Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

320

Уявіть, що ви напали на золоту жилу: придумали і прорахували безпрограшний варіант торгівлі в онлайні. «Зв’язковий» з «Евросетью» вже п’ють заспокійливі, а ви плануєте початок роботи. З цієї статті ви знайдете опис і посилання на корисні інструменти, які допоможуть вам зареєструвати і відкрити інтернет-магазин.

Як самому зареєструвати інтернет-магазин

З цього розділу ви дізнаєтеся, яку організаційно-правову форму обрати, як пройти реєстрацію, відкрити розрахунковий рахунок, придбати та зареєструвати касовий апарат.

Крок 1: оберіть організаційно-правову форму

Ви можете зареєструвати ІП, ТОВ або акціонерне товариство. Кожна форма реєстрації має переваги і недоліки:

 • Реєстрація ІП — оптимальне рішення, якщо ви вперше відкриваєте інтернет-магазин. Ви можете реєструвати і ліквідувати бізнес, а також звітувати перед контролюючими органами за спрощеною процедурою, працювати без печатки. Індивідуальний підприємець може вибрати між загальною та спрощеною системою оподаткування або ЕНВД. Головним недоліком правової форми, якого бояться деякі бізнесмени, вважається відповідальність особистим майном. В більшості випадків власники інтернет-магазинів можуть ігнорувати цей недолік. Важливим аргументом на користь ІП можна вважати невелику держмито і відсутність необхідності формувати статутний капітал юридичної особи.
 • Реєстрація ТОВ обмежує відповідальність засновників. Вони відповідають за зобов’язаннями в межах статутного фонду юрособи. Ця організаційно-правова форма дозволяє здійснювати види діяльності, які недоступні для ІП. Наприклад, якщо ви плануєте торгувати міцним алкоголем, доведеться реєструвати ТОВ. Ще одна перевага ТОВ — можливість делегувати управління магазином найманому директору. Товариство з обмеженою відповідальністю може працювати на загальній, і спрощеній системі оподаткування або ЕНВД. До недоліків ТОВ відносяться розподіл прибутку в формі дивідендів, необхідність ведення бухгалтерського обліку, необхідність формування статутного капіталу, складна процедура прийняття організаційних та операційних рішень. Важливий недолік правової форми ТОВ — складна процедура ліквідації.
 • Реєстрація акціонерного товариства має сенс, якщо ви плануєте залучати інвесторів на ранніх стадіях розвитку проекту. Якщо таких планів у вас немає, зупиніться на ІП або ТОВ.

У більшості випадків найкращим вибором для початку роботи інтернет-магазину буде реєстрація ІП.

Крок 2: зареєструйте ІП або ТОВ

Щоб зареєструвати ІП або ТОВ, зверніться в юридичну компанію. Якщо ви хочете заощадити кілька тисяч рублів і готові витратити особистий час, займіться реєстрацією самостійно. Наприклад, ви можете пройти реєстрацію на сайті ФНС. Тут можна заповнити заяву про державну реєстрацію індивідуального підприємця або юридичної особи, сплатити мито та призначити час відвідування податкової служби. У вибраний день ви зможете забрати свідоцтво про реєстрацію, а також вибрати форму оподаткування.

Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Крок 3: виберіть систему оподаткування

Ви можете вибрати один з наступних варіантів:

 • Спрощена система оподаткування. Це оптимальний варіант для початку роботи інтернет-магазину. Вам необхідно щоквартально сплачувати один податок, а також двічі на рік подавати звіти в ФНС. Ви можете вибрати базу оподаткування: доходи або доходи мінус витрати. У першому випадку ставка податку дорівнює 6 %, у другому вона складає від 5 до 15 % залежно від регіону. Інтернет-магазинам краще вибирати базу оподаткування «доходи мінус витрати».
 • Єдиний податок на поставлений дохід. Ця система також в деяких випадках підходить для інтернет-магазину. Щоб застосовувати ЕНВД, ви повинні продавати товари через стаціонарну точку в офлайні, а також надавати можливість оформлення покупки на сайті. Вам необхідно щоквартально сплачувати фіксовану суму податку, яка розраховується з урахуванням масштабів вашого бізнесу. Ви можете працювати без касового апарату. Однак використовувати ЕНВД можна не в кожному регіоні.
 • Загальна система оподаткування. Вам доведеться платити ПДФО або податок на прибуток залежно від обраної організаційно-правової форми. Також ви будете платити ПДВ. Якщо ви зареєстрували ТОВ, доведеться сплачувати ще й податок на майно організацій. Вибирайте цей режим оподаткування, якщо ваші постачальники — великі компанії, які платять ПДВ. Вам доведеться взяти в штат кваліфікованого бухгалтера, який буде розраховувати ПДВ та щоквартально звітувати в податковій службі. Зверніть увагу, вам доведеться використовувати загальну систему оподаткування, коли дохід інтернет-магазину перевищить законодавчо встановлений ліміт для спеціальних режимів оподаткування. У 2015 році він становить 68 820 000 рублів.

Щоб скористатися спрощеною системою оподаткування, подайте заяву в ФНС протягом 30 днів з моменту реєстрації.

Крок 4: відкрийте розрахунковий рахунок

Розрахунковий рахунок знадобиться вам для здійснення безготівкових розрахунків. Просто зверніться до надійний на вашу думку банк. Якщо ви зареєстровані в якості індивідуального підприємця, візьміть з собою паспорт, ІПН і свідоцтво про держреєстрацію.

Якщо ви вибрали організаційно-правову форму ТОВ, для відкриття рахунку банкірам доведеться надати свідоцтво про реєстрацію та статут. У банку вам запропонують заповнити документ із зразками підписів осіб, що мають право підписувати фінансові документи.

Крок 5: купіть і зареєструйте касовий апарат

Ви повинні обов’язково використовувати касовий апарат, якщо обрали спрощену систему оподаткування та вказали під час реєстрації КВЕД 52.61.2. Вам підійде будь-яка модель, тому скористайтеся пошуковими системами», щоб вибрати конкретний апарат.

Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Після покупки зареєструйте касовий апарат ФСП. Якщо ви вибрали організаційно-правову форму ІП, необхідно звернутися в районну ФСП за місцем реєстрації підприємця. Якщо ви зареєстрували ТОВ, зверніться до ФСП за фактичним місцем роботи магазину. Вам знадобляться такі документи: свідоцтво про реєстрацію, ІПН, прошитий та пронумерований журнал касира-операціоніста, договір оренди або документ, що підтверджує право власності на приміщення, в якому працює магазин. На місці вам запропонують заповнити заяву на реєстрацію касового апарату.

Чи може інтернет-магазин працювати без касового апарату? Так, може. Ця задача вирішується двома способами. Ви можете укласти агентський договір з кур’єрською службою, що забезпечує касове обслуговування. За це доведеться платити кілька відсотків від суми чека.

Також ви можете на етапі реєстрації вибрати ЕНВД і не зазначати КВЕД 52.61.2. У цьому випадку вам потрібно переконати контролюючі органи, що ви торгуєте в офлайні і не є інтернет-магазином, а сайт використовуєте в якості рекламної площадки. Якщо ви працюєте на ЕНВД, то маєте право на вимогу клієнта видавати йому товарні чеки без касового апарату.

Після реєстрації інтернет-магазину ви можете приступити до створення сайту.

Як оформити сайт інтернет-магазину

З цього розділу ви дізнаєтеся, яким повинен бути сайт інтернет-магазину. Ви виберете CMS, дасте можливість аудиторії швидко знаходити потрібний товар і отримувати базову інформацію про нього, подбаєте про безпеку користувачів, визначте необхідну функціональність особистого кабінету, підключіть можливість оплати в режимі онлайн. Також ви організуєте розсилку користувачам, будете знайомити їх з корисною інформацією і нагадувати про неоформлених замовлення.

Крок 7: виберіть CMS

При виборі «движка» оцінюйте базову функціональність, зручність роботи з адміністративною панеллю, можливість індивідуальної настройки і розширення функцій. Обов’язково враховуйте особистий досвід та уподобання. Наприклад, якщо ви добре знаєте «Джумла» і вважаєте її функціональність достатньою, використовуйте цю систему управління контентом.

Вивчіть розділ про вибір CMS в статті про сайтах. Пам’ятайте, необов’язково використовувати комерційні «движки». Ви можете зробити відмінний інтернет-магазин на CMS з відкритим кодом. Ніколи не використовуйте «самописні движки», якщо тільки не створюєте їх самостійно.

До речі, ви можете використовувати SaaS-платформу інтернет-магазину, наприклад, Shopify або Amiro. Оплачуючи послугу «магазину в хмарі», ви отримуєте готовий до обробки замовлень ресурс з шаблонної функціональністю і дизайном. До недоліків SaaS-платформ відноситься шаблонність, вбивча для великих і специфічних проектів, необхідність платити за послугу, а також упереджене ставлення аудиторії.

Серед популярних «движків» для інтернет-магазинів зверніть увагу на наступні:

 • 1С-Бітрікс. Найпопулярніша серед вітчизняних комерційних CMS дозволяє кастомизировать функціональність за допомогою додатків, інтегрувати магазин з CRM, зручно управляти контентом сайту. На 1С-Бітрікс працюють інтернет-магазини «Евросеть» і «Зв’язковий».
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Magento. Найпопулярніша в світі платформа для електронної комерції має достатню для миттєвого запуску інтернет-магазину функціональність. Ви можете розширити можливості цієї системи з допомогою готових додатків або замовити розробку унікальних веб-програм. Новачки в сфері електронної комерції можуть використовувати хмарний магазин Magento.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Joomla! Це друга за популярністю в світі CMS з відкритим кодом. Ви можете перетворити сайт на «Джумла» функціональний інтернет-магазин за допомогою безкоштовних або платних програмних модулів, наприклад, VirtueMart, JoomShopping або MijoShop.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • OpenCart. Ця CMS з відкритим кодом дозволяє швидко створити інтернет-магазин навіть користувачам, які не мають знань і досвіду в області розробки сайтів. «Движок» має базову функціональність, достатню для миттєвого початку роботи.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • AmiroCMS. Це один з найбільш популярних в рунеті комерційних «движків» для інтернет-магазинів. Функціональність CMS дозволяє швидко запустити інтернет-магазин. Як зазначалося вище, ви можете використовувати хмарний сервіс для інтернет-магазинів Amiro.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Drupal. Це одна з найпопулярніших CMS з відкритим кодом. Ви можете використовувати готовий шаблон інтернет-магазину або замовити розробку унікального модуля. У вас є можливість розширити базову функціональність за допомогою платних і безкоштовних тем і модулів.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • WordPress. Щоб створити інтернет-магазин на цьому «движку», необхідно скористатися плагінами, наприклад, WP eCommerce або WooCommerce. Ви можете використовувати шаблонний дизайн або замовити розробку унікальної теми.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Ви можете використовувати будь-яку іншу CMS, функціональність якої вважаєте підходящої для створення інтернет-магазину.

Крок 8: забезпечте аудиторії можливість зручно шукати товари

Для цього вам знадобиться каталог товарів із зручною навігацією і фільтром, а також форма пошуку. Щоб зрозуміти, що таке зручна навігація, зверніть увагу на каталог товарів на сайті магазину «Зв’язковий». Спробуйте знайти який-небудь гаджет, наприклад, електронну книгу.

Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Щоб відвідувачі вашого сайту легко знаходили товари, скористайтеся наступними інструментами:

 • Форма пошуку. Вона потрібна клієнтам, які знають, за яким товаром прийшли на сайт. Використовуйте у формі введення підказки. Дозвольте користувачам шукати товари в обраних категоріях. Реалізацію цієї функції можна побачити на сайті Amazon.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Меню навігації по категоріям. Зверніть увагу на випадаюче меню на сайті Amazon. При наведенні курсору на меню Shop by department випадають основні категорії. При виборі однієї з них випадають відповідні підкатегорії. На сайті «Зв’язковий» основні категорії відображаються без наведення курсору.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Фільтр. Дайте користувачам можливість шукати товари за обраними параметрами: виробнику, ціною, технічним характеристикам, кольором корпусу і т. п.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Меню сайту та «хлібні крихти». Ці елементи допомагають клієнтам орієнтуватися на сайті і швидко переміщатися по категоріях і продуктів. «Хлібні крихти» грають особливо важливу роль в користувальницькому досвіді відвідувачів, «приземляющихся» на внутрішніх сторінках сайту: категоріях і картках товарів.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Схожі, додаткові, переглянуті товари. Показуйте ці позиції на сторінках продуктів і категорій. Так ви допоможете користувачам вибрати підходящий продукт, а також реалізуєте тактики крос — і апселлинга.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Слайдери і каруселі на головній сторінці. Ефективність цього інструменту викликає питання. З одного боку, з допомогою слайдера ви привертаєте увагу користувачів до найгарячіших продуктів. З іншого боку, є дані про негативний вплив слайдерів на конверсію. Варто використовувати цей інструмент? Шукайте відповідь за допомогою спліт-тестів.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Дубльовані посилання на підкатегорії. При необхідності сміливо публікуйте посилання на підкатегорії в декількох категоріях. Наприклад, підкатегорію «Бальзами після гоління» можна розмістити у категоріях «Товари для гоління» і «Засоби для догляду за шкірою обличчя», а «Дитячі книги» можна помістити в категорії «Товари для дітей» та «Книги».
 • Адаптуйте навігацію, фільтр і каталог до потреб мобільних користувачів. Про дружньої до мобільним користувачам елементах навігації читайте в посібнику адаптації сайтів під мобільний трафік.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Інтуїтивно зрозумілі графічні елементи. Позначайте іконками найпопулярніші категорії. Людина сприймає зображення в десятки тисяч разів швидше, ніж написаний текст.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Тестуйте навігацію та пошук. Намагайтеся зменшити кількість кліків при пошуку товарів і категорій, а також скоротити час пошуку.

Крок 9: створіть зручні картки товару

Вам допоможе вичерпне керівництво по створенню ідеальних карток товарів. До нього можна додати кілька пунктів корисної інформації:

 • Не видаляйте сторінки товарів, яких немає в наявності.
 • Не публікуйте на сторінках товарів так званий продає контент. Повірте, користувач хоче читати про діагоналі екрана ноутбука і оперативної пам’яті, а не про відблисках світла, чарівно грають на глянцевому поверхні корпусу.
 • Не накручуйте рейтинги, не купуйте фальшиві і не видаляйте негативні відгуки. Ці дії шкодять бізнесу.
 • Дізнайтеся, якими повинні бути кнопки. Скористайтеся списком CTA на будь-який випадок і смак.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Не забудьте адаптувати елементи сторінки товару до потреб мобільних користувачів. Ваша аудиторія повинна мати можливість переглядати товари і додати їх до кошика на екранах смартфонів і планшетів.

Крок 10: створіть функціональний особистий кабінет

Ваше завдання — за допомогою особистого кабінету забезпечити користувачеві можливості і переваги, заради яких він буде реєструватися на сайті і залишати особисті дані. Для стимулювання угод вам підійде будь-яка інформація: дата народження, акаунти в соцмережах, фізичний та електронну адресу, інші демографічні дані, список інтересів і уподобань і т. п.

Щоб стимулювати реєстрацію і запропонувати аудиторії зручний особистий кабінет, скористайтеся рекомендаціями:

 • Спростіть реєстрацію. Дозвольте користувачам авторизуватись через соціальні акаунти. Якщо ви використовуєте звичайну форму реєстрації, скоротіть кількість полів до двох чи трьох. Докладніше читайте в статті про юзабіліті форм.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Додайте в кабінеті розділ «Історія покупок». Користувач повинен мати можливість стежити за хронологією і статусом замовлень, а також повторно купувати одного разу придбаний продукт в один клік.
 • Запропонуйте заповнити розділ «Особисті дані». Користувач повинен мати можливість вказати адресу доставки, контактні дані, платіжні відомості.
 • Запропонуйте вказати особисті уподобання, налаштувати параметри повідомлень.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Додайте функцію «Список бажань» або «Стежити за ціною». Користувачі повинні мати можливість відзначати товари, які вони хочуть купити, але з якихось причин не можуть зробити це негайно. Зверніть увагу на розділ «Список бажань» на сайті Amazon. Тут користувач може створювати різні списки, а також знаходити і переглядати списки бажань інших користувачів. Остання функція позбавить від головного болю багатьох людей.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Для відкритих торгових майданчиків, які працюють за принципом Ebay або Avito, буде корисною функція моніторингу лотів конкретних продавців.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція
 • Якщо ви торгуєте електронними продуктами, наприклад, книгами, програмами або музикою, додайте в розділі «Історія покупок» можливість повторно завантажити придбаний товар.
 • У розділі «Особисті бонуси і знижки» запропонуйте клієнтам збирати призові бали, стежити за акціями, реєструвати дисконтні картки, отримувати купони і т. п.
 • Передбачте можливість зв’язатися з адміністрацією. Якщо вважаєте за доцільне, дозвольте користувачеві вибирати підрозділ, з яким він буде спілкуватися. Наприклад, дозвольте клієнту писати в відділ продажу, доставки та технічної підтримки.

Стимулюйте користувачів реєструватися і залишати особисті дані. Наприклад, пропонуйте зареєстрованим клієнтам спеціальні переваги.

Крок 11: забезпечте безпечне з’єднання з користувачем

Налаштуйте з’єднання з інтернет-магазином по протоколу HTTPS. По-перше, це забезпечить передачу особистих даних користувача, наприклад, логіна і пароля від персонального кабінету або платіжних даних у зашифрованому вигляді. По-друге, це стане позитивним сигналом для пошукових систем.

Щоб забезпечити безпечне з’єднання, вам необхідно придбати і встановити на сервер сертифікат SSL. Зверніться в RU-CENTER або будь-яку іншу компанію, яка торгує сертифікатами. Після придбання сертифіката SSL встановіть його на сервер через панель управління хостингом. Якщо ви не знаєте, як це зробити, зверніться до хостинг-провайдера.

Зверніть увагу, налаштовувати протокол HTTPS краще на етапі запуску проекту. Це позбавить вас від необхідності перенесення сайту з HTTP HTTPS.

Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Крок 12: забезпечте користувачам зручні способи оплати

Щоб зрозуміти, які способи оплати віддає перевагу ваша аудиторія, можна провести дослідження. На це ви витратите час і гроші. Також ви можете подивитися, які способи оплати пропонують ваші прямі конкуренти. Тут теж можна не вгадати, так як ваші колеги можуть помилитися і вибрати невідповідні способи оплати. Що ж робити? Використовуйте кілька способів оплати, які задовольняють потреби основних сегментів аудиторії.

Обов’язково забезпечте наступні способи перерахування платежів:

 • Готівкою при отриманні товару. Це може бути посилка з післяплатою або кур’єрська доставка додому. Серед ваших клієнтів завжди знайдуться люди, готові розлучитися з грошима тільки після того, як помацають куплене.
 • Банківським переказом. Для людей, що віддають перевагу цей спосіб, запропонуйте заповнення квитанції на сайті.
Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Навіть скачуваний продукт «Літрес» можна оплатити банківським переказом

 • Банківською картою. Вам необхідно вибрати надійного партнера, що надає послугу інтернет-еквайрингу. За відсоток від угод він забезпечить проведення розрахунків і безпеку операцій.
 • Електронними валютами. У число найбільш популярних в Росії платіжних систем входять «Яндекс.Гроші», QIWI, Webmoney, PayPal та інші. Ви можете підключати можливість оплати кожної електронною системою окремо або скористатися інтегрованим сервісом, наприклад, Robokassa.

Також ви можете запропонувати користувачам оплату через платіжні термінали, через каси партнерів та інші способи розрахунків.

Крок 13: запропонуйте користувачам корисну інформацію

Ваші потенційні покупці потребують корисної інформації. Вони хочуть знати, як вибирати смартфони і велосипеди, які моделі надувних човнів підходять для сімейних походів і як правильно користуватись перфоратором. Пишіть про це в блозі. Контент-маркетинг забезпечить вам багато переваг, до числа яких входять:

 • Природний пошуковий трафік.
 • Природні посилання з тематичних майданчиків.
 • Шеринги в соціальних мережах.
 • Залучення користувачів. Клієнти будуть читати публікації, коментувати, задавати питання.
 • Формування постійного ядра аудиторії. Завдяки блогу користувачі будуть вам довіряти.
 • Подолання рекламної глухоти. Ви знаєте, що потенційні покупці не чують і не бачать рекламу, зате охоче сприймають корисний контент. Тільки контент повинен бути дійсно корисним.

Ви можете довірити блог професіоналів або вести його самостійно. У другому випадку вам знадобляться наступні матеріали:

 • Як працювати з семантичним ядром.
 • Як побудувати команду для реалізації контент-маркетингу.
 • Про роль редактора в контент-маркетингу: частина 1 і частина 2.
 • Про працюючого і непрацюючого контенті.
 • Як писати тексти: раз, два і три.
 • Про відеоконтенті: як створювати, який відеохостинг використовувати і як просувати на YouTube.
 • Про зображеннях та інфографіці: ідеї візуального контенту, безкоштовні інструменти, джерела безкоштовних фото.

Пам’ятайте, для успіху вам доведеться регулярно публікувати в блозі якісний контент.

Крок 14: забезпечте відповідність вимогам сайту пошукових систем

Якщо ви на перших етапах розвитку вирішили займатися пошуковою оптимізацією самостійно, зверніть увагу на наступні рекомендації:

 • Оптимізуйте сайт під мобільний трафік.
 • Забезпечте прийнятну швидкість завантаження сторінок.
 • Налаштуйте карту сайту і файл robots.txt.
 • Оптимізуйте метадані сторінок.
 • Оптимізуйте фотографії.
 • Оптимізуйте текстовий контент сайту. Тільки не напихати в картки товарів десятки фраз типу «купити шини Nokian в Москві недорого». Зробіть ставку на довгохвостий трафік.
 • Вбудуйте мікророзмітку Schema.org або JSON-LD.
 • Отримуйте природні зовнішні посилання і шеринги в соціальних мережах.

Переконайтеся, що сайт відповідає технічним вимогам «пошукачів». Вам допоможе чекліст і додаткові рекомендації по оптимізації інтернет-магазинів.

Крок 15: використовуйте силу соціальних доказів

Вам допоможе детальна інструкція і наш матеріал про те, як потрібно правильно збирати відгуки від клієнтів.

Крок 16: нагадуйте клієнтам про покинутих кошиках і неоформлених замовлення

Ви зможете скористатися цією тактикою, якщо вдало стимулюєте користувачів реєструватися і залишати контактні дані. Оптимальний варіант нагадувань — це електронні листи. У виняткових випадках ви можете використовувати інші канали зв’язку, наприклад, повідомлення в соціальних мережах або телефонні дзвінки.

Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Крок 17: організуйте інформаційну розсилку

Це відмінний спосіб інформування аудиторії і стимулювання угод. Підтвердження дивіться у нашому кейсі. А ось підбірка конкретних рекомендацій:

 • Як розширювати базу передплатників і якими мають бути форми підписки.
 • Як підвищувати ефективність розсилки: стимулюйте відгук, використовуйте шалені поради, дізнайтеся, яку розсилку чекають ваші клієнти, тестуйте різні елементи листів.
 • Продавайте за допомогою електронних листів.
 • Повертайте відписатися користувачів.
 • Адаптуйте листи до читання з мобільних екранів.
 • Дізнайтеся, якими не повинні бути повідомлення.

Пропонуйте користувачам унікальний корисний контент, а не простий список нових товарів і акцій. Якщо хочете побачити вдалі приклади, підпишіться на кілька розсилок про інтернет-маркетингу.

Після запуску сайту ви можете приступити до організації роботи інтернет-магазину.

Як вести інтернет-магазин

З цього розділу ви дізнаєтеся, які фахівці знадобляться вам для підтримки роботи інтернет-магазину. Також ви вирішите, де зберігати товар і як організувати доставку. Ви дізнаєтеся, як працювати з постачальниками і що робити з поверненнями.

Крок 18: організуйте роботу з постачальниками

Інтернет-магазин може використати дві схеми роботи з постачальниками. Перша передбачає штучну закупівлю товарів у оптових продавців після оформлення замовлення клієнтом. Тут є цілий ряд недоліків: терміни угоди затягуються, оптовики не хочуть продавати вам одну одиницю продукції, у постачальників немає продукту тієї специфікації, яку вибрав клієнт, оптові продавці сприймають вас як непотрібного посередника між собою і покупцем.

Вам не піти від цієї схеми на перших етапах роботи інтернет-магазину. А в деяких нішах онлайн-торгівлі вона буде супроводжувати вас постійно. Тим не менш, намагайтеся якомога швидше відмовитися від штучної закупівлі і використовувати другу схему роботи з постачальниками. Вона передбачає купівлю оптових партій товару у декількох постачальників і зберігання їх на складі. Ця схема підвищує швидкість укладання угод, а також зменшує вашу залежність від оптовиків. Вона має єдиний недолік: вам доведеться витрачати кошти на оптові закупівлі та організацію зберігання товарів.

Ідеальна схема роботи з оптовими постачальниками виглядає так:

 • Ви вивчаєте ринок і прогнозуєте збут. Вам допоможе матеріал про оцінку фінансових перспектив онлайн-проекту.
 • Спираючись на прогноз продажів, ви шукаєте постачальників товарів. До речі, коли ваш магазин стане помітним, оптовики самі будуть знаходити вас. Від деяких доведеться навіть відбиватися.
 • Ви купуєте оптові партії товарів і зберігайте їх до реалізації. Тут можна використовувати різні схеми розрахунків з постачальниками: поставки з повною передоплатою або оплатою за фактом отримання, поставки з частковою оплатою і відстрочкою платежу.

Якщо ви доросли до другої схеми роботи з постачальниками, вам не уникнути наступного кроку.

Крок 19: організуйте зберігання товарів

Вам знадобиться склад. Це може бути невелика комора зі стелажами у вашому офісі або обладнане холодильними камерами і вентиляцією окрема будівля. Все залежить від обсягів реалізації та товару, який ви продаєте.

Якщо ви не хочете все життя працювати з коліс, орендуйте склад, придатний для зберігання і підготовку до відправлення клієнту вашої продукції. На перших етапах роботи буде зручніше, якщо склад буде перебувати поруч з офісом.

Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Крок 20: підготуйте офіс

Офіс інтернет-магазину однозначно потрібен. Його формат залежить від масштабів торгівлі і способів взаємодії з клієнтами. Якщо ви поєднуєте діяльність власника, директора, сеошника, менеджера з обслуговування клієнтів і оператора складу, можете поставити стіл, стілець і ноутбук прямо в гаражі, де зберігається товар.

Якщо ви плануєте наймати працівників і очно взаємодіяти з деякими клієнтами, доведеться орендувати нормальний офіс. Включіть в бізнес-план витрати на обладнання робочих місць фахівців.

Як відкрити інтернет-магазин: покрокова інструкція

Крок 21: найміть фахівців

Ваш магазин не перетвориться на Amazon або «Евросеть» за тиждень або рік. Тому не поспішайте відразу запрошувати на роботу десятки фахівців. На перших етапах роботи вам доведеться стати універсальним виконавцем і виконувати різні види робіт. Ви можете робити це самостійно або разом з однодумцями.

Зростання обороту рано чи пізно змусить вас приймати на роботу найманих фахівців. Кого запрошувати, ви вирішите самі. Вам допоможе список сфер відповідальності, які можна делегувати штатним професіоналів або аутсорсерів:

 • Управління інтернет-магазином. На ранніх етапах розвитку ви будете займатися стратегічним і оперативним менеджментом самостійно. Можливо, в майбутньому ви наймете професійних управлінців. Коли це станеться, ви не будете читати покрокові інструкції, а самі напишіть книгу.
 • Бухгалтерія. Спочатку ви будете носити квартальні звіти в податкову самостійно. Потім ви запросите бухгалтера-сумісника чи віддасте облік на аутсорсинг. В кінці кінців ви доростете до штатного бухгалтера. А потім у вашому магазині буде працювати бухгалтерія і фінансово-економічний відділ.
 • Маркетинг. На початку бізнес-шляху ви частково або повністю візьмете цю сферу на себе. Надалі ви створите відділ маркетингу, який буде вирішувати наступні завдання:
  • Аналіз ринку, прогнозування попиту.
  • Формування асортименту товарів.
  • Просування проекту в інтернеті. Мова йде про комплексне інтернет-маркетингу. При необхідності маркетологи повинні працювати і в офлайні.
  • Технічна підтримка сайту. Швидше за все, на перших етапах роботи ваш маркетолог або ви самі будете взаємодіяти з розробниками, сеошниками, хостинг-провайдером.
 • Обслуговування клієнтів і продажу. Відповідальні за цю сферу фахівці будуть обробляти ліди, допомагати клієнтам оформляти угоди, відповідати на запитання потенційних покупців, займатися крос — і апселлингом.
 • Постачання. Навіть не мрійте про найманого фахівця. На початку роботи вам доведеться спілкуватися з постачальниками самостійно.
 • Управління складом. Ви будете сміятися, але в перші місяці доведеться ходити на склад і упаковувати товар самостійно. Краще не відволікайте маркетолога і сейлз-менеджера, вони шукають для вас нових клієнтів. До речі, поки ваш магазин не обзавівся власною службою кур’єрської доставки, вам доведеться взяти на себе питання відправлення посилок клієнтам.

На початку роботи вам потрібно уникнути двох крайнощів. Ви розоритеся, якщо наймаєте на роботу дуже багато фахівців, коли у вас ще немає в продажу. Ви не створите масштабний проект, якщо підете по шляху радикального бутстрэппинга: будете все робити самостійно до виходу на обсяги продажів «Озону» або «Зв’язкового».

Крок 22: організуйте доставку та повернення товарів

На початку реалізації проекту запропонуйте клієнтам один з трьох способів доставки товарів:

 • Кур’єрська доставка. Цей спосіб забезпечує високу швидкість виконання заявок, а також вирішує проблему перевірки товару при отриманні. Як зазначалося вище, кур’єрська служба може вирішувати питання касового обслуговування інтернет-магазину.
 • Доставка поштою. Це недорогий і досить оперативний спосіб доставки. Фахівцям вашого магазину доведеться формувати посилки і доставляти їх у поштові служби для відправки.
 • Отримання товару в офісі інтернет-магазину. Цей спосіб буде затребуваний, якщо ви працюєте у великому місті. В майбутньому ви зможете відкрити склади-офіси в різних містах.
 • Власна кур’єрська доставка. Потрібно вірити в успіх, тому плануйте відразу доставку безпілотниками, як Amazon.

Покупці мають право повернути товар протягом тижня після отримання. Деякі клієнти обов’язково скористаються цим. Ваша репутація коштує дорого, тому йдіть назустріч примхливим покупцям і дійте за законом: прийняти товар і повернути споживачеві гроші. До речі, вам не потрібно оплачувати зворотню доставку продукту.

Замість кроку 23: починайте вже

Використовуйте запропоновані 22 кроку в якості зразкового плану. На практиці вам доведеться займатися реєстрацією ІП або ТОВ і орендою складу одночасно. А сайт ви будете розвивати взагалі протягом усього життя інтернет-магазину.

Зверніть увагу, на початку успіх підприємства буде більшою мірою залежати від вдало або невдало вибраної ніші, рівня конкуренції на ринку і вашої здатності протистояти демпінгу. Не витрачайте занадто багато часу та енергії на відносно другорядні питання: вибір «движка», дизайн логотипу та інші. Якщо запланована бізнес-модель виявиться ефективною, ви організуєте роботу інтернет-магазину, навіть якщо зовсім не розбираєтеся в різних CMS і не відрізняєте контекстну рекламу від банерної. Перші кроки на цьому шляху ви зробите з допомогою даного гайда.

Нижче ви можете залишити коментарі та зауваження, а також задати питання. Якщо у вас є досвід запуску інтернет-магазинів, поділіться своєю думкою: що ще слід врахувати початківцям онлайн-торговців на старті?

І ще: якщо ви хочете відкрити інтернет-магазин, можете залишити у нас заявку. Ми створюємо сайти вже багато років і дійсно знаємо, як зробити так, щоб ваш ресурс любили і користувачі, і пошукові системи.