Що важливіше: продукт або його сприйняття?

313

Coca-Cola. Найсмачніша, сама свіжа, якісна. Ну, принаймні, так говорять в рекламі, і це підтверджується продажами. Вона як Юрій Гагарін, а Pepsi – Алан Шепард. Теж крута, але друга. Кола перемагає не тільки з продажу, її і обговорюють частіше. Новий рік? Кола. Що взяти до віскі? Колу. «Пепсі» асоціюється з футболістами, хоча не знаю, чи жива ще ця рекламна кампанія.

Можна подумати, це завдяки тому, що кола краще як продукт. Ну, не зовсім. Склад обох продуктів в нормі, а багато хто не може навіть відрізнити їх на смак, якщо їм зав’язати очі.

Читайте також: Секрети створення легендарних брендів

Відмінностей мало, вони не дуже істотні, але люди роками вибирають колу.

Це не унікальне явище. У подібному «сліпому» тесті більшість віддала шампанське за 300 рублів брюту за 3800. Детальніше про експеримент тут.

Що важливіше: продукт або його сприйняття?

Читайте також: Нормкор vs. хардкор: битва реклам, в якій програли всі

Інший поп-ідол, що йде об руку з Coca-Cola, – «Макдональдс». Коли групі кулінарних критиків запропонували скуштувати Бігмаків, вони похвалили їжу, просто тому що не знали, що їдять продукцію ганебною мережі. На їх оцінку продукту не впливав бренд та їх ставлення до нього, вони просто їли булки з котлетами.

Є в цьому щось від марнославства: хвалити те, що дорого або статусно. До цього ж пункту я б віднесла любов до підробок. Якщо опинитися в автобусі годин у вісім ранку, можна побачити безліч дівчат, які поспішають на навчання з сумками Michael Kors. Вірніше, з підробленими сумками Michael Kors, тому що стипендії навряд чи дозволяють масово закуповувати аксесуари з середнім цінником 20 тисяч рублів. Можна купити фейк, а можна «безіменну» сумку з мас-маркету, вартість приблизно та ж, але вибір падає на підробку. Брендовенько ж!

Що важливіше: продукт або його сприйняття?

Читайте також: Нова сім’я XXI століття. Як маркетологи проспали тиху революцію

Honda виробник автомобілів, досить популярних у США. Але якщо кого-небудь в Японії запитати про «Хонді», він відповість: «Плануєш купити мотоцикл?». В Японії це виробник мотоциклів, у США – автомобілів, хоча портфоліо компанії для обох країн однаково.

До чого це все.

Продукт як такий не має значення.

Ні, я зовсім не стверджую, що продукт, якість і сервіс не важливі. Але в сфері маркетингу часто виграє ставлення до бренду. Стали б критики є бургери, будь вони в упаковках «Макдональдс»? Ні, сер.

Реальність необ’єктивна, ми сприймаємо її кожен по-своєму.

Ви коли-небудь говорили одному щось на кшталт: «Взу, дивись яка червона тачка», а він спантеличено крутив головою по сторонах, тому що для нього машина бордова? Може, для мене це червоний червоний колір очей яка зриває дедлайн копірайтера, а не колір цегляної стіни, про яку він готовий вбитися. У цьому вся справа – у відсутності єдиного відносини. Сприйняття вирішує.

Фішка не в тому, щоб переконати, що ваш продукт хороший. Точніше, не тільки в цьому. Те, як ваш бренд сприймається покупцями, – ось що важливо. Переконайтеся, що ви і ваша аудиторія бачите один і той же червоний. І зробити це можна з допомогою грамотного маркетингу – в тому числі і входить.

А що ви думаєте з цього приводу – що важливіше: продукт або те, як його сприймає аудиторія?