Чому інструмент нейтралізації спам-посилань Google потрібно використовувати з оглядкою

301

Минулого тижня Google повідомив про запуск інструменту нейтралізації впливу неякісних посилань на позиції сайту в пошуковій видачі. Веб-майстри чекали цієї події з тих пір, як пошукова система Bing першою представила схожий інструмент кілька місяців тому. Новина про нейтрализаторе спам-посилань Google буквально підірвала блогосферу та соціальні мережі. Варто зазначити, що коли всім відомий Метт Каттс з’явився біля трибуни під час конференції Pubcon Las Vegas 2012, присвяченій SEO та SMO, глядачі почали досить посміхатися. Вони ще не знали, про що розповість заслужений інженер Google, але чомусь вірили, що найбільша пошукова система світу нарешті представить нейтралізатор неякісних посилань.

Передісторія

У квітні 2012 року, коли Google впровадив антиспам-фільтр «Пінгвін», багато власників сайтів в паніці обдзвонювали SEO-агентства, з якими коли-небудь співпрацювали. Вони просили видалити зовнішні посилання на свої сайти, куплені навіть кілька років тому. Справа в тому, що «Пінгвін» знижував у видачі ресурси, що мають неякісні з точки зору пошукової системи входять лінки.

До появи «Пінгвіна» оптимізатори і веб-майстра розповідали один одному про неприпустимість купівлі лінків, але в той же час нишком займалися линкбомбингом. Все просто — цей інструмент працював, і працював непогано. Простіше кажучи, зовнішні посилання купували все, навіть власники «білих» сайтів і співробітники «пухнастих» SEO-агентств. Не дивно, що з появою нового алгоритму ці нібито білі і пухнасті сайти виявилися під санкціями Google.

До того ж, деякі непорядні оптимізатори скористалися появою «Пінгвіна», щоб знизити у видачі сайти конкурентів. Вони стали купувати велику кількість спам-посилань на ресурси, ранжирующиеся вище просуває сторінки. Розрахунок простий — Google покарає конкурентів, а просувається проект автоматично увійде в топ. Таким чином, навіть веб-майстри, ніколи не купували посилання, постраждали після появи «Пінгвіна». Вони були змушені писати сотні листів власникам спам-майданчиків з проханням видалити неякісні лінки. Звичайно, якщо здогадувалися, чому Google раптово «розлюбив» їх ресурс.

Ау, власники сайту, де ви

Чому інструмент нейтралізації спам-посилань Google потрібно використовувати з оглядкою

Не дивно, що велика частина електронних адрес і телефонів, зазначених на спам-сайтах, не відповідала. Що говорити про контактної інформації, якщо без відповіді залишалися навіть листи, відправлені на «електронки» власників посилаються ресурсів, знайдені з допомогою WHOIS!

Метт Каттс розповів на презентації нейтралізатора спам-лінків про одному веб-майстра, який пішов ще далі, намагаючись самостійно домогтися видалення посилань. Цей фахівець написав листи всім власникам спам-майданчиків, які посилаються на його ресурс, і відправив їх по пошті. Паперові листи! Чи варто говорити, що і ця спроба виявилася безуспішною? Так от, веб-майстер надіслав в Google запит з проханням не враховувати неякісні посилання при ранжуванні сайту. Він доклав до цього запиту фотографію величезною стопки паперових листів, які були відправлені власникам спам-ресурсів і повернулися назад.

Таким чином, якщо веб-майстер не отримував відповіді від власника линкфермы, він втрачав усяку надію на видалення неякісної посилання на свій ресурс. Іншими словами, він не міг вивести свій сайт з-під санкцій Google.

Нарешті, багато власників веб-ресурсів, які ніколи і не думали продавати посилання, були буквально завалені електронними листами. Налякані «Пінгвіном» колеги просили їх видалити природні лінки, навіть якщо вони були проставлені з атрибутом rel=nofollow.

І немає нічого дивного в тому, що багато веб-майстри просто перестали відповідати на подібні запити. Особливо це стосується власників великих ресурсів, які звикли підтверджувати розміщувану інформацію природними гіперпосиланнями. А самі спритні власники сайтів навіть стали видаляти посилання за гроші. Що ж, вони знайшли спосіб компенсувати витрачений на обробку запитів час.

Негативний SEO існує

Навіть після появи «Пінгвіна» фахівці Google говорили, що існує лише мала ймовірність впливу конкурентів на позиції вашого сайту. Але досвідчені веб-майстри знали, що ця ймовірність не так вже мала. Більш того, багато власників сайтів постраждали через її недооцінки.

На жаль, з квітня 2012 року негативне SEO стало справжньою проблемою. Інтернет-маркетологи витрачали енергію на пошукові війни, намагаючись нашкодити один одному. Запустивши інструмент нейтралізації неякісних посилань, Google не тільки визнав факт існування зовнішньої оптимізації зі знаком «мінус», але і дав власникам сайтів зброю для боротьби з нею.

Як знімати неякісні посилання в панелі вебмастера Google

Сервіс доступний за цією адресою: https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main

Найважливіше, в даному інструменті немає переліку всіх ваших беклинков, а є тільки можливість додати текстовий файл:

Чому інструмент нейтралізації спам-посилань Google потрібно використовувати з оглядкою

Таким чином, Google відмовляється якимось чином дати вам підказку або натяк, які заслання він вважає спамнимі або, навпаки, якісними. Відповідно, ви самі повинні потурбуватися аналізом вишів посилальної маси, для того, щоб виявити низькоякісні посилання.

При підготовці текстового файлу адресу сторінки, вага якої ви бажаєте обнулити, потрібно вказувати з нового рядка. Якщо бажаєте обнулити зі всього домену (у випадку, наприклад, «наскрізного розміщення»), потрібно використовувати конструкцію:

     

  • domain: spamsite1.com
  • domain: spamsite2.com
  • domain: spamsite3.com
  • domain: spamsite4.com
  • і т. д.

Після того, як ви завантажите файл, потрібно чекати – за словами Метта Катца – близько двох тижнів, коли у видачі відбудуться зміни, пов’язані з перерахунком ваг вашої посилальної маси. Але потрібно розуміти, що в якихось випадках ніяких змін не буде зовсім. Даний інструмент – це не жорстка директива для Гугла, а скоріше рекомендація від власника ресурсу.

Використовувати з обережністю

Чому інструмент нейтралізації спам-посилань Google потрібно використовувати з оглядкою

Метт Каттс попередив власників сайтів про необхідність використовувати новий інструмент з оглядкою. Він рекомендує застосовувати нейтралізатор тільки в тому випадку, якщо інші способи видалення лінка не приносять успіху.

Але ви ж знаєте, чого завжди не вистачає веб-майстрам… Щоб заощадити час, багато з них навіть не будуть намагатися писати листи власникам спам-майданчиків. Не дивно, якщо першими користувачами нейтралізатора посилань стали слухачі доповіді Каттса. І вони видалили перші посилання через панель для веб-майстрів, коли Метт ще виступав.

Зворотна сторона медалі

Нейтралізатор неякісних посилань є корисним інструментом поза всяких сумнівів. Але кожна медаль має дві сторони. Ніхто не може гарантувати, що цей засіб не випадково або навмисно використано в деструктивних цілях. Можливо, Метт Каттс говорив про необхідність застосування нейтралізатора з оглядкою саме тому.

«У більшості випадків нейтралізатор не завдасть шкоди вашому сайту», —

заявив Метт Каттс у відповідь на питання про можливості використання інструменту в рамках негативного SEO. Зокрема, питання стосувалося ситуації, коли хтось навмисно додає у відповідне поле в панелі веб-майстрів посилання з вашого сайту.

Однак Google напевно зробить якісь кроки, якщо власники інших ресурсів почнуть масово обнуляти вага посилань з вашого сайту на свої веб-сторінки. Можливо, в даному випадку санкції не будуть застосовуватися автоматично, але фахівці пошукової системи точно перевірять ваш сайт вручну.

Списки для нейтралізатора

Запуск інструменту нейтралізації спам-посилань призведе найближчим часом до появи величезних списків, в який потраплять відомі линкфермы, ресурси, які продають лінки та інші сайти, які підходять під визначення неякісних. Ці списки однозначно будуть тиражуватися в SEO-блоги та на профільних форумах. Веб-майстри отримають можливість протягом декількох секунд обнулити вага посилань на свій ресурс з сотень і тисяч неякісних майданчиків.

Обов’язково знайдеться який-небудь непорядна оптимізатор, який додасть в ці списки ресурси своїх конкурентів. Звичайно ж, більшість веб-майстрів не буде перевіряти весь перелік сайтів, опублікований яким-небудь SEO-гуру з позначкою «негайно нейтралізуйте посилання з цих веб-сторінок, так як вони негативно впливають на видачу».

Зловживання можливі

Існує ще одна ситуація, коли нейтралізатор спам-посилань може використовуватися в деструктивних цілях. Наприклад, якщо звільнений працівник або зовнішній консультант захоче помститися вам за позбавлення премії або відмова від співробітництва, він зможе зробити це за допомогою нового інструменту Google для боротьби з неякісними посиланнями. Звичайно, він повинен мати доступ до панелі інструментів для веб-майстрів. Обнуливши вага цінних посилань, месник доб’ється серйозного падіння позицій вашого сайту в пошуковій видачі. При цьому ви навіть не відразу зрозумієте, що сталося.

Звичайно, нейтралізацію посилань можна легко скасувати. Метт Каттс заявив про це, але поки інструментарій для цього відсутня. Однак Метт Каттс звернув увагу слухачів під час презентації, що на повернення «робочих» корисних посилань може піти багато часу. Таким чином, якщо Google розглядає заявку на обнулення посилань протягом декількох тижнів, то скасування цієї дії займе кілька місяців (ймовірно, за письмовим запитом оптимізатора, іншого інструментарію в панелі просто немає).

Деякі веб-майстри постраждають з-за неуцтва

Власники сайтів, постраждалі від «удару Пінгвіна», напевно будуть рубати з плеча, вперше використовуючи нейтралізатор спам-лінків Google. Помітивши катастрофічне падіння відвідуваності, вони безжально обнулять як однозначно сміттєві посилання, так і посилання, що викликають хоча б найменшу підозру. Немає жодних сумнівів, що під гарячу руку потрапить частина хороших лінків.

В результаті цих дій багато якісні ресурси будуть розглядатися Google в якості джерела спам-посилань. Таким чином, невігластво деяких веб-майстрів нашкодить як їм самим, так і якісним сайти, лінки з яких були помилково дезавуйовані в паніці. Це досить спірний момент у запропонованому інструменті, але тим не менше, не можна виключати можливість подібного розвитку подій.

Festina lente

Коли пошукова система Bing першою запустила нейтралізатор неякісних посилань, всі дивувалися, чому найбільший «пошуковик Google затягує розробку власного аналогічного сервісу. Однак з урахуванням розглянутих вище недоліків інструменту обнулення спам-лінків, дана тактика здається доречною. Ймовірно, інженери Google хотіли ретельно вивчити потенційний вплив нейтралізатора на пошукову видачу до його офіційного запуску.

Що буде…

Можуть веб-майстри розраховувати на повне зникнення негативного SEO з появою нейтралізатора неякісних посилань Google? Ймовірно, немає. Оскільки новий інструмент обнуляє вага платних посилань зі спам-майданчиків протягом декількох тижнів, завжди знайдуться охочі вирватися в топ хоча б на цей термін. І для цього вони будуть купувати сотні неякісних лінків на ресурси конкурентів як і раніше.

Інструмент нейтралізації впливу неякісних посилань суттєво не змінить правил гри у сфері інтернет-маркетингу, як вважають деякі фахівці. Однак нейтралізатор спам-лінків стане потужним зброєю в руках досвідчених веб-майстрів, які намагаються контролювати як внутрішні, так і зовнішні аспекти просування сайту.

Можливо, Google випустить детальну інструкцію найближчим часом, яка зменшить побічні ефекти використання нового інструменту. Також не можна виключати, що пошукова система створить список ресурсів, лінки з яких найчастіше просять обнулити веб-майстра. Посилання з них не будуть враховуватися при ранжируванні сайтів згодом. Після цього Google буде дезавуювати лінки з новим заявками лише з тих майданчиків, які вже внесено в «чорний список».

… і чим серце заспокоїться

Чому інструмент нейтралізації спам-посилань Google потрібно використовувати з оглядкою

До речі, поки всі обговорюють негативний SEO інструмент нейтралізації неякісних посилань, недобросовісні гравці вже напевно тестують нові способи маніпуляції пошуковою видачею. Тому в наступному році Google точно запустить нові пошукові алгоритми, після впровадження яких постраждають багато сайтів. Інформація, як кажуть, 146%.

В цих умовах зростає значення довгострокових маркетингових стратегій, які приносять успіх незалежно від пошукових алгоритмів.