Забудьте все, що ви знали про мозковому штурмі

221

«Я в усьому розберуся».

Ви змушені говорити це кожен день. Загалом-то, правильно, – якщо не ви, то хто? «Я знайду рішення» – це найпоширеніша фраза, яку можна почути від підприємця. Це нормально – всім бізнесменам деколи доводиться розгрібати завали невідкладних справ і знаходити виходи з тупиків. Це їх робота, обов’язок, яку не можна ні на кого перекласти. Доводиться вдаватися до методу «мозкового штурму» – перебирати всі можливі і неможливі варіанти вирішення проблеми, з яких потім вибираються найбільш підходящі.

Забудьте все, що ви знали про мозковому штурмі

Напевно точно так само робите і ви. Ви ж вважаєте себе справжнім підприємцем, і тепер шляху назад немає – як тільки перед вами з’являється перешкода, ви придвигаете ноутбук / смартфон / аркуш паперу ближче до себе і починаєте «розбиратися». Іноді одні, іноді разом з командою, ви перебираєте самі неймовірні й дивні варіанти – а раптом один з них виявиться геніальним?

Виявляється, мозковий штурм проводиться зовсім не так. Забудьте все, що ви про нього знали – зараз вам доведеться відмовитися від логіки і спробувати новий метод рішення проблем і виконання своїх обов’язків.

Ви не можете знайти відповідь, тому що занадто старанно шукаєте його. Психологічний тупик, відомий вам по відчуттях «застрягання» на одному місці, пов’язаний з певним надлишком мозкової активності типу «гамма». Альфа, бета і гамма – це всі типи хвиль, на які налаштований наш мозок. Так от, гамма-активність тільки посилюється концентрацією на одному предметі. Іншими словами, чим старанніше ви будете фокусуватися на своїй проблемі, тим далі ви будете заглиблюватися у свій глухий кут.

Концентрація не працює. Стан «еврики» – осяяння, вирішальне проблему – трапляється, коли ви не концентруєтеся на ній. Коли люди вирішують головоломки, моніторинг їх мозкової активності показує, що за кілька секунд до настання стану «осяяння», гамма-активність різко знижується, і вуаля! – знаходяться цілком елегантні вирішення питання. Так що якщо ви хочете «розібратися» у всьому і знайти спосіб просунути ваш бізнес вперед, просто розслабтеся. Якщо проблема, на якій ви застрягли, не вирішується традиційними способами, вам допоможе погляд «з нізвідки» – тобто зі стану, де вас ця проблема абсолютно не хвилює.

Розслаблення – це процес, необхідний для розвитку мозкової активності (від очевидних висновків до стану «еврики»). А знаєте, де це відбувається? У нас в голові є чарівне містечко, де активізується передня скронева звивина. Воно знаходиться прямо над правим вухом – будиночок, де живуть всі наші геніальні ідеї.

Загалом, позбавляємося від гамма-хвиль у своїй голові, а замість них перемикаємося на альфа-хвилі. Ось вони-то нам і допоможуть: альфа-активність мозку – це протилежність гамма-активності, і вона перед «осяянням» підвищується. Розслаблення допомагає вам переключитися з гамма хвилі на хвилю альфа.

Забудьте все, що ви знали про мозковому штурмі

Отже, концентрація на проблемі не працює. Так що ж тоді робити?

Першим ділом припинити робити те, чим ви займалися.

Швидше за все, ваше відчуття «застрягання» на одному місці в процесі пошуків розв’язання проблеми заважає вам розслабитися і дати мозку відпочити. Адже У всіх таке бувало – не можете пригадати яку-небудь назву або ім’я і думаєте про це цілий день? Першим ділом «відключіть голову і дозвольте собі не думати про проблему – навіть якщо вона міцно засіла в вашому мозку і потребує негайного вирішення! Пам’ятаєте, як у школі вчили вірші? Увечері зубришь до посиніння, а нічого не виходить. Зате з ранку встаєш – і видаєш всі без запинки.

Сходіть на прогулянку, «провітріть» голову, позаймайтеся йогою або в тренажерному залі – зробіть все можливе, щоб «перезавантажитися» і вивантажити всі зайві процеси зі своєї оперативної пам’яті. Після цього шукайте відповідь в розслабленні – наприклад, от так:

 • Медитація

  Це не так страшно, як здається з першого погляду. Вам не обов’язково забиратися на вершину святої гори і кланятись в ноги Вчитель дзен. Десять хвилин неспання з закритими очима допоможуть підвищити альфа-активність, навіть якщо ви ніколи в житті не займалися нічим подібним.

 • Заняття музикою

  Музиканти дуже швидко входять в стан альфа, коли грають. Тепер зрозуміло, чому Шерлок Холмс грав на скрипці? До того ж, у музикантів зі стажем дуже добре розвинене мислення – їх інтелект можна порівняти з інтелектом керівників великого бізнесу.

 • Прослуховування музики

  Не будь, звичайно. На альфа-хвилю нас налаштовує класична музика – Бах, Вівальді, Гендель, Кореллі.

 • Забудьте все, що ви знали про мозковому штурмі
 • Творчість

  Тим, кому на вухо наступив ведмідь, не варто засмучуватися – крім музики, позитивний ефект дає будь-яке інше творчість – спробуйте поліпити з глини або помалювати олівцями. При цьому слід уникати конкретної прагматичної мети – тобто якщо ви зібралися вишивати хрестиком, то не треба кидатися пришивати гудзики на одязі і штопати шкарпетки. Займайтеся творчістю, а не роботою по будинку. Знайдіть для себе заняття, в якому не буде меж для вашого мислення. Можу дати безкоштовну пораду для тих, хто хоче пограти з дитиною всередині себе: спробуйте збирати довільні фігурки з Lego!

 • Спорт

  Крім музикантів та інших творчих особистостей, високий рівень альфа-хвиль також мають… спортсмени. Можливо, це здасться дивним, адже існує стереотип, що як раз-таки у спортсменів мозок розтікається по м’язам, а думати їм зовсім не обов’язково. Однак це зовсім не так. Коли спортсмени зосереджені на грі або заняттях, вони проявляють чудеса геніальності, і ви можете імітувати те ж саме: практикуйте вид спорту, що вимагає уваги і концентрації. Кидайте м’яч в кільце, стріляти по мішенях, жонглируйте склянками (литробол практикувати сенсу немає, попереджаю відразу!). Шахи забирають багато часу і нервів, але вони можуть творити дива.

 • Якщо нічого не допомогло, просто киньте лізти зі шкіри геть

  Навіть якщо вам лінь практикувати будь-який з перерахованих вище методів, або вони не допомагають вам у вирішенні проблеми, то ви все одно можете зробити найголовніше – змінити своє ставлення до методу «мозкового штурму». Відмовляючись від нав’язливої концентрації на проблемі і спробах «знайти те, не знаю що», ви надаєте своєму мозку свободу дій – і він цілком може скористатися їй правильно.

  Повністю «відключитися» від проблеми – це вже півсправи. Відкладіть в сторону свою підприємницьку цілеспрямованість на кілька митей, і ви легко зможете заспокоїтися. Зникне нервозність і занепокоєння, викликане необхідністю у що б то не стало «у всьому розібратися». І ось тоді ваш наступний крок зробить вас ближче до джерела натхнення.

  Вчені не проводили досліджень на предмет тих хвиль, які активізують натхнення, але я вважаю, що після розслаблення ми відкриті для світу – нас можуть надихнути чудова стаття, роман, приємна бесіда, красивий захід і взагалі все, що завгодно.

  Кращі ідеї завжди знаходяться десь поруч, чекаючи чергової серії «мозкового штурму». Вони просто чекають, коли ви запросите їх в свій затишний будиночок над правим вухом.

  Адаптація матеріалу Пітера Шелларда Everything you know about brainstorming is wrong.

  Статті по темі:

  • Як уникнути дефіциту контент-ідей: покрокове керівництво
  • Як ідіоти примудряються заробити мільйони?
  • 30 ідей для створення крутого продає контенту (інфографіка)