Якими будуть пошукові технології: Метт Каттс заглянув у магічний куля

291

Почесний інженер Google Метт Каттс допоміг інтернет-маркетологам заглянути в майбутнє. Він розповів про основні напрямки розвитку пошукових технологій в ході конференції Pubcon Las Vegas 2013, що проходила з 21 по 24 жовтня. За словами пана Каттса, найбільша пошукова система світу готує зміни алгоритмів роботи, порівнянні за масштабами з першим польотом людини в космос. Зокрема, Google відмовляється від розрахунку PageRank сайтів, а також вчиться розуміти значення слів так, як це робить людина.

Якими будуть пошукові технології: Метт Каттс заглянув у магічний куля

В ході виступу на конференції Pubcon Las Vegas 2013 Метт Каттс розповів про революційні зміни пошукових технологій Google. У числі основних компонентів революції пошуку експерт назвав:

 • Семантичну технологію knowledge graph.
 • Голосовий пошук.
 • Діалоговий пошук.
 • Сервіс Google now.
 • Технологію deep learning.

Пан Каттс зазначив, що завдяки deep learning Google вчиться розуміти значення слів і зв’язок між ними. Це допомагає найбільшої пошукової системи світу більш точно обробляти запити і враховувати справжні наміри користувача.

Deep learning — це набір алгоритмів машинного навчання, що імітує способи обробки інформації, характерні для нейронних мереж. Простіше кажучи, з допомогою deep learning Google та інші корпорації намагаються навчити комп’ютери працювати з інформацією так, як це робить людина. До речі, за технологію deep learning в Google відповідає футуролог Реймонд Курцвейл. Ця людина стверджує, що штучний інтелект стане реальністю вже в найближчі десятиліття, а люди перетворяться в кіборгів через 20-30 років.

Якими будуть пошукові технології: Метт Каттс заглянув у магічний куля

Технологія deep learning в стандартному і голосовому пошуку

Метт Каттс розповів про практичне значення використання технології deep learning. Наприклад, при обробці запитів Google став краще розуміти природні фрази типу «де відпочити з друзями в Москві». Крім цього, пошуковик навчився покращувати і деталізувати видачу на основі попередніх запитів користувача. Завдяки deep learning роботи Google розуміють, коли людина шукає відповідь на поставлене питання, заглиблюючись у деталі.

Метт Каттс навів як приклад запит «Яка погода?», заданий гіпотетичним учасником конференції в Лас-Вегасі, який в найближчі вихідні збирається відвідати штаб-квартиру Google в каліфорнійському Маунтін-В’ю. Отримавши інформацію про поточну погоду в Лас-Вегасі, користувач задає пошуковику наступне питання: «Завтра буде дощ?»

У відповідь Google негайно видає прогноз погоди на завтра для Лас-Вегаса, штат Невада. Найцікавіше слід далі. «Як щодо Маунтін-В’ю?» — запитує користувач. Пошукова система відображає прогноз погоди в Маунтін-В’ю на завтра. Але користувач збирається в Каліфорнії не завтра, а у вихідні. «А як щодо вихідних?» — запитує він і отримує прогнози погоди в Маунтін-В’ю на суботу і неділю.

Ви все ще не вірите Рею Курцвейлу, який обіцяє, що ми станемо кіборгами через якихось пару десятків років? Тоді ще раз зверніть увагу на попередній абзац. Пошукова система Google вже сьогодні на запит «як щодо вихідних» видає прогноз погоди в Маунтін-В’ю на найближчий вікенд. Завдяки технології deep learning, що імітує людські способи обробки інформації, машина знає, який сенс вкладає користувач в цю фразу.

Колібрі, Панда і авторство

В ході виступу пан Каттс приділив увагу алгоритмом Колібрі, анонсованого в кінці вересня. Експерт зазначив, що замітки типу «Як просувати сайти після Google Колібрі», що з’явилися після представлення алгоритму, далекі від реальності. За словами Метта Каттса, алгоритм Колібрі не має відношення до SEO або просування. В якості підтвердження фахівець зауважив, що даний алгоритм працював більше місяця до офіційного повідомлення про його запуск. При цьому ніхто не помітив жодних змін. Каттс стверджує, що Google Hummingbird вплинув виключно на якість пошуку для користувача.

Також Метт Каттс зазначив, що Google планує зробити алгоритм Панда більш м’яким. На думку почесного борця з пошуковим спамом, деякі сайти, що втратили рейтинг після впровадження цього алгоритму, є цінними для користувачів. Такі ресурси можуть повернути втрачені позиції.

За допомогою алгоритму Panda Google карав ресурси, що публікували неунікальний контент. Таким чином, найбільша пошукова система світу вустами Метта Каттса визнає, що унікальність контенту не є самоціллю.

За словами Метта Каттса, Google прагне активніше використовувати авторство у визначенні авторитетності ресурсу. Експерт стверджує, що вплив Authorship Rank на результати видачі буде зростати. Іншими словами, найбільша пошукова система в світі в першу чергу буде прагнути показувати користувачам контент, створений авторитетними в тій чи іншій галузі авторами.

Як зміниться мобільний пошук

Метт Каттс не міг не згадати вплив смартфонів і планшетних ПК на пошук. За словами представника Google, оптимізація ресурсів під мобільний трафік в даний час стала обов’язковим елементом пошукового маркетингу. Більш того, сайти будуть втрачати пошуковий рейтинг, якщо користувачі мобільних гаджетів вважатимуть їх незручними.

Пан Каттс анонсував наступні можливості мобільного пошуку:

 • Якщо смартфон користувача не підтримує Flash-технологію, пошуковик не буде показувати йому сайти, створені на Flash.
 • Google не буде показувати у видачі ресурси, які довго завантажуються через Flash або з інших причин. Власникам сайтів варто розглянути можливість повністю відмовитися від цієї технології або прибрати її з мобільної версії ресурсу.
 • Google знизить у рейтингу ресурси, напрямні користувачів на головну сторінку мобільної версії сайту замість внутрішніх сторінок.

Метт Каттс абсолютно чітко заявив, що відсутність адаптивної верстки або мобільної версії сайту негативно впливає на відвідуваність ресурсів. Найбільша пошукова система світу просто не направляє користувачів на сайти, які незручно переглядати за допомогою планшетів і смартфонів.

Пінгвін, боротьба зі спамом і природна реклама

Спеціаліст по боротьбі з пошуковим спамом розповів про стратегічні напрацювання Google в цьому напрямку. Пан Каттс нагадав, що адепти «чорного SEO» сміялися над ним відразу після запуску алгоритму Penguin. Вони хвалилися, що продовжують купувати посилання і накручувати пошукові рейтинги, не помічаючи жодних проблем. Потім Google збільшив вплив Penguin на результати видачі, після чого тональність «незграбних сеошників» змінилася. «Коли горе-оптимізатори мріють побити мене, я знаю, що працюю добре», — стверджує заслужений борець зі спамом Метт Каттс.

Якими будуть пошукові технології: Метт Каттс заглянув у магічний куля

Експерт відзначив, що його команда приділяє підвищену увагу деяким конкретним ключовим запитам, які облюбували адепти спаму та пошукових накруток. До таким запитам відносяться деякі ключі, що зустрічаються на сайтах адалт-тематики, кредитування, страхування, медицини. Спамерів залучають прибуткові високочастотні запити. Це не дозволяє, наприклад, страховим компаніям залучати природний трафік за допомогою білих пошукових технологій. За словами Каттса, нові противоспамные технології Google враховують цей фактор.

Метт Каттс торкнувся теми адверториалов і природної реклами.

Адверториал — рекламний матеріал, замаскований під звичайну статтю. Природна реклама — це публікація контенту, який одночасно є корисним для користувача і носить рекламний характер. При цьому ідеальна природна реклама відображається на основі попередніх дій користувача.

Пан Каттс пояснив, що використання даних маркетингових технологій без відповідних дисклеймеров негативно впливає на позиції ресурсу. Зокрема, Google застосував санкції до кількох ЗМІ в США і Великобританії, які публікували адверториалы і природну рекламу, не попереджаючи про це. За словами Каттса, в даній технології немає нічого поганого, і вона не чинить негативного впливу на рейтинг ресурсу, якщо сайт попереджає користувача про рекламний характер матеріалу.

Також Метт Каттс згадав спам-мережі, що створюються заради накрутки пошукового рейтингу за допомогою посилань. За його словами, такі мережі і беруть участь у них ресурси в даний час легко визначаються і виключаються з видачі.

Погані новини для фанатів PageRank

Раніше Google щодня розраховував показник PR і використовував його для ранжирування сайтів. При цьому видимі апдейти цього показника траплялися приблизно раз на три місяці. Метт Каттс повідомив, що якісь диверсанти пробралися в офіс Google і зламали обладнання, що використовується для розрахунку PR. На жаль, найбільша пошукова система не може в даний час знайти фахівців, здатних полагодити це обладнання.

Тому не варто чекати апдейтів PageRank найближчим часом. Метт Каттс стверджує, що їх не буде як мінімум до кінця поточного року. Крім цього, експерт натякнув, що чутки про повну відмову від Google PageRank недалекі від реальності.

Якими будуть пошукові технології: Метт Каттс заглянув у магічний куля

Розширені сніппети, Java і негативний SEO

Розширені сніппети отримають другий шанс. За словами Каттса, більше авторитетних ресурсів буде відображатися у видачі з розширеним фрагментів. При цьому сайти з низьким авторитетом позбудуться цієї можливості. Також експерт зазначив, що користувачі зможуть здійснювати прямі дзвінки на номери телефонів, зазначені у розширеному сніппеті, прямо зі сторінки видачі.

Також Google навчився краще читати JavaScript. Однак пан Каттс не рекомендує створювати сайти виключно за допомогою цієї технології.

Почесний інженер Google зазначив, що власники ресурсів переоцінюють проблему негативного SEO. За його словами, пошукові маркетологи часто списують власні помилки, наприклад, покупку посилань на линкофермах, на діяльність неіснуючих конкурентів.

Так якими ж будуть пошукові технології майбутнього?

Спеціаліст по боротьбі з пошуковим спамом Google Метт Каттс визначив основні напрямки розвитку пошукових технологій в ході конференції Pubcon Las Vegas 2013. До основних з них відносяться:

 • Збільшення ролі мобільного трафіку. У деяких країнах його частка вже перевищує частку стаціонарного трафіку. Мобільний трафік на YouTube зріс з 6% в 2011 році до 25% в 2012 році і 40% в 2013 році. Тому вебмайстрам необхідно зробити їх зручними для перегляду власниками планшетів і смартфонів.
 • Підвищення якості видачі з допомогою технології deep learning, що дозволяє комп’ютерам розуміти справжнє значення пошукових запитів.
 • Підвищення ролі авторства в ранжируванні ресурсів. В тому числі, Google використовує авторство в якості інструменту боротьби зі спамом, так як прив’язка контенту до профілю авторитетних авторів зменшує ймовірність спам-публікацій.
 • Google працює над винятком з видачі ресурсів, які просуваються за фактично кримінальним запитам. Пошуковик не хоче бути посередником між зловмисниками та їх аудиторією.
 • Найбільша пошукова система світу буде і далі зменшувати рейтинги ресурсів, на яких публікується занадто багато реклами. Це стосується і сайтів, що використовують для маскування реклами технологію JavaScript.

Статус найбільшої пошукової системи світу автоматично робить Google законодавцем мод в індустрії SEM. Можна очікувати, що інші глобальні і регіональні гравці пошукового ринку будуть впроваджувати схожі технології. Це буде поступово покращувати користувальницький досвід інтернет-серферів, втомлених від необхідності користуватися запитами типу «стоматологія Москва метро Сокольники».

А як технології майбутнього вплинуть на пошуковий маркетинг? Будуть «олдскульные» оптимізатори і далі вираховувати оптимальну щільність ключів в тексті, або запити типу «а як щодо Маунтін-В’ю» змусять їх змінити підходи? Напишіть свою думку в коментарях.

Адаптація матеріалу Matt Cutts on SEO, PageRank, Spam & the Future of Google Search at Pubcon Las Vegas by Jennifer Slegg.

Читайте також:

 • Яким буде контент-маркетинг в 2014 році
 • 15 кращих інструментів для пошукових маркетологів
 • Як зберегти пошуковий рейтинг після впровадження Google Колібрі: 8 порад