Несподіване підвищення: як справитися з стресом навалив

270

Якщо ви є штатним співробітником якої-небудь компанії (а не фрілансером), то рано чи пізно вам доведеться виконувати роль лідера. Багатьох така перспектива приводить в жах.

Несподіване підвищення: як справитися з стресом навалив

Типова реакція на підвищення в посаді

Уявімо собі середньостатистичного офісного працівника по імені Петя. Сиділа собі людина спокійно, втупившись у монітор, нікого не чіпав, потихеньку виконував свої повсякденні обов’язки, і в один «прекрасний» день начальник їй заявляє: «Петро, я тут подумав і вирішив призначити вас відповідальним за новий проект. Що скажете?». Петя просто в шоці – він не знає, що робити. Він стикається з подібним завданням вперше. І тоді перед нашим Петром постає дилема: придумати якусь відмазку (якщо вийде), щоб відмовитися від ролі керівника проекту, тим самим поставивши хрест на своїй кар’єрі, чи все-таки перебороти свій страх і спробувати себе в новому амплуа.

Ми б порекомендували Петі другий варіант. Інакше, він так і залишиться сидіти за комп’ютером, задовольняючись роллю працівника середньої ланки. Якщо ви хочете реалізувати свої кар’єрні амбіції, то немає сенсу відмахуватися від ролі лідера.

«Як мені стати лідером, якщо у мене немає лідерських якостей?» – ниє Петя. Цілком логічне запитання для людини, який страшенно боїться ризику і відповідальності. Дуже просто – вам, Петро, як би це банально не звучало, доведеться виробити в собі лідерські навички. Навіть якщо зараз це здається неможливим.

Головна порада: займіть позицію спостерігача

Положення лідера-новачка не позаздриш. Адже процес управління іншими людьми йому в дивину. Він відчуває себе туристом, очутившимся в чужій країні без засобів до існування, кинутим напризволяще. Головне питання, яке мучить новоявленого лідера: «Як мені впорається з тією величезною відповідальністю, яка навалилася на мене?»

Насправді, більшість страхів початківців керівників викликано помилковим уявленням про лідерство. Вони сприймають своїх підлеглих як дітей, що і кроку не можуть зробити без їх допомоги. Настав час покінчити з цією помилкою.

Практика показує, що найбільш успішні лідери вміють відходити в бік, щоб інші теж могли керувати. У гнучких і творчих колективах немає чіткого поділу на керівника і підлеглих. Проектом керує той співробітник, який найкраще розбирається в його специфіці, незалежно від віку, посади та досвіду.

Давно відомо, що хорошим лідером вважається той, який вміє делегувати повноваження, а не виконує всю роботу сам. Навіть якщо вас призначили відповідальним за проект, ви не повинні вважати його своєю власністю. Дозвольте і іншим внести в нього внесок.

Відповідальність за виконання проекту – величезний мотивуючий фактор. Доручивши важливі завдання своїм підопічним, ви виявите в них приховані таланти. Вони будуть намагатися на благо загальної справи і стануть більш згуртованими.

Багато починаючі керівники бояться довіритися своїм підлеглим, оскільки звикли постійно контролювати. Вони не можуть розслабитися ні на хвилину, вважаючи, що інші не зроблять роботу так само добре, як вони самі. Це призводить до стресу і втоми, оскільки вони беруть на себе занадто багато. Так що, якщо ви хочете стати ефективним лідером, не жертвуючи при цьому своїми нервовими клітинами, вам потрібно трохи послабити хватку. Далі ми розглянемо конкретні кроки, які допоможуть вам досягти цієї мети.

Як стати лідером і не зійти з розуму: 4 важливі рекомендації

 • Задавайте питання і слухайте

  З’ясуйте, що саме мотивує підлеглих і викликає у них ентузіазм. Тоді ви зрозумієте, що не всі співробітники ставлять у главу кута гроші і статус. Виявиться, що багато хто з них, в першу чергу, думають про самореалізацію і можливості принести користь компанії і суспільству. Сприймайте кожного співробітника не як безликого члена колективу, а індивідуальну особистість зі своїми потребами та поглядами на світ.

 • Не давайте своїм підлеглим готових рішень

  Вміння давати директиви є одним з найважливіших якостей лідера. Однак, в деяких випадках, воно приносить більше шкоди, ніж користі. Ваші підлеглі стають пасивними і взагалі не виявляють ініціативи. Так що в наступний раз, замість того щоб надавати їм керівництво до дії, поцікавтеся їх думкою. Запитайте в них: «Як ви вважаєте, що слід змінити в цій ситуації?» або «Як ви думаєте, яким чином можна вирішити цю проблему?». Це допоможе вам поглянути на ситуацію під новим кутом і зробить ваших підлеглих більш ініціативними.

 • Будьте послідовними

  Приступаючи до роботи над проектом, заздалегідь позначте свою роль. Чи мають ваші підлеглі радитися з вами, приймаючи рішення? За яку частину проекту повинні відповідати ви самі, а за яку – вони? Не варто втручатися в роботу підлеглих, навіть якщо вам здається, що вони роблять щось не так. Дайте їм знати, що вони можуть розраховувати на вас, і просто відійдіть в бік. Інакше, вони подумають, що ви непослідовні і не відповідаєте за свої слова.

 • Обговорюйте з підлеглими результати кожного проекту

  По завершенні кожного проекту, підводите його підсумки. Обговоріть зі своєю командою, чого вдалося досягнути, а чого – ні. Проаналізуйте помилки, які допустили ви і ваші підлеглі, і подумайте, як їх можна уникнути в майбутньому. Постарайтеся, щоб ваша критика була конструктивною, інакше підлеглі втратять весь ентузіазм.

 • Один у полі не воїн

  Уміння керувати – це мистецтво, якого потрібно навчатися все життя. Лідер повинен не тільки вирішувати короткострокові і довгострокові завдання, але й бути здатним надихати на нові звершення. Успіх керівника багато в чому залежить і від його вміння взаємодіяти зі своєю командою. Справжній лідер ніколи не принижує своїх підлеглих, не ставить себе вище їх. В кожному співробітнику він бачить потенціал і допомагає їм розкривати його. І, нарешті, справжній лідер розуміє, що тільки спільними зусиллями можна досягти вражаючих результатів.

  Переклад і адаптація матеріалу Худоби Макдауела Shut Up and Listen (And Other Advice for First-Time Leaders).

  Статті по темі:

  • 10 питань, на які ви повинні відповісти, перш ніж звільняти свого співробітника
  • Співробітники компанії: офісний планктон або команда мрії?
  • 10 причин, чому вам варто задіяти працівників у створенні контенту