Життя здається нестерпним? Займіться творчістю!

332

Вас кинув кохана людина? Ви втратили велику суму грошей? Вас зрадив кращий друг? Не впадайте у відчай, адже зараз саме слушний час для творчості! Так-так, саме так!

«Яке до біса творчість?» – запитаєте ви – «Я пригнічений, розбитий, розгніваний (потрібне підкреслити). Життя втратило для мене всякий сенс…». Що ж, вирішуйте самі. Ви можете і далі лити сльози струмком і проклинати долю-злодійку, а можете отримати вигоду з ситуації, що склалася.

Гнів і розпач стимулюють креативність

Всупереч загальноприйнятій думці, головним стимулятором креативності є не позитивні емоції, а негативні. І це не порожні слова, а підтверджений наукою факт. Недавнє дослідження показало, що негативні емоції дійсно підвищує творчі здібності людини. Іншими словами, ви можете використовувати свій поганий настрій як інструмент для подолання творчої кризи.

Дослідження було проведено трьома професорами провідних університетів Європи, які вивчали звички 100 працівників творчих професій. Учасники дослідження повинні були спостерігати за своїми емоціями протягом тижня і фіксувати їх у щоденнику. На початку і наприкінці кожного дня вони оцінювали рівень випробовуваних емоцій – як позитивних (натхнення, наснагу, пильність), так і негативних (стрес, ворожість, почуття провини). Виявилося, що найбільш продуктивні творчі працівники відчували сильні негативні емоції на початку дня, а ближче до вечора вже були на позитивній хвилі. Іншими словами, гнів і інші негативні емоції давали їм потужний заряд енергії, яку вони спрямовували на творчість.

Дослідники прийшли до висновку, що високий рівень креативності є наслідком «афективного зсуву», коли спочатку людина налаштований дуже негативно, а потім його негативні емоції поступово сходять нанівець, поступаючись місцем позитивним.

З чим же це пов’язано? Вся справа в підвищенні рівня концентрації. Більш раннє дослідження показало, що негативні емоції звужують фокус уваги людини і сприяють тривалої концентрації на виконанні певного завдання. Таким чином, він глибше занурюється у дослідження проблеми і знаходить більш вдалі рішення.

Дослідники, на які ми посилалися раніше, вирішили перевірити дане твердження. Вони попросили іншу групу людей взяти участь у «мозковому штурмі»: була сформульована певна проблема, і випробувані повинні були видати якомога ідей для її вирішення. Але перш ніж приступити до сесії мозкового штурму, вони повинні були виконати інше завдання: написати біографічне есе, згадуючи або позитивне, або негативний подію у своєму житті.

Як і в першому випадку, учасники дослідження, які міркували про негативний подію, що показали кращі результати: у них було більше ідей, які, до того ж, відрізнялися різноманітністю і оригінальністю. Незважаючи на те, що тема їх есе не була пов’язана із завданням мозкового штурму, негативні емоції, які вони відчували, допомогли їм сконцентруватися на проблему і знайти оптимальні шляхи її вирішення.

Життя здається нестерпним? Займіться творчістю!

Наведемо ще один показовий приклад – зі світу спорту. Навіть якщо ви абсолютно байдужі до баскетболу, напевно, вам відомо ім’я Майкла Джордана, одного з найбільш видатних баскетболістів США і світу. Як же йому вдалося досягти загальної слави? «Він неймовірно талановитий», – скажете ви. Ви праві, однак тут справа не лише в таланті, але і в його здатності направляти гнів у потрібне русло. За визнанням колег і друзів Майкла Джордана, він виходив з себе по кожному найменшого приводу, щоб підігрівати дух суперництва. З самого раннього дитинства, він постійно намагався щось довести – своїм близьким, незнайомцям і самому собі. Напевно, саме тому він досяг неймовірних висот у спорті.

Якщо життя піднесла вам лимон, зробіть з нього лимонад

Іноді життя підносить нам вкрай неприємні «сюрпризи», які вибивають у нас ґрунт з-під ніг. Ми відчуваємо гнів, відчай, образу – здається, що весь світ налаштований проти нас. В такі моменти, немає ні найменшого бажання творити. Однак це не привід ставити хрест на своєму професійному житті з-за особистих проблем. Так, ми не можемо контролювати багато обставин, але зате можемо витягти з них користь.

Наступного разу, коли ваш настрій буде в мінорі, не варто опускати руки і впадати в апатію. Натомість, сконцентруйтеся на вирішенні складної проблеми чи виконання проекту, який ви ніяк не можете завершити. Таким чином, ви зможете більш глибоко зануритися в проблему і знайти рішення, які були для вас недоступні, коли ви перебували у щасливому настрої. А ще ви отримаєте додатковий бонус – підвищення настрою. Адже вже давно відомо, що робота – це найкращий антидепресант.

Переклад і адаптація матеріалу Девіда Беркуса Use Your Anger To Smash Creative Blocks.

Читайте також статті по темі:

  • Проти креативу
  • Як створювати креативний контент: 5 порад
  • 10 найгірших рад з розвитку креативності