Подивіться, як це виходить у «Зв’язкового».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  11. Необхідність реєструватися для оформлення замовлення

  Щоб купити акумулятор в магазині Exist.ru вам доведеться зареєструватися на сайті. Система пропонує створити обліковий запис або авторизуватися за допомогою облікового запису в соціальних мережах. Однак після авторизації за допомогою профілю Facebook сайт просить ще раз увійти в особистий кабінет.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Сайт магазину «М. відео» підтримує авторизацію через соціальні мережі. Але після входу за допомогою профілю Facebook система пропонує вказати додаткові дані: номер дисконтної картки і пароль, а також підтвердити згоду з умовами обслуговування. Однак на сайті є можливість замовити товар без реєстрації.

  Щоб купити щось в магазині «Озон», доведеться зареєструватися. На сайті немає авторизації за допомогою профілів у соцмережах.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  В магазині «Комус» ви теж не зможете щось купити без реєстрації. Можливості авторизуватись через соціальні мережі немає.

  Як виправити помилку

  Реєстрація користувача перед оформленням замовлення — зайвий етап. Він займає багато часу, відлякує і дратує користувача. Проблему можна вирішити кількома способами:

  • Опція «Придбати без реєстрації» або «Купити в один клік».
  • Повноцінна авторизація за допомогою профілів у соціальних мережах.
  • Маскування реєстрації. Користувачу все одно доведеться вказати особисті дані, щоб оформити замовлення. На сторінці реєстрації можна додати пункт «Створити профіль на сайті».

  Подивіться, як реалізував опцію замовлення без реєстрації «Зв’язковий».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  12. Відсутність онлайн-консультанта

  З десяти найбільших рітейлерів рунета підтримку покупцям через онлайн-чат пропонують тільки «Юлмарт» і «Комус». Інші магазини пропонують задати питання за допомогою форми зворотного зв’язку та отримати відповідь на електронну пошту. Також клієнти можуть зателефонувати за багатоканальним телефоном. Wildberries пропонує клієнтам скористатися функцією зворотного дзвінка.

  Відсутність зв’язку зі службою підтримки через онлайн-чат на сайтах лідерів онлайн-ритейлу важко пояснити. Можливо, відмова від цього каналу спілкування пов’язаний з низькою конверсією діалогів угоди.

  Розглядайте онлайн-чат в якості додаткового інструменту інформування клієнтів, а не кошти укладання угод. Новим і невеликим магазинам простіше використовувати цей канал зв’язку, ніж великим мережам. Новачкам не доведеться витрачати кошти на десятки онлайн-консультантів. Тому сміливо підключайте JivoSite або інший онлайн-чат.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  13. Незручна сортування товарів на сторінки категорій

  Сторінки категорій інтернет-магазинів — навігаційні центри, з яких користувачі часто починають вибір конкретного продукту. Багато потенційні покупці користуються фільтрами, щоб відібрати товари по тим чи іншим критеріям. На жаль, така можливість є не на всіх сайтах найбільших рітейлерів рунета.

  На сайті «Ситилинк» можна сортувати товари тільки за назвою, рейтингом, оглядам і відгуками. Тобто ви не можете з допомогою фільтрів переглянути чорні ноутбуки вартістю до 60 тис. рублів з діагоналлю екрану 17 дюймів і ОС Windows 10. У нижній частині сторінки категорій є посилання на підкатегорії. У них можна знайти продукт з певною характеристикою, наприклад, зі сканером відбитка пальців. Але вибрати продукти з кількома цікавлять вас характеристиками не можна.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета
  Приношу вибачення магазину «Ситилинк». Насправді на сайті є зручний фільтр товарів, з допомогою якого можна переглянути продукцію з потрібними характеристиками. Фільтр не помітив, тому приклад магазину «Ситилинк» в даному випадку недоречний.
  Але відсутність зручного фільтра — поширена помилка ecommerce-сайтів. Тому власникам нових проектів потрібно звернути увагу на цю функцію. Дмитро Дементій.

  Як вирішити проблему

  Беріть приклад з інших сайтів дев’яти магазинів з десятки найбільших. Вони пропонують відвідувачам сторінки категорій зручні фільтри, за допомогою яких можна сортувати товари за різними критеріями.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  14. Незручне меню категорій

  На сайті магазину «Комус» продаються електронні книги. Але знайти їх за допомогою меню категорій не так просто. Рідерів немає в меню «Комп’ютерна техніка» і «Планшети». Окремої категорії для електронних книг також немає.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Відповідну продукцію можна знайти з допомогою форми пошуку по сайту. Картки товарів опубліковані в категорії «Тумби і стійки».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Як вирішити проблему

  З допомогою ідеального меню категорій користувач повинен знайти цікаву групу товарів у один-два кліка. Подивіться, як реалізована навігація по категоріях на сайті «Ельдорадо». Посилання на розділ з рідерами можна знайти взагалі без натискань кнопки миші. Достатньо навести курсор на розділ меню «Електроніка» і переглянути категорію «Комп’ютерна техніка».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Щоб користувачам було просто шукати групи товарів за допомогою меню категорій, воно має бути логічним. Наприклад, чохли для телефонів покупці будуть шукати в підкатегорії «Аксесуари» розділу «Телефони», а рідери краще помістити в розділі «Комп’ютерна техніка» поряд з планшетними ПК, а не в категорії «Тумби».

  15. Відсутність кнопки «Купити»

  Серед лідерів онлайн-ритейлу буває і таке. На сайті магазину Exist.ru картка товару виглядає так:

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Щоб придбати вподобаний продукт, доведеться подумати, що на кнопці «Купити» замість відповідного заклику до дії вказана ціна. Ще один шлях до оформлення замовлення лежить через посилання «Всі пропозиції та аналоги». Погодьтеся, це неочевидні конверсійні елементи.

  Що робити

  Це очевидно: використовувати помітні конверсійні кнопки з явним закликом до дії. Вдалий приклад кнопок з CTA можна знайти на сайті магазину «Комус». До речі, вас можуть зацікавити статті про кнопках на сайті і заклик до дії.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  16. Недружні до користувача URL

  Зверніть увагу на URL категорії «Смартфони Samsung Galaxy» на сайті «Юлмарта». Він явно не належить до простих або «людино-зрозумілим».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Така ж проблема є на сайтах магазинів Lamoda, Wildberries, «Ельдорадо», «Зв’язковий».

  Навіщо потрібні прості URL? З їх допомогою користувачеві простіше зрозуміти зміст сторінки. Такими посиланнями приємніше ділитися і з ним не страшно переходити.

  Як виправити помилку

  Налаштуйте CMS так, щоб посилання на вашому сайті були дружніми до користувача. Як приклад зверніть увагу на URL категорій на сайті магазину «Озон».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Помилки SEO

  В розділі «Помилки контент-стратегії» відзначені тактики, які можна назвати спробою маніпуляції з видачею допомогою контенту. Це текстові «онучі» на головній і сторінках категорій і keyword stuffing. А в даному розділі мова піде про помилки технічної оптимізації сайтів, деякі з яких зроблені спеціально для обману пошукових систем.

  17. Неправильна настройка сторінок з пагінація

  На сайті практично будь-якого інтернет-магазину є сторінки категорій з пагінація. Google нормально індексує і відображає у видачі такі сторінки. А от «Яндекс» рекомендує використовувати атрибут rel=»canonical» для вказівки канонічного адреси. У цьому випадку «пошуковик» індексує всі сторінки нумерації і опубліковані на них товари, але у видачі відображає тільки першу канонічну сторінку.

  Деякі найбільші рітейлери рунета ігнорують рекомендації «Яндекса». Зверніть увагу на код сторінки категорії «Смартфони» магазину «Комус».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Атрибут rel=»canonical» вказує в якості канонічного URL сторінки категорії. А от на другій сторінці нумерації зазначений інший канонічний URL.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Зверніть увагу, всі сторінки нумерації в категорії «Смартфони» на сайті «Комус» мають однаковий title і description. Повторювані мета-теги сторінок вводять в оману «Яндекс».

  Аналогічна проблема є на сайті «Зв’язкового». На першій сторінці категорії «Планшети» вказано канонічний адресу.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  А от на другій сторінці нумерації атрибуту rel=»canonical» немає. Зате заголовки першої та другої сторінки відрізняються. Крім того, на другій сторінці нумерації немає мета-опису. Мабуть, зміна title і видалення description — спроба боротися з дублями.

  Як налаштовувати сторінки пагинации

  Як зазначалося вище, «Яндекс» рекомендує зазначати в якості канонічної першу сторінку нумерації. Всі наступні сторінки повинні включати вказівку на канонічний URL, тобто на першу сторінку нумерації.

  Google адекватно індексує сторінки пагинации без додаткових дій з вашого боку. Також найбільший «пошуковик» світу рекомендує використовувати в якості канонічної сторінку «Показати все» або додати на сторінки пагинации атрибути rel=»next» rel=»prev».

  18. Невдала адаптація до мобільного трафіку

  Цю проблему можна одночасно віднести до помилок юзабіліті і порушення технічних вимог пошукових систем.

  Зверніть увагу на каталог товарів на сайті «Юлмарта». При використанні планшета з діагоналлю екрана 10 дюймів потрапити за посиланням пальцем практично неможливо.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Схожа проблема є на сайті Wildberries. При спробі перейти по посиланню в горизонтальному меню категорій вас чекають труднощі.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  У меню категорій магазину «Озон» потрібну посилання складно вибрати навіть з допомогою стилуса. Можливо, маркетологи просто стимулюють установки програми, тому повністю не адаптують сайт до мобільних екранів?

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  До речі, сайт магазину «Комус» взагалі не адаптований для мобільного використання.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Як стати ближче до мобільним користувачам

  Каталог товарів вдало реалізований на сайті магазину «Ельдорадо». Замість незручних посилань користувачі можуть легко вибрати потрібну групу продуктів з допомогою великих блоків з картинками.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Щоб врахувати інші аспекти мобільного адаптації, скористайтесь керівництвом і чек-листом.

  19. Маніпуляція видачею з допомогою тексту в атрибуті alt тега img

  Подивіться на атрибут alt зображення з сайту «М. відео».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Щоб зрозуміти, в чому проблема, згадайте призначення атрибута alt тега img. Це альтернативний текст, що описує зміст фото для користувачів, у яких зображення з якихось причин не відкрилося. Також цим текстом користуються пошукові роботи.

  Як ви думаєте, що атрибут alt з сайту «М. відео» коректно описує зміст фото? Відповідь очевидна: ні. Мова йде про пошуковий спам.

  Як вирішити проблему

  Використовуйте атрибут alt за призначенням: описуйте зміст фото. До речі, якщо б маркетологи написали в alt, що на фото зображена «автомобільна магнітола Pioneer, яку можна купити в інтернет-магазині», до них би не присікався навіть сам Метт Каттс.

  20. Спам в метатегах сторінок

  В метатегах міститься службова інформація, яка допомагає пошуковим системам індексувати сторінки. Але іноді маркетологи намагаються використовувати їх для маніпуляції. Подивіться на метатеги keywords і description однієї з карток товару на сайті «Зв’язкового». Це явний приклад пошукового спаму.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Як виправити помилку

  Якщо на SEO-тексти в атрибуті alt «пошуковики» можуть закрити очі, то за переспам в метатегах вони карають сайти. Забудьте про keywords, пошукові системи не враховують його при ранжируванні, а живим користувачам цей мета-тег не потрібен. Використовуйте description не як інструмент маніпуляції, а в якості підказки для людей і машин.

  21. Відсутність мікророзмітки

  Структуровані дані допомагають пошуковим системам розуміти контент. Тобто завдяки микроразметке роботи структурують і систематизують зміст сайтів. Не всім зрозуміло, що завдяки цьому отримують сайти. Ймовірно, саме тому найбільші інтернет-магазини ігнорують мікророзмітку.

  А даремно, так як за допомогою структурованих даних можна отримати практичні вигоди. Як мінімум йдеться про розширені сніппети в пошуковій видачі і контролі відображення посилань на сайт в соціальних мережах.

  Мікророзмітки взагалі немає на сайтах Exist.ru і Komus.ru. На сайтах Lamoda, «Зв’язковий» і Wildberries структуровані дані впроваджені некоректно.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Що потрібно зробити

  Потрібно впровадити мікророзмітку. Почніть з протоколу Open Graph, щоб посилання на ваш сайт в соціальних мережах виглядали привабливо. Обов’язково додайте розмітку «Продукти» та «Відгуки».

  22. Повільне завантаження сторінок

  Сторінки деяких лідерів рітейлу завантажуються так довго, що виникає бажання розбити монітор. Особливо в цьому питанні досягли успіху «Юлмарт», «Зв’язковий» і «Ельдорадо». Недалеко пішли Wildberries, «Ситилинк», Lamoda, «М. відео» і «Комус».

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Exist.ru — єдиний сайт з десятки найбільших магазинів, має задовільну швидкість завантаження за даними інструменту PageSpeed Google Insights.

  Які помилки допускають найбільші інтернет-магазини рунета

  Як виправити помилку

  Прискорте завантаження сторінок. Скористайтеся інструментом PageSpeed Insights, щоб отримати конкретні рекомендації щодо зменшення часу завантаження для вашого ресурсу. Вас також зацікавить стаття на відповідну тему.

  Помиляються всі. Важливо виправляти і попереджувати помилки

  На сайтах найбільших інтернет-магазинів рунета повно помилок. Рітейлери використовують некоректні підходи до контент-стратегії, забувають про юзабіліті, маніпулюють видачею або порушують технічні вимоги пошукових систем. Це не означає, що співробітники «Ельдорадо», Lamoda та інших компаній не розбираються в інтернет-маркетингу. Скоріше мова йде про витрати виробництва, які поки що не роблять істотного впливу на бізнес з-за його масштабів.

  Це чудові новини для невеликих і нових магазинів. Використовуйте досвід ринкових важкоатлетів, попереджайте типові помилки і вигравайте конкуренцію. Можливо, завдяки цьому ваш сайт увійде в наступний рейтинг найбільших рітейлерів.