Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

379

Коли ви плануєте веб-проект, доводиться відповідати на тисячі питань. Один з них стосується вибору «движка сайту. Прикро, якщо ви витрачаєте на рішення цієї простої проблеми багато часу. Краще приділіть зайву хвилину більш актуальних питань, наприклад, планування покупки нової яхти, яка буде вам по кишені в разі успіху проекту. А з цього керівництва ви дізнаєтеся, як правильно і швидко вибрати CMS для сайту.

Чому вибрати движок для сайту складно

Відповідь на це питання може вас здивувати. Справа в тому, що для реалізації практично будь-якого веб-проекту вам підійде практично будь-яка CMS. Наприклад, ви можете взяти Joomla! і відкрити інтернет-магазин, контент-проект, блог, портал, веб-сервіс, сайт-візитку, що завгодно. Дивіться, ви навряд чи знайдете тип ресурсу, який в принципі не можна зробити на «Джумла». Більш того, ви не відповісте, що принципово неможливо реалізувати з допомогою Drupal, WordPress, 1С-Бітрікс або іншого «ядра».

Вибираючи CMS, ви напевно зіткнетеся з людьми, які скажуть, що Joomla! і Drupal — повна нісенітниця, а ваш проект можна добре зробити тільки на NetCat або 1С-Бітрікс. До речі, назви «движків» в попередньому реченні можна довільно змінювати. Так от, не вірте таким людям. В більшості випадків їх прихильність до CMS пов’язана виключно з особистими уподобаннями. Звик спеціаліст працювати з «Джумлой», добре знає її, а інших «движків» боїться або просто не хоче розбиратися.

Чи означає це, що можна нікого не слухати, брати першу-ліпшу CMS і робити на ній сайт? Звичайно немає. По-перше, якщо ви довіряєте розробку сайту конкретного фахівця, краще дозволити йому працювати з коханим «движком». Звичайно, якщо це не створює незручностей для вас і вашої аудиторії. По-друге, специфічність CMS різних типів сайтів все-таки існує. Вона проявляється далеко не завжди. Але якщо ви на третій рік розвитку проекту упретеся в неможливість реалізувати якусь функцію з-за невірного вибору «движка» на старті, буде прикро. Тому краще витратити час на вивчення інформації ніж втрачати час і гроші при перенесенні ресурсу на нову CMS в майбутньому.

Вибрати «движок» вам допоможе цей гайд. Обов’язково обговоріть отримані дані з розробником вашого сайту. Це допоможе вам зробити оптимальний вибір.

Який движок вам не підходить

Ніколи не погоджуйтеся на так звані «самописні» CMS. Їх можна використовувати тільки в одному випадку: якщо ви самі пишете. Також вам не підійде сайт без «движка». Про причини читайте в посібнику для замовників сайтів.

Яку вибрати CMS: платну або безкоштовну

Відповідь на це питання очевидна: якщо є можливість, використовуйте безкоштовний «движок». Погоджуйтеся на платну CMS тільки у разі, коли функціональність безкоштовних продуктів не відповідає потребам вашого проекту.

Продавці комерційних «движків» спробують переконати вас придбати продукт з допомогою різних аргументів:

 • «Наша студія розробила саму функціональну і безпечну CMS в історії. Всього за 1000 рублів в рік ви отримаєте регулярні оновлення і безкоштовну технічну підтримку». Хлопці забули сказати, що їхня студія може змінити спеціалізацію через три місяці. А коли ви покажете нібито саму функціональну CMS іншим фахівцям, вам скажуть, що ваш «движок» застарів, а сайт треба перенести на CMS, з якою працює нова студія.
 • «З відкритого коду безкоштовних CMS будь-який початківець хакер зламає ваш сайт. У платних CMS закритий код, тому вони безпечні». Це міф. Зламати можна движки з відкритим і закритим кодом. Більш того, на практиці програми з відкритим кодом виявляються більш захищеними, так як їх розвивають спільноти фахівців. Численні ентузіасти швидше знаходять і усунуть уразливості програмного коду, ніж кілька експертів, що працюють над проектами з закритим кодом.
 • «Сайти на безкоштовних CMS — для школярів. А солідні бізнесмени працюють з платними продуктами». Якщо ви приймаєте цей аргумент, то на канікулах поїдете до бабусі.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • «Пошукові системи віддають більше трафіку сайтів на платних CMS, а до безкоштовних відносяться з підозрою». Це міф.
 • «Платна CMS більш функціональна. Вона краще підходить для вирішення ваших завдань, забезпечує вам та вашим клієнтам більше можливостей». Це єдиний аргумент, який ви можете прийняти всерйоз.

«Движки» об’єднуються в групи придатних і непридатних для реалізації вашого проекту. При цьому обидві групи входять як платні, так і безкоштовні CMS.

Як оцінити функціональність «движка»

Як зазначалося вище, практично всі CMS володіють достатньою функціональністю для створення майже будь-якого сайту. Всі розробники «движків» називають свій продукт функціональним. Тому неспеціалістові складно об’єктивно оцінити відповідність функціональності системи управління контентом потреб проекту. Щоб зробити це, порівняйте можливості CMS з базовим набором функцій, розглянутих нижче.

Зручний візуальний редактор

Простий редактор контенту — це те, заради чого ви відмовилися від сайту на HTML на користь «движка». Через інтерфейс редактора ви можете миттєво публікувати і редагувати контент.

Більшості користувачів необхідний редактор, що дозволяє працювати з візуальними об’єктами. Цей тип інтерфейсу називається WYSIWYG. Акронім утворене з перших літер англійського речення What You See Is What You Get — що бачиш, то і отримаєш.

Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

Вам обов’язково знадобиться публікувати на сторінках сайту код, наприклад, семантичну розмітку. Цю задачу найпростіше вирішити з допомогою HTML-редактора.

Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

Вибирайте «движок» з редактором, який дозволяє працювати з контентом у візуальному режимі і в режимі HTML. Деякі CMS оснащені функціональним редактором за замовчуванням. В інших дефолтний рішення годиться тільки для публікації екстреного сигналу SOS. Ось кілька прикладів:

 • Редактор за замовчуванням WordPress можна назвати ідеальним рішенням, можливостей якого вистачить гнітючому числу користувачів. Він дозволяє працювати з контентом у візуальному режимі і в режимі HTML. А якщо вас з якихось причин не влаштовує дефолтний рішення, виберіть в каталозі плагінів відповідний вам редактор, наприклад, TinyMCE Advanced.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • Запропонований за умовчанням редактор Drupal здивує вас своїм мінімалізмом. Якщо ви вирішите працювати з цим «движком», доведеться знайти модуль з повноцінним редактором. Наприклад, можете встановити звичний TinyMCE.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • «Движок» для магазинів OpenCart має функціональний і одночасно простий редактор. Він дозволяє редагувати вміст у візуальному режимі і режимі HTML-коду, вибирати шаблони сторінок і змінювати категорії публікації. Також редактор дозволяє вказати title і мета-дані сторінки.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • Про можливості дефолтного редактора Joomla! читайте в нашому огляді. З нього ви дізнаєтеся, чому варто замінити редактор за замовчуванням на JCE.

Вибираючи CMS, обов’язково спробуйте опублікувати замітку в демонстраційній версії. Оцініть зручність і функціональність редактора.

Читайте також: Просування сайту з нульовим бюджетом: 65 кроків безкоштовного підкорення пошукових Топів

SEO Friendly

Мова йде про сукупність функцій і характеристик, що дозволяють адаптувати ресурс до потреб користувачів пошукових систем. Якщо ви звикли дивитися на цю проблему з іншого боку, шукайте «движок», який відповідає технічним вимогам пошукових систем.

Зверніть увагу, всі CMS можна назвати за замовчуванням або потенційно SEO-дружніми. Було б дивно, якби розробники «движків» не врахували вимоги пошукових систем. При виборі системи управління контентом ви повинні оцінити реалізацію характеристики SEO-friendly. Іншими словами, вам треба зрозуміти, чи вистачить вам дефолтної SEO-дружності для успішного просування сайту. Також вам потрібно оцінити зусилля, необхідні для розширення характеристики SEO Friendly до рівня, який ви вважаєте прийнятними.

Оцінити адаптацію CMS до потреб користувачів пошукових систем можна за такими критеріями:

 • Канонічні URL. З їх допомогою ви захищаєте ресурс від дубльованих сторінок, до яких негативно відносяться пошукові системи. Остання версія Joomla! підтримує канонічні URL за замовчуванням. В WordPress канонізація URL забезпечується з допомогою SEO-плагінів, наприклад, All in One SEO Pack. Якщо ви виберіть 1С-Бітрікс, тег rel = «canonical» доведеться додати між тегами і вручну. Цікава ситуація з CMS Drupal. Функція канонічних URL в цьому движку включена за замовчуванням. Проте в Drupal 7 вона реалізована некоректно, тому пошукові системи знаходять на сайтах на Drupal дублі. У другій половині листопада вийде Drupal 8.0. Можливо, в новій версії проблема з канонічним URL буде вирішена.
 • Управління назвою та мета-даними сторінки. «Движок» повинен мати інтерфейс для редагування title і мета-тегів description і keywords. У «Джумла» ви можете вставляти опису вручну або автоматично генерувати їх з допомогою розширення SEOSimple. В WordPress редагування title, description і keywords підтримують багато шаблони. Також ви можете встановити плагін All in One SEO Pack. Щоб редагувати title, description і keywords в Drupal, вам знадобиться SEO-модуль, наприклад, зв’язка Metatags quick і Page title. CMS дозволяє редагувати title і мета-дані за замовчуванням.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • Блокування індексації сторінок категорій і архівів. Ця опція попереджує дублювання контенту. У «Джумла» і WordPress функція реалізується за допомогою SEO-плагінів: SEOSimple і All in One SEO Pack відповідно. В OpenCart проблему дублів категорій можна вирішити з допомогою розширення SEO Pack (платний). В Drupal можна використовувати модуль Node noindex.
 • Інтеграція з сервісами аналітики. Ви можете використовувати «Яндекс.Метрику», Google Analytics, Liveinternet.ru або інші аналітичні системи з сайтами на будь-якому «движку» або без движка. У контексті SEO-дружності оцініть простоту підключення ресурсу до аналітичним службам і можливість відслідковувати ключові параметри в адміністративній панелі. В Joomla! ви можете підключити Google Analytics і Яндекс.Метрика» з допомогою розширень Advanced Google Analytics і Yandex Metrika. Плагіни Для WordPress є Google Analytics by Yoast і «Яндекс Метрика». Плагін Google Analytics by Yoast дозволяє моніторити ключові метрики до адміністративної панелі сайту. В Drupal також можна використовувати модулі «Yandex.Metrics» і Google Analytics. Для OpenCart можна використовувати платні і безкоштовні модулі. Зверніть увагу, CMS OpenCart має вбудовану систему аналітики, за допомогою якої можна відстежувати дані про продажі, продуктах, споживачів та ефективності маркетингу.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • Можливість керувати XML-картою сайту і файлом robots.txt. У контексті SEO-дружності мова йде про простоті створення карти сайту та редагування файлу robots.txt. В WordPress, Joomla!, OpenCart, Drupal ці завдання вирішуються з допомогою плагінів, розширення та модулів.
 • Можливість оптимізації зображень. При виборі «движка» оцініть, наскільки просто змінювати розмір зображення, додавати назву, опис, підпис і атрибут alt. В WordPress ці можливості реалізовані за замовчуванням. Для «Джумла» можна скористатися розширеннями, наприклад, OS Responsive Image Gallery. Для OpenCart є модуль SEO Image File Names. В CMS Drupal ви можете активувати оптимізацію зображень без установки додаткових модулів.
 • Валідність коду. Переконливих даних про негативний вплив невідповідності коду стандартам W3C на позиції ресурсу у видачі або трафік немає. Більш того, деякі помилки можна виявити лише за допомогою спеціальних інструментів, так як вони не впливають на відображення сайту в браузерах або користувальницький досвід. Тим не менш, якщо у «движку» або темі є багато помилок, на них треба звернути увагу. Щоб перевірити код з допомогою валідатора, вам доведеться встановити демонстраційні версії обраної CMS і шаблону. Оцініть знайдені помилки і обговоріть з розробником необхідність і можливість їх усунення.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

Крім перерахованих ознак, зверніть увагу на простоту створення та редагування меню, можливість налаштувати статичні URL, простоту адаптації під мобільний трафік. Ще раз зверніть увагу, SEO-недружніх «движків» не буває. При виборі ви повинні оцінити, наскільки просто вам буде використовувати функції конкретної CMS, необхідні для пошукового просування.

Можливість кастомізації

«Движок» сайту призначений для публікації і управління контентом. Відразу після установки будь-якої CMS ви можете опублікувати замітку або створити сторінку, яка містить той або інший контент.

Кастомізація в контексті вибору CMS — це адаптація «движка» до публікації контенту у відповідності з особливостями проекту і його потребами аудиторії. Наприклад, якщо ви створюєте блог, CMS повинна відображати на головній сторінці останні публікації, а якщо ви розвиваєте інтернет-магазин, у вас повинна бути можливість публікувати картки товару.

Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

Ви можете кастомизировать будь «движок». При виборі звертайте увагу на наступні характеристики простоти адаптації CMS до потреб вашого проекту:

 • Можливості кастомізації за рахунок функціональності за замовчуванням. Стандартні інструменти практично не припускають кастомізації WordPress, OpenCart і Magento. Drupal і Joomla! володіють більш широкими можливостями. Наприклад, дефолтна функціональність WordPress не дозволяє піти далі блогу або сайту-візитки з базовими можливостями. З «Джумлой» та Drupal без додаткових розширень і модулів ви зробите блог, сайт-візитку і навіть корпоративний сайт або ресурс для контент-проекту.
 • Можливості кастомізації за допомогою готових плагінів, модулів і розширень. Тут чемпіоном залишається WordPress. По-перше, для вирішення популярних завдань існують десятки плагінів. Більш того, складно придумати функцію або можливість, для якої ентузіасти не написали хоча б один модуль. По-друге, більшість плагінів для WordPress розповсюджується безкоштовно або за моделі freemium. Багато готових розширень існує для CMS OpenCart. Зверніть увагу, тут домінують комерційні рішення. Більшість безкоштовних розширень — це монофункціональні програми. Функціональність «Джумла» і «Друпал» також можна адаптувати до особливостей проекту з допомогою розширень і модулів відповідно. Готових рішень для цих двигунів не так багато, як для WordPress.
 • Можливість кастомізації за допомогою тем і шаблонів. Тут також чемпіоном залишається WordPress. Для цієї CMS ви можете знайти багато готових тим, адаптованих для проектів різного типу: блогів, контент-ресурсів, інтернет-магазинів. Аналогічні рішення існують для 1С-Бітрікс, Joomla! і Drupal. Однак для цих «движків» важче знайти якісний безкоштовний шаблон з-за обмеженої пропозиції.
 • Інтеграція зі сторонніми сервісами. Практично всі CMS можна швидко інтегрувати з соціальними мережами і сервісами аналітики. Зверніть увагу на можливість інтеграції вибраного «движка» з CRM-системами. Наприклад, OpenCart володіє вбудованою функціональністю базової CRM, яка дозволяє відслідковувати угоди і переваги клієнтів. Інтеграція з CRM реалізована в «движку» 1С-Бітрікс. Щоб коректно інтегрувати WordPress з CRM Salesforce, вам доведеться редагувати код шаблону.

Зверніть увагу, що вам буде складно кастомизировать студійні CMS самостійно або з допомогою сторонніх фахівців. Цю задачу доведеться делегувати розробнику.

Управління рівнями доступу користувачів

Ця функція корисна для різних типів проекту: від інтернет-магазину до контент-сайту та блогу. Наприклад, ви можете давати розширені права доступу до закритих розділів сайту платним передплатникам або модераторам контент-проектів. Власники інтернет-магазинів можуть надавати спеціальні можливості постійним покупцям або учасників програм лояльності.

Нижче представлені приклади реалізації управління рівнями доступу в деяких CMS:

 • В WordPress ви можете дозволити або заборонити реєстрацію нових користувачів, а також призначити рівень доступу зареєстрованого учасника. Після реєстрації адміністратори можуть змінювати ролі користувачів вручну.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • В CMS Joomla! ви можете включити користувачів в групи з різними правами: від гостя до адміністратора.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • CMS Drupal відрізняється гнучкими налаштуваннями прав анонімного і зареєстрованого користувача, а також адміністратора.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту
 • OpenCart дозволяє сортувати користувачів по групах і статусів «дійсний» або «колишній». Також «движок» дозволяє призначити зареєстрованого користувача адміністратором.
Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

Зверніть увагу на можливості керування правами користувачів Drupal. Якщо ви створюєте складний сервіс, соціальний проект або інтернет-магазин, цей «движок» дозволить створювати довільні групи відвідувачів.

Як вибрати «движок» для інтернет-магазину

Ви можете зробити інтернет-магазин практично на будь-CMS. Ідеальна система управління контентом для онлайн-торгівлі повинна володіти наступними характеристиками:

 • Простота запуску та управління. За цим критерієм кращими «движками» залишаються WordPress, PrestaShop і OpenCart. Якщо ви створюєте магазин на WordPress, приготуйтеся витратити багато часу на адаптацію функціональності «движка» до ваших потреб. З OpenCart і PrestaShop ви зможете почати торгувати протягом 30 хвилин.
 • Функціональність. Якщо для вас важливий цей критерій, зверніть увагу на OpenCart, Magento, CS-Cart і 1С-Бітрікс. Проекти на Magento і 1С-Бітрікс легко масштабуються.
 • Кастомізація. Сайти на 1С-Бітрікс, Drupal та Joomla! простіше адаптувати для вирішення індивідуальних завдань.

Оцініть стартовий і потенційний масштаб вашого проекту. Якщо кількість товарних позицій у вашому магазині буде обчислюватися десятками або сотнями, спробуйте спеціалізовані «движки» або інтернет-магазини в хмарі, наприклад, Magento. Якщо ви будете постійно збільшувати кількість товарних позицій, зверніть увагу на 1С-Бітрікс, Drupal, Amiro.

Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

На що звернути увагу при виборі CMS для корпоративного сайту

При виборі «движка» для корпоративного сайту оцініть дві характеристики CMS: простоту використання і необхідні вашому проекту функції. Швидше за все, на сайті вам потрібні статичні сторінки і розділ публікацій.

Якщо у вас немає особистих уподобань, вибирайте WordPress. Не слухайте снобів, які говорять, що майбутньому учаснику Fortune 500 не до лиця ресурс на «движку» для блогів. WordPress давно перетворився на універсальну CMS, на якій можна зробити будь-який ресурс, у тому числі корпоративний сайт. Подивіться на ресурси веб-студії Digital Solutions або коледжу Мауї Гавайського університету.

Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

Яка CMS підійде для великого контент-проекту

Ви, напевно, здивуєтеся, але для контент-проекту підходить та CMS, яка вам найбільше подобається. Природно, вам навряд чи прийде в голову робити блог або сайт ЗМІ на «движки», заточених під інтернет-торгівлю. А якщо ви виберете будь-яку універсальну CMS, проект буде працювати.

Успіх контент-проекту залежить від актуальності та якості контенту, а не від редактора, в якому його створюють або «движка», за допомогою якого їм управляють. Якщо ви розумієте це, беріть будь-безкоштовний «движок» і робіть нову Стрічку.ру».

Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

Яка CMS підійде для форуму

Якщо ви хочете створити форум, вам потрібна спеціалізована CMS, наприклад, vBulletin, IPB, phpBB. Останній «движок» можна назвати оптимальним вибором, так як він поєднує вільне використання з функціональністю платних CMS, наприклад, vBulletin.

Зверніть увагу, ви можете встановити «движок» форуму на субдомен основного сайту або використовувати плагіни та модулі для розширення функціональності універсального двигуна. Вас зацікавлять такі модулі для популярних CMS:

 • bbPress — форум для WordPress.
 • Kunena — форум для Joomla!
 • Advanced Forum — форум для Drupal.

Ви можете самостійно знайти готові рішення для інших популярних CMS.

Яку вибрати CMS: керівництво по вибору «движка» для сайту

Який же «движок» вибрати

Якщо у вас є необхідні знання і вміння, ви добре зробите будь-який проект на практично будь-якому «движку». Тому при виборі CMS керуйтеся особистими уподобаннями і досвідом роботи з тими або іншими системами. Наприклад, якщо ви і ваші співробітники добре знаєте Drupal, сміливо використовуйте цей «движок». Якщо ви як свої п’ять пальців знаєте WordPress, робіть на ньому корпоративні сайти, інтернет-магазини.

Якщо у вас немає особистих уподобань і досвіду роботи з CMS, орієнтуйтеся на запропоновану таблицю.

CMS/Тип ресурсу Інтернет-магазин Блог Сайт ЗМІ або великий контент-проект Портал Корпоративний сайт
WordPress Так. Доведеться докласти зусиль і витратити час, щоб отримати потрібну функціональність. Так Так Так. Доведеться потрудитися, щоб інтегрувати CMS зі сторонніми сервісами. Так
Joomla! Так. Потрібно кастомізація. Так Так Так Так
Drupal Так Так Так Так. Гнучке управління правами доступу користувачів дозволяє соціалізувати проект на Drupal. Так
Magento Так. Ви можете створити магазин на хмарному хостингу Magento. Немає Немає Немає Немає
OpenCart Так. Запустити торгівлю можна протягом 30 хвилин. Немає Немає Немає Немає
PrestaShop Так. Простий запуск і керування магазином. Немає Немає Немає Немає
CS Cart Так Немає Немає Немає Немає
1С-Бітрікс Так Так Так Так Так
MODX Так Так Так Так Так
UMI Так Так Так Так Так
WIX Так Так Так Так Так

У коментарях ви можете написати зауваження та пропозиції до статті. Також ви можете поділитися власним досвідом вибору CMS. Розкажіть, чому для свого проекту ви обрали той чи інший «движок»? Який CMS ви б не стали користуватися ні при яких умовах?