Якими якостями повинен володіти успішний підприємець?

507

Сьогодні будемо розвінчувати міф: підприємцями не народжуються, ними стають. Ви з цим твердженням погоджуєтесь? Чи все-таки ні? Навіть якщо ви більше трьох років в бізнесі, ви теж напевно ставите питаннями: моє чи не моє? навіщо мені взагалі це треба?

Бувало? Наприклад, після чергового підведення фінансових підсумків за квартал (коли показники могли б бути і краще) або після великого фейла, що сталося з вини когось із вашої команди. Та й взагалі, в принципі – просто тому, що ви замислюєтеся про це. Вагома причина тут не потрібна.

Якими якостями повинен володіти успішний підприємець?

Якщо ви більше трьох років у бізнесі, то з імовірністю 99% ви прихильник твердження, що підприємцями стають: життя змушує і компетенції напрацьовувати, і управляти людьми вчитися, і фінансовий облік освоювати. Тільки ті, хто цих гірких щей не сьорбав взагалі, впевнені, що підприємцем треба народитися, мати особливі природні якості і все таке. Ці люди так виправдовують свій страх змінювати своє життя і йти в хаос зі звичного життєвого комфорту.

Але насправді саме вони мають рацію. Не поспішайте дивуватися, приборкайте внутрішній опір – це дійсно так. Підприємцями народжуються, і лише потім стають.

Не варто вірити стереотипам: кожна епоха народжує свої (ще в 1642-му вважали, що земля круглої бути не може, і спалили Джордано Бруно). Якщо б можна було, тільки захотівши стати підприємцем, то бізнесом займався б кожен другий житель планети. Є дослідження, згідно з яким підприємницькі задатки є лише у 5% населення земної кулі. І, якщо озирнутися навколо, це набагато легше повірити, ніж у те, що у цьому житті можна стати ким завгодно, варто тільки захотіти. «Захотіти» до кольок у печінці, поставити мету і з завзятістю Тура Хейєрдала повірити в те, що можна переплисти Тихий океан на плоту, може лише той, хто в принципі на це здатний.

А тепер головне: природно, не підприємцем ви народилися, а ваш однокласник Міша – не двірником. Ви народилися людиною, здатним змінювати своє життя, а Міша – тим, хто з зони комфорту (задушливого світу з телеком вечорами, пивом по п’ятницях і звичкою ходити по життю перевіреними маршрутами) вийти не здатний. Уявіть, що існує на світі чарівна паличка, яка, як жезл даішника, вершить долі і перетворює багатого на жебрака. От нею взмахнули – і ви опинилися двірником Мішею. Що буде? Вже через рік ви повернетеся в своє директорське крісло або – в крайньому випадку – будете на півдорозі до нього. Тому що у вас є те, чого немає у Миші: якщо життя вас не влаштовує, ви міняєте.

Ось вам список всього того, що змушує людину йти в хаос – у нашому випадку займатися бізнесом.

Нездатність миритися з тим, що не влаштовує. Якщо людина, для якого це якість базове, продовжує існувати в умовах, які його не задовольняють, він гостро відчуває, що з його життям щось не так. Змінити життя – не завжди означає ламати себе через коліно. Іноді це єдиний шлях знайти себе і побачити сенс у своїх діях. Такій людині легше піти в хаос бізнесу, де доводиться приймати найважчі в життя рішення, ніж залишатися в зоні комфорту. В якийсь момент йому може здатися, що в зоні комфорту легше, що в неї хочеться повернутися. Але ледь почне затягувати туди знову, якщо в бізнесі почалася стагнація, він втрачає сенс існування, перестає розуміти, навіщо йому все це потрібно: купа співробітників, які й половини того, що він вміє, не вміють, маса рутинних проблем і т. д. Бо його стихія – це хаос, все більш важкодосяжні цілі і постійний рух. Тільки тут, де йому нестерпно важко, йому неймовірно легко.

Віра в свої можливості. Що головне в підприємця, людини, яка змінює своє життя і себе? Впевненість у собі і в тому, що він зможе довести до кінця розпочате. Без цієї віри все втрачає сенс. Ви повинні не просто вірити, ви повинні знати.

Завзятість. Коли ви починали бізнес, ви говорили собі: якби знав, що буде так важко, ще сто разів подумав, перш ніж вставати на цей шлях. Що допомогло не звернути з нього, коли ви потрапляли в обставини, що ставлять вас в глухий кут (а ви потрапляли в них практично кожен день)? Наполегливість і здатність стати вище обставин. Розуміння того, що будь-яку проблему можна вирішити, ставши на рівень вище, приходить потім. Погодьтеся, сьогодні нерозв’язні дилеми початкового етапу здаються вам несуттєвими задачками. Ви дивитеся вперед – там ще багато дилем. Але всі вони в підсумку, при належному завзятості, стануть шкільними завданнями.

Здатність до самонавчання. Не буває підприємців, яких треба змушувати вчитися чогось, що може бути їм корисно. Бувають такі: люди – саморазвивающиеся системи, як губка вбирають всі необхідні їм для досягнення тієї чи іншої мети знання. Природно, що при такому внутрішньому відношенні до отримання нових знань вони вчаться на своїх помилках.

Вміння мислити нестандартно. Для цього недостатньо повного занурення в проблему, потрібна інтуїція, вміння задіяти праве півкуля і сміливість. У ситуації, коли ліди не конвертуються в клієнтів і логіка підказує затягувати пояс і почати скорочення, нелегко розгледіти інший вихід – найняти ще одного менеджера з потрібними компетенціями, щоб потім не битися за втрачені позиції, піти в хаос з відкритим забралом і почати вирішувати набагато складніші проблеми, ніж є зараз. В цьому суть бізнесу.

Розуміння, для чого потрібні гроші. Гроші – це такий же ресурс підприємця, як кадри, час, технології. Гроші не можуть бути самоціллю бізнесу. Прибуток компанії – може, а гроші – ні. Вони – всього лише мірило того, що ви робите і як ви це робите. Головне – не дорога машина, квартира не в межах Садового кільця і не будинок на Рубльовці (це наслідки). Основне: підприємець розуміє, що гроші – це всього лише інструмент, що дозволяє йому збільшувати прибуток компанії, і ставиться до них відповідно. Як? У нього є ось це:

Розуміння, що гроші – це папір. Який сенс любити гроші людині, яка знає, як їх заробляти? Жадібний до грошей, жадібність, як Скрудж Макдак, – поширена думка про бізнесменів викликає лише посмішку. Так двірник Міша більше любить гроші, ніж підприємець. Це Міша тремтить над кожною копійкою, яка потрібна йому, щоб не втратити п’ятничного пива. Підприємцю гроші потрібні для того, щоб змусити їх працювати. Він розлучається з ними набагато легше, ніж бідний чоловік, що живе на зарплату і не розуміє механіки їх заробляння.

Якими якостями повинен володіти успішний підприємець?

Щось спільне з героями Джека Лондона. Пам’ятайте бородатих безстрашних шукачів, не втрачали віру в себе і удачу навіть через роки безглуздої роботи на Алясці? У кожного з них була мета. Навіть надмета. Вони йшли до неї з диким завзяттям, бо, крім неї, їм втрачати було нічого. Мета у всіх була гранично конкретна, але за нею завжди було щось більше, ніж вона підживлювалася. І це «щось» для всіх спільне – прагнення стати господарем своєї долі. Ви ставите перед собою конкретні цілі: заробити в наступному кварталі на «гелендваген» для своєї мами, наприклад. Але при цьому, ви ж розумієте, що рухає вами не любов до матері (вона не вимірюється матеріальними цінностями). Насправді рухає лише бажання бути тим, хто сам робить своє життя.

Компетентність – чому я говорю про неї майже в останню чергу, хоча вона для успіху в бізнесі дуже важлива? Тому що це річ купується. Але не сказати про неї зовсім – просто неправильно. Не варто йти в нішу, про яку ви абсолютно нічого не знаєте (хоча частка безбашенного завзятого азарту у всіх рішеннях підприємця неминуче присутній). В тій області, якою ви займаєтеся, ви повинні бути суперпрофесіоналом.

Якими якостями повинен володіти успішний підприємець?

Оптимізм. Зазвичай песимісти з презирливою напівпосмішкою дивляться на радіють не зрозумій чого оптимістів і зі знанням справи говорять: цуценяча радість без причини – ознака дурості, а те, що називають песимізмом, – всього лише здоровий реалізм. Нехай вони йдуть до бабусі. Не вірте. У найтяжчу хвилину, коли всі обставини проти вас, тільки легкість, гумор і світло здатні повернути вам тверезість розуму. Бути оптимістом, коли руйнується світ, – найважча річ на світі. Але тільки віра в можливість все виправити і здатність заразити вашу команду такою ж вірою рятує. Сподівайтеся і давайте людям радість. Світ жорстокий, але сильний, сонце – зірка, плавить планети, але воно дарує життя Землі, всесвіт – небезпечне місце для людини, але вона нескінченно приваблива, а можливості того, хто вірить у сенс своєї справи, практично безмежні.

Читайте також:

  • Як позбутися від рутини в бізнесі і почати займатися стратегічними речами?
  • Класифікація придурків у світі бізнесу: від хвальків до злісних тролів
  • А ви справжній підприємець або тільки вдавайте?