За що можуть посадити маркетолога. Короткий екскурс по законодавству

283

У Росії є певна кількість законів, що обмежують свободу висловлювання. Їх порушення тягне за собою серйозні наслідки: від штрафів до кримінального переслідування. Прочитайте цю статтю дуже уважно, якщо не хочете мати проблеми з законом.

Навіщо мені це знати? Я нічого не порушую

Будь-яка інформація в інтернеті вважається публічним висловлюванням, навіть якщо на вашу сторінку майже ніхто не заходить. А за публічне висловлювання ви несете відповідальність. І якщо ви користуєтеся інтернетом, то варто знати, які висловлювання в Росії заборонені.

Заборонений контент – це не лише статті з покроковим керівництвом по захопленню державної влади. Досить часто людей штрафують і навіть саджають за меми, демотиватори, і фотожаби. Врахуйте, що для людей в адміністративних справах штрафи відносно невеликі, а от якщо ви пишете від імені компанії, то штраф може дійти до мільйона рублів.

За що можуть посадити маркетолога. Короткий екскурс по законодавству

Якщо картинка у списку, значить її автора оштрафували, а його сторінку заблокували. Зі списку екстремістських матеріалів

Причому, вам необов’язково бути автором контенту – досить натиснути кнопку «репост».

Врахуйте, що є таке поняття «триваюче правопорушення» – навіть якщо ви розмістили незаконний контент багато років тому, але він і досі доступний, ви будете вважатися правопорушником.

І видалення контенту не завжди допомагає. Якщо вашу сторінку встигли відвідати правоохоронці, то далі вони будуть керуватися скріншотами. Наприклад, як у цій справі, цитата: «В ході огляду за допомогою програмного засобу — браузера Yandex зі стартовою пошукової сторінки Yandex допомогою лазерного принтера марки Canon модель: LBP 6020, зміст Інтернет-сторінок, розташованих за вищевказаним електронними адресами, роздруковане на 4 аркушах формату А4″».

Так що єдиний варіант – добре знати, які теми в Росії заборонені і, по можливості, не торкатися їх.

Збудження ненависті і ворожнечі (стаття 282 КК)

Штраф від 300 000 до 500 000 або до 7 років позбавлення волі.

Чого не можна. Заборонено принижувати людей за ознаками статі, раси, національності, мови, походження, ставлення до релігії, належності до якої-небудь соціальної групи.

За цією статтею в більшості випадків судять за висловлювання в інтернеті (за даними аналітичного центру «Сова», в 85 % випадків). Особливо часто це бувають коментарі, репости і картинки в соціальних мережах.

Наприклад, в Москві 18-річний молодий чоловік виклав у «ВКонтакте» матеріали з пропагандою нацизму. На нього завели кримінальну справу. І ще: в Пермському краї за ксенофобні статті в інтернеті дали 5,5 років реального терміну місцевому жителю. І ще: 17-річного кировчанина оштрафували за відеозапису у «ВКонтакте», що розпалюють ненависть, за ознакою етнічної приналежності.

За що можуть посадити маркетолога. Короткий екскурс по законодавству

Варто визнати, що в більшості заборонені матеріали дійсно огидні. Сподіваюся, ви не розміщували на своїй сторінці нічого подібного. Зі списку екстремістських матеріалів

На жаль, суди не повідомляють, які саме висловлювання вони вважають злочинними. Але контент засуджених за цією статтею зазвичай потрапляє у Федеральний список екстремістських матеріалів. Навіть при побіжному перегляді зрозуміло, що в ньому повно мемів і демотиваторів на тему міжнаціональних і міжрелігійних відносин. Будьте уважнішими. Навіть жартувати на цю тему не варто.

Окремого інтересу заслуговує вираз «приналежність до соціальної групи». Що це таке, закон не пояснює. Але за прецедентів можна зрозуміти, що до соціальної групи можуть віднести взагалі будь-яке об’єднання, що містить більше однієї людини. 19-річного жителя Саратова засудили до обов’язковим роботам за збудження ненависті до соціальної групи «ватники». А в Красноярську місцевого активіста звинуватили в розпалюванні ненависті до соціальної групи «атомники» після його публікацій на своїй сторінці «ВКонтакте».

За що можуть посадити маркетолога. Короткий екскурс по законодавству

Не жартуйте на тему міжнаціональних відносин. Зі списку екстремістських матеріалів

Що можна. Якщо вас хтось дратує або лякає, ви можете про це написати. Але використовувати коректні вирази і ні в якому разі не закликайте дискримінувати нікого, бити і тим більше вбивати. Навіть в жарт.

Заклики до екстремізму (стаття 280 КК) і сепаратизму (стаття 280.1 КК)

Обов’язкові роботи або до 5 років позбавлення волі.

Чого не можна. Не можна говорити, що бажано (і тим більше необхідно):

  • здійснити державний переворот;
  • здійснити теракт;
  • ущемляти інших людей за ознаками статі, раси, національності, ставлення до релігії, приналежності до соціальної групи;
  • зробити яку-небудь частину Росії самостійною державою або приєднати до іншої країни;
  • створювати перешкоди у роботі державних органів;
  • фінансувати екстремістські й терористичні організації.

Ці статті перетинаються з попередньої, але справ за ним збуджують менше. Найчастіше мова йде про заклики до сепаратизму. Пам’ятайте, що заклик зменшити територію Росії кримінально карається. Мова йде не тільки про Крим (хоча в 2015 році суд засудив інженера з Твері на 2 роки реального терміну за репост статті з назвою «Крим – це Україна»), але і про національних рухах російських регіонів. Наприклад, в Краснодарі на два роки посадили активістку руху за федералізацію Кубані. А в Бурятії умовний термін отримав отримав блогер, який закликав до об’єднання монгольських народів.

Що можна. Утримайтеся від схвальних висловлювань про екстремізм і тероризм, і тим більше не закликайте до нього інших. І уважно читайте і дивіться те, що ви репостите. Автор може починати з абстрактних міркувань, а закінчувати закликами до екстремізму і сепаратизму. А винні будете ви.

Виправдання тероризму (стаття 205.2 КК)

Штраф до 1 000 000 рублів або до 7 років позбавлення волі.

Чого не можна. Заборонено призивати до тероризму і публічно його виправдовувати. Не можна говорити, що тероризм – це правильно, що він потребує підтримки і наслідування.

Мені не вдалося знайти справи, в яких судили б за мем або фотожабу. Найчастіше засуджені дійсно схвально висловлювалися про тероризм або репостили тих, хто висловлювався. Не робіть цього, якщо не хочете опинитися на їх місці.

Що можна. Не можна виправдовувати тероризм як метод, а не самих терористів. Тобто психологічні виправдання типу «він просто заплутався і потрапив у погану компанію» або «він був юний і кажемо» виправданням тероризму не вважаються.

Реабілітація нацизму (стаття 354.1 КК)

Штраф до 300 000 рублів або позбавлення волі до 3-х років.

Чого не можна. Заборонено заперечувати нацистські злочини, доведені Нюрнберзьким трибуналом, і схвалювати їх. Заборонено виправдовувати головних нацистських злочинців. Заборонено «поширення завідомо неправдивих відомостей про діяльність СРСР у роки Другої світової війни». Заборонено образа пам’ятних дат Великої Вітчизняної війни і осквернення символів військової слави.

За що можуть посадити маркетолога. Короткий екскурс по законодавству

Обережніше висловлюйтеся в інтернет-дискусіях. Зі списку екстремістських матеріалів

Реабілітація нацизму так чи інакше заборонена в більшості європейських країн. Але в Росії тільки два роки тому це стало кримінальним злочином. Судять за цією статтею рідко. На сьогоднішній день винесено тільки одне обвинувальний вирок по цій статті: чоловік репостнул статтю, що виправдує діяльність Степана Бандери. Зараз у суді розглядається справа політичного активіста з Волгограда, який розмістив в мережі фотожабу з зображенням пам’ятника «Батьківщина-Мати», облитого зеленкою.

Що можна. Проблема в тому, що ніхто, крім фахівців, не знає, що конкретно засудив Нюрнберзький трибунал. Хоча коротку версію можна подивитися в «Вікіпедії», але навіть її важко запам’ятати.

Тому не репостите статті з альтернативною версією Великої Вітчизняної війни. Не малюйте меми з участю пам’ятників і символів ВВВ і не діліться ними з друзями.

Образа релігійних почуттів віруючих (частина 1 статті 148 КК)

Штраф до 300 000 рублів або позбавлення волі до 1 року.

Чого не можна. На жаль, закон не пояснює, що таке почуття віруючих і в чому полягає їх образу. Говориться лише, що дія має бути публічним, воно повинне виражати неповагу до суспільства і метою має бути саме образа.

Статтю цю застосовують рідко: за 8 місяців 2017 року було винесено всього 4 вироки, тому поки складно судити, що вважається злочином, а що ні.

Найвідоміша історія – справа Руслана Соколовського, який виклав відео з ловом покемонів в храмі. Він отримав два з половиною роки умовно. Інша історія – справа сочинца, репостнувшего карикатури з Христом на турніку, в спортзалі і на танцполі. Його оштрафували на 50 000 рублів.

Що можна. Не створюйте і не репостите картинки, меми, гифки і відео, де ображаються релігійні символи і символи. Не ображайте релігію самі і не репостите образливі статті.

При цьому не плутайте тепле з м’яким. Ніхто не забороняє вам бути атеїстом і критикувати релігію. Не можна тільки робити це в образливій формі.

Поширення екстремістських матеріалів (стаття 20.29 КоАП)

Штраф для людей – від 1 000 до 3 000 рублів і блокування.

Для компаній – від 100 000 до 1 000 000 рублів і блокування.

Чого не можна. Знайти список екстремістських матеріалів можна тут. Проблема в тому, що він дуже великий: на вересень 2017 року в ньому більше 4 200 матеріалів. Причому, він включає не тільки книги і статті, але і відео, пісні, меми та демотиватори. Є серед них відверто людиноненависницькі, а є цілком невинні. Їх не можна розміщувати на власній сторінці і не можна репостить.

За що можуть посадити маркетолога. Короткий екскурс по законодавству

Закон не пояснює, як з такого опису зрозуміти, про що йде мова, якщо сторінка автора заблокована. Зі списку екстремістських матеріалів

Що можна. Якщо якийсь контент здається вам підозрілим, пошукайте його в списку перед публікацією. Але стовідсоткової гарантії цей спосіб не дає: у тексті списку немає самих заборонених файлів, тільки їх назви, адреси і словесні описи. Як по словесному опису розпізнати картинку, законодавці не пояснюють.

Крім матеріалів, відверто присвячених ненависті, зверніть особливу увагу на релігійні статті: їх у списку дуже багато і більшість справ за цією статтею збуджують як раз із-за релігійних матеріалів. Причому релігія значення не має: у списку є і християнські, і мусульманські, і буддійські, і язичницькі матеріали.

Демонстрація нацистської символіки та символіки заборонених організацій (стаття 20.3 Кпап)

Штраф для людей – від 1 000 до 2 000 рублів і блокування.

Для компаній – від 10 000 до 50 000 рублів і блокування.

Чого не можна. Закон не пояснює, що конкретно вважається нацистською символікою. Але найчастіше до неї відносять свастику і емблему СС у вигляді двох блискавок.

Окрема тема – символи, схожі на нацистську свастику: кельтський хрест, коловрат, лівобічна свастика і т. д. Вони теж заборонені, тому що закон вважає їх подібними зі свастикою до ступеня змішування. Нещодавно в Оренбурзі чоловіка оштрафували за татуювання з кельтським хрестом.

З символікою заборонених організацій простіше. Вони всі перераховані в окремому списку (він не дуже великий) з описом символіки. При цьому заборонені не всі їхні символи, а тільки ті, що організації вказували в установчих документах.

Що можна. Не публікуйте свастику навіть в жарт. Хоча «Роскомнадзор» і говорив, що не вважає порушенням публікацію без цілей пропаганди, насправді це не завжди враховується. Наприклад, дівчину з Бурятії оштрафували за мем з символікою граммар-наці, де фігурує свастика.

З обережністю публікуйте буддійську свастику. Швидше за все, у правоохоронців не виникне питань, якщо ви чітко вкажете, що мова йде саме про буддизм. Але буддійська свастика без пояснень небезпечна: її неможливо відрізнити від нацистської. Нещодавно, наприклад, за фотографію татуювання зі свастикою в Омську оштрафували місцевого художника, buddhist за віросповіданням.

Способи виготовлення зброї та вибухівки (частина 5 статті 13.15 Кпап)

Штраф для людей – від 4 000 до 5 000 рублів і блокування.

Для компаній – від 800 000 до 1 000 000 рублів і блокування.

Чого не можна. Не можна розповідати про способи виготовлення вогнепальної зброї і вибухових речовин. Навіть в мирних цілях: наприклад, якщо ви займаєтеся хімією і піротехнікою. Ця заборона однозначний і тлумачень не має. Просто не ставте таку інформацію.

Пропаганда наркотиків (стаття 6.13 КоАП)

Штраф для людей – від 4 000 до 5 000 рублів і блокування

Для компаній – від 800 000 до 1 000 000 рублів і блокування.

Чого не можна. Заборонено розповідати, як розробляти, проводити і використовувати наркотики. Не можна говорити про вирощування наркотичних рослин і про переваги наркотичних речовин.

Що можна. У 2015 році пропонувалося ввести не штраф, а кримінальне покарання за пропаганду наркотиків. Але закон не пройшов у Думі перше читання. Тоді ж пропонувалося заборонити і зображення наркотиків, але законодавці зіткнулися з технічними труднощами: як по фотографії зрозуміти, що білий порошок – це наркотик, а не цукрова пудра? І що характерне рослина – коноплі, а не, припустимо, пахіра водна, у якої дуже схожі листя? Так що зображення, особливо стилізовані, поки можна. Але тільки в тому випадку, якщо до них не додаються пояснювальні написи, інакше це пропаганда.

Читайте також: Гріхи на продаж: як рекламують алкоголь і сигарети

Пропаганда гомосексуальних відносин серед дітей (стаття 6.21 Кпап)

Штраф для людей – від 50 000 до 100 000 рублів і блокування.

Для компаній – 1 000 000 рублів і блокування.

Чого не можна. Заборонено поширювати інформацію «спрямовану на формування у неповнолітніх нетрадиційних сексуальних установок». Не можна говорити, що гомосексуальні і гетеросексуальні стосунки соціально рівні. Не можна нав’язувати дітям інформацію про гомосексуальність і викликати у них інтерес до теми.

Що можна. Закон стосується тільки дітей, а тому обійти його нескладно – просто поставте на сайті видному місці значок 18+, і пишіть про що завгодно по темі. Законодавці вважають, що цього цілком достатньо.

Інформація про способи самогубства (частина 1 статті 13.15 Кпап)

Штраф для людей – від 2 000 до 2 500 рублів і блокування.

Для компаній – від 40 000 до 50 000 рублів і блокування.

Чого не можна. Заборонено в подробицях розповідати дітям про способи і методи самогубств.

Що можна. Заборона стосується тільки дітей. Тому його можна обійти так само, як і попередній – поставити значок 18+. Хоча в 2016-му Роскомнагляд випустив рекомендації про обережне освітленні самогубств, але стосуються вони поки тільки ЗМІ. Звичайні сайти можуть писати, що хочуть.

Що робити, якщо вас налякала ця стаття

У мене немає точної статистики, але абсолютна більшість справ, які я переглянула при зборі матеріалу до сатьї, було порушено після постів і коментарів у «ВКонтакте». І це не тільки моя думка.

Видання «Росбалт» наводить слова Олександра Верховського, керівника аналітичного центру «Сова»: «У нас і судять в основному за публікації в цій соцмережі, оскільки спецслужби, навіть за статистикою, особливо стежать за цим сайтом. На інші соцмережі припадають крихти. Тому порада може бути дуже простою: щоб убезпечити себе повністю, краще не користуватися „ВКонтакте“».

Про це «Росбалту» говорить і керівник проекту «Роскомсвобода» Артем Козлюк: «Інтерес Центру «Е» до соціальної мережі «ВКонтакте», а не до Facebook, пояснимо — ця мережа найбільш популярна в Росії. У «ВКонтакте» переважає молода аудиторія, яка звикла постити будь-яку інформацію у відкритому вигляді. Саме цих користувачів простіше виявляти прокуратурі. Крім цього, адміністрація «ВКонтакте» легко йде назустріч органам».

Я не знаю, скільки правди в заявах про співпрацю «ВКонтакте» і слідчих органів. І взагалі вважаю, що найкращий спосіб убезпечити себе – не висловлюватися по згаданих тем зовсім, або робити це максимально коректно. Але для страховки, можливо, варто задуматися про зміну соціальної мережі.