Євгенія Крюкова: «Бізнес-література рідко буває корисною»

335

Керівник відділу маркетингу «Текстерры» Євгенія Крюкова дала інтерв’ю для інтернет-журналу «Самовод». У ньому вона розповіла про свій шлях в маркетингу і досвід написання книги «100+ хаків для інтернет-маркетологів».

Тільки практика, тільки хардкор

– Євгенія, розкажіть про вашому кар’єрному шляху. Як ви прийшли в контент-маркетинг та «Текстерру»?

– У «Текстерру» я прийшла відразу після інституту в кінці 2012 року. Ніде до цього не працювала, досвіду в копірайтингу та маркетингу не було. За освітою – вчитель англійської та французької мови, і про те, що люди просувають сайти в інтернеті, до приходу в «Текстерру» навіть не чула жодного разу. Зацікавила вакансія, виконала тестове завдання (потрібно було написати невелику статтю про те, як правильно вибирати жалюзі), коротку співбесіду, випробувальний термін – і я в штаті на позиції копірайтера.

Приблизно через півроку генеральний директор «Текстерры» Денис Савельєв запропонував мені стати маркетологом. Тоді у нас не було відділу маркетингу, і я стала в ньому першим співробітником. Як він зрозумів, що саме я повинна зайняти цю позицію, не знаю 🙂 Можливо, побачив потенціал. І, в принципі, не помилився – маркетинг захопив мене так сильно, що я почала присвячувати йому величезну кількість часу, а сайт «Текстерры» став мені рідним.

Євгенія Крюкова: «Бізнес-література рідко буває корисною»

– Як створювалася ваша книга, як вона пов’язана з вашою професією і роботою?

– Електронна версія книги «100+ хаків для інтернет-маркетологів» була створена мною в лютому 2016 року. Я спеціально кажу «створена», а не «написана», так як це не зовсім книга в звичному розумінні цього слова. Це компіляція статей та розсилок, які писали я і мої колеги протягом чотирьох років. Природно, багато чого в ній довелося переробити і переписати, але це не унікальна праця, написаний мною з нуля. Тим не менш, книга стала хітом. З моменту її публікації минуло майже 2 роки, але я бачу її репости в соцмережах.

– Євгенія, розкажіть для чайників, про що ваша книга?

– Це набір рекомендацій по просуванню в інтернеті. Поради написані простою мовою і розбиті на тематичні блоки:

 • як і навіщо створювати якісний контент,
 • де шукати ідеї для контенту,
 • як оформлювати статті в блозі,
 • список сервісів для створення незвичайного контенту,
 • як рекламувати (просувати) контент,
 • як оптимізувати під пошукові системи,
 • поради по збільшенню продажів,
 • поради з впровадження email-маркетингу,
 • поради щодо просування в соціальних мережах,
 • посилання на корисні матеріали.

Прочитавши цю книгу, ви зможете зрозуміти, яким чином зараз варто просуватися в інтернеті: що працює, а що – ні, на що варто звернути увагу, а на що – не варто. Але найголовніше – ви надихнути новими ідеями і зможете, керуючись інструкціями, реалізувати їх на практиці.

Євгенія Крюкова: «Бізнес-література рідко буває корисною»

– Хто є цільовою аудиторією видання?

– Цільова аудиторія книги дуже широка. По суті, вона буде цікава тим, хто вже просувається в інтернеті, хто тільки планує, і навіть тим, хто ще жодного разу не думав про це. Магічна сила «100+ хаків» полягає в тому, що вона дійсно підштовхує до дії. Є у вас сайт чи ні, це неважливо. Після її прочитання у вас зачешуться руки і ви почнете цікавитись інтернет-маркетингом, навіть якщо раніше вам це було нецікаво. За два роки існування електронної версії книги я бачила, як її рекомендували в соцмережах бізнесмени, вчителі, фотографи, домогосподарки і багато-багато інших. Як бачите, коло читачів досить широкий.

Менше води – більше м’яса!

– В чому секрет успіху книги, як вважаєте?

– В книзі «100+ хаків для інтернет-маркетологів» зібраний практичний досвід нашої компанії. Кожен з 100 рад підкріплений кейсом і прикладами. У ній майже немає «води» і банальних рекомендацій. Тільки практика, тільки хардкор 🙂 І саме це відрізняє її від більшості книг нашої тематики.

Якщо ви коли-небудь читали книги з інтернет-маркетингу, бізнесу або саморозвитку, то напевно погодитеся, що багато з них досить «водянисты». Часто буває так, що прочитав книгу, і не можеш навіть сказати: а що корисного я з неї витяг? Напевно, я зараз викличу масу негативу в свою сторону, але все ж скажу: коли я прочитала книгу Майкла Стелзнера «Контент-маркетинг. Нові методи залучення клієнтів в епоху Інтернету» (бестселер від визнаного на весь світ експерта), я була вкрай розчарована. Я очікувала дізнатися масу корисних фішок по створенню контенту і завоюванню симпатії аудиторії, але їх у книзі не виявилося. Замість цього були туманні порівняння і метафори і практично нуль конкретики. Можливо, саме це підштовхнуло мене зробити іншу книгу. Теж про контент, але в іншому ключі.

– Як довго ви працювали над матеріалом?

– Незважаючи на те, що книга – це компіляція вже написаних текстів, її створення зайняло у мене приблизно 2 місяці. Спочатку потрібно було зібрати весь матеріал і розбити його на смислові блоки. Потім відредагувати, де потрібно оновити інформацію і картинки, десь- переписати повністю. Плюс час на верстку. Я з самого початку вирішила, що буду верстати самостійно, без всяких заморочок з дизайном. Щоб було максимально просто і швидко. Так і вийшло. Книгу верстала в Power Point, потім зберегла в pdf в альбомній орієнтації. Трохи пізніше, коли користувачі її завантажили і оцінили, зробила у книжковій (для зручності читання на мобільних пристроях). А потім у форматі epub, але цим вже не я займалася, а один з наших контент-менеджерів.

Євгенія Крюкова: «Бізнес-література рідко буває корисною»

До речі, мене часто запитують, як зробити книгу у програмі Power Point, тому я спеціально написала про це розсилку. Почитайте, якщо вам це цікаво.

Надрукували на прохання читачів

– Ви випустили книгу у видавництві або просто опублікували на сайті?

– І те, і те 🙂 Спочатку ми опублікували електронну книгу в нашому блозі і роздавали її безкоштовно в обмін на репост. Це дало чудові результати. Але у цієї механіки є кілька підводних каменів – про них я докладно писала в кейсі для vc.ru.

Потім електронну книгу ми з сайту видалили і уклали договір з видавництвом «Альпіна Паблішер».

Євгенія Крюкова: «Бізнес-література рідко буває корисною»

– Чому ви все-таки вирішили надрукувати книгу?

– З кількох причин:

 • Читачі давно просили це зробити, так як багатьом зручніше мати подібну книгу під рукою. Робити закладки. Відзначати олівцем важливі речі. Шарудіти сторінками. Відчувати запах… Я їх розумію 🙂 Від електронних книг втомлюєшся, і іноді дійсно хочеться взяти в руки улюблений томик (неважливо, якого жанру) і піти почитати в парк, ліс або улюблене кафе.
 • З моменту публікації електронної версії книги (лютий 2016 року) велика частина інформації застаріла. Ми актуалізували текст, підібрали свіжі приклади і зображення. Над книгою працювали професійні редактори та коректори, так що вона тепер ще й з точки зору стилю і грамотності ідеальна 🙂
 • Друкована книга – це можливість отримати автограф і добрі побажання автора. Для деяких це важливо.

– Чи є у вас задоволення від виконаної роботи?

– Книга сильно зміцнила репутацію нашої компанії, дозволила нам збільшити трафік і кількість лідов з сайту. Перший час я збирала відгуки читачів на різних майданчиках, робила скріншоти і зберігала їх у спеціальній папці під назвою «Відгуки», але потім їх стало так багато, що я кинула це заняття 🙂 Деякі відгуки і рецензії ви можете почитати ось на цій сторінці.

Євгенія Крюкова: «Бізнес-література рідко буває корисною»

– Дайте рекомендації авторам-початківцям. З чого починати, на що звернути особливу увагу?

– У мене тільки одна порада – якщо є бажання, сідайте і робіть. Тільки перед тим як почати, розкажіть всім своїм друзям і колегам, що ви вирішили написати книгу і назвіть точний час здачі першої версії. Це змусить вас тримати своє слово і рухатися далі, коли захочеться все кинути. У мене був такий період. Навіть не раз 🙂 Тому що написання книги (навіть якщо це компіляція практично готових матеріалів) – це рутина, і вона стомлює. Знайдіть для себе стимул довести розпочате до кінця і зробіть це. Мабуть, це найголовніша порада. Решта – додасться 🙂

– Спасибі, Євгенія. Де можна знайти і прочитати вашу книгу?

– Придбати книгу «100+ хаків для інтернет-маркетологів» можна вже зараз на сайті видавництва «Альпіна Паблішер», а через деякий час – у популярних книжкових інтернет-магазинах. Звертаю увагу: електронну книгу ми з нашого сайту видалили. Тепер її можна буде придбати тільки за гроші. При купівлі паперової версії, електронна – в подарунок.